بهترین دوره مربیگری مهد کودک

مربیگری مهد کودک چیست؟ و چه وظایفی دارد؟

برای معرفی شغل مربیگری مهدکودک و کمک به شناخت بهتر این شغل در ابتدا مرور کوتاهی بر نحوه انتخاب شغل میکنیم.

زمانی که افراد بخواهند شغل آینده خود را انتخاب کنند ، اگر تمایل داشته باشند این انتخاب کاملا اصولی و درست باشد و از انتخابشان مطمئن شوند باید در ابتدا تیپ شخصیتی خود را بشناسند تا بتوانند تصمیم بگیرند بهترین شغل برای آینده شان چیست.

افرادی که جزو دسته برونگرای حسی، احساسی و قضاوتی هستند معمولا شغل هایی از قبیل پرستاری، معلمی و مربیگری برای آنها مناسب است. اما این کافی نیست.  اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که علاقه زیادی به کودکان دارید و از زمانی که در کنار کودکان میگذرانید لذت میبرید شغل مربیگری مهد کودک میتواند برای شما گزینه مناسبی باشد.

مهد کودک شاید در ابتدا اینگونه به نظر برسد که تنها محلی برای نگه داری کودکان است ولی در حقیقت از اهمیت بالاتری برخوردار است. در واقع مهد کودک اولین مرکز آموزشی کودکان میباشد که در آن باید مهارت های زندگی اجتماعی به کودکان آموزش داده شود. به علاوه تقویت مهارت های مختلف در کودکان و شناخت و پرورش استعداد های کودکان برای ورود به دوره ابتدایی الزامی است. به همین دلیل است که با وجود اینکه دوره مهدکودک به صورت رسمی جزو دوره های آموزشی محسوب نمیشود ، اما معمولا والدین کودکان تمایل زیادی به سپردن فرزندانشان به مهد کودک های قابل اعتماد دارند. اینجاست که اهمیت مربیگری مهدکودک مشخص میشود.

علاوه بر موارد گفته شده به دلیل افزایش مشغله های کاری و افزایش تعداد والدین شاغل تقاضی برای سپردن کودکان به مهدکودک ها زیاد شده است.

دوره مربیگری مهدکودک

مربی های مهدکودک باید از چه ویژگی هایی برخوردار باشند؟

مربیگری مهد کودک به دلیل سروکار داشتن مستقیم با کودکان ، شغل حساسی میباشد. مربی مهد کودک باید از روحیه خوبی برخوردار باشد ، صبور، بردبار، مهربان ، خوش اخلاق و حمایت گر باشد و همچنین باید عاشق کارش باشد. مربی مهد کودک باید بتواند به درستی با کودکان ارتباط مستقیم برقرار کند و قدرت مدیریت مشکلات بین کودکان را داشته باشد.

علاوه بر موارد گفته شده برای فعالیت در شغل مربیگری مهدکودک ، فرد باید مهارت های مختلفی را آموزش ببیند.

یکی از مهمترین مباحثی که فرد باید برای مربی گری مهدکودک فرا بگیرد روانشناسی کودکان است. مربی مهدکودک باید با احساسات کودکان آشنا باشد و بداند چگونه و به چه روش هایی باید به کودک مهارت های لازم را بیاموزد. علاوه بر این باید بداند مسائل و مشکلات احتمالی برای کودکان چیست و نحوه برخورد با این مشکلات را نیز بلد باشد. باید بداند زندگی از دید کودکان چگونه است تا بتواند آنها را بهتر درک کند و هنگام بروز مشکلات به بهترین شیوه به آنها کمک کند.

بنابراین مربی مهدکودک باید مدام در حال مطالعه و بررسی مباحث مربوط به روانشناسی کودکان باشد و همواره درحال به روزرسانی دانسته های خود در زمینه روانشناسی کودکان باشد و رشد فیزیکی، احساسی و روانی کودکان را بشناسد تا بتواند به بهترین شکل ممکن به کودکان هنگام بروز مشکلات کمک کند.

خواندن مقاله مرتبط : استخدام مربی مهد کودک

مربیگری مهد کودک چیست

وظایف مربی مهدکودک :

در مرحله اول مربی مهد کودک باید از کودکان مراقبت کند. این مراقبت ها شامل مراقبت از خوراک و خواب کودکان، مراقبت هنگام بازی و مراقبت های روحی و روانی میباشد. همچنین مربی مهدکودک وظیفه دارد که مهارت های مختلف را در قالب بازی و سرگرمی به کودکان آموزش دهد . این مهارت ها شامل مهارت های زندگی اجتماعی و فعالیت های دسته جمعی، مهارت های مربوط به ریاضی، دینی و ادبیات در حد ابتدایی و مواردی از این قبیل میشود.

