نکات مهم و حرفه ای کار در داروخانه

اصول حرفه ای کار در داروخانه چگونه است؟

هر مجموعه ای برای آنکه بتواند بیشترین کارایی و عملکرد را داشته باشد باید طبق اصولی که برای آن تعریف شده است، جلو برود. داروخانه ها نیز از اماکنی هستند که باید این مورد به خوبی در آنها لحاظ شود. از آنجایی که در داروخانه حجم زیادی از داروها قرار داده شده و پرسنلی که در آن کار می کنند معمولا از دو نفر بیشتر هستند، به همین دلیل رعایت اصول حرفه ای کار در داروخانه موضوعی است که اهمیتی مضاعف دارد. موضوعی که ما در این متن قصد داریم به صحبت در مورد آن بپردازیم اصول و قواعد جاری و ساری این محل می باشد.

خصوصیات کار در یک داروخانه

داروخانه ها نیز به مانند اکثر ادارات و شرکت هایی که با ارباب رجوع سروکار دارد، هر روز و هر ساعت، تردد زیادی در آن صورت می گیرد. البته موضوع مهمی که باعث شده اصول حرفه ای کار در داروخانه با دیگر اماکن اداری دولتی و یا خصوصی تفاوت هایی داشته باشد، مراجعینی هستند که به این محل مراجعه می کنند.

بیش از 90 درصد افرادی که به داروخانه می روند، افرادی هستند که یا خود، بیمارند و یا یکی از نزدیکان و عزیزان آنها بیمار شده است و برای تهیه دارو های مورد نیاز و تجویز شده توسط پزشک به این مکان مراجعه می کنند. این شرایط باعث می شود که مراجعه کنندگان آستانه تحمل پایینی داشته و بد اخلاقی هایی از خود نشان دهند. به همین خاطر، تکنسین ها و پرسنلی که در یک داروخانه مشغول به کارند باید بینش و رفتار درستی در مواجه با این افراد داشته و آستانه تحمل بالایی از خود نشان دهند. البته این تنها یکی از خصوصیاتی که تکنسین ها و نسخه پیچ های حاضر در داروخانه باید خود را به آن متعهد بدانند. در ادامه برخی دیگر از اصول کار در داروخانه که آنها نیز از اهمیت بالایی برخوردار هستند را معرفی خواهیم کرد.

اصول کار حرفه ای در داروخانه

اصول اجرایی کار در داروخانه که باید بدانیم:

یک تکنسین برای آنکه در کار خود موفق باشد باید به اصول حرفه ای کار در داروخانه اشراف داشته و آنها را در حین کار خود رعایت کند. از جمله مهم ترین اصول اجرایی کار در یک داروخانه می توان به موارد زیر اشاره داشت:

سرعت

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث می شود افراد به داروخانه ها مراجعه کنند، تهیه دارو برای درمان بیماری است که یا خود به آن مبتلا شده اند و یا یکی از نزدیکان آنها. به همین دلیل یک تکنسین باید سرعت عمل بالایی داشته باشد تا بتواند به سرعت تمام داروهایی مورد نیاز را تهیه کرده و در اختیار پزشک داروخانه قرار دهند.

دقت

از دیگر اصول حرفه ای کار در داروخانه، داشتن دقت است. یک تکنسین به همان اندازه ای که برای تهیه و جمع آوری داروهای مورد نیاز مراجعین تلاش می کند باید دقت زیادی نیز در این امر به کار بگیرد. گاهی اوقات بی دقتی در برداشتن یک داروی اشتباه، ممکن است خسارت های جانی جبران ناپذیری را با خود به همراه داشته باشد. به همین دلیل فردی که به عنوان یک نسخه پیچ کار می کند باید دقت بالایی داشته و در حین اعمال دقت سرعت عمل را نیز چاشنی کار خود کند.

نظم

از دیگر اصول حرفه ای کار در داروخانه رعایت نظم و ترتیب است. همانطوری که حتما خود شما نیز مشاهده کرده اید، در داروخانه ها انواع و اقسام داروها در قالب قرص، شربت، دارو، کپسول و غیره موجود بوده و یک بی نظمی در این محیط کافی است تا همه چیز به هم ریخته و کنترل و اداره داروخانه از دست خارج شود. یک تکنسین باید بتواند در این محیط شلوغ، به خوبی نظم را رعایت کرده تا بتواند با سرعت بیشتری به مراجعه کنندگان خدمات رسانی کرده و موجبات نارضایتی آنها را فراهم نکند.

در یک جمله می توان این گونه بیان کرد که برای صحت خدمات و ارائه بهترین نوع خدمت به مراجعه کنندگان و متقاضیان خرید دارو، یک تکنسین باید سرعت عمل داشته، در جمع آوری داروها دقت کافی به خرج دهد و در عین حال نیز سعی در رعایت نظم در محیط داشته باشد. این سه مورد از جمله مهم ترین اصول کار در داروخانه می باشد.

اصول کار در داروخانه

اصول اخلاقی کار در یک داروخانه

از قدیم تا به امروز یکی از معتمدترین افرادی که در جامعه حضور داشته، قشر پزشکی بوده است. بیماران با توجه به اعتمادی که به پزشک خود کرده، دارویی را مصرف کرده و یا تحت عمل جراحی قرار داده می شوند. این اعتماد برای تمام کسانی که به هر شکل ممکن با بیماران سروکار دارند، باید به وجود آید. فرقی نمی کند که افراد در قالب یک پزشک به دیگران خدمات رسانی می کنند و یا افرادی هستند که در یک داروخانه مشغول به کار بوده و مایحتاج دارویی بیماران را در اختیار آنها قرار می دهند. در هر صورت، برخی اصول هستند که باید در این قالب شغلی رعایت شده و افراد نیز خود را به آن پایبند بدانند. از مهم ترین اصول اخلاقی کار در یک داروخانه می توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • متانت
  • سلامت
  • صداقت
  • امانت

اصولی که در فوق به آنها اشاره کردیم تنها راه هایی هستند که می توانند باعث ایجاد اعتماد در افراد شوند. این اصول از جمله اصول کلی مطرح در هر شغلی بوده و در برخی مشاغل مانند تکنسین های داروخانه اهمیت بیشتری را باید برای آنها قائل بود.

جمع بندی

موضوعی که در این متن در مورد آن با شما صحبت کردیم، اصول حرفه ای کار در داروخانه بود. اصول حرفه ای کار در داروخانه شامل اصول اخلاقی و اجرایی است و رعایت هر دوی آنها برای آنکه خدمات بهتر و با کیفیت تری در اختیار مراجعه کنندگان قرار داده شود، لازم و ضروری به نظر می رسد. لازم است بدانید که برای موفقیت در شغل تکنسین داروخانه، اطلاع و عمل به این اصول از جمله واجبات می باشد. دوره های مفیدی همچون دوره آموزش تکنسین داروخانه توسط نیک اندیشان برگزار شده که در آن اطلاعات بسیار خوب و مفیدی در این رابطه ارائه می گردد. چنانچه به عنوان یک تکنسین داروخانه تمایل دارید وضعیت کار خود را بهبود بخشید و در حوزه کاری خود بهترین باشید، پیشنهاد می کنیم در این دوره شرکت کنید.

برای ثبت نام در دوره داروخانه نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
بازار فارکس چیست؟(همه چیز درباره بازار فارکس)
نوشته بعدی
قیمت سرویس پکیج و هزینه تعمیر پکیج 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image