چه مباحثی در دوره mba مدیریت پروژه آموزش داده می شوند؟

رشته mba گرایش مدیریت پروژه چیست؟ بررسی و تکامل

هر روزه پروژه های مختلفی در سطوح مختلف سازمانی اجرا می شود که مدیریت صحیح این پروژه‌ ها می‌ تواند در توسعه کیفی و کمی سازمان‌ ها موثر باشد. برای این کار نیاز به یک مدیر خبره که دانش پژوه رشته mba گرایش مدیریت پروژه می باشد. در این مقاله قرار است توضیح کاملی درباره این دوره داشته باشیم.

رشته mba گرایش مدیریت پروژه چیست؟

در ابتدا برای اینکه بتوانیم وظایفی که کارشناس مدیریت پروژه انجام می دهد را درک کنیم، لازم است بدانیم معنای این رشته چیست. مدیریت پروژه در واقع قوانینی است که یک تیم یا سازمان برای دستیابی به اهداف خاص و برآورده کردن معیار ها نیاز دارند. این قوانین تمامی مراحل شروع، برنامه ریزی، اجرا، کنترل و خاتمه کار را در بر می گیرند. در واقع هر آنچه که برای “مدیریت” یک پروژه نیاز باشد جزو وظایف کارشناس مدیریت پروژه است.

مسلما چنین شخصی باید با تکیه بر دانش و تخصص خود، قوانین و برنامه ای دقیق را برای پیشبرد پروژه معین کند. از آنجایی که رشته mba گرایش مدیریت پروژه، کمتر نسبت به سایر گرایش های ام بی ای در دانشگاه تدریس می شود، افراد با شرکت در دوره mba تخصص خود در این حیطه را بدست می آورند.

شخصی که مدیریت یک پروژه را بر عهده دارد، باید بتواند برنامه ای تدوین کند که انتظارات مدیران را برآورده و یک تیم متشکل از افراد توانمند تشکیل بدهد. پس از اینکه نقشه راه پروژه تایید شد، اکنون مدیر پروژه وظیفه نظارت و کنترل اجرای پروژه را بر عهده دارد. این نظارت برای این است که افراد بتوانند با کیفیت مورد انتظار، وظایف خود را انجام داده و تحویل بدهند. این کار برخی اوقات به کمک نرم افزار های مدیریت پروژه نیز قابل انجام است.

پس در واقع کسی که می خواهد مدیر پروژه باشد، باید مهارت مدیر بودن را در خود ایجاد کرده و پرورش دهد. این دقیقا یکی از مراحلی است که دانش پژوهان با گذراندن دوره mba قم طی می کنند. اما دیگر چه مباحثی در دوره های رشته mba گرایش مدیریت پروژه تدریس می شود؟

هزینه دوره mba گرایش مدیریت پروژه چقدر است؟

چه مباحثی در دوره mba مدیریت پروژه آموزش داده می شوند؟

اگر بخواهیم در یک جمله به این سوال پاسخ دهیم، باید بگوییم شما در این دوره هر آن چیزی که برای مدیر شدن لازم است بدانید را آموزش می بینید. این تنها به معنای ارائه مباحث تئوریک مدیریت پروژه نیست، بلکه تمامی مهارت ها و آنچه که لازم است به عنوان مدیر بدانید را در دوره آموزش mba خواهید گذراند.

در رشته mba گرایش مدیریت پروژه، دانش پژوهان با ابزار های مدرن و تخصص های کلیدی در حوزه مدیریت آشنا می شوند. دوره های مدیریت پروژه معمولا دو پروسه کلی دارند. دانش پژوهان ابتدا مباحث تئوریک و دروس عمومی رشته مدیریت پروژه را می گذرانند و سپس وارد آموزش پیشرفته می شوند. در این پروسه، مهارت های لازم و همچنین کار با نرم افزار های حرفه ای به آنها آموزش داده می شود.

این دوره بیشتر از آنکه نیاز به آموزش تئوریک داشته باشد، نیازمند آموزش های عملی و مطابق با بازار کار است. برخلاف دوره هایی مانند رشته mba گرایش مالی که شما بیشتر با مباحث تئوریک سر و کار دارید. در ادامه بیشتر با اهداف اصلی رشته mba گرایش مدیریت پروژه اشنا خواهید شد.

