دوره آنلاین تکنسین داروخانه (نسخه پیچی، نسخه خوانی)

دوره آنلاین تکنسین داروخانه (نسخه پیچی، نسخه خوانی):

برای دست یابی به شغل تکنسین داروخانه، مانند سایر شغل ها باید آموزش تخصصی در این زمینه صورت گیرد. این آموزش به صورت دوره آنلاین تکنسین داروخانه انجام میشود و در نهایت به افراد این امکان را میدهد که بعد از گذراندن این دوره به تخصص لازم در این زمینه برسند و فعالیت خود را در این شغل آغاز کنند.

قبل از بررسی دوره آنلاین تکنسین داروخانه، به صورت مختصر به شرح وظایف و فعالیت های تکنسین داروخانه میپردازیم.

اول از همه باید بدانید که تفاوت های زیادی بین تکنسین داروخانه و دکتر داروساز وجود دارد. در واقع تکنسین داروخانه همان دستیار داروساز است که البته فردی آموزش دیده میباشد که عموما وظایفی از قبیل خواندن نسخه، تحویل دادن دارو و … را بر عهده دارد. به انضمام اینکه به دکتر داروساز در ساختن دارو ها کمک میکند. در نتیجه میتوان گفت یکی از مهمترین مهارت هایی که تکنسین داروخانه باید آن را دارا باشد توانایی شناختن داروهاست. علاوه بر این، چون تکنسین داروخانه در زمان انجام وظیفه، هم با مراجعه کننده و هم با پزشک داروساز و سایر همکاران خود در ارتباط است، برای موفقیت بیشتر در کار خود، باید مهارت های اجتماعی و جمعی و ارتباطی را نیز فرا بگیرد.

میتوان گفت تکنسین داروخانه کسی است که با انجام عمده کارها، به پزشک داروساز این فرصت و امتیاز را میدهد تا بتواند بیشتر به بیماران و مراجعه کنندگان مشورت و خدمات بدهد، بنابراین نقش عمده تری را در محیط کاری مخصوص خودشان ایفا میکنند و رسیدن به مهارت های لازم بدون گذراندن دوره های آنلاین تکنسین داروخانه امکان پذیر نیست.

دوره آنلاین تکنسین داروخانه

وظایف تکنسین داروخانه:

پزشک داروساز بیشتر نقش نظارتی دارد و تکنسین داروخانه زیر نظر او وظایفش را انجام میدهد. تکنسین داروخانه بعد از فراگیری مهارت های لازم در دوره آنلاین تکنسین داروخانه ، میتواند در داروخانه، بیمارستان و یا حتی خانه سالمندان مشغول به کار شود. هر چند ممکن است در بین کشور ها تکنسین داروخانه کارهای متفاوتی را بر عهده داشته باشند، اما اگر بخواهیم شرح بدهیم که در یک داروخانه یک تکنسین داروخانه در طول مدت حضور خود، عمدتا مشغول انجام چه کارهایی است ، باید اینطور بگوییم که اول از همه تکنسین داروخانه، نسخه های بیماران را دریافت میکند، حال یا این نسخه ها، نسخه هایی است که تکنسین داروخانه از خود مراجعه کننده به داروخانه دریافت کرده است، یا نسخه هایی است که از مطب پزشک به دستش رسیده است. بعد از دریافت نسخه ها، آن ها را میخوانند و در قدم سوم وارد مرحله آماده سازی داروها میشوند.

مرحله آماده سازی داروها میتواند به این صورت باشد که داروهای نوشته شده در نسخه را از قفس ها بیرون آورده، آن ها را میشمارد و در جعبه گذاشته تا در نهایت تحویل مراجعه کننده بدهد.

یا به این صورت است که چند ماده یا دارو را باهم ترکیب میکند تا به محصولی که پزشک در نسخه قید کرده بود دست پیدا کند. البته همانطور که گفتیم این اعمال زیر نظر پزشک داروساز انجام میشود تا صحت انجام عمل مورد بررسی قرار گیرد یا به سوالات تخصصی بیماران در مورد داروهایشان پاسخ داده شود و توصیه های مربوط به دارو ها گوشزد شود.

علاوه بر نکات گفته شده، طی کردن دوره آنلاین تکنسین داروخانه و فراگیری مهارت های تخصصی برای تکنسین داروخانه ضروری است و فعالیت در این زمینه شغلی بدون گذراندن دوره های آموزشی عملا غیرممکن است.

یکی دیگر از وظایف تکنسین داروخانه، بررسی و ثبت سوابق بیماران است. به علاوه تکنسین داروخانه در صورت نیاز امور مربوط با بیمه مراجعه کنندگان را سر و سامان میدهد و باید همواره در تلاش باشد که برای راحتی کار خود و سایر همکارانش قفسه داروها ، مرتب و منظم باشد.

