تفاوت مدیریت مالی و حسابداری

تفاوت مدیریت مالی و حسابداری چیست؟ بررسی کامل

تفاوت مدیریت مالی و حسابداری اغلب به نوع وظایف و فعالیت های آن ها در یک سازمان مرتبط است. در این مقاله، مشاغل مدیریت مالی و حسابداری و تفاوت بین آن ها بررسی خواهد شد.

شغل مدیریت مالی چیست؟

برای اطلاع درباره تفاوت های مدیریت مالی و حسابداری بهتر است ابتدا با کلیاتی درباره هر کدام از این مشاغل آشنا شوید. برای اطلاع کسانی که نمی دانند شغل مدیریت مالی چیست، باید بگوییم که مدیریت مالی یا دوره mba مالی، تبدیل علم اقتصاد به شیوه‌ای عملی برای سازمان‌ ها و کسب و کار هاست. مدیران مالی از علم اقتصاد برای تصمیم‌ گیری در حوزه‌ های مالی کسب و کار استفاده می‌ کنند. آن ‌ها باید میزان نقدینگی و سرمایه ‌های سازمان را مدیریت کرده و برنامه‌ ریزی و استراتژی ‌های لازم برای ایجاد تعادل بین این دو کفه ترازو را انجام دهند. تحقق این هدف، از جمله مشترکات بین گرایش های متفاوت ام بی ای و از جمله دوره mba عمران است.

مدیریت مالی به توانمندی ‌هایی نیاز دارد که برخی از آن‌ ها ذاتی و بعضی دیگر اکتسابی هستند. مهارت‌ های سخت مورد نیاز برای یک مدیر مالی، شامل دانش مدیریت و اقتصاد هستند و با تحصیل در این رشته می‌توان به آن‌ ها دست پیدا کرد. اما مهارت‌ های نرم مواردی هستند که اهمیت آن‌ ها تا پیش از ورود به بازار کار مشخص نمی ‌شود. این مهارت ها در دوره mba در شهرکرد به طور گسترده تر بیان می شوند.

به طور کلی مهارت های یک مدیر مالی عبارتند از:

 • مهارت حل مسئله
 • مهارت تجزیه و تحلیل داده‌ ها
 • توانمندی ایجاد چشم‌ انداز صحیح
 • نکته ‌بین و دقیق
 • علاقمند به یادگیری و بروزرسانی اطلاعات
 • توانایی مدیریت و برنامه ‌ریزی

برای آنکه بدانید شرکت در دوره آموزش mba برای شما بهتر است یا حسابداری، خوب است با  تفاوت مدیریت مالی و حسابداری آشنا شوید؛ ما در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

تفاوت مدیریت مالی و حسابداری چیست

حسابدار به چه کسی می گویند؟ وظایف حسابدار چیست؟

حسابداری، شامل جمع ‌آوری تما‌می ‌اطلاعات و داده ‌های مالی برای یک نهاد یا سازمان و نیز وارد کردن آن ‌ها به دفتر و تهیه گزارشاتی مختصر از اتفاق‌ های مالی پیش آمده است. به طور کلی وظایف حسابدار شامل موارد زیر است:

۱. جمع آوری اطلاعات و داده‌ ها؛

افرادی که در شغل حسابداری مشغول به کار هستند، تما‌می ‌داده‌ های مالی را جمع آوری می کنند. این کار با استفاده از جمع آوری رسید ‌ها، فاکتور‌ ها و انواع گزارشاتی که مربوط به درآمد و هزینه‌ های کسب و کار‌ ها ‌است، انجام ‌می‌ شود.

۲. مدیریت دفتر کل؛

دفتر کل، به سیستم و فرایند‌ های محاسباتی مرکزی گفته ‌می ‌شود که اطلاعات و داده‌ های گردآوری شده را کنترل می کند. در واقع، تفاوت مدیریت مالی و حسابداری در این موقعیت شغلی به چشم ‌می خورد. دفتر کل شامل تما‌می ‌سوابق معاملاتی است که این معاملات ‌می ‌توانند دارای ارقام بزرگ و یا کوچک نیز باشند.

۳. تولید گزارش؛

فرم اصلی گزارشاتی که حسابداران تهیه می کنند، مجموعه‌ای از صورت‌ های مالی است که شامل تلفیقی از صورت ‌حساب سود و زیان و ترازنامه و صورت جریان وجوه نقد است.

