آیا آموزش کامل دستیار دندانپزشک یکی از شرایط دستیار دندانپزشک شدن است؟

شرایط دستیار دندانپزشک شدن⭐در ایران چگونه است؟

در دوره دستیار دندانپزشک تمام شرایط لازم برای این که افراد صلاحیت استخدام در شغل دستیار دندانپزشک را پیدا کنند آموزش داده می شود. اگر می خواهید در مورد این دوره اطلاعات کافی به دست آورید، این مقاله که در مورد شرایط دستیار دندانپزشک شدن را مطالعه کنید.

دستیار دندانپزشک چه کسی است؟

در بیشتر مواقع دندانپزشک در حال انجام فعالیت های ترمیمی بر روی دندان بیمار است در چنین وضعیتی به یک فرد متخصص نیاز است تا در کنار دندانپزشک قرار گرفته و ابزارهای لازم را به او دهد. به فردی که در کنار دندانپزشک کار کرده و تسهیل کننده فعالیت های او شده دستیار دندانپزشک گفته می شود. اگر می خواهید در مورد این شغل اطلاعات بیشتری به دست آورید، مقاله دستیار دندانپزشک کیست را مطالعه کنید. از آن جایی که نیاز است وسایل دندانپزشکی بعد از هر بار استفاده برای بیمار به صورت کامل شسته و میکروب زدایی شود انجام این کار از وظایف دستیار دندانپزشک است.

یکی از مباحثی که در دوره های آموزشی دستیار شدن به افراد آموزش داده می شود میکروب زدایی تجهیزات دندانپزشکی به صورت دقیق و اصولی است. در صورت نا آشنا بودن تکنسین دندانپزشک به ضدعفونی دقیق ابزارها، امکان انتقال ویروس و باکتری از یک بیمار به بیمار دیگر فراهم می شود. علاوه بر این، مراحل آماده کردن بیمار نیز بر عهده دستیار دندانپزشک قرار دارد. وظایفی که بیان شد از شرایط دستیار دندانپزشک شدن است.

تعداد دستیار دندانپزشک در یک مطب دندانپزشکی به عوامل مختلفی بستگی دارد. گاهی مراجعات به یک مطب در حد متوسطی قرار دارد، از این رو دندانپزشک سعی می کند منشی برای مطب انتخاب کند که سابقه گذراندن دوره های دستیار دندانپزشک را داشته و علاوه بر وظایف منشی وظایف دستیاری را نیز انجام بدهد.

راجع به شرایط دستیار دندانپزشک شدن در ایران چه می دانید؟

آیا آموزش کامل دستیار دندانپزشک یکی از شرایط دستیار دندانپزشک شدن است؟

داشتن مهارت، از شروط اولیه و اصلی وارد شدن به هر کسب و کاری است. برای این که بتوان در کنار دندانپزشک فعالیت کرد باید در یک مرکز تخصصی آموزش کامل دستیار دندانپزشک شدن را دید. از این رو، تا دوره کامل آموزشی طی نشده باشد و مهارت های کامل در طول دوره آموزش دستیار دندانپزشک به افراد ارائه نشده باشد، هنوز شرایط کافی برای حضور در حرفه دستیار دندانپزشک مهیا نیست؛ زیرا یک دندانپزشک به فردی نیاز دارد که به صورت همه جانبه بتواند به او کمک کند و هنگام کار به تمام مسئولیت های خود مسلط باشد.

 فردی که هنوز در دوره ای ثبت نام نکرده و این مهارت را ندارد نمی تواند وظایف تکنسین دندانپزشکی را انجام دهد. به علاوه، این فرد حتی نام وسایل دندانپزشکی را هم نمی داند. به همین دلیل دیدن آموزش و کسب تعلیم از شرایط دستیار دندانپزشک شدن است. هنگامی که افراد برای کار دستیاری به مطب دندانپزشک مراجعه می کنند در  اولین مرحله گزینش از آن ها پرسیده می شود که گواهی نامه و یا مدرک تکنسین دندانپزشکی دارند یا خیر. در صورت نداشتن مدرک بیشتر مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی در همان مرحله نخست افراد را رد می کنند؛ زیرا معتقدند که داشتن مدرکی که در آن فرد به مهارت رسیده از شروط اولیه ورود به این کار است.

