اهمیت هوش اجتماعی

اهمیت هوش اجتماعی

زمانی، وقتی از ضریب هوش صحبت می شد، همه به یکباره یه یاد IQ می افتادند. و هر کسی که در آزمون سنجش IQ، نمره بالا کسب می کرد، او را با هوش و موفق می دانستند. ولی دانشمندان معاصر مانند گاردنر و گلمن، پس از مطالعات گسترده بین موفقیت(رسیدن به هدف، ثروت، قدرت و…) و IQ، رابطه معنا داری پیدا نکردند.

مثلا گاردنر IQ را وسیله سنجش قدرت منطق و کلام انسان می داند و معتقد است که انسان دارای هوش های چندگانه است

از جمله هوش هیجانی(EQ). و گلمن در مطالعاتش که در دانشگاههای برتر دنیا انجام داد، متوجه این واقعیت شد که شاگرد اول های دانشگاهها که IQ بالایی دارند، ضرورتا انسان های موفقی نیستند‌، بلکه انسانهای موفق ضرورتا دارای EQ  و هوش اجتماعی(SQ) بالا هستند و ۸۵ درصد موفقیت افراد مربوط به قدرت ارتباطات اوست. اینجا این سوال مطرح میشود که آیا هوش هیجانی یادگرفتنی است؟

منظور از هوش هیجانی در اجتماع چیست؟

هوش هیجانی، هوش مدیریت هیجانات خودمان و دیگران است. کنترل خشم، افسردگی، اضطراب و ابراز به موقع و به اندازه احساسات. مثلا مدیریت خشم به این معنا نیست که ما هیچگاه عصبانی نشیم، بلکه به اینگونه است که، به جا ، به موقع، به اندازه و به روش مناسب خشم خود را بروز دهیم.

البته هوش هیجانی به شناخت هیجانات دیگران و همدلی با آنها، انگیزه مند کردن و  رهبری دیگران نیز منجر خواهد شد. قطعا کسی که به راحتی بر احساسات و عواطفش کنترل دارد و رفتار خارج از کنترل هیجانی از خودش بروز نمیدهد، هم دوستان بسیاری دارد و هم رابطه بلند مدتی با آنها دارد.

ارتباط هوش هیجانی و هوش اقتصادی

خود این ارتباطات منجر به کسب اطلاعات سودمند اقتصادی و شناخت فرصت های شگفت انگیزی می شود که افراد با هوش هیجانی پائین، از آن بی بهره اند.

قطعا  افراد از درجات بالاتر ثروت بهره مند خواهند شد. افرادی که توان ارتباطی ضعیف تری داشتند به جای دوستی با ثروتمندان و آگاهی از رمز و راز موفقیتشان، پیوسته به بدگویی از آنها و تهمت به ایشان می پردازند و هر روز فقیر و فقیرتر می شوند.

اینجاست که به روشنی به ارتباط بین ارتقا هوش هیجانی و افزایش هوش اقتصادی پی می بریم.  ارتقا هوش اقتصادی از دیگر مواردی است که باید هر کسی در اولویت کارهایش قرار بدهد.

خرید هیجانی نتیجه مطلوبی نخواهد داشت!

شما کسی را در نظر بگیرید که بدون هیچگونه تفکری و کاملا احساسی، وقتی صف بلندی از افراد را که برای خرید کالایی می بیند، هیجان زده شده و بی صبرانه به خرید آن اقدام میکند.

مثلا وقتی دلار در حال بالا رفتن است و همه دارند دلار می خرند او برای عقب نماندن از قافله، سریع و بدون هیچ تحلیل و مشورتی تمام ثروتش را پول نقد کرده و اقدام به خرید می کند و پس از اندک زمانی قیمت دلار سقوط آزاد میکند و او ورشکست می شود.