راهنمای تور(تور لیدر) کیست؟ وظایف راهنمای تور چیست

راهنمای تور(تور لیدر) کیست؟ وظایف راهنمای تور چیست؟

یکی از مشاغل جذاب و دوست داشتی که ارتباط تنگاتنگی با سفر و مسافرت دارد، تور لیدری است. اگر در قالب تورهای مسافرتی به بازدید از اماکن مختلف رفته باشید، حتما با تور لیدر ملاقات کرده و وی را از نزدیک دیده اید. برای این اشخاص وظایف متفاوتی تعریف شده و آنها می بایست، بر طبق اصولی که برایشان تعیین شده، به انجام وظیفه بپردازند. اگر نمی دانید راهنمای تور کیست و یا تور لیدر به چه کسی می گویند، توصیه می کنیم در ادامه این مقاله با ما همراه باشید؛ ما قصد داریم به شما بگوییم، تور لیدر کیست.

راهنمای تور و  تور لیدر کیست؟

یکی از موضوعات مهمی که در ابتدای بحث باید به صحبت در مورد آن بپردازیم، این  است که تور لیدری با راهنمای تور متفاوت است. از آنجایی که این دو شغل در بسیاری وظایف با هم مشترک هستند، گاهی اوقات این دو واژه یعنی راهنمای تور و تور لیدر به جای هم به کار برده می شوند. حال که متوجه شدید این دو حوزه کاری با هم تفاوت دارند، خوب است به صورت جداگانه تعریفی برای هر یک ارائه کنیم.

اولین سوالی که قصد داریم به آن پاسخ دهیم این است که راهنمای تور کیست؟ راهنمای تور به کسی گفته می شود که اطلاعات لازم در رابطه با طبیعت، آثار باستانی، تاریخ، فرهنگ و مواردی از این دست را در اختیار مسافرین قرار می دهد. به دلیل وظیفه خاصی که یک راهنمای تور دارد، می بایست همیشه در دسترس مسافرین باشد.

تور لیدر کیست، موضوع دیگری است که باید برای بیان تفاوت های بین تور لیدری و راهنمای تور ارائه گردد. تور لیدرها کسانی هستند که مسئولیت و هدایت تور بر عهده آنهاست. در واقع به کسی که تور را مطابق و هماهنگ با برنامه آژانس مسافرتی هدایت می کند، تور لیدر گفته می شود.

در برخی آژانس های مسافرتی، به دلیل شباهت زیادی که بین راهنمای تور و تور لیدری وجود دارد، هر دو ظیفه را به عهده یک نفر می گذارند. از آنجایی که در کشور ما تفاوت خاصی بین تور لیدری و راهنمای تور وجود ندارد، ما نیز در این مقاله از این دو واژه در یک معنا استفاده خواهیم کرد.

راهنمای تور (تور لیدر) کیست

خصوصیات و وظایف راهنمای تور چیست؟

بعد از آنکه در مورد دو سوال راهنمای تور کیست و تور لیدر کیست، اطلاعاتی دریافت کردید، خوب است با برخی وظایف راهنمای تور نیز اطلاعاتی به دست آورید. وظایف راهنمای تور به شرح زیر می باشد:

  • کسانی که می خواهند به عنوان یک راهنمای تور فعالیت کنند، می بایست نسبت به کار خود تعهد کافی داشته باشند و تمام وظایفی را که برایشان تعریف شده، مو به مو رعایت کنند.
  • هدایت و رهبری تور به بهترین شکل ممکن از دیگر وظایف راهنمای تور است. رفع تمام مشکلات احتمالی سفر، به عهده راهنمای تور است.
  • اگر به تعاریفی که برای سوال تور لیدر کیست دقت کرده باشید، مشاهده خواهید کرد که به خلاقیت و ابتکار توجه زیادی شده است. اگر یک تور لیدر در کار خود خلاقیت نداشته باشد، مسافرین نیز حس خوبی را در حین سفر نخواهند داشت؛ داشتن یک سفر شاد و پر انرژی تنها در سایه خلاقیت به دست خواهد آمد.
  • از دیگر خصوصیاتی که یک راهنمای تور حرفه ای باید داشته باشد، سلامتی جسمی و روحی است. اگر کسی تحمل غرولندهای مسافرین را نداشته باشد و نتواند با این مساله به خوبی کنار آید، نمی تواند یک تور شاد و بدون مشکل را هدایت و مدیریت کند. گاهی اوقات، زمان سفر طولانی و خسته کننده است و اگر راهنمای تور نتواند بر اعصاب خود مسلط باشد، آرامش سفر به طور کامل مختل خواهد شد.
  • در پاسخ هایی که برای سوال تور لیدر کیست ارائه می گردد، آشنایی با کمک های اولیه نیز از دیگر مسائلی است که توجه ویژه ای به آن شده است. یک راهنمای تور حرفه ای باید به کمک های اولیه آشنا باشد تا در صورت بروز یک اتفاق جسمی برای مسافرین، بهترین اقدام را انجام دهد.