برای آشنایی با شغل تکنسین داروخانه ناگزیر شدیم تا شما را با اندکی از وظایف و فعالیت های تکنسین در داروخانه آشنا کنیم. در اینجا قصد داریم تمام وظایف تکنسین داروخانه را به طور کامل و درست بررسی کنیم:

دریافت کردن نسخه ها، خواندن آنها ، آماده کردن و تحویل آن به مراجعه کننده.

بررسی صحت و اعتبار نسخه.

کمک به داروساز برای ساختن دارو های ساختنی.

بسته بندی داروها و نوشتن اطلاعات هر دارو بر روی چسب هاب دارو.

نگهداری مناسب از دارو ها به دور از آلودگی.

دادن اطلاعات لازم به بیمار مثل تداخل دارویی یا نحوه مصرف آن یا نحوه نگهداری دارو.

دریافت وجه از بیمار یا مراجعه کننده.

ثبت کردن اطلاعات خود بیمار و اطلاعات مربوط به داروها برای بیماران.

انجام کارهای مربوط به بیمه.

سفارش دادن دارو و سازماندهی آن.

دادن اطلاعات و مشاوره در رابطه با مسائل بهداشتی، لوازم آرایشی، مکمل ها و…

ارجاع بیمار به پزشک داروساز در صورت نیاز بیمار به گرفتن مشاوره تخصصی.

پاسخ گویی به شکایات مراجعه کنندگان.

همه موارد گفته شده ، وظایف تکنسین داروخانه است که باید به صورت دقیق و درست بررسی و آموزش داده شود، که این آموزش ها در دوره آنلاین تکنسین داروخانه انجام میشود.

دوره آنلاین تکنسین داروخانه در نیک اندیشان

مهارت هایی که لازم است تکنسین داروخانه فرابگیرد:

همانطور که میشود نتیجه گرفت، تکنسین داروخانه ، برای انجام عمده وظایف خود احتیاج به فراگیری مهارت هایی در زمینه های مختلف دارد که این مهارت ها در دوره آنلاین تکنسین داروخانه آموزش داده میشوند ولی در اینجا برای آشنایی بیشتر شما با شغل تکنسین داروخانه، به صورت مختصر مورد بررسی قرار میگیرند.

مهارت های اجتماعی ، تعامل با مراجعه کنندگان و سایر پرسنل همکار.

مهارت آشنایی با بیماری های مختلف و انواع آنها.

مهارت جزئی نگری و دقت در کار.

مهارت شناخت نام تجاری دارو ها.

مهارت مدیریت بین وظایف خود و کمک به مراجعه کنندگان.

مهارت ریاضی و دانستن مفاهیم ابتدایی آن.

کلام آخر

دوره آنلاین تکنسین داروخانه در دو مرحله مقدماتی و پیشرفته انجام میشود . این دوره ها در موسسه ها و مراکز مختلف دارای مجوز برگزار میشود و در پایان دوره به فردی که توانسته باشد دوره خود را با موفقیت سپری کرده باشد، مدرک معتبر تعلق میگیرد. که در این صورت فرد میتواند فعالیت خود را به صورت رسمی در داروخانه ها آغاز کند.

این دوره ها به مدت 300 ساعت ( سه ماه) به صورت کلاس های تئوری و عملی برگزار میشود و گذراندن این دوره ها برای رسیدن به تخصص در این رشته کاملا ضروری است.

یکی از مراکزی که دوره داروخانه را برگزار میکند، موسسه کاریابی نیک اندیشان است. در این موسسه دوره تکنسین داروخانه به صورت کاملا تخصصی و با استفاده از جدید ترین متد های روز و به وسیله با تجربه ترین اساتید آموزش داده میشود.

هزینه مناسب دوره داروخانه در موسسه نیک اندیشان یکی دیگر از مزایای شرکت در دوره های این موسسه است که میتواند کمک زیادی به متقاضی بکند.

 در موسسه نیک اندیشان تمامی مهارت های لازم برای رسیدن به تخصص در زمینه تکنسین داروخانه، آموزش داده میشود.

برای ثبت نام در دوره داروخانه نیک اندیشان  بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
نحوه ثبت نام دوره مربیگری مهد کودک جهاد دانشگاهی
نوشته بعدی
دوره تعمیرات پکیج ( آموزش 0 تا 100 )

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با سلام آیا درموسسه نیک اندیشان دوره های تکنسین داروخانه به صورت آنلاین برگزار میشود

  پاسخ
  • nickandishan-admin
   بهمن 12, 1401 10:26 ب.ظ

   سلام زکیه عزیز
   خیر ، تمامی دوره های آموزشی نیک اندیشان به صورت حضوری در شعبات نیک اندیشان برگزار می شود

   پاسخ
  • nickandishan-admin
   بهمن 12, 1401 10:26 ب.ظ

   سلام زکیه عزیز
   خیر تمامی ، دوره های آموزشی نیک اندیشان به صورت حضوری در شعبات نیک اندیشان برگزار می شود

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image