هیپنوتیزم برای چی خوبه

هیپنوتیزم برای چی خوبه؟ فواید هیپنوتیزم

هیپنوتیزم برای چی خوبه؛ بهتر است یکبار برای همیشه به این سوال پاسخ داده شود تا ابهامات موجود درباره هیپنوتیزم برطرف شود. در این مقاله می توانید پاسخ سوال هایتان را درباره هیپنوتیزم دریافت کنید.

هیپنوتیزم چیست و چگونه انجام میشود؟

قبل از صحبت کردن درباره فواید و کاربرد های هیپنوتیزم، بهتر است بدانید که هیپنوتیزم چیست و چگونه انجام میشود. هیپنوتیزم یک وضعیت روان شناختی و فیزیولوژیک خاص است که در آن، وضعیت هوشیاری فرد تغییر پیدا می‌ کند و با هوشیاری معمولی متفاوت است. بیشتر شبیه خواب است، اما با خواب فرق می‌ کند؛ زیرا فرد هوشیار است ولی هوشیاری او فقط در یک حیطه متمرکز شده است. فواید هیپنوتیزم زمانی خود را نشان می دهد که از روش درستی برای این کار استفاده کرده باشید. به همین منظور، توصیه می کنیم به افرادی ناحیه کنید که در دوره هیپنوتیزم شرکت کرده باشند.

چند روش مختلف برای انتقال و انجام هیپنوتیزم وجود دارد:

۱-هیپنوتیزم هدایت شونده؛

این نوع هیپنوتیزم، شامل استفاده از ابزاری مانند دستورالعمل های ضبط شده و موسیقی برای القای حالت خواب آور است. سایت های آنلاین و برنامه های تلفن همراه اغلب از این نوع هیپنوتیزم استفاده می کنند.

۲-هیپنوتیزم درمانی؛

هیپنوتیزم درمانی، استفاده از هیپنوتیزم در روان درمانی است و توسط پزشکان مجاز و روانشناسان برای درمان بیماری هایی از جمله افسردگی، اضطراب، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و اختلالات خوردن انجام می شود.

۳-خودهیپنوتیزم؛

خودهیپنوتیزم فرایندی است که وقتی شخص حالت هیپنوتیزم را به خود القا می کند رخ می دهد. این روش اغلب به عنوان ابزاری برای کمک به خود برای کنترل درد یا کنترل استرس استفاده می شود.

آیا می دانید هیپنوتیزم برای چی خوبه؟

آیا می دانید هیپنوتیزم برای چی خوبه؟

مهم ترین کاربرد ها و فواید هیپنوتیزم عبارتند از:

۱. ترک عادت‌های بد؛

هیپنوتیزم شدن باعث می‌ شود بیشتر از همیشه پذیرنده باشید. شواهدی وجود دارد که هیپنوتیزم می‌ تواند به شما کمک کند عادت ‌های بد مثل مصرف دخانیات یا مشروبات الکلی را ترک کنید.

۲. تسکین گر گرفتگی؛

اگر از گر گرفتگی رنج می ‌برید یا شخصی را می ‌شناسید که به این مشکل دچار است، خوب است هیپنوتیزم را نیز امتحان کنید. بر اساس گزارش یک پژوهش، زنانی که برای درمان گر گرفتگی از هیپنوتیزم استفاده کردند کیفیت خواب بهتر و حملات گرفتگی کمتری داشتند.

۳. کاهش استرس؛

پاسخ دیگری که برای‌ سوال هیپنوتیزم برای چی خوبه می توان داد، درمان استرس و اضطراب در افراد است. این، برای کسانی که دوست ندارند دارو مصرف کنند اما در عین حال می‌خواهند عادت‌های ذهنی بد را، مثل چرخه‌ تفکر منفی یا وسواس را از بین ببرند، گزینه‌ی خوبی است.

۴. کاهش وزن و حفظ آن؛

از آن ‌جا که هیپنوتیزم چارچوب ذهنی یا نگرش فرد را تنظیم می‌ کند، اگر برای کاهش وزن هم مفید باشد منطقی است. هیپنوتیزم روشی برای از بین بردن محدودیت ‌های ذهنی، مانند اختلال پرخوری افراطی یا ترس از ورزش است که مانع از کاهش وزن می‌شوند.

۵. درد مزمن را درمان می ‌کند؛

از آن‌جا که درد در واقع توسط مغز تولید می ‌شود، منطقی است که یک درمان ذهنی، مانند هیپنوتیزم بتواند برای کنترل درد مفید باشد. در دوره آموزش هیپنوتیزم شما با نحوه درمان درد های توسط این روش به خوبی آشنا می شوید.

