تفاوت بروکر و مارکت میکر چیست و وظایف هر کدام چیست

تفاوت بروکر و مارکت میکر چیست؟ ⭐ (بررسی کامل)

دانستن تفاوت بروکر و مارکت میکر، به شما کمک می کند تا در حین یک معامله، سود کنید و ضرر نکنید. اینکه به چه شکل، دانستن این تفاوت ها مانع از ضرر شما خواهد شد، موضوعی است که ما در این متن می خواهیم به آن بپردازیم. نکته ای که علاوه بر خواندن این مقاله باید مورد توجه قرار دهید، شرکت در دوره ارز دیجیتال است. در دوره هایی که تحت این عنوان برگزار می شود، همه نکات به شما آموزش داده خواهد شد.

بروکرها در فارکس چه کاری انجام می دهند؟

کسی که می خواهد برای ورود به بازار فارکس اقدامی انجام دهد، ابتدا می بایست بداند که بروکر کیست و چه وظیفه ای دارد. اگر بخواهیم خیلی خلاصه و روان در مورد بروکر صحبت کنیم، باید بگوییم، بروکرها، شرکت های تجاری هستند که خدمات مالی ارائه می دهند. این شرکت ها یا بروکرها به تریدرها امکان می دهند تا بتوانند روی نمادهای معاملاتی و یا شاخص ها، معاملات مورد نظر خود را انجام دهند.

به عنوان کسی که نمی خواهد با حضور در بازار فارکس، دچار کلاهبرداری در فارکس شود، شناخت بروکرهایی که اعتبار بالایی دارند و قابل اعتماد هستند، اهمیت زیادی دارد.

موضوعی که دانستن آن در مورد بروکرها، واجب به نظر می رسد، دسته بندی مختلفی است که برای آنها تعیین کرده اند. بروکرها، یا DD هستند و یا NDD. بروکرهای DD، شرکت هایی هستند که انواع معاملات در بازار فارکس را ترتیب می دهند و تریدر به کمک آنها به صورت مستقیم، معامله میکند، و بروکرهای NDD بروکرهایی هستند که بین معامله کننده و فروشنده به صورت واسطه ای حضور دارند. به عبارت دیگر این نوع بروکر به عنوان یک پل بین خریدار و فروشنده قرار دارد و معامله به صورت مستقیم بین فروشنده و خریدار انجام نمی شود. توصیه می کنیم، جهت افزایش اطلاعات در خصوص تفاوت بروکر و مارکت میکر مقاله بروکر کیست را نیز مطالعه کنید.

تفاوت بروکر و مارکت میکر چیست

تفاوت بروکر و مارکت میکر در حیله های بازار فارکس چیست؟

همان طور که گفته شد تفاوت بروکر و مارکت میکر اغلب در نوع فعالیت آن ها و نحوه تعامل با تریدر است. بروکر ها اکثرا حیله ی خاصی در فعالیت شان دیده نمی شود، اما مارکت میکر ها برای سود بیشتر، از حیله و ترفند های خاصی استفاده می کنند که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم:

۱-اندازه های جعلی

یک مارکت میکر می تواند برای یک سهم یا ارز، مقادیر و تقاضا های جعلی ایجاد کند. به طور مثال وانمود می کند که تقاضای زیادی برای یک سهم وجود دارد. در این صورت معامله گران بی تجربه حریص می شوند که آن سهم را خریداری کنند.

۲-تغییر تیکت سفارش

در این سناریو، مارکت میکر می تواند از زمان تلف شده ای که بین کاربر و بروکر برای ثبت تیکت سفارش انجام می شود استفاده کند و سود ببرد. او می تواند سهام را با قیمت ارزان تری خریداری کرده و همان را با قیمت بیشتری به دلیل تاخیر در زمان، به شما بفروشد. به همین دلیل تریدر ها باید در انتخاب بروکر منصف، دقت کنند.

۳-سفارشات جعلی

مارکت میکر می تواند با قیمت های جعلی و بالا بردن قیمت ها در فروش یک سهام، اسپرد بیشتری دریافت کند. به این صورت، بازار ساز از ترید شما می تواند درآمد زیادی داشته باشد.

تفاوت بروکر و مارکت میکر در حیله های بازار فارکس چیست؟

آیا می دانید مارکت میکر چیست؟

در ادامه صحبت در مورد تفاوت بروکر و مارکت میکر، خوب است به توضیح مارکت میکرها نیز بپردازیم و بگوییم که این گروه چه کاری انجام می دهند، و آیا حضور آنها در بازار مفید است یا مضر.

