هر آنچه باید درباره رشته mba گرایش مالی بدانید

رشته mba گرایش مالی چیست؟⭐چه مطالبی یاد داده می شود؟

شاید بتوان رشته mba گرایش مالی را محبوب ترین گرایش مدیریت کسب و کار معرفی کرد. بدین دلیل که یکی از مهم ترین بخش های یک سازمان در حقیقت مدیریت حجم پول و سرمایه در گردش آن می باشد. در این مقاله هر آنچه لازم است را درباره گرایش mba مالی خواهیم دانست.

هر آنچه باید درباره رشته mba گرایش مالی بدانید

اول از همه باید بدانید که مدیریت مالی یک سازمان به دو بخش تقسیم می شود؛ Corporate Finance یا مدیریت درون سازمانی مسائل مالی و Capital Market یا مدیریت مسائل مالی از جنبه برون سازمانی و بازار سرمایه. کسی که به عنوان مدیر مالی در یک شرکت استخدام می شود باید به جزئیات و ریزه کاری های مسائل مالی آگاه باشد.

 مثلا باید بتواند کل مسائل مالی شرکت را مورد بررسی قرار دهد و جریان Debt (سرمایه از محل قرض) و Equity (سرمایه از محل سهام) در شرکت را زیر نظر داشته باشد. ضمنا بررسی جریان های سرمایه ورودی و خروجی شرکت و همچنین سرمایه گذاری در پروژه ها بر عهده مدیر مالی یک شرکت است. در نتیجه اگر به طور جامع به مسائل مالی آگاهی نداشته باشید، ممکن است به دلیل حتی موجب خسارات مالی شوید.

در نتیجه برای تبدیل شدن به یک مدیر مالی نیازمند تحصیل در رشته mba گرایش مالی و گذراندن دوره mba دارید. مواردی که ذکر شد مربوط به حوزه Corporate Finance و مسائل مالی درون سازمانی بود. اما در مورد حوزه Capital Market، مدیر مالی باید به سیستم عملکردی بورس، بانک ‌ها، موسسات سرمایه‌ گذاری یا اعتباری آشنایی و تسلط داشته باشد. این سطح از دانش و مهارت تنها با گذراندن دوره آموزش mba بدست می آید. البته نه هر دوره ای؛ در ادامه به معرفی اینکه کدام دوره رشته mba گرایش مالی از سایرین بهتر است صحبت خواهیم کرد.

دروس رشته mba گرایش مالی چیست؟

دروس رشته mba گرایش مالی چیست؟

در قسمت قبل که به مباحث و نکاتی که یک مدیر مالی آگاه لازم است بداند پرداختیم، برخی از دروس و مباحث این رشته کم و بیش گفته شد. اگر بخواهیم دقیق تر به دروس رشته گرایش مالی بپردازیم، شامل موارد زیر خواهند بود:

  • مدیریت سرمایه گذاری
  • آشنایی با بازار ها و نهاد های مالی
  • اقتصاد سنجی مالی
  • قوانین و مقررات مالی
  • بانکداری
  • بیمه

اکنون که با مباحث رشته mba گرایش مالی که در دوره هایی همچون دوره mba قم تدریس می شود آشنا شدید، نوبت این است که بدانید برای شرکت در این دوره چه مهارت هایی لازم است.

برای ورود به حوزه مدیریت مالی چه مهارت هایی لازم است؟

برای ورود به گرایش های mba مالی و حسابداری اولین چیزی که لازم است، دانش بالای ریاضی می باشد. افرادی که در حوزه مالی و حسابداری مشغول به کار می شوند با محاسبات زیاضی زیاد سر و کار دارند. همچنن دانش اقتصاد نیز کاربرد به سزایی در حوزه مالی دارند. در حقیقت بسیاری از اصول و تئوری ‌های مدیریت مالی مربوط به دانش اقتصاد می ‌شود.

از آنجایی که افراد شرکت کننده در دوره mba شهرکرد می خواهند در آینده ای نزدیک تحت عنوان مدیر مالی در شرکت ها استخدام شوند، داشتن مهارت های عمومی مدیریتی نیز لازم است.

مخاطبان رشته mba گرایش مالی چه کسانی هستند؟

دوره های ام بی ای یا کارشناسی مدیریت کسب و کار برای مدیران، کارشناسان، اعضای سیستم مالی شرکت ها و افرادی که علاقمند به ورود به حوزه مدیریت مالی هستند، مناسب است. شاید بگویید که چگونه این دوره برای افرادی به جز مدیران مالی همانند کارکنان سیستم های مالی نیز مناسب است.

به دوره های ام بی ای می توان به چشم دوره هایی برای بهبود و پیشرفت نگاه کرد. در واقع بسیاری از افراد در دوره mba مالی شرکت می کنند تا موقعیت شغلی خود را ارتقا دهند. اگر کسی مهارت ها و پیش نیاز هایی که در عنوان قبل به آنها اشاره شد را داشته باشد، می تواند در این رشته mba گرایش مالی تحصیل کرده و به یک مدیر همه فن حریف تبدیل شود. در آخر می خواهیم به این نکته بپردازیم که میان تمام دوره های ام بی ای برگزار شده، بهتر است در کدام یک شرکت کنیم.

