مدیریت حرفه ای کسب و کار DBA چیست؟

مدیریت حرفه ای کسب و کار DBA چیست؟

DBA نامی است که به دکترای مدیریت کسب و کار اطلاق می شود. مدیریت حرفه ای کسب و کار DBA، رشته ای است که تحصیل کردگان در آن می توانند در جهت رشد و رونق بخشیدن به مشاغل و کسب و کار گام بردارند. با توجه به تحولاتی که در اقتصاد ایران و جهان ایجاد می شود، کسب و کارها به شدت در معرض آسیب قرار می گیرند. به همین دلیل لازم است تا با بهره گیری از دانش افرادی که به مدیریت حرفه ای کسب و کار DBA مسلط هستند، از زمین خوردن مشاغل پیش گیری به عمل آید. اما چگونه می توان در این زمینه به متخصص بدل شد؟ آیا تنها راه رسیدن به مدیریت حرفه ای کسب و کار DBA، گذراندن سالهای طولانی تحصیل در دانشگاه است؟ برای رسیدن به پاسخ این پرسش ها، ادامه این مطلب را مطالعه نمایید.

تفاوت mba و dba

مدیریت حرفه ای کسب و کار DBA و رشته mba هر دو از رشته هایی هستند که در مدیریت کسب و کار حرف های زیادی از آنها به میان می آید. یکی از مهم ترین تفاوت هایی که می توان میان این دو مشاهده کرد، رویکرد این دو رشته است. مدرک mba مناسب کسانی است که قصد دارند درک بهتر و واضح تری از کسب و کار خود داشته باشند و راهکاری جهت بهبود وضعیت سازمان خود بیابند.

حضور در دوره های آموزشی رشته dba به کسانی پیشنهاد می شود که قصد دارند با روش ها و نظریات نوینی که در مدیریت مطرح شده، کسب و کار خود را توسعه دهند. رشته mba نسبت به رشته dba عمومی تر بوده و اطلاعات عمومی تری در آن مطرح می گردد.

اعتبار مدرک DBA چقدر است؟

یکی از سوالاتی که مشتاقان به شرکت در دوره آموزشی مدیریت حرفه ای کسب و کار DBA زیاد می پرسند این است که اعتبار مدرک DBA چقدر است. موضوع مهمی که در مورد اعتبار این رشته باید مطرح گردد این است که اگر مدرک این رشته توسط مراکز آموزشی معتبر مانند نک اندیشان صادر گردد، اعتبار بالایی دارد. جدای از اعتبار بالایی که می توان برای این مدرک عنوان کرد، مزیت های دریافت این مدرک در نوع خود نیز قابل توجه می باشد. برای مثال کسانی که آرزوی داشتن یک کسب و کار مستقل را در سر می پرورانند، می توانند با دریافت مدرک dba به رویای خود جامه عمل بپوشانند.

پس به خاطر داشته باشید که این مدرک اعتبار بالایی داشته و صرف هزینه و وقت برای این دوره آموزشی، به شما کمک خواهد کرد تا نتایج ارزشمندی کسب کنید.

فرصت های شغلی رشته DBA چیست؟

برای افرادی که مدیریت حرفه ای کسب و کار DBA را پشت سر گذاشته اند طیف وسیعی از مشاغل فراهم شده است. از مدیریت سازمان های دولتی و خصوصی گرفته تا ایجاد یک کسب و کار مستقل از جمله فرصت های شغلی این رشته می باشند. نمونه ای از فرصت های شغلی پیش روی دارندگان مدرک این رشته را در ادامه ذکر خواهیم کرد:

 • مشاور سازمان
 • مدیریت سازمان های خصوصی
 • کارآفرینی و خلق یک کسب و کار مستقل
 • کار در محیط های آموزشی مانند دانشگاه
 • مشاغل دولتی
 • فرصت های شغلی اجرایی
مدیریت حرفه ای کسب و کار DBA

ثبت دوره dba چگونه است؟

ثبت نام در این دوره، با سختی ها و پیچیدگی های زیادی مواجه نیست. موضوع مهم تری که قبل از ثبت نام در یک دوره باید به آن فکر کرد، انتخاب موسسه برگزارکننده این دوره است. کسانی که قصد دارند در دوره DBA شرکت کنند، باید بدانند که هر موسسه ای را نمی توان برای شرکت در این دوره انتخاب کرد. توصیه می کنیم در موسسه هایی برای ثبت نام دوره DBA اقدام کنید، که تمامی مباحث و سرفصل های مهم را ارائه می کنند.

گرفتن مدرک از مراکز آموزشی که این دوره را به صورت همه جانبه و کامل برگزار می کنند، می تواند تضمین کننده دریافت بروزترین و آخرین اطلاعات باشد. اساتیدی که این دوره ها را آموزش می دهند، همواره در تلاشند بهترین ها را در اختیار علاقه مندان و شرکت کنندگان این دوره ها قرار دهند.

