ارز دیجیتال چیست و چند نوع ارز دیجیتال داریم

ارز دیجیتال چیست و چند نوع ارز دیجیتال داریم؟

امروزه اگر دقت کنید، افراد زیادی را می بینید که به دنبال سرمایه گذاری و انجام معاملات مختلفی در بازار های مالی مانند ارز دیجیتال می باشند. چرا که شما می توانید در هر جای دنیا، در هر ساعتی که دلتان می خواهد، بخشی از سرمایه خود را به عنوان سرمایه گذاری در بازار ارز های دیجیتال وارد کنید. توجه داشته باشید نام دیگر این ارز، رمز ارز میباشد.
شما برای ورود به این بازار باید مثل تمامی بازار های مالی توانایی تحلیل و بررسی بازار را داشته باشید. و توجه داشته باشید بدون هیچ دانشی وارد این بازارشدن، اشتباه خیلی بزرگی است و امکان دارد سرمایه خود را از دست بدهید. ولی ما به خاطر استقبال شما مردم عزیز از این بازار مالی، تصمیم گرفتیم در مقالاتی مختلف به معرفی و آموزش این بازار (آموزش ارز دیجیتال) بپردازیم. در اولین مقاله مرتبط به ارز های دیجیتال (رمز ارز ها) میخواهیم آن را به شما، به صورت جامع و کاربردی معرفی کنیم. پس لطفا، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. 😊

ارز دیجیتال (رمز ارز) چیست؟

ارز دیجیتال (رمز ارز) یا پول مجازی، همانطور که از نام آن واضح است، رمزنگاری شده می باشد. این بازار مانند بازار فارکس غیر متمرکز و بر پایه فناوری بلاک چین می باشد. قابل توجه شما دوستان باید بدانید هیچ دولت و سازمانی آن را صادر نکرده و هیچ دخالت و مدیریتی هم روی آن ندارند. رمز ارز ها تنوع بسیاری دارند، یعنی میتوان گفت بیش از 5 هزار رمز ارز متفاوت در این بازار معامله میشود. که در بین آنها، بیت کوین و اتریوم جزو محبوب ترین و شناخته شده ترین رمز ارز ها به حساب می آیند.

اکثر افراد که در این حوزه فعالیت می کنند، ارز های دیجیتال را مانند دیگر بازار های مالی، راهی بسیار امن و کوتاه برای رسیدن به سود های عالی می دانند. باید بدانید سیستمی وجود دارد که به ما این امکان را می دهد به وسیله ارز های رمزنگاری شده، پرداخت های اینترنتی با امنیت بالایی داشته باشیم. به طور مثال: میتوانید خیلی راحت از فروشگاه های اینترنتی که دارای درگاه پرداخت به وسیله رمز ارز ها می باشند، خرید های خود را انجام دهید. نکته دیگر این است که همه ی معامله های این ارز ها به وسیله سیستمی با توانایی محاسبات بسیار بالا تایید می شود و برخلاف دیگر روش های سنتی در بازار های مالی متعدد، هزینه های معامله ای آن ها خیلی کم می باشد.

ارز دیجیتال (رمز ارز)

انواع ارز دیجیتال چیست؟

یکی از مسائلی که باعث شده امروزه، ارزهای دیجیتال به یکی از مباحث مورد علاقه اکثر مردم تبدیل شود، تنوعی است که در این حوزه مشاهده می شود. جهت آنکه بدانید ارز دیجیتال چیست، باید در مورد انواع آن، اطلاعاتی را کسب کنید. انواع ارز دیجیتال به شرح زیر است:

 • پول دیجیتال
 • ارزهای دیجیتالی پلتفرمی
 • ارز دیجیتال مالی

در ادامه، در مورد انواع ارزهای دیجیتال صحبت کرده و اطلاعاتی را به صورت مختصر و ساده  در اختیارتان قرار خواهیم داد.

