دروس مدیریت کسب و کار گرایش استراتژی چیست؟

رشته mba گرایش استراتژی چیست؟⭐معرفی و بررسی آن

تابحال فکر کرده اید که چرا برخی کسب و کارها از بقیه موفق تر هستند؟ اصلا چگونه می شود که یک کسب و کار به موفقیت می رسد؟ پاسخ این سوال در برخی گرایش های مهم mba نهفته است و در این مقاله می خواهیم رشته mba گرایش استراتژی را بررسی کنیم.

با رشته mba گرایش استراتژی بیشتر آشنا شوید

این گرایش ام بی ای را می توان حاصل بخشی از دانش نظری و تجربی بشر دانست که قرار است به دو پرسشی که در مقدمه مطرح شد، پاسخ بدهد. واژه استراتژی به معنای “فرماندهی و رهبری” است. استراتژی به مجموعه اقداماتی گفته می شود که یک سازمان را در مسیر مشخصی هدایت می کند. در واقع این واژه به معنای راه رسیدن به اهداف یک سازمان و موفقیت آن با کمک گرفتن از منابع موجود می باشد.

تعیین استراتژی یکی از عوامل حیاتی در پیشرفت و موفق شدن یک سازمان است و وظیفه این کار به عهده کارشناس خبره و متخصصی است که دوره mba استراتژیک را گذرانده باشد و بتواند با استفاده از دانش خود استراتژی دقیقی برای یک سازمان بچیند. این فرد پس از ورود به سازمان ها و آشنایی با فضای سازمان، باید با شناختی که از فضای کسب و کار ها در فضای کشور دارد، بتواند استراتژی های لازم برای تحقق اهداف یک سازمان را تعیین کند.

نوع سازمان یا شرکت در رشته mba گرایش استراتژی تفاوتی ندارد. یعنی فرقی نمی کند که استراتژی برای یک شرکت خصوصی طراحی شود یا یک سازمان دولتی؛ چون هر دوی آنها برای پیشبرد اهداف خود نیازمند نقشه راه هستند. موفقیت و پیشبرد اهداف برای شرکت های خصوصی در راستای سود آوری پایدار است و در مورد سازمان های دولتی، این موفقیت به گونه ای دیگر تعریف می شود.

کسی که در دوره آموزش mba مدیریت استراتژی شرکت کرده باشد قادر است هر دوی این موارد را پوشش داده و برای هر کدام استراتژی مختص خود را بچیند. کارکرد های مدیریت استراتژیک شامل تعیین اهداف، تجزیه و تحلیل محیط رقابتی، تجزیه و تحلیل سازمان داخلی، ارزیابی و اجرای استراتژی ها می باشد. دانش پژوهان رشته mba گرایش استراتژی به دنبال درک مفاهیم بنیادین مدیریت استراتژیک، روش های تحلیل و برنامه ریزی و تسلط بر ابزار های این حوزه هستند.

چه مهارت هایی برای رشته mba گرایش استراتژی لازم است؟

دروس مدیریت کسب و کار گرایش استراتژی چیست؟

از آنجایی که شاید برایتان سوال باشد کارشناسان مدیریت استراتژیک مهارت ها و تخصص خود را چگونه در این زمینه بدست می آورند، در ادامه فهرست تعدادی از دروس دوره mba قم مدیریت استراتژی را معرفی خواهیم کرد تا با این گرایش بیشتر آشنا شوید. برخی از دروس دوره عبارتند از:

 • مدیریت بازاریابی
 • مدیریت استراتژیک
 • مدیریت رفتار سازمانی
 • مدیریت منابع انسانی
 • مدیریت مالی
 • اصول تنظیم قرارداد ها و مذاکرات تجاری
 • اقتصاد مقاومتی
 • اصول کارآفرینی
 • مدیریت ریسک
 • رهبری در سازمان
 • و …

این موارد برخی از سرفصل های رشته mba گرایش استراتژی بودند. جالب اینجاست که دانش پژوهان این رشته همچنین درباره بخش های دیگر سازمان از جمله منابع انسانی و مدیریت مالی سازمان نیز مطالعه می کنند. البته هر یک از این بخش ها، دوره های جداگانه و جامع خود را دارند و افرادی که می خواهند کارشناس منابع انسانی شوند باید در دوره mba منابع انسانی شرکت کنند.

چه مهارت هایی برای رشته mba گرایش استراتژی لازم است؟

چه مهارت هایی برای رشته mba گرایش استراتژی لازم است؟

داشتن یکسری مهارت ها، نه فقط برای شرکت در دوره، بلکه برای کار در گرایش ام بی ای مورد نظر لازم است. شما اگر یکسری مهارت ها را نداشته باشید یا سعی نکنید که درون خود پرورش بدهید، در حوزه مدیریت استراتژی موفق نخواهید بود. اما چه مهارت هایی برای تحصیل در این رشته لازم است؟

 • داشتن نگرش تحلیلی
 • توانمند در مدیریت عملکرد
 • توانمند در کار با اطلاعات و داده ها
 • ریسک پذیری
 • توانایی تصمیم گیری
 • تسلط بر زبان انگلیسی
 • توانمند در برقراری ارتباط موثر با دیگران

اگر برخی از مهارت های فوق را ندارید، جای نگرانی نیست. در دوره های جامع رشته mba گرایش استراتژی همانند دوره mba شهرکرد به پرورش و رشد این مهارت ها درون شما نیز پرداخته می شود. البته برخی از دانش پژوهان هم بوده اند که با قرارگیری در فضا و جو کاری، توانسته اند این مهارت ها را کسب کنند.