تفاوت مدیریت مالی و حسابداری چیست؟

مهم ترین تفاوت بین حسابداری و مدیریت مالی این است که حسابداری، دقیق است و باید از اصول پذیرفته شده حسابداری GAAP پیروی کند، در حالی که مدیریت مالی می‌ تواند بر اساس حدس یا تخمین باشد؛ زیرا اکثر مدیران زمان لازم برای بدست آوردن اعداد دقیق را تا زمان گرفتن یک تصمیم مهم ندارند.

عمده ترین تفاوت بین دو رشته و موقعیت شغلی مدیریت مالی و حسابداری به شرح زیر است:

 • حسابداری بیشتر در مورد گزارش است، در حالی که مدیریت مالی شامل دارایی‌ ها و منابع شرکت و استفاده موثر از آن ها است.
 • اطلاعات حسابداری به اعتبار دهندگان، سرمایه گذاران، تحلیلگران، مدیریت و تنظیم کننده‌ ها داده می ‌شود، در حالی که گزارشات مدیر مالی توسط مدیریت شرکت استفاده می ‌شود.
 • حسابداری، موقعیت مالی شرکت را ارائه می‌دهد، در حالی که مدیریت مالی دیدگاه کلی از فعالیت ‌های تجاری و بینشی نسبت به آینده ارائه می‌دهد.
 • هدف اصلی حسابداری ارائه اطلاعات مالی با استفاده از رویه ‌ها و قوانین استاندارد است، در حالی که هدف مدیریت مالی حداکثر کردن سود و حداکثر سازی ثروت است. شاید عمده ترین تفاوت مدیریت مالی و حسابداری، همین تفاوت در اهداف آن ها باشد. قطعا مدیرانی که دوره mba کوچینگ را و مالی را گذرانده باشند در محقق اهداف، موفق تر عمل خواهند کرد.
 • حسابداری دارای سه دسته کلی است: حسابداری مالی، حسابداری مدیریت و حسابداری بهای تمام شده. در حالی که مدیریت مالی فرآیندی با برنامه ریزی و بودجه بندی مالی، گزارشگری مالی، نگهداری سوابق حساب ‌ها و کنترل‌ های مالی است.
تفاوت مدیریت مالی و حسابداری چیست؟ بررسی کامل

بازارکار مدیر مالی بهتره یا حسابداری؟

با بیان تفاوت مدیریت مالی و حسابداری بهتر است به این سوال نیز پاسخ دهیم که بازار کار مدیر مالی بهتره یا حسابداری؟ البته باید بدانید در خارج از کشور میزان درآمد حسابدار و مدیر مالی به سطح شغلی و مدرک آن ها بستگی دارد. به طور مثال درآمد mba در ترکیه نسبت به افرادی که مدرک کارشناسی دارند کمتر است.

حسابداری و مدیریت مالی از جمله مشاغل با ارزش و مهمی ‌به شمار ‌می‌ روند که موقعیت‌ های شغلی مختلفی را برای افراد به وجود آورده ‌اند.‌ انتخاب آن که کدام یک از این دو شغل برای شما بهتر است، به اهداف شخصی شما و چگونگی شخصیت شما وابسته است.

چنانچه شما به رشته حسابداری مسلط هستید، ‌می‌توانید به عنوان خزانه‌دار، کنترل ‌کننده، مدیر ارشد مالی، تحلیل گر حساب‌ های پرداختی و مدیر برنامه ریزی و تحلیل ‌های مالی مشغول به کار شوید. این در حالی است که در مدیریت مالی ‌می ‌توانید در مقام مدیر توسعه شرکت، تحلیل گر مالی، تحلیلگر تحقیقات سهام، مدیر فروش و بازرگانی، مدیر عامل بانکداری و سرمایه ‌گذاری و همچنین مدیر ارشد مالی استخدام شوید. برای ورود به بازار کار در هر کدام از مشاغل حسابداری یا مدیریت مالی، نیاز به مدرک معتبری دارید که با شرکت در دوره های موسسه نیک اندیشان می توانید این مدرک و مهارت را کسب کنید.

سخن آخر

مدیریت مالی و حسابداری هر دو جزء مشاغل مهم در یک کسب و کار هستند. با اطلاع از تفاوت مدیریت مالی و حسابداری، قطعا می توانید انتخاب بهتری داشته باشید.

برای ثبت نام در دوره آموزش mba نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
درآمد مخراج کاری چقدر است؟⭐بررسی کامل
نوشته بعدی
قوانینی که یک مدیر مالی باید بداند؟⭐11 مورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image