مارکت میکینگ چیست از آن چه می دانید

مارکت میکینگ چیست؟ هرآنچه که باید بدانید

مارکت میکینگ چیست؛ یکی از پرسش های افرادی است که در حوزه کریپتوکارنسی شروع به فعالیت می کنند. دنیای کریپتوکارنسی، سرشار از مفاهیم مختلف و پیچیده‌ است و افرادی که تحت عنوان تریدر یا معامله گر در آن فعالیت می‌ کنند باید با آن‌ها آشنا باشند. یکی از این اصطلاحات مارکت میکینگ است که در دوره ارز دیجیتال به آن پرداخته می شود. اگر علاقه دارید تا بیشتر در این حوزه اطلاعات به دست آوردید، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

مارکت میکینگ؛ هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

مارکت میکینگ در دنیای ارزهای دیجیتال، همان بازارسازی است که به شیوه های گوناگون انجام می‌شود. در واقع مارکت میکینگ، یکی از راهکارهای موثر برای فعالیت و ورود به بازار فارکس و همین طور، ارزهای دیجیتال است و معمولا با هدف افزایش حجم بازار تا بالا رفتن ارزش یک دارایی خاص و مشخص، تحت پلتفرم‌های مختلفی طراحی و اجرا می‌ شود.

در فرایند مارکت میکینگ یا همان بازار سازی، دارنده یک دارایی، مجموعه‌ای از فعالیت‌ها را تحت یک استراتژی مشخص و به صورت یکپارچه انجام می‌ دهد تا حجم دارایی مورد نظرش را گسترش دهد. در این پروسه با افزایش حجم بازار یک دارایی، ارزش هر واحد از آن دارایی نیز افزایش می یابد. برای درک عمیق تر این چرخه باید این گونه بگوییم که در این فرایند، حین افزایش سود مد نظر خود می‌توانید شاهد افزایش ارزش کلی یک دارایی مشخص در بازار باشید و به طور کلی آینده مالی خود را با توجه به آن تضمین کنید.

در پاسخ به سؤال مارکت میکینگ چیست، می‌ توان این گونه نیز گفت که مارکت میکینگ فرایندی است که در جهت تأمین نقدینگی مورد نیاز دارایی ها اجرا می‌ شود. مارکت میکینگ شامل فرایند و پروسه ای است که طی آن قیمت ارزهای دیجیتال و نقدینگی آن‌ها در بازار مشخص می‌شود.

مارکت میکینگ چیست

کارکرد مارکت میکینگ چیست؟

 برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص مارکت میکینگ، باید بدانید که سیستم‌هایی مثل صرافی‌های ارزهای دیجیتال، برای اینکه به درخواست‌های خرید و فروش معامله گران پاسخ دهند، باید روش خاصی را دنبال کنند که این روش در نهایت روی قیمت نهایی ارز دیجیتال مورد نظر نیز تاثیرگذار خواهد بود. برای آشنایی با سازوکار این مبحث می توانید در دوره آموزش ارز دیجیتال شرکت کنید.

برای اینکه بهتر متوجه شوید که فرایند مارکت میکینگ چیست، از یک مثال استفاده می کنیم. یک صرافی معمولی رمز ارز بیت کوین برای آنکه فرایند ترید ارز دیجیتال را آسان تر کند، از یک سیستم و دفتر سفارش، برای تطبیق سفارش بهره می برد. قیمت پیشنهادی تریدرها برای خرید یا فروش یک دارایی در این دفتر سفارش ثبت خواهد شد و از طرف دیگر، تمامی این سفارش‌ها توسط سیستم تطبیق سفارش مطابقت داده می‌ شوند.

در برخی مواقع به دلیل عدم وجود لیکوئیدیتی برای یک دارایی، امکان انجام معامله وجود ندارد. برای اینکه با مفهوم لیکوئیدیتی آشنا شوید، مقاله اصطلاحات کریپتوکارنسی را مطالعه کنید. با مشاهده مشکل لیکوئیدیتی در انجام معاملات، مدیران و مؤسسان صرافی‌ ها به فکر یافتن راه حلی برای آن افتادند. بنابراین، برای تأمین نقدینگی مورد نیاز، از معامله‌ گران حرفه‌ ای در قالب سرمایه گذاران نهادی، بانک ها و کارگزاران استفاده کردند. این افراد که به عنوان ارائه دهندگان نقدینگی در بازار نیز شناخته می‌شوند، سفارش‌هایی مطابق با سفارش معامله‌ گران ثبت می‌ کنند و در نتیجه، اطمینان و نقدینگی لازم برای انجام معاملات ایجاد خواهد شد. برای موفقیت در معاملات، توصیه می کنیم، مقاله تفاوت بروکر و مارکت میکر را نیز مطالعه کنید.