 درست است که شما نقض مدیر استراتژی در یک شرکت را دارید، اما مانند هر شخص دیگری می توانید بسیاری از مهارت ها را در فضای کار و طی ارتباط با همکاران خود بدست آورید.

یادتان باشد که هر چقدر دید وسیع تری نسبت به اهداف سازمان و بخش های مختلف آن داشته باشید، می توانید استراتژی دقیق تری بچینید. به همین دلیل است که برخی از مدیران استراتژی برای تکمیل دانش خود در دوره های دیگری که ارتباط مستقیم با حوزه کاری شان ندارد، مانند دوره mba روابط عمومی، نیز شرکت می کنند.

هزینه رشته mba گرایش استراتژی

آینده شغلی رشته mba گرایش استراتژی به چه صورت است؟

همه سازمان ها برای مقابله با تهدیدها محیطی و بهره گیری از فرصت هایی که درون محیط قرار گرفته است به مدیر و یا مشاوری نیاز دارند تا بتواند با تدوین بهترین استراتژی، مسیر رشد را هموار کند. از این رو این رشته دارای آینده شغلی مناسب است. هر فردی در سازمان توانایی تدوین استراتژی را نداشته بلکه کسی می تواند این کار را انجام دهد که یا در این رشته دارای تحصیلات دانشگاهی بوده و یا این که دوره های مختلف رشته mba گرایش استراتژی را گذرانده است.

 به همین منظور افراد در پایان دوره که مدرک خود را می گیرند می توانند در کنار مدیران و رهبران یک سازمان قرار گرفته و به آن ها مشاوره دهند‌. مشاوره این افراد سبب تصمیم گیری صحیح خواهد شد. علاوه بر این، می توانند به صورت تخصصی به عنوان یک تحلیلگر در سازمان استخدام شده و کلیه تجزیه و تحلیل سازمان برای تدوین خط مشی و نوشتن استراتژی را بر عهده بگیرند. این افراد بر اساس تخصصی که کسب کرده اند قادرند استراتژی را بر اساس هدف و رسالت اصلی سازمان تدوین کرده و کلیه منابع موجود را برای به اجرا درآوردن استراتژی بسیج نمایند.

آیا بهترین رشته برای مهاجرت، رشته mba گرایش استراتژی است؟

بسیاری از جوانان ایرانی، علاقه مند به مهاجرت از کشور هستند؛ زیرا پیشرفت و موفقیت را در کشور های توسعه یافته می بینند. یکی از سوالاتی که همواره ذهن این گروه را درگیر کرده است، این است که بهترین رشته برای مهاجرت کدام است؟

برای پاسخ به این سوال باید کشور هدف را از نظر بازار کار، میزان درآمد مشاغل مختلف، رقبای شغلی و غیره بررسی کنید. دانش آموختگان رشته mba گرایش استراتژی، یکی از خوش شانس ترین افراد برای مهاجرت هستند؛ زیرا بازار کار این رشته در هر کشوری مورد نیاز است. به طور کلی هر سازمان، نهاد و شرکتی در پی آن است که با وجود شرایط متلاطم کاری و اقتصادی، بهترین تصمیمات و راهکار ها را یافته و اجرا کند. این ویژگی در رشته مدریت کسب و کار گرایش استراتژی به عنوان یک مهارت و تکنیک مدیریتی به متقاضیان آموزش داده می شود.

داشتن مدرک معتبر این رشته به عنوان یک رزومه تحصیلی و سابقه کاری می تواند تا حدودی کار شما را برای استخدام شدن در ارگان های خصوصی و دولتی راحت تر کند. ضمن اینکه، این افراد می توانند مشاوران خوبی برای مدیران عالی رتبه باشند و موقعیت اجتماعی خوبی را برای خود رقم بزنند.

آینده شغلی رشته mba گرایش استراتژی به چه صورت است؟

دانش آموختگان رشته mba گرایش استراتژی چه توانایی هایی کسب می کنند؟

به دلیل اهمیت رشته mba گرایش استراتژی در بازار کار، دوره های متعددی در این خصوص برگزار می شود. در پایان این دوره ها، دانش آموختگان توانایی های زیر را کسب می کنند:

1-شناسایی نقاط قوت و ضعف یک کسب و کار

یکی از توانایی های مهمی که دانشجویان این رشته خواهند آموخت، شناسایی و تحلیل نقاط قوت و ضعف در یک سازمان است که برای ارائه راهکار های استراتژیک در جهت پیشبرد اهداف هر سازمانی لازم است.

