نسخه خوانی چیست

نسخه خوانی چیست؟ (هر آنچه که برای نسخه خوانی نیاز دارید)

در این مقاله می خواهیم به آشنایی با نسخه خوانی بپردازیم و به این سوال جواب دهیم که نسخه خوانی چیست و به چه کسانی نسخه خوان می گویند. نسخه خوان یا نسخه پیچ به فردی می گویند که توانایی خواندن، تحلیل و تحویل دارو به مشتری را برعهده دارد.

 بسیاری از ما اشخاصی را در داروخانه دیده ایم که نسخه دارو را می گیرند و سپس با خوانش آن و اطلاعات آن، دارو را به ما تحویل می دهند. در این شرایط، به کسانی که نسخه را می خوانند و به ما تحویل می دهند نسخه خوان یا تکنسین داروخانه می گویند. این افراد در زمینه ی نسخه خوانی مهارت بسیار خوبی دارند.

نسخه خوان ها فقط در دارو خانه حضور ندارند آن ها یا حضور در سایر مراکز بهداشتی و خانه های سالمندان می توانند به ارائه خدمت بپردازند.این افراد همچنین در داروخانه برخی وظایف دیگر نیز دارند و باید با آن ها آشنا بوده و به خوبی از پش آن ها برآیند. یکی از این کار ها توانایی محاسبه، آشنا بودن با کامپیوتر، توانایی برقرای ارتباط موثر و محترمانه با مشتریان و حافظه خوب برای در نظرگرفتن مکان دارو هاست.

نسخه پیچ باید بتواند به سرعت نسخه خوانی کند و به آماده سازی دارو ها پرداخته و بتواند آن ها را در اسرع وقت تحویل مشتری دهد اما این کافی نیست و او باید بتواند اطلاعات کاملی در خصوص دارو داشته و بتواند به سوالات مشتریان جواب دهد.

در گام بعدی او باید مقدار دوز تجویزی و زمان مصرف آن ها را روی دارو نوشته و تحویل بیمار دهد، قیمت آن هارا محاسبه کرده و از مشتری دریافت نماید و در دفترچه آن ها وارد و در بیمه ثبت نماید.

همچنین او گاهی وقت ها مسئول دریافت دارو ها و مرتب کردن و سر جا قرار دادن آن هاست. تکنسین ها یا نسخه پیچ ها ابتدا در دوره های آموزشی (دوره داروخانه) ثبت نام کرده و سپس با گذراندن آن مراحل و پا گذاشتن در داروخانه به کسب تجربه می پردازند. توانایی نسخه خوانی مهارتی است که این افراد به دست می آورند ولی به این سادگی ها هم نیست. چرا که این آموزش چندین بخش دارد که به برخی از آن ها می پردازیم.

علائم اختصاری دارو ها نسخه خوان باید بلد باشد

بخش های آموزش تکنسین داروخانه:

1.گذراندن دوره آموزش تکنسین داروخانه

2.مطالعه کتاب

3.انجام تمرینات مخصوص نسخه خوانی

4.گذراندن دوره کارآموزی

بعد از این دوره افراد وارد بازارکار شده و به ارائه خدمت می پردازند.

نحوه نسخه خوانی

همه ما نسخه پزشکان را دیده ایم، خطی عجیب و غریب و ناخوانا دارند و نمی توان حتی یک کلمه از آن ها را خواند اما در کمال تعجب نسخه خوان با یک نگاه می تواند آن ها را تشخیص داده و تحویل ما نماید.

امروز قصد داریم بدانیم نحوه نسخه خوانی این افراد چگونه است. برای این کار باید بدانیم که نسخه خوانان چه چیز هایی را مطالعه می کنند:

1.مطالعات داروشناسی

داروشناسی مهم ترین درس افراد نسخه خوان است. آن ها باید حدود 1000 دارو را به طور کامل بشناسند . نام های علمی، نام های تجاری، کاربرد، و حتی فرمول شیمیایی نیز باید در ذهن این افراد جا داشته باشد.همچنین باید اسم آن را به طور کامل بلد باشند و املای آن را بتوانند صحیح بنویسند چرا که  برخی دارو ها بسیار شبیه همند و با یک اشتباه املایی ممکن است داروی اشتباهی تجویز گردد.

2.خواندن نمونه نسخه ها

در این بخش تکنسین ها به بررسی نسخه ها پرداخته و آموخته های خود را به مرحله ی آزمایش می گذارند تا نقاط ضعف آنان مشخص ورفع شود.در این مرحله است که، آنان با خط پزشکان آشنا می گردند و می توانند آن ها را بخوانند و نسخه خوانی انحام دهند.

