رشته mba گرایش فناوری اطلاعات چیست؟

معرفی و بررسی⭐رشته mba گرایش فناوری اطلاعات

اگر می خواهید در دنیای تجارت و کسب و کار موفق شوید، باید سیستم های اطلاعاتی و فناوری خود را به روز نگه داشته و از کارشناسان خبره برای پشتیبانی و پیاده سازی جدید ترین تکنولوژی ها استفاده کنید. کارشناسانی که با تحصیل در رشته mba گرایش فناوری اطلاعات به متخصصان این حوزه تبدیل می شوند. اما درباره این رشته چه می دانیم؟

رشته mba گرایش فناوری اطلاعات چیست؟

اول از همه باید بدانید که یکی از گرایش های پر طرفدار و مهم رشته mba، گرایش فناوری اطلاعات می باشد. این گرایش همچنین با عناوینی از جمله سیستم اطلاعاتی و IT نیز شناخته می شود. در حقیقت فناوری اطلاعات مخفف اصطلاح ” Information Technology” است.

در حقیقت شخصی که به عنوان کارشناس فناوری اطلاعات در یک سازمان فعالیت می کند، باید بتواند سیستم اطلاعاتی شرکت را توسعه دهد، فناوری های پیشرفته تری را بر روی آن پیاده سازی کند و سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری مجموعه را پشتیبانی کند. تمامی این موارد از یک مدیر توانمند بر می آید که دانش خود درباره فناوری اطلاعات را با گذراندن دوره mba بدست آورده است.

رشته mba گرایش فناوری اطلاعات به دلیل پیشرفت بی وقفه تکنولوژی و سیستم های اطلاعاتی در جهان امروز طرفداران بسیاری دارد. هدف نهایی گرایش فناوری اطلاعات در حقیقت توانمند سازی دانش پژوهان جهت ارائه خدمات مشاوره، فناوری سیستم های اطلاعاتی، مدیریت کارآمد و موثر در واحد های فناوری و رهبری تحولات سازمانی است. خصوصا این مسئله برای سازمان ها و شرکت های بزرگ بسیار ضروری و حیاتی است.

هر یک از گرایش های mba هدف غایی مشخصی دارند که به پیشرفت یک سازمان کمک می کند. این را بدانید که امروزه سازمان ها بیشتر از هر زمان دیگری به نیزوی متخصص نیاز دارند. یک سازمان همانقدر که به کارشناسان خبره که دوره mba مالی را گذرانده اند نیاز دارد که به مدیران متخصص و محصّل در رشته mba گرایش فناوری اطلاعات نیاز دارد.

چرا باید به مطالعه رشته mba فناوری اطلاعات پرداخت؟

چرا باید به مطالعه رشته mba فناوری اطلاعات پرداخت؟

پیشرفت یک کسب و کار مستلزم استفاده از فناوری اطلاعات است. در واقع با وجود رقابت تنگاتنگی که در هر حوزه کاری میان کسب و کارهای مختلف وجود دارد، همواره به جمع آوری و یافتن ایده های بدیع برای جلو زدن از رقبا نیاز است.

 در پروسه عملی ساختن ایده ها، مسلما نیاز به جمع آوری و پردازش یکسری داده ها وجود دارد. مثلا زمانی که یک شرکت قصد دارد محصولاتی برای جوانان تولید کند، لازم است داده هایی درباره سبک زندگی جوانان، دغدغه ها و سرگرمی های آنها تهیه شود. پس در طی پروسه تصمیم گیری از دانش اطلاعاتی استفاده می شود و اینجاست که اهمیت رشته mba گرایش فناوری اطلاعات مشخص می شود.

امروزه از آنجایی که فناوری و تکنولوژی بخش جدایی ناپذیری از زندگی افراد شده است، این جمع آوری داده به شکل تخصصی و با استفاده از دانش IT و هوش مصنوعی انجام می شود. در واقع دوره آموزش mba فناوری اطلاعات یکی از به روز ترین دوره ها و مطابق با نیاز روز جهان است.

دروس رشته مدیریت کسب و کار گرایش فناوری اطلاعات چه می باشد؟

یکی از دروس مهم و کاربری در رشته mba گرایش فناوری اطلاعات، بهره گیری از فناوری اطلاعات در کسب و کار است. این درس بدین دلیل حائز اهمیت است که منجر به درک و شناخت عمیقی از رشته فناوری می شود.

