بازار کار تکنسین داروخانه چگونه است

آینده شغلی و بازار کار تکنسین داروخانه چگونه است؟

امروز قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که آینده شغلی و بازار کار تکنسین داروخانه چگونه است؟ و چه آینده ای برای عزیزان در این شغل پیشبینی می‌شود.

تکنسین داروخانه و نرخ اشتغال آن مستقیما به فاکتور هایی نظیر تعداد داروخانه ها بستگی دارد. پس باید جواب خود را در این فاکتور پیدا کنیم. به این منظور، دست به دامان داده و آمار می شویم تا بتوانیم با تحلیل و بررسی آن جواب مطلوبی را به دست آوریم.

از دهه30 شمسی و با افزایش بهداشت مردم ایران و آشنایی و ترغیب شدن مردم به استفاده از انواع پماد ها و دارو های برای رفع انواع درد و عفونت ها و سرعت زیاد درمان دارو ها نسبت به درمان های خانگی، تاسیس دواخانه ها در ایران رواج یافت. ابتدا دواخانه ها در اطراف بیمارستان بوده و سپس با آشنایی بیشتر مردم با آن ها در سطح شهر گسترش پیدا کردند.

ابتدا فقط دواخانه ها با خود داروسازها مدیریت و ارائه خدمت انجام میگرفت اما با افزایش جمعیت و افزایش تقاضا، نیاز جدیدی برای ارائه کار های غیر داروسازی پیش آمد و نیازمندی جهت وجود افرادی بود که کارهای غیرداروسازی در دواخانه ها را انجام دهند.

پس با نظر کارشناسان مربوطه، دوره هایی برای نسخه پیچی یا تکنسین داروخانه ایجاد شد تا علاقه مندان با دانش تخصصی و با مدارج علمی بتوانند به ارائه خدمت به مشتریان بپردازند و در آینده بتوانند به راحتی خود را بروز رسانی کنند.  تمامی این موارد باعث بهتر شدن بازار کار تکنسین داروخانه شد.

از حوالی اواخر دهه 60 و با انفجار جمعیتی ایران، نیاز به دارو و بهداشت بسیار بیشتر شد و داروخانه ها رو به گسترش آوردند و سازمان غذا و دارو مسئولیت تامین دارو و کالاهای پزشکی را برعهده گرفت، نیروهای جوان داروساز بیشتر شده و داروخانه ها بسیار بیشتر شد و بازار کار آنان رونق گرفت.همچنین در ده سال گذشته تعداد داروخانه ها نیز به شدت افزایش یافته به گونه ای که طبق گزارش ایرنا، طی سال 1385 تا سال 1395تعداد داروخانه ها 49 درصد افزایش یافته است.

توجه کنید که به ازای هر 7300 نفر یک داروخانه وجود دارد. سپس مشاهده شد که همواره ضریب نفوذ داروخانه ها در ایران افزایش است و به همین نسبت هم تعداد نسخه پیچ یا تکنسین های داروخانه ها هم افزایش می یابد و این یعنی بازار کار تکنسین داروخانه روز به روز بهتر شد.

به همین دلیل در سال های آتی و با افزایش سن عمومی جمعیت ایران و رو به سوی مسن تر شدن و از طرفی افزایش سن امید به زندگی در بین ایرانیان به حدود 78 سال، ضریب نفوذ داروخانه ها بسیار بالا و تعداد نسخه پیچ ها کمتر خواهد بود.

پس تقاضا برای تکنسین ها بیشتر خواهد شد و بازار رقابت پذیر تر خواهد بود و از لحاظ بازار کار تکنسین داروخانه برای تکنسین های عزیز آینده شغلی و بازار کار خوبی پیش بینی می شود.

 در این بین تکنسین هایی که بتوانند در این سال ها به کسب تجربه بپردازند در آینده نه چندان دور صاحب درآمد های خوب و آینده شغلی بهتری خواهند شد.به شرط این که به شغل خود علاقه داشته و به سختی های آن عادت کنند و مهارت های خود را افزایش دهند. بازار کار تکنسین داروخانه از مواردی است که برای افراد علاقمند به این کار مهم است.

