تاریخچه ICDL چیست؟

در سال ۱۹۹۵ ، انجمن جوامع حرفه‌ای انفورماتیک اروپا (CEPIS) یک گروه ویژه تحت حمایت مالی اتحادیه اروپا ایجاد کرد که هدف آن،دست‌یابی به روشی برای ارتقای سطح مهارت‌های IT در سراسر اروپا بود. این گروه ویژه در سال ۹۵ و اوایل ۹۶، آزمونهای آزمایشی، برگزار کردند تا اینکه سرانجام در آگوست سال 1996 ، گواهینامه اروپایی راهبری کامپیوتر (ECDL) در سوئد ارائه و به تدریج در سراسر اروپا و سپس در سطح بین‌المللی مطرح شد. برنامه ECDL/ICDL توسط بنیاد ECDL-F ECDL در سطح جهانی اداره می‌شود. این بنیاد که در سال 1997 تاسیس شد، سازمانی غیرانتفاعی است که وظیفه آن بهبود، گسترش و تصدیق مهارت‌های کامپیوتری و دانش IT است. در حال حاضر ICDL به مدرک استانداردی تبدیل شده که در کشورهای غیراروپایی کاربرد دارد و برنامه درسی آن مشابه دروس ECDL است. بنیاد گواهینامه اروپایی راهبری کامپیوتر، برنامه درسی را تعیین کرده و آن را دائما به‌روز‌رسانی میکند تا اطمینان حاصل شود که دروس آن با دنیای کار و پیشرفت‌های انجام شده در زمینه فناوری، هماهنگ است. میزان پذیرش ICDL در کشورها، به طور روزافزونی در حال رشد است و در حال حاضر بسیاری از افراد و شرکت‌ها، این گواهینامه را معیاری برای سنجش مهارت‌های کامپیوتری می‌دانند. سازمان‌های حمایت کننده از ICDL، در بخش وسیعی از صنعت و دانشگاه فعالیت می‌کنند. علاوه بر آن، این گواهینامه مورد حمایت اتحادیه اروپاست که استانداردها و سطح کیفیت را در سراسر اروپا تضمین می‌کند.

ضرورت‌های فراگیری دوره ICDL چیست؟

ICDLقابلیت کامپیوتری کارمندان را تضمین می‌کند.
ICDL 
برای کارمندان، مهارت‌های کامپیوتری قابل ملاحظه‌ای ایجاد می‌کند.
ICDL 
سطوح توانایی IT را در یک سازمان تضمین می‌کند.
ICDL 
هزینه‌های پشتیبانی IT را کاهش می‌دهد.
ICDL 
از وقت تلف شده ناشی از فقدان دانش و روش‌های کاری غیر موثر IT می‌کاهد. دوره‌های آموزشی زیادی وجود دارد که انتخاب را برای کارفرمایان و کارمندان مشکل کرده است.
ICDL 
تعریفی استاندارد و مقیاسی دقیق برای مهارت‌های کامپیوتری بوده که در سطح بین‌المللی مورد تایید است. هم‌چنین این گواهینامه بین نیازهای کارفرمایان و مهارت‌های کارمندان تعادل ایجاد می‌کند.

نتایج یادگیری دوره ICDL به زبان ساده چیست؟

  • آشنایی‌ با مبانی و مفاهیم فناوری اطلاعات و تسلط در استفاده از کامپیوتر و مدیریت منابع ویندوز
  • آشنایی با نحوه ارتباط با دنیای اینترنت، گشت‌وگذار، جستجو، ایمیل و چت
  • تسلط در تایپ و طراحی انواع متون شخصی، اداری و غیره
  • آشنایی با تجزیه و تحلیل امور اداری، مدیریتی، حسابداری، تجاری، فروش و ارائه گزارشات گوناگونی
  • تسلط در ساخت پروژه‌های نمایشی جهت سخرانی‌ها، سمینارها، تبلیغات و اطلاع‌رسانی
  • توانایی ذخیره و بازیابی اطلاعات، گزارشات، پرس‌و‌جو