برگذاری دوره mba عمران

دوره mba عمران چیست؟همه چیز درباره آن

هدف از نوشتن این مقاله بررسی دوره mba و کاربرد آن در عمران است. دوره ای که از چند دهه گذشته تا به حال، مهندسین عمران و مدیران ساخت و ساز برای پیشبرد اهداف مدیریتی خود به آن توجه ویژه ای دارند‌. پس اگر علاقه مند به این حوزه هستید خواندن مقاله را تا انتها ادامه دهید.

 دوره mba  در عمران چیست و شامل چه سرفصل هایی است؟

در آغاز بحث و قبل از پرداختن به موضوع اصلی مقاله که دوره mba در عمران است، تعریف مختصر و کلی از مفهوم mba ارائه می دهیم. منظور از mba مدیریت توسعه یافته یک کسب و کار است. بر اساس این تعریف می توان گفت، دوره mba در رشته عمران نیز دربرگیرنده مدیریت حرفه ای ساخت و ساز است. به این صورت که، در این دوره با آموزش سرفصل های کاربردی به دانش آموختگان عمران، مسائل مدیریتی آموزش داده می شود. آموزشی که در آن دانش تئوری به مرحله اجرا در می آید.

با توجه به اهمیت پروژه های کسب و کار و برنامه ریزی دقیق برای آن ها، در دوره یmba  عمران و سازه، مدیریت پروژه یکی از سرفصل های مهم آموزشی تلقی می شود. در رشته mba گرایش مدیریت پروژه به صورت مفصل به این‌ بحث پرداخته شده است. عموم مهندسین عمران برای ساخت باید با پیمانکاران قرارداد ببندند، از این رو مدیریت و اداره قراردادهای کاری این حرفه، سرفصل بعدی این دوره است. به علاوه تمام کارهایی که بر اساس قرار داد تنظیم شده اند باید با کیفیت بالا به سرانجام برسند، در نتیجه مدیریت کیفیت کار ضرورت می یابد. این مورد نیز جزء سرفصل های آموزشی دوره mba در عمران است.

سرفصل آخر به مدیریت حوادث و بحران اختصاص دارد. احتمال وقوع بحران های مختلف در زمان فعالیت مانند ریزش قسمتی از ساختمان، آسیب دیدن افراد حین کار و دیگر مسائل وجود دارد. افراد باید شناخت کافی نسبت به مدیریت حوادث و بحران های پیش آمده داشته تا بتوانند استراتژی های مناسب را برای مقابله با حوادث پیش آمده مشخص کنند. در رشته mba گرایش استراتژی، تمام استراتژی ها بر اساس شرایط بحرانی مختلف مختلف شرح داده شده است.

محل برگزاری دوره mba عمران

آیا هر فرد امکان شرکت در دوره mba عمران را دارد؟

بر اساس تعریف mba و تعریف دوره mba در عمران، می توان گفت این دوره مناسب چه افرادی است. عموما افرادی می توانند در دوره آموزش mba عمران شرکت کنند که یا تحصلی کرده عمران بوده و یا به نحوی حوزه فعالیتی مرتبط داشته باشند. این دوره برای افرادی که تمایل دارند در پست های مدیریتی ساخت و ساز فعالیت کنند، اهمیت دارد. علاوه بر این، این دوره برای افرادی مناسب است که با داشتن پیش زمینه عمران، قصد کارآفرینی در این صنعت را دارند.

شرکت در دوره mba عمران و سازه می توانند به این گروه از متقاضیان کمک کند تا بتوانند پروژه های مختلف ساخت و ساز را مدیریت کرده و در شرایط بحرانی، در مقام مدیریت ارشد یک سازمان فعال در حوزه مهندسی عمران، تصمیم گیری منطقی و در عین حال سریع داشته باشند. بنابراین عموم افرادی که در زمینه عمران تحصیل کرده اند و یا سال ها در زمینه ساخت و ساز فعالیت نموده اند، می توانند در این دوره شرکت کنند.

 

شرکت در دوره mba عمران

بین دوره dba عمران و دوره mba عمران چه تفاوتی دارد؟

فردی که دوره mba در عمران را شرکت می کند به صورت عملیاتی با مسائل مدیریتی این حوزه آشنا می شود. این فرد دانش عملی لازم را از طریق شرکت در دوره کسب نموده است. بنابراین دوره mba در عمران برای دانش آموختان این رشته عمومیت دارد. اما در دوره dba تمامی کارها در یک فضای مطالعاتی انجام می گیرد. در این دوره کلیات مطرح نیست و افراد باید بر روی مسائل جزئی و موردی تاکید داشته باشند.