3.کارآموزی

تکنسین ها حال می توانند با کارآموزی، دانسته های خود را به طور کامل مورد ارزیابی قرار دهند همچنین در کارآموزی آن ها با چانه زنی، مشتری مداری ، قوانین بیمه به طور کامل اشنا می شوند. حال می خواهیم به بررسی برخی آموخته ها و اطلاعات تکنسین های داروخانه مرتبط با نسخه خوانی بپردازیم

 1. شربت Syrup
 2. کپسول نرم Softgel
 3. قرص Tab
 4. پماد Pom یاOint
 5. پودر بسته بندی Sachet
 6. آمپول AmpیاVial
 7. سوسپانسیون Susp
 8. کپسول Cap
 9. اسپری SprیاInh
 10. شیاف Supp
 11. قطره DropیاColleg
تسلط نسخه خوان برای خواندن نسخه

علامات اختصاری دارو ها روی نسخه های پزشکی

 • IA داخل مفصل « Intra Articulal »
 • IL داخل ضایعه « Intra Lesional »
 • CS زیر پوستی « Sub Cutaneous »
 • Vag داخل واژن « Vaginal »
 • IM داخل عضلانی « Intra Muscular »

دفعات مصرف دارو در نسخه خوانی

 • PRN یعنی ( به هنگام نیاز یا به هنگام درد )
 • q6h یعنی ( هر شش ساعت )
 • qod یعنی ( یک روز در میان )
 • h یعنی ( به ساعت )
 • Hs, qpm یعنی ( شبانه )
 • d یعنی daily ( روزانه )
 • Bd یا BID یعنی (دوبار در روز )
 • QID یعنی ( چهار بار در روز )
 • TDS یا TID ( سه بار در روز )

دوز مصرف در نسخه خوانی

 • g یعنی گرم
 • mg یعنی میلی گرم
 • Mg میکرو گرم
 • M یعنی مولار
 • Mi یعنی میلی لیتر

علائم اختصاری نسخه خوانی

 • g←گرم
 • gr ←گرین: ۱۵ gr ‗‗ g 1
 • ۱ انس (oz) ←۳۰ml(cc) مایع و ۳۰g جامد
 • Tspقاشق چایخوری ← ۵/۲ ml
 • Tbspقاشق غذا خوری← ml   ۱۵
 • ۱qt ←۱۰۰۰ml
 • gtt←drop
 • hs← موقع خواب مصرف شود
 • qAm ←هر روز صبح
 • supp←شیاف
 • Susp ←سوسپانسیون
 • Sol ←محلول
 • qhs←هر شب موقع خواب
 • Effervescent ← جوشان
 • oint← پماد
 • Qs←مقدار کافی
 • bid ← ۲ بار در روز
 • tid←۳ بار در روز q8h
 • i.d ←۴ بار در روز

این ها فقط بخشی از آموزش هایی است که به یک نسخه خوان داده می شود، این اطلاعات نیز برای آشنایی عزیزان با درس های دوره نسخه خوانی تهیه شده است نه بیشتر، لطفا از این اطلاعات برای نسخه خوانی و تجویز خودسر استفاده نفرمایید. توجه داشته باشید که شما میتوانید به راحتی دوره های تکنسین داروخانه را در مراکز معتبر مانند نیک اندیشان سپری کنید و در این زمینه به درآمد برسید.

آیا برای نسخه خوانی نیاز به تحصیلات دانشگاهی هست

برای تبدیل به شدن یک نسخه خوان حرفه ای چه کنیم؟

برای بسیاری کسانی که مهم ترین دغدغه شان حرفه ای بودن در کار است، این سوال مهم و اساسی به وجود می آید که چگونه می توان به یک نسخه خوان حرفه ای تبدیل شد؟ کسانی که در دوره های نسخه خوانی چیست – نسخه خوانی، شرکت می کنند، با تمامی راهکارهای حرفه ای شدن آشنا می شوند. در این دوره، مباحث و سرفصل های زیادی آموزش داده می شود و چنانچه علاقه مندان در یادگیری این مباحث کوشش و تلاش به خرج دهند، می توانند به یک حرفه ای تبدیل شوند. برای فراگیری کامل ترین مباحث و دقیق ترین جزئیات، به موسساتی مراجعه کنید که در تلاشند این دوره را به بهترین شکل ممکن برگزار کنند.

اگر به بودن در محیط های شلوغی همچون داروخانه، علاقه زیادی دارید و می خواهید خدمات ارزنده ای به هموطنان و همشهریان خود ارائه کنید، محیط داروخانه و شغل نسخه پیچی بهترین کار و شغل برای شما به شمار می رود.

آیا برای نسخه خوانی نیاز به تحصیلات دانشگاهی هست؟

از دیگر سوالات مهمی که در رابطه با نسخه خوانی چیست – نسخه خوانی، می پرسند این است که آیا می توان تنها با داشتن مدرک دیپلم، به عنوان یک نسخه پیچ مشغول به کار شد. نسخه خوانی از جمله رشته های دانشگاهی نبوده و در دانشگاه های کشورمان ایران، رشته ای تحت عنوان نسخه پیچی وجود ندارد؛ به همین دلیل بدون داشتن مدرک لیسانس نیز می توان در این حوزه کاری مشغول به کار شد.

