ساده ترین راه فعال سازی ابزارک چیست

ابزارک وردپرس چیست؟⭐فعال سازی ابزارک در وردپرس

یکی از مهم ترین مباحثی که در طراحی سایت با وردپرس حتما به آن اشاره می شود، ابزارک ها هستند. ابزارک ها لطف هایی هستند که وردپرس به طراحان سایت دارد تا کمکشان کند عملکرد سایت خود را افزایش داده و آن را بهبود ببخشند. در این مقاله از سری مقالات نیک اندیشان قصد داریم نکاتی را در مورد این ابزارک ها بیان کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

ویجت وردپرس یا ابزارک وردپرس چیست؟ با انواع ویجت آشنا شوید!؟

وقتی در دوره طراحی سایت شرکت می کنید، یکی از واژه هایی که زیاد با آن برخورد خواهید کرد، ابزارک است. ابزارک ها که به آنها ویجت وردپرس نیز گفته می شود، بخش ها یا قسمت هایی از وردپرس هستند که هر کدام می توانند قابلیت یا عملکرد ویژه و خاصی را به سایت اضافه کنند. برای مثال، در طراحی و قرار دادن آپشن هایی مانند تقویم و یا نوار جستجو، اولین چیزی که می تواند کمک کننده باشد، ابزارک ها هستند. در بهترین دوره طراحی سایت به صورت کامل و جامع در مورد ابزارک ها توضیح داده خواهد شد.

در طراحی سایت به چه نکاتی باید توجه کرد، به ویجت ها بهای زیادی داده می شود؛ اما چرا؟ زیرا وجیت ها، از دو جهت کاربردی هستند؛ آنها، هم به طراحان سایت امکان می دهند تا سایت خود را بهتر زیر نظر داشته باشد و هم به کاربر کمک می کنند تا در مراجعه به سایت دچار پریشانی و سردرگمی نشود و به راحتی در سایت جستجو کند. پاسخ به سوال انواع ابزارک وردپرس چیست را می توانیم در برخی موارد زیر خلاصه کنیم:

  • ویجتِ پست اخیر: هدف از نصب آن نمایش دادن آخرین پست هایی است که در سایت آپلود شده است.
  • ویجت دسته بندی: برای دسته بندی پست ها بر اساس زمان یا موضوع، مناسب است.
  • ابزارک شبکه اجتماعی: برای نمایش دادن شبکه های اجتماعی در سایت به کار برده می شود.
  • ویجت جستجو در سایت: برای جستجوی کلمه های خاص در سایت قرار داده می شود.

به خاطر داشته باشید، ویجت ها به طراحان سایت کمک می کنند تا طراحی ui سایت را به شکل حرفه ای تری انجام دهد. اگر نمی دانید یو ای سایت چیست، پیشنهاد می کنیم مقاله ui در طراحی سایت چیست را حتما مطالعه کنید.

ابزارک وردپرس چیست

راه فعال سازی ابزارک در وردپرس؛ ساده ترین راه برای فعال سازی ابزارک وردپرس چیست؟

یکی از خوبی ها و مزیت ابزارک ها که در دوره آموزش طراحی سایت حتما به آن اشاره می شود، عدم نیاز به دانش برنامه نویسی برای فعال کردن ویجت ها است. برای فعال سازی ابزارک در وردپرس، می بایست به پنل کاربری مدیریت سایت وارد شوید. بعد از آن روی نمایش ابزارک ها کلیک کرده و ابزارک مورد نظر را انتخاب کنید؛ کلیک موس را روی آن نگه دارید و آن را در جایی که می خواهید رها کنید. به این شکل، ابزارک مورد نظر شما فعال خواهد شد.

پس در پاسخ به سوال بهترین و راحت ترین روش فعال کردن ابزارک وردپرس چیست، می توانیم به روش دراگ و دراپ (drag&drop) اشاره کنیم. بعد از این کار یک نام نیز برای ابزارک انتخاب می شود؛ این نام، همان نامی است که کاربر بعد از مراجعه به سایت و دیدن ابزارک، مشاهده خواهد کرد. بعد از تغییر دادن نام می بایست عملیات ذخیره (save) را نیز انجام داد تا همه ی تغییراتی که در سایت انجام شده است، ذخیره شده و همه چیز مطابق با چیزی پیش رود که طراح انتظار دارد.

