کریپتوکارنسی چیست؟ تفاوت آن با ارز دیجیتال

کریپتوکارنسی چیست؟ تفاوت آن با ارز دیجیتال چیست؟

پیش از آنکه سرمایه گذاری، آموزش و ورود به بازار های کریپتوکارنسی را شروع کنید، لازم است بدانید که کریپتو کارنسی چیست و تفاوت آن با ارز دیجیتال چیست. کریپتوکارنسی در واقع یک واحد پول اینترنتی است که با استفاده از روش های رمزنگاری، امنیت آن تضمین شده است. کاربران در کریپتوکارنسی، برای تایید تراکنش ها با دیگر کاربران، در به روز رسانی اطلاعات شبکه به توافق می رسند. این موافقت، با استفاده از الگوریتم های اجماع انجام می شود.

این نوع رمز ارزها، با غیر متمرکز کردن سیستم پولی، ساخت پول و تایید آن ها را از تمرکز دولت خارج کرده و به دست کاربران در سراسر دنیا می سپارد.

تفاوت کریپتوکارنسی با ارز دیجیتال چیست؟

تا به اینجا به این سوال پرداختیم که کریپتوکارنسی چیست؛ حال به پاسخ این سوال می پردازیم که تفاوت آن با ارز دیجیتال چیست. کریپتوکارنسی ها و ارزهای دیجیتال شباهت های بسیاری با هم دارند، اما تفاوت های محسوس و اساسی نیز بین آنها وجود دارد.

یکی از تفاوت های بین کریپتوکارنسی ها و ارزهای دیجیتال در این است که ارز دیجیتال به واحد پولی گفته می شود که امکان جا به جایی در شبکه کامپیوتری را دارد، در حالی که تولید و انتقال کریپتوکارنسی ها با استفاده از الگوریتم خاصی رمزگذاری شده و کنترل می شود.

رمز ارزها یا همان کریپتوکارنسی ها، از انواع ارز های دیجیتالی هستند که توسعه دهندگان آنها از فناوری رمزنگاری استفاده می کنند و معاملات را ارتقا می دهند و با این روش، امکان جعل و تقلب را تا حد چشمگیری کاهش می دهند. این ارزها مبنی بر فناوری غیر متمرکز و پراکنده بلاک چین هستند. بلاک چین ها توسط هیچ نهاد، گروه و یا سازمانی اداره و کنترل نمی شود و تمامی پروتکل های آنها میان متقاضیان و اعضای این شبکه قابل مشاهده است.

علاوه براین، کریپتوکارنسی ها از تمامی ویژگی های شبکه بلاک چین بهره می برند و امکان انجام فرایندها بدون نیاز به واسطه و به صورت کاملا شفاف را دارند.

کریپتوکارنسی چیست؟ تفاوت آن با ارز دیجیتال چیست؟

رمز ارزها چطور به وجود می آیند؟

برای بهتر فهمیدن اینکه کریپتوکارنسی چیست، باید به مبنای وجودی رمز ارزها پرداخت و این مورد را نیز تحت بررسی قرار داد. مبنای وجودی کریپتوکارنسی ها یا همان رمز ارزها، مربوط به ریاضیات و علم کامپیوتر است که برای انتقال پول و امنیت اطلاعات از آنها استفاده می شود.

به بیان دیگر، رمز ارزها رشته ای از کد هستند که روی یک دفتر مشترک ثبت می شوند؛ به این دفتر اصطلاحا بلاک چین گفته می شود. بلاک چین سوابق کل تراکنش های صورت گرفته را از ابتدا ثبت می کند و به صورت مداوم به روز رسانی می شود. با شرکت در دوره ارز دیجیتال می توانید اطلاعات بیشتری در مورد علت نحوه وجود رمزارزها بدست آورید.

آیا در مورد نحوه خرید و فروش کریپتوکارنسی اطلاعاتی دارید؟

پس از آنکه پاسخ سوال کریپتوکارنسی چیست، روشن شد، لازم است در مورد نحوه خرید و فروش آن نیز نکاتی را بیان کنیم. هر کاربر عادی، برای وصل شدن به شبکه رمز ارزها باید به کیف پول مخصوص دسترسی داشته باشد. این کیف پول در واقع کلید دسترسی به دارایی های هر متقاضی در بلاک چین است. برای حفظ امنیت کاربران و دارایی ها، از رمزنگاری کلید نامتقارن استفاده می شود. در نتیجه، کیف پول کریپتوکارنسی چیزی جز یک کلید عمومی و خصوصی نیست.

با توجه به توضیحات مربوط به نحوه خرید و فروش کریپتوکارنسی، شما کلید عمومی کیف پول شخصی خود را در اختیار افراد دیگر قرار می دهید تا برای شما مقادیر مورد نظرتان را واریز کنند. آنها نیز اطلاعات مربوط به مقدار سکه انتقالی و مدارکی مبنی بر مالکیت دارایی توسط شما را در پیام خود قرار می دهند، و با کلید خصوصی شان امضا کرده و برای شما ارسال می کنند.