راجع به شرایط دستیار دندانپزشک شدن در ایران چه می دانید؟

برای استخدام دستیار دندانپزشک در ایران و جهان شرایط گوناگونی وجود دارد. برخی از این شرایط بین همه کشورها مشترک و برخی دیگر اختصاص به کشوری خاص دارد. در این مطلب به بیان شرایط لازم برای دستیار دندانپزشک شدن در ایران پرداخته می شود:

۱-مهارت داشتن

مهارت به صورت خود به خود ایجاد نمی شود؛ بلکه با شرکت در دوره های آموزشی مجموعه های مختلفی مانند نیک اندیشان مهارت کافی برای دستیار دندانپزشک شدن ایجاد می شود. بنابراین افرادی که به دنبال دستیار دندانپزشک شدن در ایران هستند باید بدانند که داشتن مهارت جز شروط اولیه است.

۲-آموزش پذیر بودن

یک دستیار دندانپزشک باید آموزش پذیر باشد؛ زیرا تجهیزات و ابزارهای مختلفی توسط شرکت های سازنده وسایل پزشکی برای انجام خدمات ساخته می شوند که برای کار کردن با آن ها باید آموزش های لازم دیده شود. بنابراین دستیار دندانپزشک نباید نسبت به آموزش های جدید مقاومت کند، بلکه باید در پی فراگیری کار با دستگاه های پیشرفته باشد که این خود یکی از شرایط دستیار دندانپزشک شدن است.

۳- ارتباطات موثر و قوی

کلینیک ها، بیمارستان ها و مطب های دندانپزشکی در طول روز با افراد مختلفی سر و کار دارند. افرادی که به این مراکز مراجعه می کنند دارای فرهنگ، عقاید و رفتارهای گوناگون هستند‌. از این رو توصیه می شود دستیار دندانپزشک دارای مهارت ارتباطی موثر و قوی باشد تا بتواند با افراد مختلف بهترین برخوردها را داشته باشد.

۴-داشتن روحیه بالا

در کل، محل های که رفت آمد بیماران در آن زیاد بوده و میزان ورود و خروج مردم در آن زیاد است برای حضور در آن باید دارای روحیه مناسبی بود تا مورد آزار روحی قرار نگرفت. برخی از افراد که توانایی دیدن بیمار، خون و حتی درد کشیدن افراد را ندارند برای شغل دستیار دندانپزشک بودن مناسب نیستند.

حقوق دستیار دندانپزشک در ایران به چه صورت تعیین می شود؟

حقوق دستیار دندانپزشک در ایران به چه صورت تعیین می شود؟

برخی از مراکز دندانپزشکی برای تعیین حقوق دستیار دندانپزشک، از آن ها می خواهند که یک هفته و یا یک ماه در مرکز کار کنند تا مهارت آن ها سنجیده شده و بر اساس مهارتی که از آن ها دیده شده حقوق و دستمزد تعیین شود. تکیه بر مهارت و تجربه علاوه بر این که از شرایط دستیار دندانپزشک شدن به شمار می رود عنصری هست که نه تنها در ایران ملاک حقوق دستیار دندانپزشک قرار می گیرد، بلکه در خارج از ایران نیز بسیار مورد توجه است.

اهمیت این مورد تا جایی است که درآمد فردی که چند سال سابقه کار داشته به مراتب از درآمد دستیاری که سال اول خدمت خود بوده، بیشتر است. به طور مثال، فرد تازه کار حقوق ۵ میلیون تومانی دریافت می کند اما فرد با تجربه حقوقی ۱۵ میلیونی دریافت خواهد کرد. درآمد دستیار دندانپزشک طبق نرخ سال ۱۴۰۰ با توجه به تعداد ساعات کاری مشخص شد.

علاوه بر این موارد مورد، اعتبار مدرک نیز نقشی تعیین کننده در استخدام و تعیین حقوق دارد. به طور مثال نیک اندیشان مجموعه ای بوده که از زمان تاسیس تا به اکنون توانسته وجهه خوبی میان افراد و موسسات پیدا کند. از این رو فردی که مدرک این مجموعه را در اختیار داشته علاوه بر اعتبار مدرک دستیار دندانپزشکی می تواند فرایند استخدام و تعیین حقوق راحت تری داشته باشد.

سخن آخر

در این مقاله نیک اندیشان شرایط دستیار دندانپزشک شدن در ایران، تاثیر آموزش بر استخدام و عوامل موثر بر تعیین حقوق دستیار دندانپزشک مطرح گردید.

برای ثبت نام در دوره دستیار دندانپزشک نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
مدارک لازم برای دستیار دندانپزشکی چیست؟⭐بررسی کامل
نوشته بعدی
درامد دستیار دندانپزشک در المان چقدر است؟⭐بررسی کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image