از آنجایی که برای فعال کردن این ویجت ها به هیچ دانش برنامه نویسی نیاز نیست، کار کردن، فعال و غیر فعال کردن آنها هیچ سختی و پیچیدگی نخواهد داشت.

برای عدم نمایش ابزارک ها در وردپرس چه کنیم؟

به سوال روش فعال سازی ابزارک وردپرس چیست، پاسخ دادیم، حال می خواهیم به این سوال نیز جواب دهیم که برای عدم نمایش ابزارک ها در وردپرس چه باید کنیم.

بعد از فعال سازی ابزارک در وردپرس، گزینه هایی به ابزارک ها اضافه می شود؛ به کمک این گزینه ها می توان تنظیمات ابزارک ها را سفارشی کرد. برای سفارشی کردن ابزارک ها می بایست به پیشخوان وردپرس بروید و روی عبارت نمایش ابزارک ها کلیک کنید. با کلیک کردن، یک پنجره برای شما نمایش داده خواهد شد. در پنجره نمایش داده شده، عبارتی تحت عنوان، “Widget Context” مشاهده خواهید کرد؛ این عبارت به همه ابزارک ها اضافه می شود.

در قسمت پایینی این عبارت یک منوی کشویی وجود دارد. در این منوی کشویی نیز دو گزینه Show Widget Everywhere وShow Widget on Selected وجود دارد. به کمک این دو گزینه می توان نمایش ابزارک را سفارشی، و تعیین کرد که آیا ابزارک در تمامی صفحات نمایش داده شود و یا فقط در برخی صفحه های برگزیده، نشان داده شود. برای نمایش دادن ابزارک در کل صفحات، گزینه Show Widget Everywhere، و برای نمایش آن در برخی صفحات انتخابی، می بایست Show Widget on Selected انتخاب شود.

ویجت یا ابزارک وردپرس چیست

کاربردی ترین ابزارک وردپرس چیست؟

اگر بخواهیم پاسخ دقیقی به این سوال که کاربردی ترین ابزارک وردپرس چیست، بدهیم باید ابتدا هدف سایت را بررسی کنیم. به طور مثال، سایت هایی که هدفشان فروش محصولاتشان است، ابزارک دسته بندی پست ها و جست و جو کاربرد زیادی دارد، و یا وقتی کاربر با ورود به سایت فروشگاهی دنبال محصول مورد نظرش است و یا زمانی که به دنبال چندین محصول با یک ویژگی می گردد، می توان از ابزارک دسته بندی استفاده کرد.

در سایت های مقاله محور و علمی، ابزارک هایی مانند ابزارک نویسندگان، ابزارک گواهینامه سایت و ابزارک آرشیو سایت کاربرد بیشتری نسبت به بقیه دارند. در سایت هایی که نیاز به تعامل با کاربران در آن ها اهمیت دارد، ابزارک فرم تماس، ابزارک پرسشنامه و ابزارک فرم ورود به سایت می تواند کمک زیادی به هدف طراحان وب سایت‌ کند.

سایت هایی که چندین صفحه در شبکه های اجتماعی مختلف دارند، می توانند از ابزارک کانال یوتیوب و شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام استفاده کنند تا کاربران از آخرین ویدیو ها و پست های به اشتراک گذاشته آن ها اطلاع پیدا کنند. ابزارک های کاربردی برای سایت های مختلف، متفاوت است و بسته به هدف سایت و محتوای آن به کار گرفته می شوند.

تفاوت بلوک با ابزارک وردپرس چیست؟

تفاوت بلوک با ابزارک وردپرس چیست؟

برای بیان اینکه تفاوت بلوک با ابزارک وردپرس چیست، بهتر است بدانید بلوک ها، عناصری هستند که طراح سایت می‌ تواند با استفاده از ویرایشگر محتوای وردپرس به یک منطقه اضافه کند. بلوک‌ ها بسیار شبیه به ابزارک ‌ها هستند، زیرا هر کدام یک عنصر از صفحه یا پست را کنترل می ‌کنند.

قبل از وردپرس ۵.۸، تفاوت ابزارک با بلوک در وردپرس کاملاً آشکار بود. کاربران ابزارک ‌ها را به قسمت ‌های آماده ویجت تم خود اضافه می ‌کردند. آنها در درجه اول برای نمایش عناصری که محتوای پست/صفحه نیستند استفاده می‌شدند. بر خلاف ابزارک ‌ها، بلوک‌ ها فقط به عنوان بخشی از ویرایشگر پست و صفحه معرفی شدند؛ به این معنی که نمی‌ توان آن‌ها را به راحتی به مناطقی مانند پاورقی سایت یا سایدبار اضافه کرد.