هدف از برگزاری دوره گرایش مدیریت پروژه چیست؟

هدف اصلی گرایش مدیریت پروژه طبق روش ها و مدل های علمی است. در نتیجه یکی از مباحثی که هنگام گذراندن دوره بر روی آن تاکید می شود، روش های ظرفیت سازی علمی و عملی مدیریت پروژه است. این نکته را نیز لازم است اضافه کنیم که چون یکی از وظایف مدیر پروژه، تعیین استراتژی دقیق برای پیشبرد اهداف می باشد، گذراندن دوره رشته mba گرایش استراتژی نیز می تواند کمک کننده باشد.

اهداف و مباحث رشته mba گرایش مدیریت پروژه عبارتند از:

 • تبلیغ، توسعه و فروش مناسب محصولات و خدمات شرکت
 • رشد و توسعه مهارت های مدیریتی
 • تحلیل و تفسیر اصولی و درست اطلاعات
 • مهارت برقراری شبکه ارتباطی قوی و حرفه ای
 • چگونگی مدیریت اصولی در شرایط بحرانی
 • ارتقای تصویر ذهنی مثبت از سازمان و شرکت
 • داشتن آمادگی و انگیزه برای ایجاد پیشرفت، تغییر و تحول در محیط سازمان یا شرکت

هزینه دوره mba گرایش مدیریت پروژه چقدر است؟

یکی از سوالات رایج دانش پژوهان این است که چرا گاهی تفاوت هزینه قابل توجهی میان گرایش های مختلف ام بی ای وجود دارد. مسلما برخی رشته ها همچون مدیریت پروژه و رشته mba فناوری اطلاعات به دلیل حجم بالای مباحث آموزشی، مبلغ نسبتا بیشتری در مقایسه با سایر گرایش ها دارند. در کل کسی که می خواهد یک مدیر موفق باشد، بدون سرمایه گذاری بر روی خود و ارتقاء دانش و مهارت قادر به این کار نخواهد بود.

هدف از برگزاری دوره گرایش مدیریت پروژه چیست؟

چه سرفصل هایی در رشته mba گرایش مدیریت پروژه بیان می شوند؟

در رشته mba گرایش مدیریت پروژه، عمده ترین مباحث در رابطه با تکنیک ها و مهارت های مدیریتی هستند که در قالب چند فصل و به صورت عملی و تئوری به متقاضیان آموزش داده می شوند. این سرفصل ها عبارتند از:

 • اصول و مبانی مدیریت سازمانی
 • تصمیم گیری های عددی و کمی در مقام مدیریت
 • مدیریت پروژه – متدولوژی
 • نحوه تشکیل تیم
 • مدیریت کردن استراتژیک طرح ها و پروژه ها
 • بررسی پروژه ها و طرح ها
 • مدیریت زمان، سرمایه و محدوده
 • مدیریت ریسک یا خطر پذیری در پروژه
 • مدیریت کیفیت در پروژه
 • مدیریت نیروی انسانی در پروژه
 • مدیریت و آنالیز تاخیرات اجرایی در پروژه
 • مدیریت منابع مالی و تامین آن ها در پروژه
 • مدیریت ابزار ها و روش های نوین دیجیتالی در پروژه
 • مدیریت پروژه بر اساس pmbok
 • آشنایی با اصول پیمانکاری و حقوق در تجارت

هر کدام از سرفصل های فوق، در کلاس ها و دوره mba مدیریت پروژه به صورت واقعی و با نمونه های سازمانی نیز آموزش داده می شوند. از این رو شرکت در دوره هایی مانند نیک اندیشان، علاوه بر اینکه رزومه تحصیلی دانش آموخته را ارتقاء می دهد، به نوعی رزومه کاری نیز محسوب می شود.

