هر آنچه باید درباره رشته mba گرایش بازار سرمایه بدانید

معرفی و بررسی رشته mba گرایش بازار سرمایه

با توجه به رشد قابل توجه بازار سرمایه و رکورد شکنی های پی در پی طی سال گذشته، بسیاری از افراد به ورود به بازار های سرمایه علاقمند شده اند و بدون داشتن دانش کافی وارد این حوزه می شوند. غافل از اینکه بدون تحصیل در رشته mba گرایش بازار سرمایه، تنها سرمایه شان از دست می رود.

هر آنچه باید درباره رشته mba گرایش بازار سرمایه بدانید

آنچه که در این رشته تحصیل می شود، تمامی نکات و قوانینی است که شما باید برای عملکرد حرفه ای بازار بورس و سرمایه گذاری بدانید. دوره آموزش mba بورس و سرمایه گذاری (MBA Stock management and investment) یکی از صدها گرایش مدیریت حرفه ای کسب و کار می باشد.

امروزه به دلیل محبوبیت روز افزون بازار های سرمایه همچون بورس و فارکس، متقاضیان این دوره در حال افزایش هستند. برای اینکه بتوانید وارد این بازار ها بشوید، ابتدا باید دانش کاملی درباره نحوه معامله در این بازار ها، بهترین زمان برای انجام معاملات و مواردی از این قبیل را بدانید. اینگونه هم می توانید سود بیشتری از معاملات کسب و کنید و هم سرمایه خود را در نتیجه معاملات اشتباه از دست نمی دهید.

در واقع شما با تحصیل در رشته mba گرایش بازار سرمایه یک سرمایه گذاری بلند مدت بر روی سود های کلانی است که در آینده قرار است بدست آورید. متقاضیانی که در دوره mba گرایش سرمایه شرکت می کنند، ابتدا تمامی مفاهیم کاربردی و اصطلاحات رایج بورس و بازار های مالی را یاد می گیرند. سپس با تجزیه و تحلیل داده ‌ها و به‌ روز کردن علم خود، با آن‌ ها آشنا می ‌شوند.

پس از گذراندن این مراحل آموزشی، تمامی تکنیک ها و روش های خرید و فروش در بازار های سرمایه را خواهند آموخت. مزیتی که بازار های سرمایه گذاری دارند این است که بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی افراد فعالیت می ‌کنند و هر کس در هرجای دنیا که باشد، می ‌تواند با دانش به‌ روز و کافی در این بازار وارد شود. بازار سرمایه جای خوبی برای کسب سود و درآمد های بالا است، به شرطی که بدانید کی و چگونه باید معاملات را انجام دهید.

شما هم می توانید سرمایه گذاری بلند مدت در این بازار ها انجام دهید و هم در طی یکساعت چندین معامله را به سرانجام برسانید. در صورتی که تمایل به سرمایه گذاری داشته باشید، بدست آوردن اطلاعاتی درباره رشته mba گرایش استراتژی نیز می تواند مفید باشد. از آنجایی که بهتر با رشته mba گرایش بازار سرمایه آشنا شوید، در ادامه سرفصل هایی که در دوره تدریس می شود را نام خواهیم برد.

سرفصل های دوره mba بازار سرمایه دانشگاه تهران چیست؟

سرفصل های دوره mba بازار سرمایه دانشگاه تهران چیست؟

مسلما سرفصل هایی که در این دوره آموزش داده می شود، باید به گونه ای باشد که پس از آن شما به یک معامله گر حرفه ای تبدیل شده باشید و بتوانید با تخصص کامل وارد بازار سرمایه شوید. مباحث این دوره شامل موارد زیر هستند:

 • آشنایی با مفاهیم و عناصر تشکیل دهنده صورت های مالی
 • آشنایی با گزارش مالی سالانه
 • آشنایی با دسته بندی انواع درآمد ها و هزینه ها
 • روش های محاسبه بهای تمام شده
 • روش های هزینه یابی و اختصاص دادن هزینه ها
 • خصوصیات اوراق بهادار
 • آشنایی با نقش و عملکرد نهاد های مالی
 • آشنایی با قوانین بازار بورس

همچنین لازم به ذکر است که در تمامی گرایش های mba برخی مباحث به صورت پایه آموزش داده می شوند که معمولا مدیریت استراتژی، مدیریت مالی و مدیریت ریسک هستند. این موضوع درباره رشته mba گرایش بازار سرمایه و رشته mba گرایش فناوری اطلاعات نیز صدق می کند. در آخر نیز می خواهیم به یکی از سوالات پر تکرار متقاضیان، یعنی مزایای تحصیل در این رشته بپردازیم.