مارکت میکر که در فارسی به آن بازار ساز نیز گفته می شود، بروکری است که برای انجام معامله ها، در مقابل یک تریدر قرار می گیرد. مارکت میکرها، مدلی از حساب به شمار می روند که باعث می شوند معامله کننده یا تریدر به صورت مستقیم به بازار فارکس متصل نشود. بازارسازها که ممکن است بروکر نیز باشند، از سود تریدر ضرر می کنند و از ضرر او سود می کنند. نکته ای که در دوره آموزش ارز دیجیتال به آن اشاره می شود این است که مارکت میکرها، خودشان به صورت مستقیم وارد معامله با تریدر می شوند.

به بیان دیگر می توان این گونه گفت، وقتی یک تریدر معامله می کند، اگر برای خرید اقدام کند، مارکت میکر دست به کار شده و به عنوان یک فروشنده فعالیت می کند و اگر ترید به عنوان یک فروشنده وارد عمل شود، بروکر به عنوان یک خریدار رفتار می کند. مارکت میکرها در نقطه مقابل معامله کننده ها قرار دارند.

تفاوت بروکر و مارکت میکر با زبان ساده

تفاوت بروکر و مارکت میکر در چیست؟ آیا دانستن این تفاوت ها به معامله کننده کمکی می کند؟

وقتی می خواهید وارد یک بازار پر چالش، همچون بازار ارزهای دیجیتال شوید، باید در مورد موضوعاتی که می تواند به معامله شما کمک کند، اطلاعات کافی به دست آورید. یکی از مواردی که با دانستن جزئیاتش می توانید یک معامله پر سود برای خود رقم بزنید، دانستن تفاوت بروکر و مارکت میکر است. برخی از تفاوت هایی که بین بروکرها و مارکت میکرها وجود دارد، در زیر آورده شده است:

1- اعتبار

یک بروکر برای آنکه بتواند به عنوان واسطه، فعالیت خود را انجام دهد، باید مجوز داشته باشد. برخی موسسات و یا نهادهای نظارتی در سطح دنیا قرار دارند که وظیفه آنها بررسی اعتبار یک بروکر است. به این نهادها، اصطلاحا رگولاتور گفته می شود و به بروکرهایی که از این نهادهای نظارتی مجوز می گیرند، بروکر رگوله گفته می شود. یکی از تفاوت های مارکت میکرها با بروکرها، نداشتن رگوله است. برخی مارکت میکرها، رگوله نیستند و به همین جهت نباید به آنها اعتماد کرد.

2- جهت حرکت

مورد دیگری که باید در مورد تفاوت بروکر و مارکت میکر اشاره شود، هم سو نبودن حرکت مارکت میکرها با جهت حرکت تریدر است. وقتی یک تریدر سود می کند، مارکت میکر ضرر کرده و برعکس، وقتی یک تریدر ضرر می کند، مارکت میکر سود به دست می آورد. بهتر است برای انجام معامله، با بروکرها وارد معامله شوید و تا جایی که می توانید از مارکت میکرهایی که مجوز ندارند و تخلف نیز می کنند، دوری کنید.

تفاوت بروکر و مارکت میکر

تفاوت بروکر و مارکت میکر در ایجاد تقلب در حساب های مارکت میکر چیست؟

اگرچه در قسمت های قبلی روش هایی برای کسب درآمد مارکت میکر ها بیان شد، اما اینکه بروکر ها یا مارکت میکر ها بتوانند در حساب ها تقلب کنند، کمی دور از انتظار است.‌ در واقع مارکت میکر ها و بروکر ها، اغلبِ نقاط خروج معاملات را دستکاری کرده و قیمت ها را به نفع خودشان غیر واقعی نشان می دهند. این امر، بسیار رایج است و هیچ تریدری نمی تواند از آن فرار کند، و هیچ قانونی نیز نمی تواند با این روش کسب درآمد بروکر و مارکت میکر ها مقابله کند.

چنانچه تریدر یا کارفرما متوجه شود که بروکر در حساب های مارکت میکری تقلب کرده و یا آن ها را دستکاری کرده است می تواند از آن ها شکایت کرده یا با پشتیبانی بروکر یا کارگزاری تماس بگیرد و موضوع را با آن ها در میان بگذارد.