مارکت میکینگ چیست؟ هرآنچه که باید بدانید

مارکت میکینگ ها، در صرافی ارز دیجیتال ایرانی یا خارجی چه نقشی دارند؟

حال که متوجه شدید مارکت میکینگ چیست، بهتر است با نقش آن در صرافی ها هم آشنا شوید. صرافی ارز دیجیتال ایرانی یا خارجی برای آنکه به درخواست ترید معامله گران پاسخ دهد، باید روش خاصی داشته باشد؛ این روش در نهایت روی قیمت ارز های دیجیتالی تاثیر می گذارد. این صرافی ها برای راحت کردن ترید از یک دفتر سفارش و سیستمی برای تطبیق دادن سفارش استفاده می کند. قیمت پیشنهادی سفارش دهندگان در این دفتر ثبت می شود.‌ از طرفی، کار تطبیق سفارش ها هم بر اساس این دفتر انجام می شود.‌

در مواقعی پیش می آید که به دلیل عدم وجود نقدینگی، معامله انجام نمی شود. در این شرایط، صرافی ها باید به فکر چاره و کمک گرفتن از کارگزار ها یا سرمایه گزاران دیگری باشند. این نقش به عهده مارکت میکینگ است که سفارش هایی مطابق با سفارش های مشتریان ثبت کرده و در واقع نقدینگی لازم را فراهم می کنند. در واقع با فهمیدن اینکه نقش مارکت میکینگ چیست، می توانید به اهمیت حضور آن ها در معاملات و صرافی های دیجیتالی نیز پی ببرید.

مارکت میکینگ ها، در صرافی ارز دیجیتال ایرانی یا خارجی چه نقشی دارند؟

بین مارکت میکرها و مارکت میکینگ چه ارتباطی وجود دارد؟

موضوعی که در ادامه پرداختن به موضوع مارکت میکینگ باید روشن شود، وجود و حضور مارکت میکرهاست. نمی توان از بازارسازی حرف زد، اما در مورد کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند و بازارسازی می کنند، هیچ توضیحی ارائه نداد. مارکت میکرها یا همان بازارسازها، سرمایه گذار هستند. این افراد سرمایه های زیادی را وارد بازار کرده و وقتی اعلام می کنند که قصد دارند یک دارایی را خرید و فروش کنند، بازاری را به وجود می آورند. در گذشته، این افراد به صورت دستی بازارسازی می کردند، اما امروزه، این عمل به یک عمل خودکار تبدیل شده است و برخی مارکت میکروها به صورت خودکار وارد فعالیت می شوند.

خوب است بدانید که مارکت میکرها معمولا به عنوان آخرین راه حل به بازار وارد می شوند و از اسپرد بین قیمت های پیشنهاد شده و قیمت های درخواست شده، سود خوبی را به دست می آورند. این عملِ آنها به تامین نقدینگی در بازار نیز کمک فراوانی می کند. حضور مارکت میکرها به بازار اطمینان می بخشد که در صورتی که یک خریدار و یا فروشنده ثالث وجود نداشته باشد، باز هم شخصی هست که می تواند یک دارایی را مبادله کند.

مارکت میکینگ چیست و چگونه کار می کند

کارکرد ربات‌های مارکت میکینگ ارز دیجیتال چگونه است؟!

اکنون که پاسخ مارکت میکینگ چیست، برایمان روشن شد، بد نیست تا با روش و عملکرد ربات ها در زمینه مارکت میکینگ هم بدانیم. ربات‌های تریدر در دنیای کریپتوکارنسی، یکی از جذابیت‌های مدرن این عرصه هستند که کار را تا حد زیادی برای افراد تازه وارد و تریدرهای نابلد، آسان کرده‌اند. این ربات‌ها تمام فعالیت‌هایی که یک فرد معامله‌ گر با تحلیل و بررسی داده‌های متفاوت را می‌تواند انجام دهد به تنهایی تجزیه و تحلیل کرده و در مدت زمانی کوتاه، اجرا می‌ کنند. این ربات‌ها نیز مانند تریدرها برای انجام فعالیت‌های ارزی خود از استراتژی‌های مختلفی استفاده می‌کنند. بازارسازی ارزهای دیجیتال یا مارکت میکینگ یکی از همین موارد است. ربات‌های بازارگردان ارز دیجیتال به کمک استراتژی های خود می‌توانند حجم زیادی از رمز ارزها را معامله کنند و از اسپرد یا تفاوت قیمت خرید و فروش یک دارایی سود به دست بیاورند.

جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم تا ابهامات درباره سوال مارکت میکینگ چیست را برطرف کنیم. همانطور که اشاره کردیم، مارکت میکینگ پروسه ای است که معمولا در صرافی‌ ارزهای دیجیتال برای روان شدن بازارهای مالی انجام می‌ شود. برای اینکه در این بازار، عملکرد موثر و موفقیت آمیزی داشته باشید، نیاز دارید تا در دوره های موسسات معتبر، همچون موسسه نیک اندیشان شرکت کنید. اطلاعات خوبی در این دوره ها به شما ارائه می شود.

برای ثبت نام در دوره آموزش ارز دیجیتال نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
قیمت کلاس طراحی سایت⭐(قیمت شرکت در کلاس طراحی وب)
نوشته بعدی
آموزش طراحی وب سایت از مبتدی تا پیشرفته⭐(با استخدام)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image