۶. سلامت خواب را بهبود می ‌بخشد؛

جالب ترین پاسخ برای این سوال که هیپنوتیزم برای چی خوبه این است که با کمک تمرین هایی که در هیپنوتیزم انجام می دهید، می توانید الگوی خواب شبانه تان را تنظیم کنید.

۷. درمان افسردگی؛

هیپنوتیزم می ‌تواند به تنظیم فرایند افکار شما کمک کند که شامل افکار مرتبط با افسردگی یا اضطراب هم می ‌شود.

۸. درمان سندروم روده‌ تحریک پذیر؛

سندروم روده‌ تحریک‌ پذیر، بی‌نهایت آزار دهنده است و حتی ممکن است تحت شرایط خاصی ناتوان‌ کننده باشد. جالب است بدانید که هیپنوتیزم درمانی می‌تواند علائم اولیه و ثانویه را مانند حالت تهوع و کمردرد تسکین دهد، و شاید برای رفع علائم اضطراب که اغلب به همراه مشکلات گوارشی بروز می‌ کند نیز مفید باشد.

از دیگر فواید هیپنوتیزم می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کنترل درد در طی اقدامات دندانپزشکی
 • از بین بردن یا کاهش مشکلات پوستی از جمله زگیل و پسوریازیس
 • مدیریت برخی علائم ADHD
 • درمان و کاهش درد هنگام زایمان
 • کاهش علائم زوال عقل
 • کاهش حالت تهوع و استفراغ در بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی
هیپنوتیزم برای چی خوبه؟ فواید هیپنوتیزم

عوارض هیپنوتیزم چیست؟

بعد از اینکه دانستید هیپنوتیزم برای چی خوبه، بهتر است درباره عوارض احتمالی آن هم صحبت کنیم. یکی از سوالات مهمی که در مورد هیپنوتیزم پرسیده می شود، این است که عوارض هیپنوتیزم و اثرات منفی آن چیست.

هر چند که این عمل خطرات چندانی نداشته و استفاده از آن هم جای نگرانی ندارد، ولی گاهی در شرایط خیلی خاص می تواند اثرات منفی را روی افراد ایجاد کند. در واقع اثرات منفی هیپنوتیزم به نحوه استفاده اشتباه از آن بر می گردد. گرچه افرادی که در دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان شرکت کرده باشند، به خوبی می توانند هیپنوتیزم را برای همه افراد اجرا کنند، اما این موضوع، عوارضی به شرح نیز ممکن است داشته باشد:

 • عدم خروج کامل از خلسه پس از اتمام جلسه هیپنوتیزم
 • استفاده از تلقینات نامناسب
 • برانگیخته شدن شدید احساسات و عواطف در طی بازگشت حافظه به برخی از مراحل زندگی

شرایط هیپنوتیزم شدن چیست؟

در ادامه صحبت درباره پرسش مقاله که هیپنوتیزم برای چی خوبه، بهتر است راجع به شرایط هیپنوتیزم شدن هم صحبت کنیم. بیمار در صورت داشتن شرایط لازم جهت هیپنوتیزم و در صورت تشخیص پزشک معالج و تمایل خودش می تواند از هیپنوتراپی (هیپنوتیزم درمانی) در برنامه درمانش استفاده کند. برای انجام موفقیت آمیز جریان درمان بیمار و محقق شدن فواید هیپنوتیزم، باید شرایط زیر فراهم باشد:

 •  بیمار باید ذهن خود را از کلیه افکار انحرافی و باور های نادرست درباره هیپنوتیزم، خالی و پاک کند.
 • به اصالت علمی هیپنوتیزم و قابلیت عملی هیپنوتراپیست (هیپنوتیزم درمان گر) اعتقاد و ایمان داشته باشد.
 • به اندازه کافی قدرت تمرکز و تصور داشته باشد.
 • به برنامه ای که هیپنوتراپیست برای درمان بیماری و رفع مشکل او مطرح کرده، مطمئن باشد.

سخن آخر

اینکه هیپنوتیزم برای چی خوبه و به درمان کدام مشکل ها و بیماری ها کمک می کند، بستگی زیادی به فرد و هیپنوتراپیست دارد. بنابراین باید در انتخاب روان درمانگران نهایت دقت را به خرج دهید و به نزد متخصصان این حوزه بروید.

برای ثبت نام در دوره آموزش هیپنوتیزم نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
نحوه شروع مذاکره چگونه است؟ [10 تکنیک شروع مذاکره]
نوشته بعدی
چگونه MBA می‌تواند کارآفرینی و کسب‌وکار شما را تقویت کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image