دکتری مدیریت کسب و کار

با توجه به نیاز روزافزون به متخصصانی در زمینه دکتری مدیریت کسب و کار، امروزه مراکز و موسسات مهارتی در راستای تربیت این گروه از افراد گام برداشته اند. بنابراین نیازی به ثبت نام در دانشگاه برای اخذ مدرک دکتری مدیریت کسب و کار وجود ندارد. اما انتخاب موسسه مناسب برای گذراندن دوره دکتری مدیریت کسب و کار، انتخابی حساس و دقیق است. لازم است تا کلیه فاکتورهایی که در بازار کار این رشته، به کار می آید، در موسسه مورد نظر وجود داشته باشد تا فرد بتواند در این حوزه به موفقیت دست یابد. در بین مراکزی که به تدریس این رشته پر طرفدار پرداخته اند، موسسه نیک اندیشان به چشم می خورد. این موسسه با بهره گیری از قوی ترین اساتید و به روز ترین سرفصل های دکتری مدیریت کسب و کار، اقدام به تربیت افراد ماهر در این حوزه کرده است. در ادامه بیش تر با این موسسه آشنا خواهید شد.

دوره DBA: هزینه، نحوه ثبت نام و برگزاری

اگر به دنبال شرکت در دوره DBA هستید، پیشنهاد ما به شما موسسه نیک اندیشان است. برای این ادعا، دلایل زیر وجود دارد.

 • این موسسه هزینه برگزاری دوره یکساله DBA را به صورت قسط بندی شده از شما دریافت می کند. به این معنی که شرکت کنندگان مجبور به پرداخت کل شهریه به صورت یکجا نیستند و فشار مالی کمی به آنها وارد خواهد شد.
 • این دوره به مدت یکسال و زیر نظر برترین اساتید DBA ایران در حال برگزاری است. کلیه مطالبی که در این دوره به شما آموخته می شود، کاربردی و منطبق بر نیازهای روز بازار کار است.
 • شما در انتهای دوره DBA از طرف موسسه نیک اندیشان به بازار کار حرفه ای معرفی می شوید. ضمن اینکه می توانید در صورت نیاز به صورت رایگان و مجدد در همان دوره شرکت کنید.
 • در انتهای دوره موسسه نیک اندیشان به شما مدرکی معتبر و بین المللی از موسسه URS انگلستان می دهد. هم چنین مدرکی دانشگاهی هم از این موسسه دریافت می کنید که برای ورودتان به بازار کار مناسب است.
مدیریت حرفه ای کسب و کار

دوره dba آنلاین یا دوره مدیریت حرفه ای کسب و کار dba غیر حضوری چگونه برگزار می شود؟

بسیاری از افرادی که قصد شرکت در دوره مدیریت حرفه ای کسب و کار DBA را دارند، وقت اضافی برای شرکت در کلاس ها را نداشته و یا دسترسی به موسسات برگزار کننده دوره را ندارند. انتخاب این افراد بالاجبار، دوره dba آنلاین است. در این دوره نیازی به حضور متقاضی در کلاس های آموزشی نیست.

محتوا های آموزشی در دوره آنلاین به دو صورت ویدئو های ضبط شده و کلاس های آنلاین آموزش داده می شود. در این کلاس ها شما محدودیت مکانی ندارید و البته باید بدانید که هزینه دوره های آنلاین نیز بسیار کمتر از دوره های حضوری است‌.

با این توضیحات شاید به نظر برسد که دوره های غیر حضوری بهتر از دوره های حضوری هستند، اما اینطور نیست. در دوره هایی که متقاضی به صورت حضوری در کلاس ها آموزش می بیند، امکان تعامل با اساتید و سایر متقاضیان به منطور تبادل اطلاعات مدیریتی وجود دارد‌.

از نظر اعتبار مدرک پایانی، گواهینامه اعطا شده در دوره های حضوری و در موسساتی همچون نیک اندیشان، نه تنها در داخل کشور، بلکه در بسیاری از کشور های خارجی نیز، بسیار بیشتر از مدرک dba دوره های آنلاین است.

دوره dba آنلاین یا دوره مدیریت حرفه ای کسب و کار dba غیر حضوری چگونه برگزار می شود؟

در مدیریت حرفه ای کسب و کار DBA مخفف چیست؟

DBA مخفف چیست، اولین موضوعی که در خصوص مدیریت حرفه ای کسب و کار DBA باید به آن اشاره گردد. دی بی ای از کنار هم قرار گرفتن سه حرف ابتدایی عبارت Doctor of Business Administration خلق شده است و از نظر مقطع نیز بالاتر از ارشد مدیریت کسب و کار یا همان mba قرار دارد.

کسانی که در این دوره شرکت می کنند، زمان خود را صرف تحقیق و جستجو می کنند، و به عبارت دیگر، دوره ی دی بی ای یک دوره تحقیق محور به شمار می رود. به همین دلیل است که بعضی از مدارس مطرح در جهان، برنامه ی دی بی ای دارند و سعی می کنند این دوره را که تخصصی تر و علمی تر است برگزار کنند. به دلیل اهمیتی که دی بی ای در توسعه و گسترش کسب و کارها دارد، این دوره به یکی از مهم ترین دوره ها در دنیا و کشورمان تبدیل شده است.