آشنایی با رشته mba گرایش مدیریت پروژه

برای تحصیل در رشته mba گرایش مدیریت پروژه، دوره های آنلاین مدیریت بهترند یا دوره های حضوری؟

اگر شما هم جزء افرادی هستید که بین انتخاب دوره های آنلاین مدیریت و حضوری دچار سردرگمی هستید، بهتر است مطالعه این بخش را از دست ندهید. در دوره های آنلاینی که برای مدیریت پروژه برگزار می شود، متقاضی هیچ گونه محدودیتی از نظر زمان و مکان شرکت در کلاس ها ندارد. دوره های مجازی و آنلاین یک گزینه مناسب برای افرادی هستند که زمان کافی برای شرکت در کلاس های حضوری را ندارند. گرچه علاقه مندان به حضور در دوره، باید ساعاتی را آنلاین باشند و زمانی را برای حضور در کلاس صرف کنند.

شاید کیفیت مباحث آموزشی در دوره های آنلاین مدیریت تفاوت چندانی با دوره های حضوری نداشته باشد، اما این را بدانید که شما از امکان تعامل مستقیم با اساتید و سایر دانش پذیران محروم هستید. همچنین رشته mba گرایش مدیریت پروژه نیازمند انجام فعالیت و پروژه های متعددی است که معمولا در دوره های حضوری اهمیت بیشتری به آن می دهند. با این توضیحات اگر شرایط لازم را برای شرکت در دوره های حضوری دارید، بهتر است وقتتان را برای آموزشی صرف کنید که به دانش و مهارتتان بیفزاید.

چه سرفصل هایی در رشته mba گرایش مدیریت پروژه بیان می شوند؟

مهارت های مورد نیاز برای ورود به دوره mba پروژه (رشته mba گرایش مدیریت پروژه) چیست؟

کسانی که می خواهند وارد دوره mba پروژه شوند، باید بدانند که این دوره، نیاز به برخی مهارت ها دارد. از مهم ترین مهارت های مورد نیاز می توان به این موارد اشاره داشت:

 • یکی از برجسته ترین و مهم ترین مهارت های مورد نیاز برای ورود به رشته mba گرایش مدیریت پروژه، مهارت تحلیلی است. علاقه مندان باید بتوانند داده ها را تحلیل کنند و برای مدیریت پروژه هایی که دارند، تصمیمات منطقی و عاقلانه ای بگیرند.
 • از دیگر مهارت هایی که علاقه مندان به ام بی ای مدیریت پروژه باید در خود داشته باشد، روابط عمومی است. این افراد باید رابطه خوب و مسالمت آمیزی با هم تیمی های خود داشته و بتوانند با آنها به خوبی کار کنند.
 • توان مدیریت پروژه نیز یکی دیگر از مهارت های مورد نیاز برای این گروه به شمار می رود. این افراد باید بتوانند ریسک را ارزیابی کنند، پروژه را برنامه ریزی کرده و تیم را به خوبی مدیریت کنند.
 • علاقه مندان به شرکت در دوره های ام بی ای گرایش مدیریت پروژه باید به مهارت حل مسئله نیز مجهز باشند. این مهارت به آنها کمک می کند تا در مواقع نیاز، بهترین راه حل ها را پیدا کرده و به مرحله اجرا درآورند.

جمع بندی

ما در این مقاله به صحبت در مورد شاخص فرابورس پرداختیم. هر یک از شاخص هایی که در این متن معرفی شد، به روشی خاص مورد محاسبه قرار گرفته و معامله گران از آنها استفاده می کنند تا بتوانند وضعیت فعلی بازار و آینده را تا حدی پیش بینی کنند. آشنایی با شاخص های فرابورس برای کسانی که می خواهند در این بازار حضوری فعال داشته باشند، لازم و ضروری به نظر می رسد و به همین جهت است که توصیه می کنیم حتما در دوره بورس نیک اندیشان شرکت کنید. الفبای حضور در این بازار، به صورت کامل و جامع آموزش داده خواهد شد و این تنها یکی از مزیت های شرکت در دوره های آموزشی نیک اندیشان است.

برای ثبت نام در دوره آموزش mba نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
رشته mba گرایش استراتژی چیست؟⭐معرفی و بررسی آن
نوشته بعدی
رشته mba گرایش عملیات و زنجیره تامین چیست؟⭐معرفی و بررسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image