بهترین دوره mba گرایش مالی کدام است؟

از آنجایی تعداد دوره های ام بی ای روز به روز در حال افزایش است، برای پیدا کردن بهترین دوره باید بدانید چه ویژگی باعث می شوند یک دوره بهترین باشد. اولین ویژگی جامع بودن دوره در عین داشتن هزینه متناسب است. دومین ویژگی این است که با در نظر گرفتن شرایط امروزی جامعه، قابلیت پرداخت اقساطی هزینه دوره وجود داشته باشد. سومین ویژگی این است که از اساتید مجرب که چندین سال است در زمینه مدیریت مالی فعالیت دارند دعوت به همکاری شود.

آشنایی با رشته mba گرایش مالی

تفاوت رشته mba گرایش مالی با کارشناسی ارشد مالی چیست؟

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند، گاه برای انتخاب از بین دو حوزه تحصیلی گرایش مالی رشته MBA و کارشناسی ارشد مدیر مالی دچار تردید و سردرگمی می‌شوند. تفاوت های این دو سطح تحصیلی عبارتند از:

۱-مدت زمان دوره؛

دوره های mba گرایش مالی معمولا زیر یک سال تمام می شوند، اما دوره کارشناسی ارشد عموما  تا ۲ سال و گاهی بیشتر هم طول می کشد.

۲-مباحث آموزشی؛

مباحث آموزشی در رشته mba گرایش مالی علاوه بر موارد مرتبط با امور مالی، شامل مباحثی همچون رهبری، بازاریابی، مدیریت و غیره نیز می شود، اما مباحث آموزشی در کارشناسی ارشد مالی، خاص تر و تخصصی تر هستند.

۳-آینده شغلی؛

با مدرک mba می توانید مشاغل مدیریتی مالی، اجرایی و مشاوره محور داشته باشید. در حالیکه با مدرک کارشناسی ارشد مالی، نقش های مبتنی بر امور مالی مانند سرمایه گذاری، تحلیلگر مالی، بازار و غیره نصیب تان می شود.

۴-پیش نیاز ها؛

برای تحصیل در رشته های mba مدیریت مالی باید علاوه بر داشتن مدرک لیسانس، تجربه کاری مرتبط بین ۲ تا ۴ سال هم داشته باشید. پیش نیاز شرکت در مقطع کارشناسی ارشد مالی، داشتن مدرک لیسانس مرتبط با شاخه های مالی است.

برای ورود به حوزه مدیریت مالی چه مهارت هایی لازم است؟

آیا بهترین رشته مدیریت برای مهاجرت، رشته mba گرایش مالی است؟

بسیاری از دانش آموختگان در رشته های مدیریت درصدد مهاجرت به کشور های خارجی هستند. اما اینکه بهترین رشته مدیریت برای مهاجرت کدام رشته است، برای آن ها ابهامات زیادی ایجاد کرده است.

در کشور های خارجی به خصوص کشور هایی که جمعیت جوان آن ها روز به روز کاهش پیدا می کند، استخدام مدیران مالی جوان از کشور های دیگر بسیار رواج یافته است. البته مدیرانی با مهارت بالا و دارای مدرک های بین المللی مربوطه، امکانات شغلی و موقعیت اجتماعی بیشتری در این کشور ها دارند.

رشته mba گرایش مالی، یکی از پولساز ترین رشته ها در میان سیل عظیم گرایش های مدیریت کسب و کار است. رشته مدیریت کسب و کار با گرایش مالی، در سازمان ها و شرکت های دولتی یا خصوصی جایگاه ویژه ای دارد. به خصوص اینکه اصلی ترین هدف یک نهاد که کسب درآمد و مدیریت آن است بر عهده مدیران مالی است.

دانش آموختگان رشته مدیریت کسب و کار با گرایش مالی، تاثیر شگرفی بر افزایش سود دهی و درآمد یک ارگان دارند. ضمن اینکه تصمیمات مالی شرکت ها و نحوه سرمایه گذاری های کلان، به علاوه ی تسویه به موقع بدهی ها بر عهده مدیران مالی بوده که باید به بهترین نحو این وظایف را انجام دهند.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی رشته mba گرایش مالی پرداختیم. در آخر اگر به دنبال دوره ای با تمام ویژگی های بالا می گردید، می توانید در دوره mba نیک اندیشان شرکت کنید.

برای ثبت نام در دوره آموزش mba نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
معرفی و بررسی⭐رشته mba گرایش فناوری اطلاعات
نوشته بعدی
رشته mba گرایش استراتژی چیست؟⭐معرفی و بررسی آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image