اصطلاحات کریپتوکارنسی

اصطلاحات کریپتوکارنسی+بیش از ۵۰ اصطلاح کریپتوکارنسی مهم دنیا

فعالیت و عمل در هر حوزه ای، نیازمند دانش خاص خود است؛ به خصوص بازارهای مالی نوپا و جدید که نیازمند برخورداری از اطلاعات فنی و دانش کارآمد می باشند. پس آشنایی با اصطلاحات کریپتوکارنسی گام موثری برای فعالیت در این بازار است.

در این مقاله سعی بر این است که اصطلاحات رمز ارز ها به صورت ساده بیان شود تا با هر سطحی از دانش بتوان آنها را درک کرد؛ شما می توانید با شرکت در دوره ارز دیجیتال، اطلاعات بیشتری در این حوزه به دست آورید.

آیا با معروف ترین اصطلاحات مربوط به کریپتوکارنسی آشنا هستید؟

برای آنکه ورودتان به دنیای ارزهای دیجیتال، با موفقیت همراه باشد، خوب است با اصطلاحات معروف آن آشنا باشید. ما برخی از معروف ترین اصطلاحات را در ادامه ذکر کرده ایم.

۱_ارز(currency)

ارز رایج هر کشور که به واسطه دولت،ضرب و توزیع شده و در اقتصاد داخلی آن کشور و یا مبادلات بین المللی به گردش درمی آید.ارزها برای معاملات و مبادلات مورد استفاده قرار می گیرند.

۲_رمز ارز(cryptocurrency)

کریپتوکارنسی یا رمز ارز، از مشهور ترین اصطلاحات مربوط به کریپتوکارنسی است. رمزارز ها درواقع واحد پولی ای هستند که به عنوان اطلاعات رمزگذاری شده و دیجیتالی وجود دارند که مستقل از هر نوع بانک یا مرجع مرکزی عمل می کنند. رمزنگاری، روشی برای محافظت و ایمن سازی اطلاعات است. به گونه ای که فقط کسانی که به این اطلاعات دسترسی دارند، می توانند آنها را بخوانند و پردازش کنند.

بیش از 50 تا از اصطلاحات کریپتوکارنسی

۳_صرافی(exchange)

منظور از صرافی ها در بازارهای کریپتوکارنسی، سایت هایی اند که معامله گران می توانند از طریق آنها به خرید و فروش رمز ارزهای خود بپردازند. این صرافی ها برای ارز های مختلف، خدمات و کارمزد های متفاوتی دارند.

4_بلاک(block)

از معروف ترین اصطلاحات کریپتوکارنسی، شبکه بلاک چین از بلاک تشکیل شده است. هر بلاک، پایگاه داده ای از تاریخ کلیه معاملات انجام شده تا زمان پر شدن بلاک است.

5_صرافی غیرمتمرکز(DEX)

این صرافی امکان خرید و فروش رمز ارزها بدون واسطه را به خریداران و فروشندگان می دهد.

6_بلاک چین(block chain)

بلاک چین مانند یک دفتر کل دیجیتالی است که تمام معاملات بازارهای دیجیتال در آن نوشته می شود. این زنجیره بلاک، دارای بلوک های جداگانه ای است که از طریق رمز نگاری به هم متصل می شوند.

بلاک چین فناوری غیر متمرکز و منحصر به فردی طلقی می شود که تمامی نسخه های آن با هم یکسان و برابرند.

۷_بیت کوین(Bitcoin)؛ یکی از شناخته شده ترین اصطلاحات کریپتوکارنسی

شاید بیت کوین به عنوان یکی از اصطلاحات در کریپتوکارنسی بیشتر به گوش شما آشنا بیاید. بیت کوین اولین و معروف ترین کریپتوکارنسی است که به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال شناخته می شود.

۸_آلت کوین(altcoin)

به هرگونه رمزارز به غیر از بیت کوین، آلت کوین گفته می شود. در حال حاضر در بازارهای دیجیتال نزدیک به ۹۰۰۰ آلت کوین وجود دارد.

