دوره بورس


اموزش صفر تا صد بورس:

بورس چیست؟

اولین سوالی که ممکن است برای یکسری از افراد در مواجه شدن با کلمه بورس اتفاق بیرافتد همین است که بورس به چه معنای در جواب به زبان ساده میتوان گفت بورس یک نوع بازار است که دران دارایی های موجود خرید و فروش میشود و نوع کالا در ان مشخص است.
انواع بورس:
۱) بورس ارز که شامل پول رایج در تمام ممالک دنیا است و همچنین طلا و سکه
۲)بورس کالا که شامل وسایل رایج در جامعه است
۳) بورس نفت
تاریخچه بورس:
بورس از ورشکستگی یکسری تاجر اروپایی منشا گرفت که انها برای اینکه بتوانند ضرر و زیان خود را از ورشکستگی جبران کنند به این نتیجه رسیدند که از افراد جامعه که توان مالی دارند. بخواهند با انها شراکت کنند و با این کار از ورشکستگی خود جلوگیری کرده و خوشبختانه این روش از استقبال بسیار خوبی برخوردار شد و باعث شد بازار بورس شکل بگیرد.
اولین مرکز بورس در قرن ۱۷ میلادی در شهر امستردام هلند تشکیل شد
نام بورس از اسم یک بزرگ زاده بلژیکی به نام “واندر بورس”گرفته شده است.
تاریخ بورس در ایران:
در سال ۱۳۱۵ شمسی فردی به نام “وان لوترفلد” که بلزیکی تبار بود بعد از مطالعات و تحقیقاتی گسترده درباره تاسیس بورس ایرانی انجام داد و اساس نامه بورس داخلی را به مسعولان وقت ارائه نمود ولی بخاطر شرایط حاکم در آن زمان و وجود جنگ جهانی دوم این پروژه انجام شد
سرانجام در سال ۱۳۴۱ بعد از ۲۵ سال نمایندگان دارایی کمیسیونی را در وزارت بازرگانی و بانک توسعه صنعت و معدن ایران تشکیل دادند و موافقت تاسیس اولیه بورس و سهام را در ایران را تنظیم کردند و بعد از چهار سال یعنی در سال ۱۳۴۵ قانون تشکیل بورس و ارواق بهادرار در مجلس ایران تصویب شد و در اخر در بهمن ۱۳۴۶ اولین فعالیت رسمی بورس و ارواق بهادار در ایران صورت گرفت.

بازار بورس چگونه است؟

در بازار بورس ما دونوع دارایی داریم:

۱)دارایی های مالی:همان داریی هایی هستند که به انها دارایی های اسنادی یا کاغذی نیز میگویند مثل سهام و ارواق مشارکت
۲)دارایی های واقعی :همان داریی های هستند که ملموس یا به عبارتی فیزیکی هستند مثل ساختمان ،زمین،ماشین، لوازم خانگی و …
چرا در بورس سرمایه گذاری کنیم؟
سرمایه گذاری در بورس باعث رونق اقتصادی در جامعه میشود زیرا با سرمایه گذاری منابع مالی مورد نیاز بنگاه های اقتصادی تامیین میشوند و آنها میتوانند به راحتی فعالیت های اقتصادی خود را توسعه دهند و پیشرفت کنند و این کار باعث بوجود امدن مشاغل متعهد پر سطح جامعه برای شهروندان گردد.

چگونه وارد بازار بورس شویم؟

برای ورود به بازار بورس اولین محله داشتن کد بورسی است که باید توسط کارگزاری بورس دریافت کنیم، کارگزاران بورس افرادی حقیقی وحقوقی هستند که در بازار بورس فعالیت میکنند و نقش انها واسته بین خریدار و فروشنده در بازار بورس است و میتوان گفت وجود همین کارگزاران هست که امنیت و قانون مندی خرید و فروش رو در بازار کنترل و تامیین می نمایند.