پول دیجیتال

یکی از انواع ارز دیجیتال، پول دیجیتال است. این پول شباهت زیادی به پول واقعی دارد. از جمله شباهت های این دو، می توانیم به قابلیت ذخیره سازی، نگهداری، انتقال، خرید، فروش و غیره اشاره کنیم. مزیتی که این نوع پول در مقایسه با پول های واقعی دارد، عدم نیاز به جا به جایی است؛ این پول ها شکل و ماهیتی فیزیکی نداشته و به همین دلیل نیاز به جا به جا کردن نخواهند داشت. همین ماهیت غیر فیزیکی پول دیجیتال از کاهش ارزش، به خطر افتادن امنیت و تورم در آن جلوگیری می کند. رد و بدل کردن این پول ها بدون حضور واسطه ها صورت می گیرد. از جمله ارزهای دیجیتال که در زیر شاخه پول های دیجیتال قرار دارند می توان به بیت کوین، لایت کوین و غیره اشاره کرد.

توجه داشته باشید، پول های دیجیتال به دو دسته ارز دیجیتال ثابت و امن تقسیم بندی می شود. در پول دیجیتال ثابت، پول، پشتوانه داشته و پشتوانه آن نیز هر چیزی می تواند باشد. ارز دیجیتال امن نیز از جمله ارزهایی است که معامله کردن آن بدون حضور واسطه انجام شده و جالب است که بدانید در هنگام معامله این نوع ارز، هویت خریدار و فروشنده مشخص نیست.

ارز های دیجیتالی پلتفرمی

پاسخ دیگری که در رابطه با سوال انواع ارز دیجیتال چیست، ارائه می گردد، ارزهای دیجیتالی پلتفرمی هستند. این نوع ارز، در واقع  نوعی قرارداد هوشمند است و در یک بستر و فضای امن مانند بلاک چین مبادله می شود. از جمله مزیت های این نوع ارز دیجیتال می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • کاهش پیدا کردن هزینه ها
 • افزایش امنیت به دلیل حضور کدهای دیجیتالی
 • حذف واسطه ها از معامله
 • به وجود آمدن یک بستر مناسب برای فعالیت اَپ های غیرمتمرکز

یکی از اولین پلتفرم های ایجاد شده برای مبادلات ارزهای دیجیتال، اتریوم بود. اتریوم از جمله ارزهای غیرمتمرکز به شمار رفته و بر بستر بلاک چین فعالیت می کند. از دیگر پلتفرم ها می توان به نئو، ای او آس و کاردانو اشاره کرد.

ارز دیجیتال مالی

از دیگر انواع ارز دیجیتال، می توان به ارز دیجیتال مالی اشاره کرد. این ارزها قسمت بزرگی از ارزهای دیجیتال را تشکیل داده و مهم ترین هدف ابداع آنها، حذف واسطه گران از مبادلات ارز است. ارزهای دیجیتال مالی نیز انواع و اقسام متفاوت به شرح زیر دارند:

 • ارز دیجیتال صرافی: ارز دیجیتال صرافی، بر بستر بلاک چین کار می کند و وظیفه آن نیز مبادله کریپتوکارنسی های متفاوت است.
 • ارز دیجیتال سرمایه گذاری: این نوع ارز نیز بر بستر بلاک چین کار کرده و برای ساده تر شدن معامله ها آن را خلق کرده اند.
 • ارز دیجیتال پرداخت: این نوع ارز نیز برای انجام معامله ها به صورت آنلاین و غیر متمرکز ابداع شده اند.
 • ارز دیجیتال بیمه: با این نوع ارز دیجیتال، می توان به صورت غیر حضوری و در بستر بلاک چین از امکانات بیمه استفاده کرد.
 • ارز دیجیتال قرض و وام: این نوع ارز دیجیتال برای اهدای وام بر بستر بلاک چین خلق شده است.
 • ارز دیجیتال جذب سرمایه: جذب سرمایه و پول با کمک این نوع ارز، با سهولت فراوانی ترکیب شده است.
بیت کوین

