تشکیل رسوب در پکیج چگونه است؟

نحوه رسوب زدایی پکیج با سرکه⭐ رسوب گیری پکیج با سرکه

زمانی که ضخامت قابل توجهی از رسوبات کلسیم، روی سطح مبدل پکیج جمع شده باشد، رسوب گیری پکیج با سرکه ضرورت پیدا می کند. افراد با شرکت در دوره تعمیر پکیج به صورت کامل با تعمیر قطعات مختلف پکیج، علل الخصوص رسوب زدایی پکیج با سرکه آشنا می شوند.

تشکیل رسوب در پکیج چگونه است؟

با توجه به آخرین تحقیقات تکنسین های فعال شغل تعمیرات پکیج در کانادا، علت انسداد مبدل پکیج، ته نشینی و جمع شدن ترکیبات منیزیم و کلسیم و دیگر عناصر آب در دیواره مبدل است. همچنین، لوله های نامناسب و لوله کشی غیر استاندارد نیز می تواند سبب انسداد مبدل پکیج شود. گرفتگی مبدل پکیج باعث بسته شدن مسیر عبور آب موجود در سامانه می شود و یکی از دلایل بوی بد پکیج نیز انسداد مبدل آن نیز ایجاد رسوب یا جرم در این دستگاه است.

آب سخت، بزرگ ترین منبع آهک محسوب می شود و در اکثر مواقع دلیل جوش آوردن پکیج نیز وجود رسوبات آهکی است. معمولا این رسوبات در شیرها، لوله ها، رادیاتور ها و اتصالاتی مثل سطح داخلی المنت گرمایشی ایجاد می شوند. در این شرایط، رسوب مانند یک عایق گرمایشی عمل می کند و باعث کاهش راندمان دستگاه می شود و دستگاه مجبور است در دمای بالاتری کار کند تا این کاهش راندمان را جبران کند؛ به همین دلیل، میزان تشکیل رسوب در دستگاه افزایش یافته و عمر پکیج به شدت کاهش پیدا می کند.

رسوب زدایی پکیج با سرکه به عملکرد درست سامانه و کاهش مصرف گاز دستگاه کمک می کند و دیگر، با مشکلی برای گرم کردن آب پکیج روبه رو نمی شوید. البته به این نکته دقت کنید که اگر به موقع ایراد دستگاه خود را تشخیص ندید و اقدام به تعمیر آن نکنید، حتی اگر به تکنسین های فعال شغل تعمیرات پکیج در آلمان نیز مراجعه کنید، امکان تعمیر دستگاه شما وجود ندارد.

علائم رسوب گرفتن پکیج کدامند؟

علائم رسوب گرفتن پکیج کدامند؟

رسوب گرفتن پکیج علائمی دارد که لازم است پیش از اینکه رسوب زدایی پکیج با سرکه را انجام دهید، با علائم رسوب گرفتن پکیج آشنا باشید. تعمیرکاران پس از شرکت در دوره آموزش تعمیر پکیج به صورت کامل با هر یک از این علائم و شیوه برطرف کردن این علائم به وسیله رسوب گیری پکیج با سرکه آشنا هستند؛ علائم وجود رسوب در پکیج عبارتند از:

 • زیاد شدن فشار و بار سنج پکیج
 • سرد و گرم شدن آب پکیج یا نوسانات دمایی آب پکیج
 • سر ریز شدن آب از پکیج
 • افزایش مدت زمان گرم شدن آب در سامانه پکیج
 • کاهش فشار آب گرم
 • به گوش رسیدن صدای تق تق در زمان روشن کردن پکیج

چگونه می توان از تشکیل رسوب در پکیج جلوگیری کرد؟

روش هایی وجود دارد که با استفاده از آن می توان از تشکیل رسوب در پکیج جلوگیری کرد تا دیگر نیازی به رسوب زدایی پکیج با سرکه نباشد. در واقع بهترین شیوه برای حفظ سلامت دستگاه رعایت نکاتی است که از خراب شدن پکیج جلوگیری می کنند. این نکات عبارتند از:

 • یکی از راه های مهم برای جلوگیری از تشکیل رسوب در پکیج نصب یک فیلتر با کیفیت بر روی ورودی آب سرد می باشد. این عمل از میزان سختی آب می کاهد و با جلوگیری از ورود املاح سنگین مانند کلسیم و منیزیم به آب، از تشکیل رسوب در دیواره مبدل جلوگیری می کند. استفاده از فیلتر سبب می شود که دیگر، نیازی به رسوب گیری پکیج با سرکه نباشد.
 • استفاده از محلول های ضد رسوب در زمان راه اندازی دستگاه نیز راه حلی بسیار کارساز برای جلوگیری از تشکیل رسوب در پکیج است. با کمک این محلول، رسوبات تشکیل شده از بین می روند.
 • با سرویس دوره ای دستگاه، رسوب های اندک تشکیل شده شناسایی می شوند و اقدامات لازم جهت از بین بردن آن ها صورت می گیرد.