کریپتوکارنسی چیست؟چگونه خرید و فروش می شود

صرافی کریپتوکارنسی چیست؟ چه فعالیت هایی در آنجا انجام می شود؟

یکی از مهم ترین مباحثی که در پاسخ به سوال کریپتوکارنسی چیست باید به آن نیز پرداخت، صرافی کریپتوکارنسی است. صرافی همان جایی است که ارزهای دیجیتال را به هم تبدیل می کند. از آنجایی که رمزارزها وجود خارجی ندارند، به همین دلیل صرافی هایی که این نوع تبادلات را انجام می دهند، به صورت غیر حضوری و کاملا مجازی کار می کنند. این نکته ی مهمی است که در مورد این صرافی ها باید مورد توجه قرار داد.

صرافی ها یا به صورت متمرکز و یا به صورت غیر متمرکز کار می کنند و این امکان را برای تریدرها فراهم کرده اند که بتوانند رمزارزهایی که دارند، انتقال دهند و یا روی آنها معامله انجام دهند. در انتخاب بهترین صرافی باید دقت زیادی به کار برد. یکی از موضوعات مهم در زمان انتخاب صرافی، پشتیبانی صرافی از جفت ارزی است که می خواهید روی آن معامله کنید. صرافی مورد نظرتان می بایست از بلاک چین جفت ارزی که قرار است روی آن ترید انجام دهید، پشتیبانی کند.

کسانی که می خواهند سرمایه گذاری های کوتاه مدت انجام دهند، بهتر است سرمایه ی خود را در صرافی ها نگه داری کنند. این انتخاب به آنها امکان می دهد که در پرداخت میزان کارمزدهایشان صرفه جویی قابل مشاهده ای اتفاق افتد.

صرافی کریپتوکارنسی چیست؟ چه فعالیت هایی در آنجا انجام می شود؟

نام اولین رمز ارز وارد شده به کریپتوکارنسی چیست؟

ای کش (eCash) نام اولین رمز ارز وارد شده به عنوان کریپتوکارنسی است. این رمز ارز، محدودیت ها و مشکلات زیادی در معاملات داشت، که مهم ترین آن ها متمرکز بودن آن بر روی رایانه های فیزیکی سازنده بود. امنیت این رمز ارز بسیار پایین بود و همین باعث شده که در سال ۲۰۰۹ بیت کوین روی کار آید. در واقع بیت کوین اولین رمز ارزی بود که با داشتن ویژگی های پول و تامین امنیت با رمزنگاری، کاملا غیرمتمرکز بود.

بیت کوین از تکنیک های رمزنگاری برای ایجاد حساب های کاربری و تامین امنیت انتقال اطلاعات استفاده می کند. در واقع، تکنولوژی بلاک چین و الگوریتم اجماع، غیرمتمرکز بودن شبکه را تضمین می کنند. پس از بیت کوین، رمز ارز های دیگری با نام های مختلف ولی با هسته بیت کوین روی کار آمدند مانند: دوج کوین، بیت کوین کش و لایت کوین.

تا سال ها بیت کوین و آلت کوین ها مورد قبول اعضای فعال در بازار کریپتو کارنسی بوده اند اما با روی کار آمدن اتریوم، انقلاب جدیدی در ارز های دیجیتالی به وجود آمد. حال که دانستید ارز های رایج در کریپتوکارنسی چیست، قطعا درک بهتری از این بازار و معاملات آن خواهید داشت.

نام اولین رمز ارز وارد شده به کریپتوکارنسی چیست؟

معایب و مزایای کریپتوکارنسی چیست؟

معایب و مزایای کریپتوکارنسی چیست، سوال مهم دیگری است که می بایست در مورد آن نیز صحبت کرد. این مزایا و معایب به شرح زیرند:

  • معامله رمز ارزها یک فرایند سریع و ساده است. به عنوان نمونه، می توان بیت کوین را از یک کیف پول دیجیتال به کیف پول دیگر با استفاده از یک تلفن هوشمند منتقل کرد.
  • هر تراکنش رمز ارز، در یک لیست عمومی به نام بلاک چین ثبت خواهد شد و این فرایند ردیابی تاریخچه بیت کوین را فراهم میکند. این راهکار، متقاضیان را از خرج سکه های که برای آنها نیست، باز می دارد و امنیت کاملی را برای همگان فراهم می آورد.
  • یکی از معایب استفاده از رمز ارزها نوسانات رمز ارزها است. ارزش ارزهای دیجیتالی، مانند بیت کوین می‌تواند به صورت قابل توجهی تغییر داشته باشد؛ بنابراین بسیاری از افراد تمام سرمایه خود را به بیت کوین تبدیل نمی کنند.

سخن آخر

در این مقاله به مفهوم کریپتوکارنسی چیست و تفاوت آن با ارز دیجیتال پرداختیم؛ همچنین نگاهی کلی به کریپتوکارنسی ها و رمز ارزها کردیم. حال که به صورت اجمالی فهمیدید این دو مفهوم چیستند، در دوره آموزش ارز دیجیتال نیک اندیشان شرکت کنید تا اطلاعاتتان در این رابطه کامل تر شود.

برای ثبت نام در دوره آموزش ارز دیجیتال نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
علت خنک نکردن اسپیلت چیست؟
نوشته بعدی
اصطلاحات کریپتوکارنسی➕بیش از ۵۰ اصطلاح کریپتوکارنسی مهم دنیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image