شرکت در دوره Mba بازار سرمایه اصفهان چه مزایایی دارد؟

مسلما برای کسانی که می خواهند وارد بازار های سرمایه به عنوان تریدر بشوند، بدست آوردن دانش و مهارت کافی برای رقابت در این عرصه الزامیست. اما به طور جزئی تر باید بگوییم مزایای تحصیل در رشته mba گرایش بازار سرمایه عبارتند از:

 • آشنایی با جو بازار های سرمایه کشور با شرکت در دوره mba قم
 • به حداقل رساندن درصد ریسک در معاملات و شناسایی سهام های قابل رشد
 • یادگیری روش ‌های تجزیه و تحلیل سهام بازار سرمایه داخلی و بین ‌المللی
 • آشنایی با به روز ترین مسائل در حوزه بازار های مالی
 • پیش بینی روند شاخص کل و قیمت سهام با استفاده از تکنیک های گوناگون

اینها تنها بخشی از مزایای تحصیل در رشته mba گرایش بازار سرمایه بودند. به علاوه اینکه اطلاعات مفید دیگری درباره سایر گرایش ها همانند رشته mba گرایش مالی نیز به دست خواهید آورد.

 

معرفی رشته mba گرایش بازار شرمایه

Mba بازار سرمایه دانشگاه تهران، یا رشته mba گرایش بازار سرمایه نیک اندیشان؟

ما نیز قبول داریم که دانشگاه تهران یکی از مطرح ترین دانشگاه ها در سطح کشور است، اما آیا شرکت در Mba بازار سرمایه دانشگاه تهران می تواند با مزیت های زیادی همراه باشد؟

بدون شک شرکت در دوره ی ام بی ای مزیت های فراوانی دارد، اما بهرحال نمی توان از دیگر موسسه های آموزشی آزاد کشور که در حال برگزاری رشته mba گرایش بازار سرمایه نیز چشمپوشی کرد. نیک اندیشان یکی از مجموعه های آموزشی برتر و مطرح در کشور است و ام بی ای بازار سرمایه را برگزار می کند. شرکت در دوره های این موسسه، مزیت های زیادی به شرح زیر دارد:

 • دریافت یک مدرک معتبر بین المللی و قابل ترجمه؛ افرادی که قصدشان از حضور در دوره های ام بی ای، مهاجرت به خارج از کشور است، با کمک این مدرک می توانند به قبول درخواست پذیرش از کشور هدف امید زیادی داشته باشند.
 • دریافت شهریه اقساطی از دیگر مزیت های حضور در دوره های نیک اندیشان است. این امکان، فرصت خوبی برای همه کسانی است که می خواهند با علم روز دنیا در حوزه مدیریت آشنایی پیدا کنند.
 • اطلاع از کامل ترین سرفصل ها و مباحث حوزه ام بی ای بازار سرمایه، از دیگر مزیت های ارزشمندی است که نصیب شرکت کنندگان در دوره های ام بی ای می شود.

رشته mba گرایش بازار سرمایه برای چه کسانی مناسب است؟

شاید شما تصور کنید با وجود مدرک دانشگاهی در حوزه مدیریت های مالی و سرمایه دیگر نیازی به برگزاری و گذراندن دوره های مدیریت گرایش بازار سرمایه نباشد. این تصور کاملا غلط است؛ چراکه این دوره ها حتی برای فارغ التحصیلان دانشگاه ها نیز مفید است. در این رشته تنها محاسبه سرمایه آموزش داده نمی شود؛ بلکه چگونگی مدیریت بازار های مالی و نحوه سرمایه گذاری که اصلی ترین مبحث در این دوره است، مطرح می شود.

در سیستم های مالی و حسابداری هر شرکتی، اعضای فعالی وجود دارند که مدام در حال محاسبه و حسابرسی هستند. این افراد برای ارتقاء شغلی خود و افزایش دانش در زمینه بازار های مالی می توانند در رشته mba گرایش بازار سرمایه شرکت کنند. مدیران شرکت ها نیز برای اینکه به اصطلاح همه فن حریف باشند و بتوانند بحران های مالی شرکت را به بهترین نحو مدیریت نمایند، بهتر است تحصیل در این رشته را اولویت کار خود قرار دهند.

همچنین افرادی که علاقه مند به ورود در بازار های سرمایه گذاری هستند، می توانند بدون هیچ آزمون ورودی به تحصیل در این رشته در موسسات آزاد مشغول شوند. در واقع رشته فوق به عنوان یک مرحله برای پیشرفت و موفقیت شناخته شده است.

شرکت در دوره Mba بازار سرمایه اصفهان چه مزایایی دارد؟

چه فرصت های شغلی برای رشته mba گرایش بازار سرمایه وجود دارد؟

اگر شما هم دغدغه این را دارید که بعد از تحصیل در رشته mba گرایش بازار سرمایه، چه فرصت های شغلی در انتظارتان است، بهتر است مطالعه این بخش را از دست ندهید.