موضوع مهمی که علاقه مندان به کار در داروخانه باید مورد توجه قرار دهند، توانایی در خواندن انگلیسی است. برخی داروهایی که در یک داروخانه به چشم می خورد، داروهای خارجی بوده و نسخه خوان داروخانه در صورتی که در خواندن انگلیسی مشکل داشته باشند، نمی تواند در اسرع وقت داروی مورد نظر را پیدا کرده و آن را به دست مراجعه کننده برساند. از یک نسخه خوان انتظار نمی رود متن های پیچیده انگلیسی را ترجمه کند، اما بهتر است در حد نیاز، به این زبان تسلط داشته باشد.

مدرک مورد نیاز برای کار به عنوان نسخه پیچ چیست؟

اغلب کسانی که در دوره های مرتبط نسخه خوانی چیست – نسخه خوانی، شرکت می کنند، می خواهند بدانند که آیا در انتهای دوره به آنها مدرکی داده می شود یا خیر. برخی موسساتی که دوره های آموزشی مرتبط برگزار می کنند، به مهارت جویان و شرکت کنندگان این دوره مدرک می دهند، اما مدرک صادره اعتبار بالایی ندارد و قابل ارائه به داروخانه ها و یا شرکت هایی که در این حوزه کار می کنند، نیست. از همین روی، توصیه می کنیم برای پشت سر گذاشتن این دوره، به موسسات و هلدینگ های آموزشی مراجعه کنید که در آخر کار به شما یک مدرک معتبر و قابل استعلام از نهادهای مهم، مانند دانشگاه، ارائه می کنند. با شرکت در دوره نسخه خوانی موسسات معتبر آموزشی، هزینه و وقت ارزشمندتان تلف نشده، نکات زیادی به شما آموزش داده می شود و فرصت اشتغال به کار در یک مجموعه معتبر را به دست خواهید آورد.

چرا دوره نسخه پیچی (نسخه خوانی) در نیک اندیشان؟

همانطور که میدانید نیک اندیشان یکی از برند های برتر در حوزه آموزش و کاریابی میباشد و توانسته با ارائه دوره های فوق العاده و به شدت مفید این جایگاه را به خود اختصاص دهد. زیرا در تمامی دوره ها مانند دوره نسخه پیچی (نسخه خوانی)، دارای اساتیدی مجرب می باشد که این اساتید مفاهیم آموزشی را به زبان ساده و کاربردی و مناسب بازار کار به شما منتقل می کنند. و از ارائه مطالب تئوری و غیر کاربردی خودداری می کنند تا وقت ارزشمند شما خیلی مفید سپری شود. به این هم توجه داشته باشید شما پس از گذراندن دوره گواهینامه (مدرک) قابل استعلام دانشگاهی به علاوه مدرک URS انگلستان با مهر و هولوگرام دریافت می کنید. و پس از آن هم شما به وسیله موسسه نیک اندیشان معرفی به کار خواهید شد.

برای ثبت نام در دوره آموزش تکسین داروخانه نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

چرا دوره آموزش تکنسین داروخانه نیک اندیشان؟

هلدینگ آموزشی نیک اندیشان با برگزاری دوره هایی حرفه ای و پر بازده، توانسته یک برند عالی در زمینه آموزشی و کاریابی باشد. چرا که شما با شرکت در دوره های آموزشی نیک اندیشان، مهارت های گوناگونی را توسط اساتیدی مجرب، آموزش می بینید.

همچنین در انتهای دوره پس از آزمونی که از شما گرفته میشود، به شما مدارکی قابل استعلام از دانشگاه و فنی حرفه ای، و آکادمی URS انگلستان با مهر و هولوگرام و قابل استعلام داده می شود. و همچنین توسط موسسه نیک اندیشان معرفی به کار خواهید شد.

آیا نیک اندیشان به جز دوره نسخه خوانی، دوره های آموزشی دیگری در حوزه پیراپزشکی، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه پیراپزشکی، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از :

دوره طب سنتی، دوره کمک پرستاری، دوره دستیار دندانپزشک ، دوره لیزر موهای زائد، دوره کاشت مو، دوره کاشت ابرو

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، هلدینگ آموزشی نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از  دوره های آن می پردازیم :

حوزه فنی مهندسی

دوره پکیج ، دوره تعمیر موبایل ، دوره تعمیر اسپیلت ، دوره تعمیر یخچال

حوزه مدیریت کسب و کار

دوره BBA ، دوره MBA ، دوره DBA یکساله ، دوره POST DBA

حوزه حسابداری و بازرگانی

دوره حسابداری ، دوره بازرگانی ، دوره آموزش صادرات و واردات

حوزه روانشناسی کاربردی

دوره بازی درمانی ، دوره مونته سوری 

حوزه هنری

دوره فیلمبرداری و دوره عکاسی ، دوره بازیگری

نوشته قبلی
وظایف تکنسین داروخانه چیست؟ (شرح کامل وظایف)
نوشته بعدی
چگونه میتوانم تکنسین داروخانه شوم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image