اصطلاحات رایج در بازار فارکس

اصطلاحات رایج در بازار فارکس

مهمترین عامل برای افرادی که توانسته اند در این بازار ماندگار و سرمای خود را چندین برابر نمایند آشنایی با اصطلاحات رایج در بازار فارکس می باشد. ما در این مقاله سعی نمودیم چند مورد از اصطلاحات رایج و مهم که در بازار فارکس بسیار استفاده و پرکاربرد می باشند را برای شما عزیزان بیان کنیم. پس اگر مایل به شناخت این اصطلاحات هستید با ما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

راه های مختلفی برای تجارت وجود دارد، از جمله: خرید فروش طلا، سرمایه گذاری در بورس، سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال و … . اما خوب هر کدام دارای مزایا و معایبی می باشند و اگر فردی مبتدی بدون آگاهی وارد این حیطه گردد ممکن است ۹۹ درصد دچار شکست گردد. فردی که وارد این حیطه می گردد فرقی نمی کند در کدام یک می خواهد ورود کند.

اگر علم آن را بیاموزد و با اصطلاحات رایج در بازار فارکس آشنایی داشته باشد به طور حتم بهترین سود نصیب او خواهد شد. بازار فارکس یکی دیگر از بازارهای جهانی می باشد که توانسته جایگاه ویژه ایی در جهان کسب نماید و سرمایه گذاران بسیاری را وارد بازار خود کند. اما نکته ایی که وجود دارد این است که اگر علم و اصطلاحاتی که در این بازار بکار گرفته می شود را بیاموزد و مورد استفاده قرار دهد می تواند در بازار فارکس حرفی برای گفتن داشته باشد.

بازار فارکس چیست؟

شاید بخواهید در ابتدا یک آشناییت با بازار فارکس داشته باشید. بازار فارکس، بازاری است که در آن انواع ارزهای خارجی مورد تبادل و خرید و فروش قرار می گیرند و با نماد FX شناخته می شود.

این بازار به صورت آنلاین و شبانه روزی قابل استفاده است و روزانه حدود ۵ تریلیون دلار گردش مالی در آن انجام می گردد و امروزه به عنوان بزرگترین بازار مالی در جهان شناخته می شود.

به عبارتی بازار فارکس را می توان با نام های: بازار ارز، بازار ارز خارجی و فارکس در جهان هم شناخت.

اصطلاحات رایج در بازار فارکس

اصطلاحات رایج در بازار فارکس

حال که با بازار فارکس تا حد ممکن آشنا شدیم نوبت آن است که توجهی هم به داخل بازار فارکس نماییم و ببینیم که در این بازار چه اصطلاحاتی استفاده می شود. ما در ادامه به اصطلاحات مهم و رایجی که در این بازار وجود دارند و بسیار پرکاربرد هستند به طور مختصر اشاره خواهیم نمود. با ما همچنان همراه باشید.

جفت ارز

از اولین اصطلاحات رایج در بازار فارکس که بسیار پرکاربرد می باشد، جفت ارز می باشد. معامله در این بازار به این صورت است هر ارز در مقابل ارزی دیگر قیمت ‌گذاری شده و مبادله می گردد. اینگونه بگوییم که جفت ارزها در بازار فارکس به سه گروه:

جفت اصلی: که دارای ۸ جفت ارز رایج هستند. هر جفت ارز دارای یک USD که ارز پایه است و یکی از این ارزها: CHF، GBP، CAD، EUR، JPY، AUD و NZD می باشد.

جفت متقاطع: هر دو ارز اصلی بوده که شامل دلار آمریکا به عنوان ارز پایه یا متقابل نیستند. به عبارتی جفت متقاطع نسبت به جفت های اصلی که در بالا اشاره کردیم فرارتر هستند.

از جفت ارزهای متقاطع می توان به طور نمونه به: GBP/AUD، EUR/CAD و NZD/CAD  اشاره نمود.

ارزهای غیر معمول (عجیب و غریب): به این دلیل که کمتر شناخته شده می باشند ولی توانایی ایجاد نوسان در بازار فارکس را دارند.

از ارزهای عجیب و غریب می توان به: زلوتی لهستان، راند آفریقای جنوبی و فوریت مجارستان اشاره نمود.

اهرم

از دیگر اصطلاحات رایج در بازار فارکس که بسیار مهم است و بسیار استفاده می گردد، اهرم می باشد. اهرم با نام لوریج هم شناخته می شود و نوعی اعتبار برای معامله‌گران می باشد تا بتوانند در بازار فارکس از آن نهایت استفاده را ببرند.