اگر شما در همان ابتدای کار، بروکر مناسبی را انتخاب کرده و حین ترید یا معامله، قیمت های سایر کارگزاری ها را نیز باهم مقایسه کنید، می توانید جلوی همچین تقلب ها و ضرر هایی را بگیرید. در نهایت این شما هستید که با دقت و هوشیاری باید تا جایی که امکان دارد جلوی سوءاستفاده های مارکت میکر ها را بگیرید.

تفاوت بروکر و مارکت میکر در ایجاد تقلب در حساب های مارکت میکر چیست؟

با وجود تفاوت بروکر و مارکت میکر، ۴ نشانه یک بروکر مارکت میکر چیست؟

با وجود تفاوت بروکر و مارکت میکر، برخی بروکر ها می توانند مارکت میکر هم باشند. این موضوع در صورتی بد است که بروکر ها در معاملات با مشتریان تخلف کنند. به طور کلی، نشانه های بروکری که مارکت میکر هم است عبارتند از:

۱-استاپ لول غیر صفر؛

در هر بروکر غیر مارکت میکری باید استاپ لول صفر باشد. یعنی شما باید بتوانید در هر نقطه ای که خواستید، استاپ لاس خود را قرار دهید. اگر در صفحه ای که استاپ لول نشان داده می شود، عددی مشاهده کردید به این معنا است که اردر های شما باید به اندازه استاپ لول از قیمت لحظه ای فاصله داشته باشند.

۲-تاخیر در اردرگیری؛

سرعت اردرگیری نباید کم یا با تاخیر باشد. بروکر ها می توانند یک پلاگین روی تمامی حساب ها ران کنند و سرعت سفارش گیری را کاهش دهند. این موضوع برای اسکالپر ها بسیار آزار دهنده است و می تواند موجب ضرر آن ها شود‌.

۳-اسپرد ثابت؛

بروکر های مارکت میکر می توانند اسپرد ثابت و فیکس به شما ارائه دهند. در اتصال به بازار نمی توان از اسپرد ثابت صحبت کرد، پس بروکر هایی که اسپرد ثابت دارند، حداقل در آن حساب فعالیت مارکت میکری هم می کنند.

با وجود تفاوت بروکر و مارکت میکر، ۴ نشانه یک بروکر مارکت میکر چیست؟

آیا یک بروکر، می تواند مارکت میکر هم باشد؟

در ادامه ی صحبت در خصوص بیان تفاوت بروکر و مارکت میکر، می خواهیم به این مساله نیز بپردازیم که آیا یک بروکر می تواند مارکت میکر هم باشد یا خیر. در ابتدا، شما باید دقت داشته باشید که بروکرها به عنوان مارکت میکر نیز فعالیت می کنند. توصیه می کنیم، از برخی از این بروکرها دوری کرده و آنها را در معاملات خود وارد نکنید. بروکرهایی که اعتبار بالایی دارند و به صورت ترکیبی از ای سی ان و مارکت میکر کار می کنند، قابل اعتماد هستند و هیچ مشکلی برای کار کردن با آنها وجود ندارد.

سوالی که ممکن است بعد از دانستن تفاوت بروکر و مارکت میکر برای شما پیش آید این است که چرا برخی از بروکرهای مطرح و معتبر، به جای آنکه فقط به وظیفه بروکری خود بپردازند، مارکت میکری هم می کنند؟ این کار چه فایده ای دارد؟ شاید کار کردن بروکرها به عنوان یک مارکت میکر، برای ما سود نداشته باشد، اما قطعا برای بروکرها، فعالیت کردن این نوع فعالیت، سود دارد. مبحث و موضوع مهمی که برای بروکرها وجود دارد، مدیریت ریسک است. بروکرها برای آنکه ریسک بروکر را کاهش دهند، مارکت میکری نیز انجام می دهند و به این شکل، ریسک های این بازار را مدیریت و کنترل می کنند.

کلام آخر

اگر می خواهید با حضور در بازار فارکس، سود به دست آورید باید در مورد تفاوت بروکر و مارکت میکر اطلاعات کاملی داشته باشید. معمولا با حضور در دوره های آموزش ارز دیجیتال موسسه های معتبری چون، نیک اندیشان این فرصت برای شما فراهم است تا از زیر و بم این بازار مطلع شوید.

برای ثبت نام در دوره آموزش فارکس نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image