دوره آموزشی نسخه خوانی

بهترین دوره آموزشی نسخه خوانی در سال 1400

نسخه یک سند مکتوب است که توسط  یک پزشک ثبت شده یا سایر پزشکان دارای مجوز، مانند دندانپزشک نوشته می شود. در نسخه دستورالعمل هایی به داروساز داده می شود تا  مقدار و نوع خاصی از دارو به بیمار ارائه شود. نسخه یک سند مهم برای تشخیص بیماری، شروع درمان، پیگیری بهبودی و تعیین مسیر درمان آینده بیمار است. بنابراین، بسیار مهم است که بدانید یک نسخه معتبر  حاوی چه  مواردی است و چگونه آن را بخوانید.

چه مواردی باعث می شود که یک نسخه معتبر باشد؟

طبق قوانین پزشکی، یک نسخه معتبر باید دارای اطلاعات زیر باشد:

1 . نام، نام خانوادگی، آدرس و شماره ثبت پزشک

2 . نام، سن و جنسیت بیمار

3 . تاریخ مراجعه به پزشک

4 . نام داروی تجویز شده

5 . دستورالعمل استفاده از دارو  و از جمله دوز، تعداد دفعات مصرف دارو و مدت زمان مصرف دارو

6 . امضا و مهر پزشک

از پزشک خود بپرسید که آیا باید از مصرف هر گونه دارو، نوشیدنی یا غذای دیگری در حین مصرف داروهای تجویز شده خودداری کرد.

– اطلاعات تکمیلی را مجددا کتبی بخواهید

اطمینان حاصل کنید که پزشک شما پر کردن اطلاعات مجدد را در نسخه ذکر کرده است. در صورتی که شما دارو را برای بیماری مزمنی مانند دیابت یا فشار خون بالا مصرف می کنید، این مورد ضروری است.

چگونه نسخه خود را رمزگشایی کنیم؟

باتوجه به اطلاعات داده شده ممکن است که شما به نسخه خوانی علاقه مند شده باشید و به فکر شرکت کردن در یک دوره آموزشی نسخه خوانی افتاده باشید. همانطور که می دانید لازمه ی شروع هر حرفه ای کسب دانش های آن حوزه می باشد. به همین جهت برای تبدیل شدن به یک نسخه خوان حتما باید در دوره آموزشی نسخه خوانی شرکت کرده و مهارت های مورد نیاز را کسب کنید.

برای دریافت مدرک معتبر نسخه خوانی بایستی ابتدا در یک موسسه ی آموزشی علمی ثبت نام کنید. لازم به ذکر است انتخاب موسسه ی آموزشی معتبر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین جهت بایستی دقت کافی به خرج داده و تحقیقات لازم را انجام دهید.

از موسسات معتبری که دوره آموزشی نسخه خوانی برگزار می کند می توان به موسسه ی نیک اندیشان اشاره کرد. موسسه ی نیک اندیشان پس از برگزاری دوره آموزشی نسخه خوانی به کارآموزان دوره مدرک معتبراز دانشگاه انگلستان اعطا می کند. از دیگر مزایای شرکت در دوره آموزشی نسخه خوانی نیک اندیشان شهریه ی معقول دوره ی آموزشی است. موسسه نیک اندیشان پس از آن که دوره آموزشی نسخه خوانی به پایان رسید کارآموزان خود را در مراکز معتبر معرفی به کار می کند.

دوره نسخه خوانی

در دوره آموزشی نسخه خوانی شما چه مواردی را یاد می گیرید؟

ممکن است هنگام خواندن نسخه با اختصاراتی برخورد کرده باشید که بعد از نام دارو در نسخه ها نوشته شده است. آن ها معمولا تعداد دفعات استفاده دارو را مشخص می کنند. شما هنگام شرکت در دوره نسخه خوانی با این موادر آشنا شده و نحوه ی خواندن آن ها را یاد می گیرید. موارد رایج مورد استفاده عبارتند از:

– OD: یک بار در روز

– BD:  دو بار در روز

– TDS سه بار در روز

– QID: چهار بار در روز

– SOS:  در صورت نیاز/در صورت لزوم

– STAT: دوز واحد

بنابراین دفعه بعد که یک پزشک برای شما نسخه می نویسد، شما به عنوان یک نسخه خوان فقط منتظر دستورات دکتر نیستید، بلکه یک قدم از او جلوتر می روید و خود می توانید نسخه را بخوانید.