تفاوت دیگر ابزارک ها با بلوک ها، مربوط به قدمت آن ها است. ابزارک ها تقریبا از سال ۲۰۰۷ روی کار آمدند، اما از بلوک ها در سال ۲۰۱۸ رونمایی شد. بر اساس نظر کاربران درباره اینکه بین ابزارک ها و بلوک ها کدام یک بهترند، می توان گفت که در آینده به دلیل استفاده آسان تر، منعطف تر و مدرن تر، کاربرد بلوک ها بسیار رایج تر از ابزارک ها می شود.

کاربردی ترین ابزارک وردپرس چیست؟

غیرفعال کردن ابزارک وردپرس چیست؟

زمانی که ابزارکی در وردپرس کارایی نداشته باشد و با انجام عملیات هایی مانند کشیدن و رها کردن به بخش ابزارک های غیرفعال هدایت شد، غیر فعال کردن ابزارک وردپرس صورت گرفته است. در انتهایی ترین گوشه صفحه وردپرس، قسمتی مربوط به ابزارک های غیرفعال است که عمل رها کردن ابزارک در این قسمت باید انجام شود. عموما به افرادی که به صورت مداوم در حال کار با ابزارک های وردپرس هستند پیشنهاد می شود هیچ ابزارکی را حذف نکنند؛ زیرا با زدن کلید حذف این ابزارک به صورت کامل از سیستم حذف خواهد شد و شما باید به دنبال این سوال که شیوه نصب ابزارک ورد پرس چیست باشید.

بسیاری از ابزارک های فعال در فضای ورد پرس دارای کلید های تنظیمی زیاد و پیشرفته هستند، و در صورت حذف، باید یک متخصص فوق حرفه ای وردپرس بوده باشید تا بتوانید کار نصب ابزارک را انجام دهید. از آن جایی که این احتمال وجود دارد در پروژه هایی که در آینده با آنها برخورد می کنید به ابزارک نیاز پیدا کنید، توصیه می شود به جای حذف از غیرفعال کردن استفاده کنید. در چنین شرایطی ابزارک روی سیستم همچنان وجود دارد و فقط با غیرفعال شدن از مقدار حجمی که برای ذخیره اشغال کرده کم شده است.

پلاگین وردپرس چیست؟ تفاوت آن با ابزارک وردپرس چیست؟

حال که می دانید ابزارک وردپرس چیست، خوب است به بررسی تفاوت آن با دیگر اجزای وردپرس نیز بپردازیم. از دیگر واژه هایی که در زمان طراحی سایت های وردپرسی ممکن است زیاد به گوش برسد، افزونه ها یا پلاگین ها هستند. پلاگین ها همان برنامه های کاربردی هستند که روی وردپرس نصب می شوند تا کار با آن را راحت تر کنند. افزونه ها یا پلاگین ها نیز بدون نیاز به دانش برنامه نویسی، قابلیت فعال شدن در سایت را دارند.

به یاد داشته باشید، هدف از فعال سازی پلاگین وردپرس با هدف فعال سازی ابزارک در وردپرس تفاوت های زیادی دارد. افزونه ها باید در سایت وجود داشته باشند تا بتوان یک سایت حرفه ای را در اختیار داشت. افزونه ها یا پلاگین ها امکانات حیاتی و کاربردی زیادی را به سایت اضافه می کنند و این یکی از مهم ترین تفاوت هایی است که می توان بین پلاگین و ابزارک بیان کرد. از جمله افزونه های کاربردی وردپرس می توانیم به Visual Composer، Yoast SEO، و LiteSpeed Cache اشاره کنیم.

کلام آخر

ابزارک وردپرس چیست؛ موضوع صحبت ما در این مقاله بود. امیدواریم با نکاتی که بیان کردیم، متوجه شده باشید که ابزارک ها چیستند و در چه جاهای به کار برده می شوند.

برای ثبت نام در دوره آموزش طراحی سایت و سئو نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
فوتر سایت چیست؟⭐(اهمیت فوتر در طراحی سایت چیست)
نوشته بعدی
سایت پینترست چیست؟⭐(آموزش و کار با پینترست)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image