چه کسانی مناسب تور لیدر شدن هستند؟

حال که با مفهوم راهنمای تور کیست آشنا شُدید، حتما این سوال برایتان پیش خواهد آمد که چه کسانی مناسب تور لیدر شدن هستند. موضوعی که به صورت کلی می توان بیان کرد این است که کلیه افراد، فارغ از هر محدودیت غیر عادی، می توانند در دوره های تور لیدری شرکت کرده و در آن مشغول به کار شوند. موضوع مهمی که برای کار به عنوان راهنمای تور باید مورد توجه قرار گیرد، مهارت ها و ویژگی هایی است که فرد باید داشته باشند. سفر کردن، اتفاق شیرین و جذابی است، اما مشکلات خاص خود را نیز دارد و به همین دلیل نیاز است، یک راهنمای تور به میزان کافی صبور باشد. یک تور لیدر می بایست، بعد از همه مسافرین خسته شود و سعی کند به همه روحیه بدهد؛ کسانی که فاقد چنین مشخصه ای هستند، مناسب این شغل نخواهند بود.

عشق و علاقه به یادگیری اطلاعات جدید در مورد فرهنگ ها، آداب و رسوم، تاریخچه و کلیه مسائل مرتبط با مقصد از دیگر خصوصیاتی که است که یک راهنمای تور باید از آن بهره مند باشد. کسانی که به موضوعات این چنینی علاقه دارند و همیشه سعی می کنند اطلاعات خود را افزایش دهند، می توانند در این شغل، موفق و حرفه ای ظاهر شوند.

وظایف راهنمای تور چیست

جمع بندی

ما در ابتدای این متن به بیان تفاوت هایی که بین تور لیدری و راهنمای تور وجود دارد، اشاره کردیم و سپس به دو سوال راهنمای تور کیست و تور لیدر کیست، پاسخ دادیم. این دو عنوان شغلی، مخصوص افرادی است که به گردشگری و حضور در اجتماع علاقه زیادی دارند؛ کسانی که از صحبت کردن در جمع وحشت دارند و نمی توانند با بقیه ارتباط بگیرند، مناسب تور لیدری نیستند و نمی توانند وظایف راهنمای تور را به خوبی انجام دهند. اگر تمایل دارید هدایت تورهای مسافری را به عهده بگیرید، پیشنهاد می کنیم در دوره تور لیدری نیک اندیشان شرکت کنید. در این دوره تمامی آنچه که یک تور لیدر باید بداند، آموزش داده می شود. شهریه این دوره مناسب بوده و بعد از اتمام دوره یک مدرک با اعتبار بالا به شما داده خواهد شد.

برای ثبت نام در دوره آموزش تور لیدری نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

چرا دوره آموزش تور لیدری نیک اندیشان؟

هلدینگ آموزشی نیک اندیشان با برگزاری دوره هایی حرفه ای و پر بازده، توانسته یک برند عالی در زمینه آموزشی و کاریابی باشد. چرا که شما با شرکت در دوره های آموزشی نیک اندیشان، مهارت های گوناگونی را توسط اساتیدی مجرب، آموزش می بینید.

همچنین در انتهای دوره پس از آزمونی که از شما گرفته میشود، به شما مدارکی قابل استعلام از دانشگاه و فنی حرفه ای، و آکادمی URS انگلستان با مهر و هولوگرام و قابل استعلام داده می شود. و همچنین توسط موسسه نیک اندیشان معرفی به کار خواهید شد.

آیا نیک اندیشان به جز دوره تور لیدری ، دوره های آموزشی دیگری در حوزه گردشگری، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه گردشگری، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از :

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، هلدینگ آموزشی نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از  دوره های آن می پردازیم :

نوشته قبلی
مدیر فنی بند ب کیست؟ وظایف مدیر فنی بند ب چیست؟
نوشته بعدی
موسسه مهاجرتی چیست؟ و راه‌ تشخیص موسسات مهاجرتی قانونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image