بیت کوین چیست؟

بیت کوین (Bitcoin) که به اختصار در بازار معاملاتی رمز ارز ها به آن (BTC) نیز گفته می شود، در سال 2009 نخستین پروژه موفق ارز دیجیتال بوده است. فناوری این رمز ارز متن باز میباشد و هر فردی میتواند به توسعه و بهبود بیشتر آن کمک کند. همانطور که در بالا گفته شد بیت کوین علاوه بر اینکه نخستین رمز ارز می باشد، جزو محبوب و با ارزش ترین این بازار محسوب میشود. به گونه ای که در سال 2021 بیش از 18 میلیون بیت کوین معامله شده بود که ارزش کل بازار آن 972 میلیارد دلار بوده است. معامله این رمز ارز توسط  فناوری همتا به همتا انجام می گیرد. یعنی هیچ سازمانی یا بانکی یا شخص ثالثی در بین دو فردی که میخواهند با هم معامله ای انجام بدهند، به عنوان واسطه قرار نمی گیرند.

آلت کوین ها

آلت کوین چیست؟

آلت کوین ها ارزهای رمزنگاری شده ای غیر از بیت کوین (BTCUSD) هستند. آنها ویژگی های بیت کوین را به اشتراک می گذارند اما از جهات دیگر نیز متفاوت هستند. به عنوان مثال ، برخی از آلت کوین ها از مکانیسم اجماع متفاوتی برای تولید بلوک یا تأیید تراکنش ها استفاده می کنند. یا با ارائه قابلیت های جدید یا اضافی ، مانند قراردادهای هوشمند یا نوسان قیمت پایین ، خود را از بیت کوین متمایز می کنند.

تا اکتبر 2021 ، بیش از 12000 ارز رمزنگاری شده وجود دارد. طبق گزارش CoinMarketCap ، altcoins تقریبا 60 درصد از کل بازار ارزهای رمزنگاری شده را در اکتبر 2021 به خود اختصاص داده است. با این حال ، تحلیلگران می گویند که بلوغ اکوسیستم های سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری شده و توسعه بازارهای جدید برای این سکه ها باعث می شود که حرکت قیمتی آلت کوین ها مستقل از علائم تجاری بیت کوین باشد.

“آلت کوین” ترکیبی از دو کلمه “جایگزین” و “سکه” است و شامل همه جایگزین های بیت کوین است. چارچوب اساسی برای بیت کوین و آلت کوین مشابه است. بنابراین ، آنها کد را به اشتراک می گذارند و به عنوان سیستم های همتا به همتا یا به عنوان یک کامپیوتر غول پیکر قادر به پردازش حجم زیادی از داده ها و تراکنش ها به طور همزمان عمل می کنند. در برخی موارد ، آلت کوین ها آرزو دارند با تبدیل شدن به یک روش ارزان برای معاملات دیجیتال ، بیت کوین بعدی شوند.

اما چندین تفاوت بین بیت کوین و آلت کوین ها نیز وجود دارد. بیت کوین یکی از اولین تکرارهای یک ارز رمزنگاری شده است و فلسفه و طراحی آن معیاری برای توسعه سایر سکه ها است. با این حال ، اجرای آن چندین کاستی دارد. به عنوان مثال ، اثبات کار (PoW)-مکانیسم اجماعی که برای ایجاد بلوک ها استفاده می شود-پر انرژی و وقت گیر است. قابلیت های قرارداد هوشمند بیت کوین نیز محدود است.

