تعریف علی الحساب در قانون محاسبات عمومی

تعریف علی الحساب در قانون محاسبات عمومی چیست؟؟⚡جامع

یکی از مسائلی که در دوره حسابداری نیک اندیشان در مورد آن اطلاعات کسب می کنید، علی الحساب است. چنانچه درباره این موضوع به اندازه کافی اطلاعات ندارید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

تعریف علی الحساب در قانون محاسبات عمومی چیست؟

در مبحث حسابداری و مالی از تعابیر مختلفی درباره دریافت ها، پرداخت ها، هزینه ها و درآمد استفاده می شود. از مواردی که کاربرد زیادی دارد بحث علی الحساب و پیش پرداخت است. هنگامی که فردی تصمیم می‌ گیرد شغل حسابداری را انتخاب کند، پس از اینکه با مزایا و معایب شغل حسابداری آشنا شد، لازم است با تمام نکات و اصطلاحات آن آشنا شود که در مقاله پیش رو درباره علی الحساب و نکات مربوط به آن سخن خواهیم گفت.

کلمه علی الحساب به گوش همه ما خورده است و اگر بخواهیم به سوال علی الحساب چیست پاسخ بدهیم، می توانیم این گونه بگوییم که در کار حسابداری از اصطلاح علی الحساب، هنگامی که شخصی حقیقی یا حقوقی از صاحب کار خود مبلغی را پیش از موعد مقرر دریافت می کند، استفاده می کنند. در رابطه با پرداخت علی الحساب حقوق نیز می توان اینگونه بیان کرد که این پرداختی، مبلغی است که کارگر پیش از موعد پرداخت حقوق از کارفرمای خود دریافت می کند و در آخر ماه این پول از حقوقش کم می شود.

اکنون که با تعریف علی الحساب در قانون محاسبات عمومی آشنا شدیم قصد داریم صورتحساب علی الحساب را به شما معرفی کنیم. زمانی که کارفرما در چند پروژه با پیمانکاران مختلف به صورت همزمان در حال کار است، در حین کار و با توجه به نیاز، اقدام به پرداخت صورتحساب می کند که گزارش های اخذ شده درباره این علی الحساب های پرداختی را صورتحساب علی الحساب می نامند.

علاوه بر این، هنگامی که یک پیمانکار، همزمان چند پروژه را در اختیار دارد و در تمام این پروژه ها علی الحساب دریافت می کند، به صورتحساب گردآوری شده، صورتحساب علی الحساب می گویند. همچنین به مبلغی که دریافت می کند مبلغ علی الحساب می گویند که نباید بیش از هفتاد درصد مبلغ کل باشد.

همانطور که مشاهده می کنید رشته حسابداری پر از اصطلاحات مختلف و تخصصی است و این یکی از چالش های شغل حسابداری برای کسانی است که به تازگی وارد این عرصه شده اند.

کدینگ علی الحساب در حسابداری چیست؟

ماهیت علی الحساب طبق تعریف علی الحساب در قانون محاسبات عمومی چیست؟

در معادله اصلی حسابداری در قسمت راست، دارایی ها و در قسمت چپ، بدهی ها قرار می‌ گیرند. حساب هایی که مربوط به سمت راست هستند هویت بدهکار دارند و آن هایی که در سمت چپ هویت بستانکار نام دارند.

کسانی که در دوره آموزش حسابداری شرکت کرده اند به صورت کامل با این معادله ها آشنا هستند. دارایی علی الحساب دریافتنی، یک حساب است؛ در نتیجه ماهیت بدهکار دارد و بدهی علی الحساب پرداختنی است و ماهیت بستانکار دارد.

مطابق تعریف علی الحساب در قانون محاسبات عمومی، حسابداری ابزاری برای ایجاد ارتباط و گزارش از نتیجه عملکرد یک شرکت به مدیران، طلبکاران و سهام داران است. مالیات یکی از پرکاربرد ترین بحث ها در حسابداری است. لازم است تمامی شرکت ها با توجه به قانون، در دوره های معین شده اقدام به پرداخت مالیات کنند.

به منظور جلوگیری از ضرر و زیان، مجموعه ها سعی می کنند قبل از رسیدن موعد مقرر اقدام به پرداخت مالیات خود کنند. علی الحساب مالیات به این مبلغ پرداخت شده گفته می شود. در واقع نوعی پیش پرداخت با ماهیت بدهکار به حساب می آید. همانطور که بیان شد محاسبه مالیات از قسمت های حیاتی و مهم حسابداری شرکت ها می باشد و به دلیل همین حساسیت می تواند پردرآمدترین شغل رشته حسابداری باشد.

کدینگ علی الحساب در حسابداری چیست؟

در فرآیند حسابداری، رخداد های مالی مختلفی وجود دارد. پس به منظور گروه بندی و قابل درک بودن این رخداد ها لازم است آن ها را به گروه ها و دسته های کوچک تر تقسیم کنیم. به فرآیند دسته بندی رخداد های مالی و کد گذاری اصلی و فرعی، کدینگ در حسابداری می گویند.