فرد شرکت کننده در دوره dba باید وقایع به وجود آمده را ریشه یابی کند. به طور مثال، زمانی که در یک شرکت ساخت و ساز بحرانی به وجود می آید، فرد شرکت کننده در دوره mba عمران و سازه بر اساس مهارت های کسب شده، به دنبال مدیریت بحران و جلوگیری از پیشرفت آن، با یک تصمیم گیری صحیح است. اما فردی که در دوره dba شرکت کرده علاوه بر مدیریت بحران، به دنبال چرایی وقایع پیش آمده است و تحقیقات خود را تا زمانی که پی به علت ببرد ادامه می دهد.

بنابراین، فردی که در دوره dba عمران شرکت کرده باید قبل از آن، دوره mba در این رشته را گذرانده باشد. می توان گفت، دوره mba پیش نیاز دوره dba در عمران محسوب می شود. همانطور که کاربرد مدرک mba در زمینه عمران برای به اجرا درآوردن مسائل مدیریتی این رشته بوده، کاربرد مدرک dba نیز برای به دست گرفتن رهبری سازمان های بزرگ است.

دوره mba عمران رایگان

آیا با شرکت در دوره mba عمران و کسب مدرک می توان مهاجرت کرد؟

کشورهای مختلفی در جهان مانند آمریکا، آلمان، انگلیس، کانادا و غیره، شرایط مهاجرت بر اساس رزومه را برای افراد فراهم کرده اند. این کشورها دارای مراکزی هستند که فعالیت خود را به چک کردن همه رزومه های ارسالی اختصاص می دهند. زمانی که فرد دارای معتبرترین مدرک mba باشد و به دوره mba عمران و سازه را نیز گذرانده باشد، رزومه ای با ارزش دارد، و در زمان گزینش، امتیازاتی به آن ها تعلق می گیرد.

دوره مدیریت ساختمان چه ارتباطی با دوره mba عمران دارد؟

دوره مدیریت ساختمان از لحاظ محتوای آموزشی تفاوت های زیادی با دوره مدیریت عمران دارد. در این دوره مباحثی در زمینه ساختمان سازی و اصول و قواعد آن بررسی می شود. نحوه دقیق عایق کاری، بند کشی، بازسازی و غیره از جمله مباحثی هستند که در دوره مدیریت ساختمان بررسی و مطرح می شوند. در دوره mba عمران، این مباحث با فرض اینکه فرد در مورد آن ها دانش کافی دارد بررسی نمی شوند.

در دوره مدیریت ام بی ای گرایش عمران اغلب به بحران ها و مسائلی پرداخته می شود که حین پروژه های عمرانی و یا بعد از آن اتفاق می افتد‌. در این دوره افراد می آموزند که در اثر مواجه با آسیب ها، خسارات و کمبود ها در پروژه های عمرانی چه راهکار هایی را پیش بگیرند.

هر دوی این دوره ها برای مالکان ساختمان، مهندسین ناظر و اجرا، اکیپ های اجرایی، مدیر گروه دفاتر معماری و مشاغل مشابه مناسب است. همان طور که متوجه شدید، فارع التحصیلان رشته های مهندسی عمران، معماری یا مدیریت های اجرایی پروژه ها برای ارتقا شغلی، پیشرفت در کسب و کارشان  و عقب نماندن از سایر همکارانشان، بهتر است این دوره را از دست ندهند.

 

سخن آخر

در این مقاله به بررسی دوره mba عمران و سرفصل های ارائه شده در این دوره پرداخته شد. بر اساس اهمیت این دوره، باید مرکزی را انتخاب کنید که معتبر باشد. نیک اندیشان در زمینه برگزاری این دوره ها سابقه درخشانی دارد.

برای ثبت نام در دوره mba  نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
بهترین دوره تعمیرات موبایل ارومیه یا نیک اندیشان⭐(بررسی کامل)
نوشته بعدی
چطور یک مدیر کاریزماتیک باشیم؟⭐چگونه کاریزماتیک شویم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image