خب تا اینجا با ارکان های اصلی این بازار آشنا شدید ولی این اطلاعات کافی نیست، و برای ورد به این بازار و انجام معاملات و سرمایه گذاری های متعدد به طور حرفه ای، باید بتوانید بازار را تحلیل و بررسی کنید، به همین علت باید علم و دانش این حرفه را با شرکت در دوره های آموزشی مانند : دوره ارز دیجیتال (بیت کوین) در موسسه آموزش و کاریابی نیک اندیشان و یا موسسات دیگر که شناخت دارید، آن را فرابگیرید. و توصیه میکنیم تا زمانی که با بازار های مالی مانند ارز دیجیتال آشنا نشدید و آن را یاد نگرفتید وارد این بازار های مالی نشوید چرا که دارای ریسک بالایی میباشند و امکان دارد با نا بلدی سرمایه خود را از دست بدهید.

چرا دوره ارز دیجیتال (بیت کوین) با نیک اندیشان؟

نیک اندیشان یکی از برند های برتر در حوزه آموزش و کاریابی است که توانسته با ارائه دوره های فوق العاده و به شدت مفید این جایگاه را به خود اختصاص بدهد. زیرا در تمامی دوره ها مانند دوره ارز دیجیتال (بیت کوین)، دارای اساتیدی مجرب و کار کشته می باشد که این اساتید مفاهیم آموزشی را به زبان ساده و کاربردی و مناسب بازار کار (به صورت عملی) به شما منتقل می کنند. و از ارائه مطالب تئوری و غیر کاربردی به شدت خودداری می کنند تا وقت ارزشمند شما خیلی مفید سپری شود. شما در این دوره، مهارت های تحلیل تکنیکال، تحلیل فاندامنتال، صرافی ها، کیف پول دیجیتال (ولت) را آموزش می بینید. برای ورود به صفحه ثبت نام و معرفی کامل دوره روی کلمه ثبت نام در دوره ارز دیجیتال (رمز ارز) کلیک کنید.

برای ثبت نام در دوره آموزش ارز دیجیتال نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

چرا دوره آموزش ارز دیجیتال نیک اندیشان ؟

هلدینگ آموزشی نیک اندیشان با برگزاری دوره هایی حرفه ای و پر بازده، توانسته یک برند عالی در زمینه آموزشی و کاریابی باشد. چرا که شما با شرکت در دوره های آموزشی نیک اندیشان، مهارت های گوناگونی را توسط اساتیدی مجرب، آموزش می بینید.

همچنین در انتهای دوره پس از آزمونی که از شما گرفته میشود، به شما مدارکی قابل استعلام از دانشگاه و فنی حرفه ای، و آکادمی URS انگلستان با مهر و هولوگرام و قابل استعلام داده می شود. و همچنین توسط موسسه نیک اندیشان معرفی به کار خواهید شد.

آیا نیک اندیشان به جز دوره ارز دیجیتال ، دوره های آموزشی دیگری در حوزه بازارهای مالی، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه بازار های مالی و سرمایه گذاری، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از :

دوره فارکس ، دوره آموزش بورس

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، هلدینگ آموزشی نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از  دوره های آن می پردازیم :

حوزه پیراپزشکی (طب) 

دوره طب سنتی، دوره داروخانه، دوره کمک پرستاری، دوره دستیار دندانپزشک ، دوره لیزر موهای زائد، دوره کاشت مو، دوره کاشت ابرو

حوزه فنی مهندسی

دوره پکیج ، دوره تعمیر موبایل

حوزه مدیریت کسب و کار

دوره BBA ، دوره MBA ، دوره DBA یکساله ، دوره POST DBA

حوزه حسابداری و بازرگانی

دوره حسابداری ، دوره بازرگانی ، دوره آموزش صادرات و واردات

حوزه روانشناسی کاربردی

دوره بازی درمانی ، دوره مونته سوری  

حوزه هنری

دوره فیلمبرداری و دوره عکاسی ، دوره بازیگری ، دوره گریم بازیگری

نوشته قبلی
فارکس (FOREX) چیست؟ نحوه معاملات در فارکس چگونه می باشد؟
نوشته بعدی
بازار های مالی چیست؟ و شامل چه بازار هایی می باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image