هوش اقتصادی

هوش اقتصادی، هوش کسب درآمد، حفظ آن و گسترش آنست.
هوش اقتصادی چیست؟ به هوش های دیگری وابسته است. از جمله هوش هیجانی و هوش اجتماعی. خوشبختانه این دو هوش نامبرده قابل ارتقا می باشند. بنابراین هوش اقتصادی هم قابل ارتقا است‌.

هوش هیجانی یعنی هوش مدیریت هیجانات خودمون و دیگران. هوش هیجانی کمک میکند که در شرایط بحران زا که تصمیم گیری مالی سخت میشود، دچار استرس و عصبانیت نشده و با روحیه ای امیدوارانه و شاد، قاطعانه ترین تصمیمات را بگیریم.

نکات هوش اقتصادی

هوش اجتماعی بالا باعث میشود که ما خیلی زود بتوانیم با دیگران ارتباط برقرار کنیم و البته پایدار نگهش داریم. قطعا کسی که مهارت بالایی در ارتباط برقرار کردن و حفظ آنها دارد در کسب اطلاعات مهم اقتصادی و فروش محصولات و خدماتش موفق تر است.

البته هوش اقتصادی علاوه بر اینها شامل دانش اقتصادی هم میشود.
که دانش اقتصادی به معنای تئوری های دانشگاهی نیست. بلکه فهم عمیق و کاربردی راجع به متغیرها و المان های اقتصادی است. مثلا فهم کاربردی مفهوم تورم یا رکود.

یا درک عملیاتی مفهوم بهره یا سود سرمایه. در دانش مالی با معنای واقعی بدهی، دارایی و سرمایه آشنا میشویم و دلیل ثروتمند شدن و فقیر شدن را درک میکنیم. دانش سرمایه گذاری جزء دانش اقتصادی است و به معنی خرید به موقع و مناسب کالایی سرمایه ای و فروش به موقع آن است.

دانش سرمایه گذاری در حوزه های مختلف سرمایه گذاری از جمله بازار بورس، ملک، ارز(دلار، یورو و …)، بیت کوین و… کاربرد دارد. البته هر حوزه ای اصطلاحات خاص خود را دارد که با رویکرد های سرمایه گذاری متفاوت است.

هوش فروش و هوش مدیریت  کسب و کار نیز از شاخه های هوش اقتصادی است. که البته آنها نیز با آموزش مهارتهای کاربردی قابل ارتقاست. قطعا قدرت کلام، زبان بدن و اصول مذاکرات هم در ارتقا هوش اقتصادی نقش شایان ذکری دارد.
لازم به ذکر است هوش اقتصادی به دو قسمت فردی و اجتماعی تقسیم میشود. در حوزه فردی منجر به رشد فرد از لحاظ اقتصادی است. و در حوزه اجتماعی منجر به ثروتمند شدن جامعه و برقراری عدالت میشود.

از چه کسی هوش اقتصادی را بیاموزیم؟

سوالی که معمولا پرسیده میشود اینست که از چه کسی هوش اقتصادی را بیاموزیم که آیا هوش اقتصادی چیست؟ در پاسخ شما را متوجه یک سوال میکنم. به نظر شما از چه کسی راجع به آتش بیاموزیم. از کسی که دستش در آتش است یا کسی که راجع به آتش صرفا مطالعه کرده.

قطعا نفر اول ارجحیت دارد. بنابراین برای ارتقا هوش اقتصادی خودمان بهتر است به جای گوش فرا دادن به سخنان افرادی که صرفا مطالعه کردند و زیبا سخنرانی میکنند و از این طریق کسب درآمد میکنند به افرادی مراجعه کنیم که ضمن دانش تخصصی و مطالعه فراوان، دستی بر آتش نیز دارند. و تجربه و علم را با هم آمیخته و معجون ارزشمندی برای مخاطبینشان فراهم نموده اند.

دکتر حمزه شیخ مالک هلدینگ نیک اندیشان، دانش آموخته دانشگاه علامه طباطبایی، استاد دانشگاه، کارشناس صدا و سیما و صاحب کسب و کارهای و سرمایه گذاری های مختلف، از جمله افرادی است که ضمن برخورداری از دانش تخصصی مدیریت و اقتصاد، از تجربیات کافی در این حوزه برخوردار است. برای بهره مندی از آموزش های ایشان میتوانید به پیج شخصی ایشان مراجعه کنید و به صورت رایگان به ارتقا هوش اقتصادی خود بپردازید.