وظایف تکنسین داروخانه چیست

وظایف تکنسین داروخانه چیست؟

هر بار که به داروخانه می رویم، افرادی را می بینیم که همراه دارو ساز در داروخانه به فعالیت می پردازند.این افراد تکنسین داروخانه هستند.برای مردم عادی تفاوتی بین تکنسین داروخانه و داروساز نیست. دارو ساز به طور آکادمیک و تخصصی آموزش دیده است.

داروساز علم ترکیب دارو ها و مقدار آن هارا می داند. اما بحث برای تکنسین داروخانه فرق می کند. تکنسین داروخانه برای انجام کارهای خاص ولی عمومی در داروخانه آموزش دیده است. معمولا تکنسین ها دوره های کوتاه 3 ماهه الی 1 ساله را می گذرانند و برای انجام کار های مخصوصی آماده می شوند. در این مطلب قصد داریم وظایف تکنسین داروخانه را بررسی کنیم.

وظایف تکنسین داروخانه

وظایف تکنسین داروخانه

تکنسین ها برای انجام کارها به اندازه کافی آموزش میبینند. آموزش آن ها سخت نیست و به سرعت تمام می شود. مابقی راه رسیدن به هدف بر عهده تکنسین است که آموخته های خود را عملی کند. حال ببینیم که وظایف تکنسین داروخانه چیست. هر تکنسین که بتواند سرعت عمل بالا، چابکی، قدرت ارتباطی و حوصله زیادی داشته باشد می تواند از لحاظ شغلی به مراتب بالاتر ارتقا یابد واز لحاظ شغلی به موفقیت برسد.

وظایف تکنسین داروخانه ممکن است گسترده باشد اما آن ها همه کارها را در داروخانه انجام نمی دهند بلکه با نظر داروساز یا سرپرست داروخانه برخی از کار ها را برعهده می گیرند و آن ها را انجام می دهند. حال به وظایف اختصاصی تکنسین داروخانه می پردازیم که باید آن ها را به طور کامل بلد باشند:

1.همکاری با داروساز برای ساخت انواع دارو

2.بررسی صحت داروی نوشته شده نسخه

3.توانایی خواندن نسخه پزشک

4.اندازه گیری و شمارش دارو ها

5.نوشتن اطلاعات روی دارو ها وتحویل آن با مشتری

6.وارد کردن فروش در سیستم داروخانه

7.برخورد محترمانه با مشتری

8.محاسبه کردن بیمه دارو ها

9.نگهداری از لیست دارو ها وموارد مصرف دارو ها

10.پاسخ گویی به تلفن و جواب به سوالات مشتری

11.سفارش دارو و تحویل آن ها

12.بررسی سوابق بیماران

البته شایان ذکر است که این ها وظایفی است که یک تکنسین باید بتواند انجام دهد یا وظایفی باشند که داروساز به او محول کرده باشد اما آموزش ندیده است، او باید بتواند به  سرعت یاد گرفته و به دانسته های آموخته شده خود دقیق عمل کند. به طور کلی وظایف تکنسین داروخانه مواردی بود که گفته شد.

 هر چه باشد از دارو ساز گرفته تا تکنسین همه وظیفه سنگینی بر عهده دارند و اشتباه کوچکی در ارائه ی دارو ممکن است عواقب بسیار بدی برای کل مجموعه پیش آورد.

محدودیت های تکنسین داروخانه

محدودیت های تکنسین دارو خانه

برخی محدودیت هایی در شغل تکنسین داروخانه دیده می شود. این کار محدودیت سنی و جنسی ندارد ولی برخی فاکتور های مهارتی وجود دارند که محدودیت هایی برای تکنسین ها ایجاد می کنند. او باید دارای مهارت هایی باشد که به خصوص است و در استخدام او بسیار موثر است اما آیا می تواند تکنسین این مهارت را نداشته باشد ولی در ادامه کار آن را کسب کند و در خود توسعه دهد؟

