آیا راجع به شرایط دستیار دندانپزشک شدن و مدارک لازم برای دستیار دندانپزشکی چیزی می دانید؟

مدارک لازم برای دستیار دندانپزشکی چیست؟⭐بررسی کامل

یکی از مدارک مهم برای دستیار دندانپزشک شدن، از طریق شرکت در دوره دستیار دندانپزشک به دست می آید. بنابراین افرادی که تمایل دارند در مطب دندانپزشک به عنوان دستیار فعالیت کنند باید در این دوره شرکت کنند.

آیا راجع به شرایط دستیار دندانپزشک شدن و مدارک لازم برای دستیار دندانپزشکی چیزی می دانید؟

در ابتدا به تشریح این موضوع که دستیار دندانپزشک کیست می پردازیم سپس شرایط دستیار دندانپزشک شدن  و مدارک لازم برای ورود به این شغل را بیان می کنیم. دستیار دندانپزشک فردی است که با انجام دادن وظایف مشخص، باعث افزایش سرعت کار دندانپزشک می شود.

دندانپزشکان برای انجام دادن فعالیت ها به دستیار نیاز دارند. وجود دستیار در کنار دندانپزشک سبب می شود دندانپزشک در طول روز بیماران بیشتری را ویزیت کرده و خدمات بیشتری انجام دهد. اگر دندانپزشک خود بخواهد همه کارهای مطب را انجام دهد، زمان کافی برای پذیرش بیمار در طول روز را نخواهد داشت. به همین دلیل در مطب دندانپزشکان، یک الی سه دستیار دندانپزشک در حال کار هستند.

برای دستیار دندانپزشک شدن نیازی به داشتن شراط خاصی نیست و این که نباید حتما شاخه های پیراپزشکی باشید. شرایطی که برای ورود به این حرفه وجود دارد به شرح زیر است:

آینده شغلی دستیار دندانپزشک را چطور پیش بینی می کنید؟

۱-داشتن مدرک دیپلم

داشتن مدرک دیپلم، حداقل شرط شرکت در هر دوره ای است. برای این که بتوانید در دوره دستیار دندانپزشک شرکت کنید و در مطب دندانپزشکی استخدام شوید داشتن مدرک دیپلم جز مدارک لازم برای دستیار دندانپزشکی است.

۲- شرکت در دوره

بیشتر دندانپزشکان برای استخدام دستیار کنار خود، افرادی را انتخاب می کنند که دوره های آموزشی این حرفه را گذرانده، هر آن چه که به وظایف دستیار دندانپزشک مربوط است را یاد گرفته و نام وسایل دندانپزشکی، کاربرد و نحوه برخورد با آن ها را بدانند.

۳-ارتباطات قوی

در طول روز افراد گوناگونی به مطب دندانپزشک مراجعه می کنند. دستیار دندانپزشک برای برخورد با آن ها باید مهارت بالای ارتباطی داشته باشد.

4-داشتن مدرک معتبر

یکی از مهمترین مدارک لازم برای دستیار دندانپزشکی، گواهی نامه شرکت در دوره آموزشی است. برای برخی از مجموعه های مطرح دندانپزشکی، داشتن گواهی سلامت نیز به عنوان یک مدرک دیگر در نظر گرفته می شود.

 آینده شغلی دستیار دندانپزشک را چطور پیش بینی می کنید؟

بعد از اتمام دوره آموزش دستیار دندانپزشک شرایط خوب کاری مهیا برای شرکت کنندگان است.  بسیاری از افراد علاقه مند به این حرفه، قبل از ثبت نام در دوره آموزشی برای کسب مهارت، درباره آینده شغلی دستیار دندانپزشک تحقیق می کنند تا برای شرکت در دوره به قطعیت برسند؛ زیرا گذراندن دوره ای که آینده شغلی مناسبی نداشته باشد، صرف نظر از یادگیری مطالب، باعث از دست دادن زمان شرکت کننده خواهد شد.

برای دستیار دندانپزشک که دارای مدارک لازم برای دستیار دندانپزشکی است موقعیت های مختلف شغلی وجود دارد. اولین موقعیت شغلی این حرفه، اشتغال در مطب های دندانپزشکی است. آگهی های متعددی از سوی مطب های دندانپزشکی در سایت ها و شبکه های مجازی جهت استخدام دستیار درج شده است.

یکی از فرصت های شغلی برای دستیار دندانپزشک، استخدام در بیمارستان نیز وجود دارد. کلینیک های دندانپزشکی و مرکز بهداشت نیز دیگر مراکزی هستند که فرد دارنده مدرک دستیار دندانپزشکی می تواند در آنها مشغول به کار شود. بر اساس موارد گفته شده فرد علاقه مند به این حرفه نگران استخدام نباشد؛ زیرا بعد از پایان دوره می تواند در مراکز بیان شده استخدام شود.