یکی دیگر از درس های حائز اهمیت در این رشته، درس تجارت الکترونیک است. این درس دانش پژوهان را با شیوه های مختلف کسب و کار در زمینه فناوری اطلاعات آشنا می کند. از آنجایی که دوره فناوری اطلاعات، سرفصل های بسیاری را پوشش می دهد، ما به معرفی برخی از مهم ترین مباحث این دوره پرداخته ایم که در دوره هایی نظیر دوره mba قم آموزش داده می شود:

 • روش تحقیق و تحلیل آماری
 • مدیریت استراتژیک
 • اصول مدیریت و بازاریابی
 • کار آفرینی و ایجاد کسب و کار
 • مبانی مدیریت و رفتار سازمانی
 • مدیریت مالی
 • اصول و فنون مذاکره/ مهارت های حرفه ای مدیریت
 • تجارت الکترونیک
 • ارزیابی طرح های IT
 • آشنایی با نرم افزار های کاربردی در رشته mba گرایش فناوری اطلاعات
 • سیستم های ارتباطات و اطلاعات
 • مدیریت شبکه و امنیت اطلاعات

این موارد تنها تعدادی از مباحث دوره mba در شهرکرد گرایش فناوری اطلاعات بودند. در آخر قرار است به هزینه تحصیل در رشته mba گرایش فناوری اطلاعات بپردازیم.

هزینه دوره mba فناوری اطلاعات چقدر است؟

هزینه دوره معمولا به حضوری یا غیرحضوری بودن، تعداد مباحثی که دوره پوشش می دهد و شهر برگزار شونده بستگی دارد. البته برخی دوره ها نیز هستند که با وجود جامع بودن، هم قیمت مناسبی دارند و هم از شرایط پرداخت اقساطی هزینه برخوردارند. در کل اما هزینه دوره های ام بی ای معمولا از 5 میلیون تومان شروع شده و تا 15 میلیون تومان نیز ادامه دارد.

دروس رشته مدیریت کسب و کار گرایش فناوری اطلاعات چه می باشد

آیا می توان گفت رشته mba گرایش فناوری اطلاعات بهترین گرایش مدیریت کسب و کار است؟

آنچه که امروزه مطرح است اهمیت فناوری اطلاعات و کاربرد آن در کسب و کارهای مختلف است؛ به طوری که هر سازمان درون خود بخشی را به فناوری اطلاعات اختصاص داده است. این مورد نیز متاثر از قرن حاضر و پادشاهی تکنولوژی و فن آوری بر کسب و کارها و فعالیت های وابسته به آن است. گرایش های متعددی برای مدیریت کسب و کار در نظر گرفته شده که فن آوری اطلاعات، یکی از آن ها محسوب می شود.

در واقع بر اساس اهمیت این گرایش و دیدگاه هایی که نسبت به استفاده از آن، برای پیشرفت و رشد سازمان وجود دارد، می توان گفت یکی از بهترین گرایش های این دوره محسوب می شود. بر همین اساس، مراکز آموزشی، رشته mba گرایش فناوری اطلاعات را برای افزایش دانش مدیریتی پیشرفته مدیران برگزار کرده اند. در واقع، کسب کاری که توانسته به این مهارت دست پیدا کند، نوعی مزیت رقابتی در دست دارد؛ مزیتی که با استفاده از آن می تواند گوی سبقت را از رقبای خود گرفته و با تلاش به رهبر بازار تبدیل شود.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی رشته mba گرایش فناوری اطلاعات پرداختیم. اگر به دنبال دوره ای جامع با هزینه خوب و شرایط پرداخت اقساطی هستید، پیشنهاد ما دوره mba نیک اندیشان به شماست. در صورت داشتن هرگونه سوال راجع به شرایط ثبت نام، می توانید با کارشناسان مجموعه ما تماس بگیرید.

برای ثبت نام در دوره آموزش mba نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
دوره dba حسابداری چیست؟⭐معرفی بهترین دوره dba
نوشته بعدی
رشته mba گرایش مالی چیست؟⭐چه مطالبی یاد داده می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image