مزیت های روش مونته سوری

مونته سوری چیست؟ (هر آنچه که باید از مونته سوری بدانید)

مونته سوری چیست؟ این موضوعی است که در این مقاله میخواهیم به آن بپردازیم. بسیاری از والدین آگاه سعی می کنند از بهترین و طلایی ترین سنین برای آموزش، یعنی سن 2 تا 6 سالگی، استفاده کرده و نکات زیادی را به کودک خود آموزش دهند. مشکلی که ما در کشورمان است و با آن درگیری های زیادی داریم خشک بودن و جدی بودن آموزش هایی است که کودک باید آنها را فرا بگیرد. برخی مدرسان فراموش کرده اند که کودک در این شرایط سنی، دوست دارد همه چیز را در حین بازی آموزش ببیند. روش مونته سوری یکی از روش های آموزشی است که سعی دارد در حین بازی، کودک را نیز آموزش دهد. چنانچه قصد دارید در مورد این روش اطلاعات بیشتری به دست آورید در ادامه با ما همراه باشید.

مونته سوری چه روشی است؟

یکی از مهم ترین سوالات اغلب ما که با شنیدن این واژه ایجاد می شود این است که مونته سوری چیست. مونته سوری یک روش آموزشی است که در آن یادگیری بر پایه شناخت اتفاق می افتد. مدرس در این روش سعی می کند تمام بینش هایی که از گذشته در ذهن کودک ایجاد شده است را تغییر دهد.

به بیان دیگر، کشف مسائل و مشکلات و حل آنها از مهم ترین خصوصیات و ویژگی های این روش به شمار می رود. شاید جالب باشد که بدانید کودکانی که در این دوره آموزشی شرکت می کنند نیازی به حفظ مطالب ندارند و در واقع انگیزه درونی شان است که کمک می کند مطالبی به آنها آموزش داده شود.

تاریخچه مونته سوری

برای تمامی کسانی که مشتاقند بدانند مونته سوری چیست، دریافت اطلاعاتی در مورد تاریخچه نیز می تواند جذاب باشد. ماریا مونته سوری یک پزشک زن ایتالیایی بود. او اولین پزشک زن در کشور ایتالیا بود، اما به دلیل تبعیض هایی که بین زن و مرد وجود داشت، این حق به او داده نشد تا در مراکز درمانی دولتی کار کند. البته این جا پایان کار نبود؛ روزی از روزها، توجه ماریا به کودکی که در کنار خیابان با یک شی بازی می کرد، جلب شد و به نحوه بازی کودک با آن شی، خوب توجه کرد. این نحوه بازی کردن، ماریا را تحت تاثیر قرار داد و به این فکر افتاد که کار خود را با بچه ها شروع کند و همین دلیل باعث شد که او مدیریت مدرسه بچه های معلولین را به عهده بگیرد.

ماریا در طی روزهایی که در این مدرسه حضور داشت، حس کرد که باید دوباره به دانشگاه برود. او به دانشگاه رفته و در رشته تعلیم و تربیت تحصیل کرد. با بررسی هایی که او بر روی کودکان انجام داد توانست به جای برنامه های آموزشی خشکی که در آن دوران وجود داشت یک سبک آموزشی جدید تعریف کند. این سبک آنچنان نتایج حیرت آوری داشت که بعد از مدتی محبوبیت زیادی در دنیا پیدا کرد. همین نتایج حیرت آور بود که باعث شد این روش آموزشی به نام مونته سوری در جهان مشهور شود.

مونته سوری چیست

اصول مهم و اساسی در مونته سوری چیست؟

بعد از آنکه با مونته سوری چیست و تاریخچه ای که این روش داشته، آشنا شدید خوب است که در مورد اصول این روش آموزشی نیز نکاتی ارائه گردد. اصول 5 گانه این روش آموزشی به شرح زیر میباشد:

  • اصل اول: در این اصل، که مهم ترین و ابتدایی ترین اصل در آموزش است، احترام به کودک باید حفظ شود.
  • اصل دوم: در دومین اصل از روش مونته سوری، باید شخصیت حقیقی کودکان شناخته شده و درک شود.
  • اصل سوم: این اصل می گوید که برای آموزش بهتر، باید روند رشد کودک مورد توجه قرار داده شود.
  • اصل چهارم: این اصل می گوید، کار و بازی در فرایند یادگیری نقش اساسی دارند.
  • اصل پنجم: در این اصل، محیط اهمیت زیادی دارد و می تواند به روند یادگیری کودک کمک فراوانی کند.

مزیت های روش مونته سوری

برای کسانی که مشتاقند بدانند مونته سوری چیست، کسب اطلاعات در مورد مزیت های این روش نیز می تواند جذاب باشد. این مزیت ها به شرح زیر است:

برقراری ارتباط بین مهارت های زندگی و زندگی عملی

یکی از مزیت هایی که روش مونته سوری دارد این است که کودک می تواند از پس انجام کارهای روزمره اش، به خوبی برآید. در این روش، به کودک راه هایی آموزش داده می شود تا بین زندگی عملی و مهارت هایی که برای زندگی لازم است، پیوند برقرار کرده و آنها را به کار گیرد. چنانچه می خواهید به صورت عملی متوجه شوید که مونته سوری چیست، می توانید به مراکز آموزشی  مانند نیک اندیشان و یا مهد کودک هایی که با این روش به کودک آموزش می دهند، مراجعه کنید.

یادگیری ریاضی

یکی از درس هایی که یادگیری آن برای برخی کودکان سخت به نظر می آید، ریاضی است. در روش مونته سوری برای آموزش ریاضی روش های جالبی ابداع شده است. برای آنکه اشتیاق کودکان به یادگیری این درس افزایش پیدا کند، مدرسین این روش ، سعی می کنند به روشی کاملا جذاب، برخی مفاهیم غیر قابل هضم ریاضی را به کودک آموزش دهند.

به کارگیری حواس 5 گانه در آموزش

از دیگر مزیت هایی که می توان در مورد این روش عنوان کرد، به کارگیری حواس 5 گانه در یادگیری است. بسیاری از کسانی که در مورد این روش اطلاعات کافی دارند و به خوبی می دانند مونته سوری چیست، اعتقاد دارند که کودکان در سنین پایین، حواس متفاوتی داشته و می توان از این حواس به نفع کودک و آموزش او استفاده کرد.

تاریخچه روش مونته سوری

جمع بندی

در این مقاله، به صورت مفید و مختصر در مورد دوره مونته سوری و این سوال مهم که مونته سوری چیست، نکاتی را در اختیار شما قرار دادیم. کودکان ما نیاز دارند تا برای ورود به جامعه، مهارت های زیادی را آموزش ببینید. این یادگیری مهارت ها به کودک کمک می کند تا برای زندگی آینده و حضور در اجتماع، خود را آماده کند. والدین آگاه، که تعدادشان در این دوره کم هم نیست، سعی می کنند کودکان خود را در اختیار مربیانی قرار دهند که در دوره مونته سوری نیک اندیشان یا دیگر دوره ها شرکت کرده اند. این دوره حاوی نکات آموزشی فراوانی است و مربیان، نکات کاربردی و مهارتی ارزشمندی را طی آن به دست خواهند آورد. این مربیان قادرند روش ماریا مونته سوری را به نحو احسن به مرحله اجرا درآورند.

برای ثبت نام در دوره آموزش مونته سوری نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
دوران نقاهت کاشت مو چقدر است؟ (رعایت نکات مهم پس از کاشت مو)
نوشته بعدی
انواع ماساژ – معرفی 10 نوع ماساژ عالی که باید بدانید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image