رسوب زدایی پکیج با سرکه چگونه است؟

رسوب زدایی پکیج با سرکه، بیش تر برای مبدل ثانویه کاربرد دارد و لازم است برای رسوب زدایی با سرکه مراحل زیر را دنبال کنید:

 • جریان برق و گاز پکیج را قطع کنید.
 • صبر کنید تا پکیج با محیط هم دما شود.
 • برای توقف جریان آب ورودی، تمام شیر های ورودی را ببندید.
 • با باز کردن شیر آب دور ترین نقطه به پکیج، آب پکیج را تخلیه کنید.
 • کاور پکیج را برداشته و مبدل اصلی و ثانویه آن را باز کنید.
 • برای رسوب زدایی مبدل اصلی پکیج لازم است مبدل را درون تشت بزرگی قرار دهید و میزان مشخصی از اسید یا سرکه را با قیف روی آن بریزید.
 • پس از ۱۵ دقیقه رسوبات جدا شده با فشار آب را شستشو دهید.
 • مبدل را در محل خود نصب کنید و کاور آن را بگذارید.
 • فشار پکیج را روی ۱.۵ بار تنظیم کرده و سپس پکیج را روشن کنید.
نحوه رسوب گیری پکیج با پمپ کولر چگونه است؟

نحوه رسوب گیری پکیج با پمپ کولر چگونه است؟

پس از اینکه با شیوه رسوب زدایی پکیج با سرکه آشنا شدید، لازم است رسوب گیری پکیج با پمپ کولر را نیز یاد بگیرید‌. به این نکته دقت کنید که رسوب گیری پکیج با پمپ کولر برخلاف رسوب گیری پکیج با سرکه، به دلیل استفاده از مواد اسیدی قوی، خطرات بسیار زیادی دارد که این خطرات ممکن است سلامت تعمیرکاران را به خطر بیندازد. وجود این خطرات یکی از معایب شغل تعمیرات پکیج است. مراحل رسوب زدایی پکیج با پمپ کولر عبارت است از:

 • ابتدا برق و گاز دستگاه را قطع کنید.
 • کاور پکیج را بردارید و با باز کردن شیر ها، آب داخل مدار گرمایشی را تخلیه کنید.
 • پمپ کولر را درون تشتی که با آب و اسید پرشده قرار دهید.
 • یک سر پمپ را به ورودی مبدل متصل کرده و سر دیگر آن را به خروجی مبدل وصل کنید.
 • حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید تا پروسه رسوب زدایی پکیج تمام شود.
 • حالا پمپ را باز کنید و مبدل اصلی و ثانویه را با آب سرد بشویید.

هزینه رسوب زدایی پکیج با سرکه چقدر است

هزینه رسوب زدایی پکیج با سرکه یا روش های دیگر چقدر است؟

اگر بخواهید رسوب زدایی پکیج با سرکه را خودتان و بدون کمک گرفتن از تعمیرکار انجام دهید، هزینه چندانی برایتان نخواهد داشت، اما به دلیل حساس بودن قطعات پکیج بهتر است این کار را به سرویس کاران و تعمیرکار ماهر بسپارید.

هزینه رسوب زدایی پکیج با روش های سنتی مانند سرکه یا جوهر نمک بسیار کمتر از روش های جدید مانند شست و شو با پمپ کولر است. چنانچه شما کار رسوب زدایی را به تعمیرکاران بسپارید، علاوه بر اینکه خیالتان از تخلیه کامل رسوب ها راحت می شود، بدون آسیب به قطعات دیگر، پکیج تان مانند روز اول خواهد شد.

هزینه ای که تعمیرکاران برای رسوب زدایی دریافت می کنند بستگی به میزان رسوب و برند پکیج دارد. به طور میانگین این هزینه از ۲۰۰،۰۰۰ تا ۸۰۰،۰۰۰ تومان متغیر است. در شهر های مختلف ممکن است این نرخ کمتر یا بیشتر نیز باشد. به علاوه این تعرفه، شما موظف هستید که هزینه رفت و آمد تعمیرکار را نیز بپردازید. این هزینه ها در مقابل سلامت لوله های پکیج تان بسیار ناچیز است؛ زیرا رسوب در طول زمان باعث آسیب های جدی به لوله ها شده و علاوه بر کاهش فشار آب ممکن است باعث پوسیده شدن لوله ها نیز شود.

سخن آخر

ما در این مقاله نحوه رسوب زدایی پکیج با سرکه را به صورت کامل شرح دادیم. چنانچه به شغل تعمیرات پکیج علاقمندید، می توانید در دوره تعمیرات پکیج نیک اندیشان شرکت کنید؛ زیرا هزینه آموزش تعمیرات پکیج در این موسسه بسیار مناسب است.

برای ثبت نام در دوره آموزش تعمیر پکیچ نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
مدت زمان تایید تراکنش بیت کوین چقدر است؟⭐0 تا 100
نوشته بعدی
بهترین گرایش مدیریت بازرگانی در ارشد⭐معرفی و بررسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image