باید بگوییم که برخی از این مهارت ها اکتسابی اند ولی برخی از مهارت ها ذاتی اند که به عنوان محدودیتی برای تکنسین ها  پس دانشجویان باید در ابتدای مسیر بررسی کنند و ببینند که آیا می توانند در این شغله کار ادامه دهد یا نه باید کار دیگری را انتخاب کنند. پیشنهاد ما این است که با کسب اجازه از صاحب دارو خانه ابتدا به صورت رایگان کار کنید و اگر دیدید توانایی انجام این کار را دارید، میتوانید به وظایف تکنسین داروخانه عمل کنید و از آن لذت می برید ادامه دهید. مهارت های مورد نیاز این کار عبارتند از:

1.اولین مهارت مهم توانایی ایستادن روی پا به مدت طولانی است

این مهارت برای تکنسین ها بسیار مهم است. آن ها باید بتوانند برای مدت های طولانی سر پا بایستند و این برای آن ها بسیار مهم است. اگر این توانایی را ندارید یا باید تلاش کنید و روی خود کار کنید تا آن مهارت را به دست آورید چرا که با نداشتن این مهارت نخواهی توانست روی کار خود تمرکز کنید.

2.دومین مهارت بسیار مهم توانایی داروشناسی است

دارو ها گستره بسیار زیادی دارند. انواع اقسام دارو ها با اسم های عجیب و سخت و طولانی. شما باید بتوانید اکثر دارو ها را به یاد داشته باشید و اشتباه نکنید چرا که اشتباه شما می تواند جان بیمار را به خطر بیاندازد. پس باید بتوانید دارو ها را حفظ کرده و به موقع تحویل بیمار دهید.این مهارت، مهمترین مهارت تخصصی نسخه پیچ ها یا تکنسین ها داروخانه است.بنابراین تکنسین ها باید حافطه قوی داشته باشند یا در جهت افزایش آن بکوشند. این مورد یکی از مهم ترین وظایف تکنسین داروخانه است.

3.مهارت سوم مهارت نسخه خوانی است

پزشکان برای جلوگیری از خودتجویزی بیماران وجلوگیری از آن با خط مخصوصی این نسخه ها را تهیه می کنند.شما به عنوان یک تکنسین دارو خانه باید بتوانید این خط را بخوانید. البته به طور کامل به شما این خط را در دوره آموزشی به شما یاد خواهند داد و به سادگی یاد خواهی گرفت.

4.مهارت چهارم ارتباط موثر با مشتری است

شما به عنوان یک تکنسین داروخانه، باید بتوانید با مشتری به گرمی ارتباط گذاشته و ارتباط خوبی برقرار کنید، به حرف های او کامل گوش کرده و مطابق نیاز های او محصول را به او مطابق نیاز های او به تحویل می دهید.

5.پنجمین وظایف تکنسین داروخانه آشنایی با بیمه و چانه زنی است .

شما به عنوان نسخه پیچ، گاهی وقت ها با مشتری هایی روبرو می شوید که کالا یا داروهایی را می خواهند که بیمه آن ها را به عنوان پوشش خود قبول نمی کند. یا با درصد های خاصی که مد نظر مشتری نیست پوشش بیمه را ارائه می کند.

در این شرایط باید بتوانید به راحتی با مشتری حرف زده و او را قانع کنید و با او سر قیمت چانه بزنید تا قیمت مصوب را بتوانید از او دریافت کنید. البته این مرحله باید با احترام انجام گیرد.

این مهارت ها مهمترین مهارت های مورد نیاز برای تکنسین های عزیز است، مطمعنا برخی مهارت های دیگر نیز وجود دارد که همه باید طی کارباید بتوانند یاد بگیرند و به مراتب بالاتر شغلی دست پیداکنند. با در نظر گرفتن تمامی موارد مرتبط با وظایف تکنسین داروخانه شما میتوانید دوره تکنسین داروخانه را سپری کنید و در حداقل زمان ممکن به درآمد و جایگاه شغلی خوبی برسید.

نوشته قبلی
آینده شغلی و بازار کار تکنسین داروخانه چگونه است؟
نوشته بعدی
نسخه خوانی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image