2-بررسی عرضه و تقاضا

هدف بسیاری از کسب و کار ها، فروش بالا است. دانش آموختگان این رشته یاد می گیرند که با بررسی عرضه و تقاضا و بازار هدف، راهکار های مناسبی برای فروش حداکثری ارائه دهند.

3-کنترل بودجه و مدیریت عملکرد سازمان

توانایی بعدی، کنترل بودجه سازمانی و مدیریت عملکرد ها در سازمان است. مدیریت عملکرد یک تخصص استراتژیک است که نقش زیادی در بهبود کسب و کار دارد.

4-مدیریت یک سازمان در سطوح بالا

فارغ التحصیلان، علاوه بر موارد بالا توانایی مدیریت یک سازمان را نیز کسب می کنند. مهارت های این افراد به خصوص در کسب و کار های تک مدیریتی می تواند باعث موفقیت شود‌.

دانش آموختگان رشته mba گرایش استراتژی چه توانایی هایی کسب می کنند؟

اهمیت mba گرایش استراتژیک در سازمان ها چیست؟

فارغ التحصیلان رشته mba گرایش استراتژی پس از اتمام تحصیل می توانند در سازمان های مختلفی مشغول به کار شوند. این افراد، قادر هستند که استراتژی های کلان در یک سازمان را در موضوعات مهمی مانند برنامه ها و رویکرد های سازمان جهت رقابت در بازار، افزایش سهم در بازار بر اساس توان رقابت پذیری و غیره تعیین کنند. به همین دلیل سازمان ها تمایل به جذب افرادی دارند که مدیریت استراتژیک mba را به صورت تخصصی و با مهارت بالا پشت سر گذاشته باشند.

زمانی تصمیمات استراتژیک این افراد اهمیت پیدا می کنند که چالش های پیش روی سازمان در مسائل مربوط به آینده قابل پیش بینی نیستند و نوسانات اقتصادی می تواند تا حد زیادی عملکرد سازمان را تحت تاثیر قرار دهد. در این شرایط، فارغ التحصیلان رشته mba گرایش استراتژی باید با بصیرت کافی، راهکار هایی را طراحی کنند که بتوانند شرایط اقتصادی آینده سازمان را تا حد امکان پیش بینی کرده و اقدامات لازم متناسب با آن ها را نیز تعیین کرده باشند.

با این توضیحات، سازمان هایی که از افراد با مهارت بالا در زمینه مدیریت استراتژیک بهره برده باشند، می توانند با هر شرایط اقتصادی جایگاه خود را در بازار و در میان رقبا حفظ کرده و از سقوط مالی و اقتصادی جلوگیری کنند.

اهمیت mba گرایش استراتژیک در سازمان ها چیست؟

ویژگی های بهترین دوره mba در ایران گرایش استراتژی را بیان‌کنید؟

برای این که بتوانید در میان دوره های برگزار شده مختلف، بهترین دوره mba در ایران گرایش استراتژی را بشناسید، بهتر است با ویژگی ها و خصوصیات آن به صورت کلی آشنا شوید. این شناخت می تواند کمک کننده باشد تا به راحتی بتوانید رشته mba گرایش استراتژی را شناخته و با شرکت در دوره آموزشی آن، دانش لازم برای مدیریت کسب و کار و تدوین بهترین استراتژی در زمان رویارویی با چالش های سازمانی را پیدا کنید. این ویژگی ها به شرح زیرند:

۱-بالا بودن اعتبار مجموعه آموزش ارائه دهنده

هر چه یک مرکز، اعتبار ویژه ای داشته باشد قطعا دوره ای که در آن برگزار می شود نیز ارزش علمی و استخدامی بالاتری دارد.

۲- موثر و کاربردی بودن روابط

بهترین دوره آموزش، در بهترین فضای آموزش برگزار می شود. جایی که همه افراد شرکت کننده با یکدیگر روابط موثری داشته و از دانش و اطلاعات همدیگر جهت پیشرفت کاری و بهتر شدن شرایط دوره استفاده می کنند‌.

۳-پشتیبانی کردن از مهارت جو

رشته mba گرایش استراتژی، در مجموعه ای نظیر نیک اندیشان به صورت یک دوره برگزار می شود. این مرکز بعد از اتمام‌ دوره، دانش پژوه را رها نکرده بلکه به صورت جامع، او را مورد پشتیبانی علمی قرار دهد.

کلام آخر

بررسی رشته mba گرایش استراتژی و اهداف آن از جمله مباحث این مقاله بود. اگر به دنبال یک دوره جامع هستید تا مدیریت استراتژی را به شکلی کامل آموزش ببینید، می توانید در دوره mba نیک اندیشان ثبت نام کنید.

برای ثبت نام در دوره آموزش mba نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
رشته mba گرایش مالی چیست؟⭐چه مطالبی یاد داده می شود؟
نوشته بعدی
رشته mba گرایش مدیریت پروژه چیست؟ ⭐ بررسی و تکامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image