روش های تدریس در مهدکودک

روش های تدریس در مهدکودک

امروزه دیگر مهدکودک ها فقط جایی برای بازی و سرگرمی نیست بلکه در انجا کودکان پایه های استسی زندگی خود را که شامل شکل گیری شخصیت و بروز استعدادهای درونی انها است مواجه میشوند . طبق تحقیقات به عمل امده رشد هوشی و اجتماعیی کودکان بین سنین ۳ تا ۶ سال میباشد که در ۶ سالگی به اوج خود میرسد و از همین روی اموزش کودکان قبل از سن مدرسه بسیار حائز اهمیت است و کودکان حیاتی ترین دوارن زندگی خود را در بزرگسالی در این پروسه سنی رقم میزنند.

سیستم اموزش و پروش از این رو اقدام نموده در سالهای اخیر دو مرحل به مراحل اموزشی اضافه کند که نام های انها پیش دبستانی ۱ و ۲ است ، اکثر والدین بر این باورند که بهترین سن برای ورود فرزندشان به مهدکودک و اجتماع ۶ سالگی به بعد است ولی با توجه به توضیحات فوق متوجه شدیم که بهترین سن بر اساس تحقیقات پژوهشگران و محقان این حوزه بهترین سن بین ۳ تا ۶ سالگی است.

انواع روش های تدریس در مهدکودک در دوره مربیگری مهد کودک آموزش داده میشود.

روش های تدریس در مهد کودک به چه صورت هستند:

روش های متفاوت و مختلفی در مهدکودک برای اموزش و رشد و شکوفایی کودکان وجود دارد و بسیار با روش های اموزشی در سطح مدرسه متفاوت است در مدرسه پایه اموزش بر اساس پرسش و پاسخ است ولی در مدکودک پایه اموزش بر اساس فکر و بازی و ایده پردازی است و همین موضوع باعث رشد و شکوفایی استعداد های درونی کودک میشود.

همانطور که میدانیم کودکان دارای روحیه حساس و حافظه قویی میباشند و سیستم آموزش با توجه به مساعل گفته شده باید انعطاف پذیری ، اموزش بصورت رایگان، اموزش بصورت گروهی و فردی، اموزش مرحله به مرحله و انتقال اطلاعات بصورت غیر مستقیم را مجزا باشد و تمام موارد گفته شده را مد نظر داشته باشد.

انواع روش های اموزش در مهدکودک کدامند:

روش مونته سوری

این روش یکی از محبوب ترین و پر کاربردترین روش اموزش درمهدکودک است که در ان کودک با کمک دست کارهای گروهی و کاردستی انجام میدهد، هدف از ابداع روش مونته سوری این بوده که کودک بتواند قوه علکرد و قوه خلاقیت خود را تقویت کند و مربیان عزیز باید توجه داشته باشند که کودک در حین فعالیت باید کاملا ازاد باشد و زمانی مربی میتواند دخالت داشته باشد که کودک دچار مشگل شده یا نیاز به مشاوره دارد.

روش والدروف

این روش اموزش بدین صورت است که تخیل و تصور و تقلید در کودک شکوفا میکند و کودکان در این روش با دنیای هنر و بازی به شکوفایی استعداد های خود میپردازدو همچنین کنجکاوی و قدرت ابتکار کودک را نیز در برمیگیرد تمرینات والدروف باید به قورت گروهی و کارگاهی انجام گیردو همچنین از قسمت های اجرای تئاتر و کارهای هنری و فعالین در باغچه نیز تشکیل شده باشد.
با توجع به مواردگفته شده مهدکودک هایی که روش والدروف را در اموزش خود برای کودکان مد نظر گرفته اند از کیفیت و اموزش بالا و قویی برخوردار هستند.

روش کنفراس

این روش یکی دیگر از روش های اموزش است که در ان کودک نقاط قوت و ضعف و مشکلات و علایق خود را با مربی درمیان گذارد از طریق گفتگو میان انها، بهترین زمان گفتگو بین مربی و کودک زمانی است که کودکان دیگر مشغول فعالیت های خود هستند در این زمان مربی با ملاقات کردن کودک و به گفتگو پرداختن با وی متوجه دیدگاه کودک به کاری که انجام میده میشود و میتواند کودک را از لحاظ سطح نقاط ضعف و قدرت مورد برسی قرار دادهو سوال حواب بین کودک و مربی باعث میشود کودک یاد بگیرد صحبت کند و نظر خودش را راجب مساعل پیرامون خود بیان کند.