در تعریف علی الحساب در قانون محاسبات عمومی با علی الحساب تقریبا آشنا شدید. به صورت کلی، در ترازنامه، علی الحساب در دسته بندی دارایی ها قرار می‌ گیرد و دارایی جاری یا کد ۱۱ محسوب می شود.

تفاوت علی الحساب و پیش پرداخت چیست ؟ چه تفاوتی با مساعده دارند؟

بنابر تعریف علی الحساب در قانون محاسبات عمومی، سود علی الحساب چیست؟

حتما برای شما هم پیش آمده است، هنگامی که سرمایه و پولی را در بانک برای سپرده گذاری با سود مشخصی می گذارید، بانک به شما قول پرداخت سود علی الحساب می دهد. شاید عده ای ندانند که سود علی الحساب چیست و به دلیل رایج بودن این اصطلاح در بانکداری، اهمیتی هم به آن نمی دهند.

در پاسخ باید گفت که بر اساس تعریف علی الحساب در قانون محاسبات عمومی، سود علی الحساب، مبلغی است که بانک قبل از پرداخت سود قطعی به سپرده گذاری می دهد؛ در واقع این سود؛ بخشی از سود عملیاتی بانک هاست.

بانک ها برای پرداخت سود علی الحساب یک بازه ی زمانی معینی را در نظر می گیرند و طبق قرارداد بسته شده با سپرده گذار، مشخص می شود که این سود در چه زمانی و چقدر باید پرداخت شود.

البته باید بدانید که نرخ سود علی الحساب در بانک ها و موسسات مالی، در زمان های مختلف، باهم متفاوت است. این نرخ توسط بانک مرکزی به سایر بانک ها و موسسات ابلاغ می شود و با هدف دستیابی به نرخ تورم، حفظ ارزش پول ملی و ایجاد ثبات در نظام پولی کشور صورت می گیرد.

بنابر تعریف علی الحساب در قانون محاسبات عمومی، سود علی الحساب چیست؟

تفاوت علی الحساب و پیش پرداخت چیست ؟ چه تفاوتی با مساعده دارند؟

در بسیاری از شرکت ها مشاهده می شود که پیش از خرید کالا یا خدمات، طبق توافقی که انجام شده است مبلغی دریافت می شود؛ یا به عبارتی دیگر پیش از اینکه هزینه ای اتفاق بیافتد، وجهی پرداخت می شود که به آن پیش پرداخت می گویند.

پیش پرداخت، همانند علی الحساب دارایی به حساب می آید؛ در واقع پول ماست که نزد شرکت های دیگر است. به همین دلیل یک دارایی جاری است که در سمت بدهکار ترازنامه قرار گرفته است. اکنون تفاوت های پیش پرداخت و علی الحساب را طبق تعریف علی الحساب در قانون محاسبات عمومی بیان می کنیم :

  1. پیش پرداخت پیش از انجام تعهد رخ می دهد؛ در حالی که علی الحساب برای به جا آوردن قسمتی از تعهد پرداخت می شود.
  2. پیش پرداخت می تواند مبلغی شامل تمام یا قسمتی از بدهکاری باشد، اما امکان اینکه علی الحساب تمام بدهی باشد وجود ندارد.
  3. عموماً پیش پرداخت پس از دریافت پیش فاکتور، به وسیله خریدار به‌ حساب پیمانکار واریز می شود، اما به منظور پرداخت علی الحساب احتیاجی به پیش فاکتور نیست.
  4. محل درج علی الحساب، در حساب سود و زیان است در حالی که پیش پرداخت در هزینه های جاری ترازنامه درج خواهد شد.

مساعده نیز در واقع درخواست پرسنل برای پرداخت حقوق به دلیل مشکلات مالی پیش از موعد مقرر آن است و با مقایسه آن با تعریف علی الحساب در قانون محاسبات عمومی، به راحتی می توانید به تفاوت این دو پی ببرید. مساعده حقوق و علی الحساب حقوق در واقع یکسان هستند، اما مساعده، تنها در مورد حقوق مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که علی الحساب علاوه بر حقوق در مورد هزینه های مجموعه، پروژه های پیمانکاری و شهریه تحصیلی نیز مورد استفاده قرار می ‌گیرد. در نتیجه، مساعده مترادف علی الحساب نیست.

سخن آخر

حسابداری از جمله شغل های حساس و پر مشغله محسوب می شود و تسلط به آن آسان نیست. کمک گرفتن از دوره آموزش حسابداری با مدرک معتبر همچنین تلاش و پشتکار شما می‌ تواند در این راه کمک کننده باشد.

برای ثبت نام در دوره آموزش حسابداری نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
علت روشن نشدن چراغ قوه گوشی آيفون چیست؟⭐کاربردی
نوشته بعدی
10 تا از قابلیت های مخفی اندروید 13⭐آیا می دانید؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image