آیا می دانید میانگین حقوق دستیار دندانپزشک و درآمد این شغل چقدر است؟

دریافتی فردی که مدارک لازم برای دستیار دندانپزشکی را داشته و به عنوان دستیار دندانپزشک به فعالیت مشغول است متاثر از شرایط گوناگونی است. به این منظور که قواعد ثابتی برای تعیین میزان حقوق و درآمد این افراد وجود ندارد. علاوه بر تعیین حقوق وزارت کار، آن چه که بیش از هر چیزی در حقوق دستیار دندانپزشک تاثیر می گذارد، سوابق و تخصص فرد است.

زمانی که وزرات کار میانگین حقوق دستیار دندانپزشک در طول یک ماه را ۵ میلیون در نظر بگیرد، کلینیک دندانپزشکی و یا هر مجموعه که مشغول فعالیت در حیطه دهان دندان است بر اساس سوابق دستیار این حقوق را افزایش و یا در برخی موارد کاهش می دهد. درآمد دستیار دندانپزشک طبق نرخ سال ۱۴۰۰  به ۴ میلیون در ماه برای افراد با مهارت متوسط و ۶ میلیون در ماه برای افراد با مهارت بالا اختصاص داشت. این نرخ در سال ۱۴۰۲ افزایش پیدا کرده و حقوق دستیار دندانپزشک ماهر به ۱۰ میلیون در ماه نیز رسیده است.

از این رو تعرفه لحاظ شده برای حقوق افراد فعال در این زمینه عددی ثابت نیست و بر اساس قوانین کار، در حال تغییر است. افرادی که تمایل دارند در طول ماه درآمد ثابت دریافت کنند می توانند با فراگیری این مهارت و استخدام در مجموعه های درمانی از درآمد ثابتی برخوردار شوند. برخی از کلینیک های دندانپزشکی برای دستیاران استخدام شده علاوه بر پرداخت حقوق ثابت، مزایای دیگری نیز در نظر می گیرند.

از مهمترین مدارک لازم برای دستیار دندانپزشکی جهت مهاجرت؟

گاهی هدف افراد از فراگیری مهارت دستیار دندانپزشکی شاغل شدن در ایران نیست. آن ها می خواهند این مدرک را بگیرند تا شرایط پذیرش خود برای کشورهای دیگر را مهیا کنند. این افراد در پی استفاده از این مدرک برای مهاجرت هستند. مدرکی که علاوه بر فراهم کردن شرایط اقامت، موقعیت استخدام در کشور دیگر را نیز به وجود می آورد.

از آن جایی که بسیاری از کشورهای مطرح جهان به افراد در صورت داشتن مدرک معتبر کار اقامت می دهند، دستیار دندانپزشکی نیز شاخه پر متقاضی برای علاقه مندان به مهاجرت شده هست. البته با در دست داشتن هر مدرکی از این حرفه موقعیت مهاجرت فراهم نمی شود از مهمترین مدارک لازم برای دستیار دندانپزشکی، مدرک معتبر بین المللی است. از این رو افرادی که هدف خود برای استفاده از این مدرک را مهاجرت قرار داده اند باید به مُهری که مرکز آموزش دهنده بر روی مدرک می زند توجه کنند.

در سال های اخیر موسسه های گوناگونی سیاست خود را بر اساس آموزش دوره ها قرار داده اند. دوره های که گواهی نامه معتبر از آن ها صادر شده تا دانش پژوه بتواند از آن برای شاغل شدن استفاده کند. نیک اندیشان یکی از این موسسات است که علاوه بر شاغل شدن در ایران شاغل شدن در خارج از کشور را نیز ملاک قرار داده است. به همین دلیل گواهی نامه ای که به دانش پژوهان دوره دستیاری دندانپزشکی ارائه می دهد بین المللی است.

آیا می دانید میانگین حقوق دستیار دندانپزشک و درآمد این شغل چقدر است؟

کلام آخر

در این مقاله نیک اندیشان شرایط دستیار دندانپزشک شدن، مدارک لازم برای دستیار دندانپزشکی، حقوق تعیین شده برای دستیار دندانپزشک و شرایط مهاجرت با این مدرک بیان شد. بدون شک با شرکت در دوره های دستیاری دندانپزشکی این مجموعه می توانید در پیدا کردن یک شغل با درآمد مناسب، موفق عمل کنید.

برای ثبت نام در دوره دستیار دندانپزشک نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
مهلت ثبت نام کمک پرستاری نیک اندیشان⭐ثبت نام آغاز شد!
نوشته بعدی
شرایط دستیار دندانپزشک شدن⭐در ایران چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image