موضوعی که نباید آن را از خاطر برد، این است که این دوره، به صورت مستقیم باعث بهبود وضعیت کسب و کارها نمی شود و این مدیران شرکت ها هستند که با کسب دانش دی بی ای، به توسعه سازمان خود کمک می کنند.

پیش نیاز ثبت نام دکترای مدیریت کسب و کار (مدیریت حرفه ای کسب و کار DBA) چیست؟

برای ثبت نام دکترای مدیریت کسب و کار با هر گرایشی که در نظر دارید، باید شرایط ضمن ثبت نام را فراهم کنید. پیش نیاز های شرکت در دوره های dba به نحوی تعیین شده است که متقاضیان با شرایط تحصیلی و رزومه کاری خاصی می توانند، پذیرفته شوند‌. پیش نیاز های دوره dba عبارتند از:

1-شرایط تحصیلی

متقاضیان عزیزی که قصد شرکت در دوره های مدیریت حرفه ای کسب و کار DBA را دارند باید حداقل دارای مدرک لیسانس یا کارشناسی در رشته های مرتبط باشند. مدیران توانمندی که مدرک mba معتبر و مورد تایید وزارت علوم را دارند نیز واجد شرایط شرکت در این دوره هستند‌. افرادی که دارای مدرک کارشناسی در رشته های فنی و مهندسی بوده برای شرکت در این دوره حرفه ای باید حداقل سابقه کاری در حوزه مدیریتی داشته باشند.

2-سوابق کاری

متقاضیان باید به مدت ده سال، سابقه کاری در حوزه های مدیریتی داشته باشند. این مورد در جلسه مشاوره بررسی شده و بعد از آن متقاضی وارد مرحله مصاحبه حضوری می شود.

3-شرایط سنی

برای شرکت در این دوره، شرط سنی خاصی مد نظر نیست؛ اما عموما افراد بالای ۳۵ سال واجدین شرایط بهتری برای دوره مدیریت حرفه ای هستند.

در مدیریت حرفه ای کسب و کار DBA مخفف چیست؟

سوالات متداول دوره DBA

مدیریت حرفه ای کسب و کار DBA چیست؟

DBA نامی است که به دکترای مدیریت کسب و کار اطلاق می شود. مدیریت حرفه ای کسب و کار DBA، رشته ای است که تحصیل کردگان در آن می توانند در جهت رشد و رونق بخشیدن به مشاغل و کسب و کار گام بردارند. با توجه به تحولاتی که در اقتصاد ایران و جهان ایجاد می شود، کسب و کارها به شدت در معرض آسیب قرار می گیرند. به همین دلیل لازم است تا با بهره گیری از دانش افرادی که به مدیریت حرفه ای کسب و کار DBA مسلط هستند، از زمین خوردن مشاغل پیش گیری به عمل آید.

چگونه می توان به متخصص در زمینه مدیریت کسب کار شد؟

با توجه به نیاز روزافزون به متخصصانی در زمینه دکتری مدیریت کسب و کار، امروزه مراکز و موسسات مهارتی در راستای تربیت این گروه از افراد گام برداشته اند. بنابراین نیازی به ثبت نام در دانشگاه برای اخذ مدرک دکتری مدیریت کسب و کار وجود ندارد. اما انتخاب موسسه مناسب برای گذراندن دوره دکتری مدیریت کسب و کار، انتخابی حساس و دقیق است. لازم است تا کلیه فاکتورهایی که در بازار کار این رشته، به کار می آید، در موسسه مورد نظر وجود داشته باشد تا فرد بتواند در این حوزه به موفقیت دست یابد.

دوره DBA در موسسه نیک اندیشان چگونه است؟

 • این موسسه هزینه برگزاری دوره یکساله DBA را به صورت قسط بندی شده از شما دریافت می کند. به این معنی که شرکت کنندگان مجبور به پرداخت کل شهریه به صورت یکجا نیستند و فشار مالی کمی به آنها وارد خواهد شد.
 • این دوره به مدت یکسال و زیر نظر برترین اساتید DBA ایران در حال برگزاری است. کلیه مطالبی که در این دوره به شما آموخته می شود، کاربردی و منطبق بر نیازهای روز بازار کار است.
 • شما در انتهای دوره DBA از طرف موسسه نیک اندیشان به بازار کار حرفه ای معرفی می شوید. ضمن اینکه می توانید در صورت نیاز به صورت رایگان و مجدد در همان دوره شرکت کنید.
 • در انتهای دوره موسسه نیک اندیشان به شما مدرکی معتبر و بین المللی از موسسه URS انگلستان می دهد. هم چنین مدرکی دانشگاهی هم از این موسسه دریافت می کنید که برای ورودتان به بازار کار مناسب است.

برای ثبت نام در دوره POST DBA نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

برای ثبت نام در دوره dba نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

برای ثبت نام در دوره mba نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
مدیریت MBA چیست؟
نوشته بعدی
فهرست دوره های آموزش ماساژ پیشرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image