از دیگر مواردی که هنگام شرکت در دوره آموزشی نسخه خوانی با آن آشنا می شوید شناخت اجزای یک نسخه است.

نسخه شما همیشه از چند جزء اصلی مانند نام، نام خانوادگی و شماره تماس تشکیل شده است. در زیر این، پزشک اطلاعات دارویی مربوطه را می نویسد:

این اطلاعات  شامل:

 • نام دارویی که پزشک تجویز می کند
 • دوز یعنی اندازه و دفعات مصرف یک دوز دارو
 • نحوه مصرف هر دارو در طول روز

در حالی که نسخه ها از فرم های متفاوتی برخوردارهستند، اطلاعات یکسان باید همیشه در فرم درج شود.

به لطف فناوری های مدرن و امروزی، پزشکان می توانند نسخه را به داروخانه های مورد نظر ایمیل کنند.  این کار باعث راحتی کار بیمار و نسخه خوان می شود.

در دوره آموزشی نسخه خوانی به شما یاد می دهند که اطلاعات دوز را به درستی بخوانید.

عددی که در کنار نام داروی تجویز شده قرار دارد مقداری است که باید در هر دوز بیمار مصرف کند. بسته به داروی تجویز شده دوز دارو متفاوت خواهد بود.

در حالی که بیشتر قرص ها بر حسب میلی گرم توصیف می شوند، اما اندازه گیری ها نیز می توانند بر حسب گرم و میکروگرم ظاهر شوند.

پزشک شما ممکن است کلمه کامل این مورد را بنویسد یا از اختصارات استفاده کند. مخفف میلی گرم mg، g برای گرم و mcg برای میکروگرم است. اگر دارو یا داروی مایع را با سرنگ مصرف می کنید، اطلاعات دوز بر حسب میلی لیتر خواهد بود. مخفف میلی لیتر، ml می باشد.

 دوره آموزشی نسخه خوانی به شما نحوه ی درک اختصارات را می آموزد :

در فرم نسخه، خط زیر غلظت دارو و دوز، دستورالعمل ‌های مربوط به چند دوز مصرفی و نحوه مصرف آن‌ها خواهد بود. نکته اصلی که در اینجا باید به آن توجه کرد این است که پزشکان معمولاً از اختصارات پزشکی استفاده می‌کنند که بیشتر بر اساس عبارات لاتین است. یک فرد معمولی بدون پیشینه پزشکی قادر به درک این موارد نخواهد بود.

دوره نسخه خوانی در نیک اندیشان

نسخه خوان ها در چه مکان هایی می توانند مشغول به کار شوند؟

شما پس از دریافت مدرک و اتمام دوره آموزشی می توانید به مراکز دارویی مربوطه مراجعه کرده و به عنوان یک نسخه خوان استخدام شده و از طریق مهارت های خود به کسب در آمد بپردازید.

یک نسخه خوان به منظور کسب شغل می تواند به مراکز زیر مراجعه کند:

 • داروخانه: به عنوان نسخه خوان، یا تکنسین داروخانه مشغول به کار شود.
 • مراکز درمانی خصوصی
 • خانه بهداشت ها
 • مراکز درمانی دولتی
 • بیمارستان ها
 • خانه ی سالمندان
 • مراکز مراقبتی بیماران
 • شرکت های دارویی

برای ثبت نام در دوره داروخانه نیک اندیشان  بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
حسابرسی چیست؟ و تفاوت آن با حسابداری چیست؟
نوشته بعدی
دوره طب سنتی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image