درآمد افراد در بازار کار تکنسین داروخانه

درآمد تکنسین داروخانه

یکی از مهمترین دلایل برای کار کردن، بحث شیرین پول و “درآمد”است. در اقتصاد امروزی هر فردی برای منافع خود کار میکند و هر کسی تلاشی در جهت بالابردن کیفیت زندگی و افزایش قدرت خرید خود میکند. تکنسین ها هم از این کار مستثنی نیستند. حقوق و بازار کار تکنیسن داروخانه به سه عامل اصلی مربوط است:

1.تجربه

2.مهارت های کاری

3.ارتباط خوب با کارفرما

هر کدام از این شاخصه ها را تکنسین نداشته باشد به آینده خود لطمه وارد می‌کند، اما خبر خوب این که همه این 3 عامل به سادگی می توانند با بهبود فردی و تمرین به دست آیند.

حقوق کاری نسخه پیچ برای ما های اول از یک میلیون و نیم شروع شده و با کسب کمی تجربه به چهار میلیون تومان در ماه می رسد. اگر کار فرما از کار شما راضی بوده و به شما ارتقا دهد و شما با تجریه چند سال کاری درآمد شما می تواند به 10 میلیون تومان هم برسد.

به نظر می رسد صاحب داروخانه ها در بحث حقوق اگر از شما راضی باشند، دست و دلباز تر عمل میکنند چرا که پیدا کردن فردی با تجربه و اعتماد به او به نسبت شما که دارای چندین سال تجربه و اعتماد بالا هستید سخت و تا حدودی غیر ممکن است.

برای اطلاعات بیشتر می توانید با یک تکنسین به صورت حضوری صحبت کنید و از او بازار کار تکنسین داروخانه را بپرسید یا با دعوت او می توانید از تجربه چندین ساله او بهره ببرید مطمئن باشید از این کار سود فراوانی خواهید برد و او هم مشتاقانه تمام اطلاعات خود را در اختیار شما خواهد گذاشت.

رضایت افراد از بازار کار تکنسین داروخانه

میزان رضایت شغلی تکنسین های دارو خانه

هر کاری هر چه قدر هم پردرآمد باشد، بحث رضایت شغلی که به میان می آید خیلی ها پایشان را عقب می کشند. در این قسمت می خواهیم بازار کار تکنسین داروخانه را بررسی کنیم. اما لطفا به این تحقیق توجه فرمایید. طبق نظر سنجی گالوپ در سال 2019 انجام شد، اظهار داشت که 85 درصد مردم از شغل خود راضی نیستند و 15 درصد  فقط در کار خود شاد و به آن علاقه دارند!

و این آمار بسیار اسفناکی است، چرا که اکثر مردم کار خود را دوست ندارند و از روی اجبار به شغل خود ادامه می دهند تا هزینه های خود را تامین کنند.

از طرفی مطالعات نشان می دهد که کار و علاقه و رضایت شغلی روی شخصیت آن ها تاثیرمی گذارد و عدم رضایت شغلی باعث تاثیر منفی بر سایر جنبه های زندگی می گردد.

پیشنهاد ما این است که شما ابتدا علاقه خود را نسبت به تکنسین بودن به خود اثبات کنید و آن را در صحه آزمایش بگذارید و به مدتی رایگان کار کنید، اگر کار برایتان لذت بخش بود، مطمعنا سختی ها را تحمل خواهی کرد و درآینده با داشتن پشتکار و جدیت خود به درآمد های بالا خواهی رسید.

 چرا که در هرکاری کسی که تجربه، تاثیر گذاری بالا و رضایت از زندگی بالاتری دارد کسی است که در شغل خود راحت تر و از آن رضایت بیشتری داشته است. به صورت کلی بازار کار تکنسین داروخانه در ایران شرایط مطلوبی دارد و شما میتوانید به راحتی با گذراندن دوره تکنسین داروخانه در موسسه های آموزشی معتبر مانند موسسه نیک اندیشان و یا دیگر موسسه هایی که می شناسید، به درآمد بسار بالایی در این زمینه برسید.

نوشته قبلی
آیا سرطان زا بودن لیزر موهای زائد صحت دارد؟
نوشته بعدی
وظایف تکنسین داروخانه چیست؟ (شرح کامل وظایف)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image