حوزه های برتر استخدام در دوره mba بازار سرمایه عبارتند از:

 • مدیریت سرمایه در ادارات و شرکت های مختلف
 • بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری
 • سرمایه‌گذاری و بانکداری
 • مشاوره مالی در کسب و کار های نوپا
 • بورس اوراق بهادار
 • بیمه
 • صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک
 • سرمایه‌گذاری خطرپذیر و به اصطلاح پر ریسک
 • کارگزاری سهام و غیره

افراد پس از تحصیل در mba بازار سرمایه و یا استخدام شدن در حوزه های کاری فوق می توانند نقش های شغلی زیر را داشته باشند:

 • تحلیلگر سهام و بازار بورس
 • کارگزار سهام
 • مشاور مالی
 • تحلیلگر سرمایه
 • مدیر روابط و غیره

فارغ التحصیلان می توانند به صورت مستقل نیز کار کرده و در زمینه مشاوره، به خصوص در حوزه های بازار ارز های دیجیتالی، کسب درآمد کنند. شاید بازار این رشته محدود باشد، اما کارآیی و تاثیر زیادی در پیشرفت و موفقیت های مالی افراد، سازمان ها و حتی بانک ها دارد. نکته ی قابل توجه این است که این افراد باید مدام اطلاعات و اقتصاد روز دنیا را بدانند.

رشته mba گرایش بازار سرمایه

هزینه تحصیل در رشته mba گرایش بازار سرمایه چقدر است؟

رشته mba گرایش بازار سرمایه، در موسسات و دانشگاه های متعددی در کشور آموزش داده می شود. هزینه تحصیل در این رشته به موارد متعددی بستگی دارد. اگر قصد تحصیل در این رشته را دارید، باید بدانید که هزینه ای که برای آن پرداخت می کنید در واقع یک سرمایه گذاری روی آینده تان است.

به طور معمول، کلاس های آنلاین یا پکیج های آموزشی از قبل آماده شده، در مقایسه با کلاس های حضوری هزینه ارزان تری دارند. در این پکیج ها، ویدئو های از پیش ضبط شده و جزوات آموزشی قرار داده شده است که متقاضی می تواند در هر زمانی آن ها را مطالعه و مشاهده کند.

در مقابل، دوره های متعددی در موسسات مختلف کشور هستند که به طور میانگین هزینه ای در حدود ۵ تا ۱۰ میلیون تومان برای تحصیل در این رشته دریافت می کنند. خوشبختانه در موسسه ای مانند نیک اندیشان، نیازی نیست این هزینه به صورت یکجا پرداخت شود. متقاضی می تواند شهریه دوره را در اقساط زمان بندی شده ای بپردازد‌.

در دانشگاه های کشور نیز دوره mba در گرایشی مانند سرمایه برگزار می شود و متقاضیان با داشتن شرایط اولیه برای ثبت نام و پرداخت شهریه در هر ترم می توانند در این رشته تحصیل کنند.

چه فرصت های شغلی برای رشته mba گرایش بازار سرمایه وجود دارد؟

Dba بازار سرمایه چه تفاوتی با رشته mba گرایش بازار سرمایه دارد؟

در مورد رشته mba گرایش بازار سرمایه در بالاتر نکاتی را بیان کردیم و گفتیم که این دوره از جمله دوره های عمومی مدیریت به شمار می رود و افراد در آن یاد می گیرند که برای مسائل و مشکلات موجود در سازمان، رویکردهای عملی و کاربردی انتخاب کرده و به کار گیرند. دوره دیگری که ممکن است نام آن را زیاد شنیده باشید، Dba بازار سرمایه است.

نکته ای که باید به آن خاطر نشان کنیم، این است که دوره دی بی ای گرایش بازار سرمایه و ام بی ای بازار سرمایه، گرچه ممکن است در ظاهر شباهت هایی با هم داشته باشند، اما کاملا با هم متفاوت هستند. دی بی ای بازار سرمایه از نظر سطح علمی از ام بی ای بالاتر است و هدف اصلی در آن ارائه راه حل هایی منطقی در مقابله با چالش های مدیریتی است. این دوره، تحقیق محور و تحلیل محور بوده و نوآوری در آن حرف اول را می زند.

دوره ام بی ای بازار سرمایه در مقایسه با دی بی ای همین گرایش، دوره عمومی تری است. در دی بی ای، تمرکز اصلی روی ارائه تحلیل های عمیق است، اما در ام بی ای بازار سرمایه، آموزش مهارت های علمی و کاربردی مد نظر هستند.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی رشته mba گرایش بازار سرمایه پرداخته شد. باید بدانید که ورود به بازار های سرمایه بدون داشتن دانش کافی، تنها ضرر و زیان خواهد بود. در نتیجه اگر به دنبال دوره ای جامع با تمام ویژگی های بالا هستید، پیشنهاد ما دوره mba نیک اندیشان است.

برای ثبت نام در دوره آموزش mba نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
معرفی و بررسی ⭐ دوره mba گردشگری
نوشته بعدی
فوتر سایت چیست؟⭐(اهمیت فوتر در طراحی سایت چیست)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image