به علاوه مربی مهدکودک وظیفه دارد به صورت مستقیم با والدین کودکان ارتباط داشته باشد و آن ها را از مشکلات احتمالی کودکانشان باخبر کند.

برقراری عدالت بین کودکان و مدیریت زمان بندی و برنامه ریزی درست و اصولی برای فعالیت کودکان در مهد کودک نیز یکی از مهمترین وظایف مربی مهد کودک میباشد.

فرصت شغلی و وضعیت استخدام در شغل مربیگری مهد کودک:

همانطور که گفته شد امروزه به دلیل شاغل شدن بیشتر مادرها ، تقاضی برای سپردن کودکان به مهدکودک ها افزایش یافته است.

مربی مهدکودک میتواند با توجه به شرایط و ساعات کاری خود ، به صورت تمام وقت یا پاره وقت فعالیت خود را در مهدکودک انجام دهد.

علاوه بر آن افرادی که تمایل به تاسیس مهدکودک به صورت کاملا مستقل دارند ، باید در ابتدا بعد از دریافت مدرک مربی گری مهدکودک ، تجربه و مهارت کافی در این شغل را کسب نموده و در نهایت میتوانند به راحتی بعد از دریافت مجوز های مربوط به تاسیس مهدکودک، به صورت مستقل مهدکودک مورد نظرشان را تاسیس کنند.

چگونه میتوانیم در حیطه مربیگری مهدکودک فعالیت داشته باشیم؟

اگر با مطالعه مطالب گفته شده به این نتیجه رسیدید که شغل مربی گری مهدکودک برای شما شغل مناسبی میباشد باید بدانید که برای اینکه فعالیت خود را در زمینه مربیگری مهد کودک آغاز کنید در ابتدا باید دوره های مربیگری مهدکودک را طی کنید.

این دوره ها توسط موسسه بهزیستی، سازمان جهاد دانشگاهی و موسسه های آزاد برگزار میشود. برای شرکت در این دوره ها هیچگونه محدودیت سنی وجود ندارد و تنها شرط شرکت در دوره ها داشتن حداقل مدرک دیپلم میباشد.

کلاس های مربوط به دوره مربیگری مهدکودک به صورت عملی و تئوری برگزار میشود و در این کلاس ها فرد مهارت های لازم را می آموزد.

مباحثی که در دوره های مربیگری مهدکودک برگزار میشود شامل موارد زیر میباشد؛ کلاس های روانشناسی کودکان، کمک های اولیه، روش های قصه گویی برای کودکان، آموزش مفاهیم اجتماعی و دینی به کودکان، بازی با کودکان و آشنایی با مشکلات و مسائل روحی و جسمی که احتمال دارد کودکان با آن درگیر شوند.

در انتها با گذراندن این دوره به فرد به شرط قبولی در آزمون تئوری و عملی نهایی، مدرک مربیگری مهدکودک تعلق میگیرد.

بعد از آن فرد باید زمانی را برای کارآموزی در یکی از مراکز مهدکودک مانند دوره مربیگیری مهدکودک یا دوره مونته سوری موسسه نیک اندیشان سپری کند و در پایان این دوره فرد میتواند فعالیت رسمی خود را به عنوان مربی مهدکودک آغاز کند.

چرا دوره مربیگری مهد کودک در نیک اندیشان

همانطور که میدانید نیک اندیشان یکی از برند های برتر در حوزه آموزش و کاریابی میباشد و توانسته با ارائه دوره های فوق العاده و به شدت مفید این جایگاه را به خود اختصاص دهد. زیرا در تمامی دوره ها مانند دوره مربیگری مهد کودک، دارای اساتیدی مجرب می باشد که این اساتید مفاهیم آموزشی را به زبان ساده و کاربردی و مناسب بازار کار به شما منتقل می کنند. و از ارائه مطالب تئوری و غیر کاربردی خودداری می کنند تا وقت ارزشمند شما خیلی مفید سپری شود. به این هم توجه داشته باشید شما پس از گذراندن دوره گواهینامه (مدرک) قابل استعلام دانشگاهی به علاوه مدرک URS انگلستان با مهر و هولوگرام دریافت می کنید. و پس از آن هم شما به وسیله موسسه نیک اندیشان معرفی به کار خواهید شد.

نوشته قبلی
ارائه معتبرترین مدرک مربی گری مهدکودک در ایران
نوشته بعدی
نحوه ثبت نام دوره مربیگری مهد کودک جهاد دانشگاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image