۹_ارزش بازار(market cap)

ارزش بازار یا مارکت کپ، حاصل ضرب قیمت فعلی ارز دیجیتال مورد نظر در تعداد کل ارزهای در گردش است. کریپتوکارنسی ها بر اساس ارزش بازار رتبه دهی می شوند.

۱۰_توکن(token)

توکن،یکی دیگر از اصطلاحات کریپتوکارنسی رایج است. توکن ها انواعی از رمزارزها هستند که بلاک چین منحصری ندارند و بر روی بستر سایر رمزارزها سوار و یا به اصطلاح مستاجر هستند؛ مانند رمز ارز تتر‌.

مهم ترین اصطلاحات کریپتوکارنسی

۱۱_توکن سوآپ(token swap)

توکن سوآپ بدین معناست که ارزهای دیجیتالی که به شکل توکن بوده اند، با ساختن بلاک چین مربوط به خودشان، تبدیل به بیت کوین شده اند. این اصطلاح کریپتوکارنسی می تواند در زمانی که توکن ها به بلاک چین دیگری انتقال داده می شوند هم استفاده شود.

۱۲_شت کوین (shit coin)

شت کوین ها انواعی از کریپتوکارنسی هستند که طرفداران زیادی ندارند و قیمت و ارزش آنها تقریبا نزدیک به صفر است.

۱۳_کوین های قیمت ثابت(stable coin)

از دیگر اصطلاحات کریپتوکارنسی کوین های قیمت ثابت هستند. ارزش این کوبن ها  با یک دارایی ثابت مثل دلار برابر است. به طور مثال قیمت استیبل کوینی مانند تتر یک دلار است. این کوین ها با هدف کاهش نوسانات در بازار ایجاد شده اند و برخلاف رمز ارزهایی که قیمت ثابت ندارند، می‌توانند با قیمت ثابت خود از معامله گران در برابر نوسانات بازار محافظت کنند.

۱۴_ماینرها(miner)

ماینر به تجهیزاتی گفته می شود که براساس توان محاسباتی شان، یک رمز ارز خاصی را استخراج می کنند.

۱۵_نرخ هش(hash rate)

نرخ هش نشان می دهد که کامپیوتر و یا تجهیزات شما تا چه حد توان تولید یا همان سرعت انجام عملیات استخراج را دارد. نرخ هست یکی از مهم ترین اصطلاحات کریپتوکارنسی برای انتخاب یک دستگاه برای استخراج رمز ارز به حساب می آید.

۱۶_نهنگ(whale)

اصطلاح نهنگ برای توصیف افرادی به کار برده می شود که تراکنش های خود را در بازارهای دیجیتال با حجم بسیار بالا انجام می شود و دارایی های زیادی دارند. این حجم از معاملات زیادی که در بازارهای دیجیتال توسط نهنگ ها انجام می گیرند،بر قیمت رمز ارزها تاثیر می گذارد. این تاثیرات می تواند مثبت و یا منفی باشند.

۱۷_خرس ها(bears)

یکی از اصطلاحات کریپتوکارنسی، خرس ها هستند.دربازار رمز ارزها به افرادی که دائما حس بدبینی نسبت به قیمت رمز ارزها و نوسانات آنها دارند،خرس گفته می شود.

در این مقاله سعی شد تا با حدودی با اصطلاحات مربوط به کریپتوکارنسی آشنا شوید. این بازار گستردگی فرای تصوری دارد؛ اگر می خواهید به صورت حرفه ای وارد این حوزه شوید، در دوره آموزش ارز دیجیتال نیک اندیشان شرکت کنید.

برای ثبت نام در دوره آموزشی ارز دیجیتال یک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
کریپتوکارنسی چیست؟⭐تفاوت آن با ارز دیجیتال چیست؟
نوشته بعدی
بازار کریپتوکارنسی چیست؟⭐و چگونه کار می کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image