معنی اهرم در بازار فارکس به طور ساده تر به معنای وام گرفتن می باشد. اینگونه که فرد قرض گیرنده از داخل یک حساب تجاری اقدام به گرفتن وام نماید. با این کار معامله گر می تواند با اندک پولی که دارد به همراه اهرم موقعیت بهتری داشته و قرارداد بالا ببندد.

این را اضافه کنیم که اهرم در بازار فارکس هم به عنوان یک مزیت و هم به عنوان یک عیب شناخته می شود. در صورتی که به درستی از آن استفاده گردد می تواند باعث ایجاد سود برای فرد گردد. اما اگر به درستی استفاده نگردد می تواند فرد را به زمین بزند.

Bid / Ask price (قیمت پیشنهادی/ درخواستی)

می توان قیمت پیشنهادی/ درخواستی را هم جزو اصطلاحات رایج در بازار فارکس دانست.

زمانی که یک معامله گر اقدام به فروش جفت ارز خود می نماید و یک قیمت برای فروش آن تعیین می کند از اصطلاح قیمت پیشنهادی استفاده می گردد و زمانی که معامله گر مایل است یک جفت ارز را خریداری کند از  اصطلاح درخواستی استفاده می گردد.

به طور معمول قیمت پیشنهادی فروشنده در سمت چپ MT4 که در بخش مراقب بازار وجود دارد به نمایش گذاشته می شود.

OCO (سفارشات)

از دیگر اصلاحات رایج در بازار فارکس بوده و ارتباط با سفارش دهی دارد. به این صورت که زمانی یکی از سفارشات برقرار شد سایر سفارشات ملغی می شود.

Lot (لات)

یک اصطلاح رایج در بازار فارکس لات می باشد، به معنای معیار اندازه‌گیری حجم معاملات در بازار فارکس. این موضوع در امر ریسک و مدیریت سرمایه یک معیار مهم درنظر گرفته شده است.

Going Long / Short (طولانی / کوتاه)

از دیگر اصطلاحات بازار فارکس می توان به طولانی/ کوتاه اشاره نمود. اصطلاح طولانی برای معامله گرانی استفاده می شود که روی یک جفت ارز به مدت طولانی می مانند. این اصطلاح به این منظور استفاده می شود که معامله گر منتظر است قیمت افزایش پیدا کند.

اما اصطلاح کوتاه زمانی استفاده می شود که فرد معامله گر کوتاه آمده و ارز اول را فروخته و ارز دوم را خریداری می کند. به عبارتی کوتاه آمدن در معامله فارکس به این معنی است که معامله گر نصف یک جفت ارز خود را به امید پایین آمدن قیمت بفروشد.

PIP

از دیگر اصطلاحات رایج در بازار فارکس که بسیار استفاده می گردد پیپ می باشد. یک روش محاسبه کردن سود و ضرر معامله گران می باشد. به عبارتی به کوچکترین نوسان قیمت یک سهم پیپ گفته می شود. اگر قیمت دلار از عدد 1 به عدد 5 تغییر پیدا کند، گفته می شود که 4 پیپ تغییر پیدا کرده است.

Bullish / Bearish(صعودی/ نزولی)

دیدگاهی که از عملکرد یک بازار خاص ارایه می شود را احساسات بازار گویند. زمانی که احساسات بازار روبه صعود می رود یعنی قیمت در حال افزایش پیدا کردن است و زمانی که احساسات بازار به صورت نزولی در می آید یعنی قیمت در حال کاهش می باشد.

با اصطلاحات تریدری فارکس آشنا شوید!؟

با اصطلاحات تریدری فارکس آشنا شوید!؟

کسی که قصد دارد وارد فارکس شود، باید با اصطلاحات رایج در بازار فارکس و خصوصا اصطلاحات تریدری آن آشنا باشد؛ برخی از این اصطلاحات به شرح زیر هستند:

1- All-Time High

All-Time High، در فارسی به معنای بالاترین قیمت تاریخ است. این اصطلاح که در حالت مخفف به صورت ATH نیز نوشته می شود، وقتی که یک ارز دیجیتال بالاترین رکورد قیمتی خود را می زند، مورد استفاده قرار می گیرد.

2- All-Time Low

All-Time Low، به معنای پایین ترین قیمت تاریخ است و در حالت مخفف به صورت ATL نوشته می شود. این اصطلاح نیز برای زمان هایی کاربرد دارد که یک ارز دیجیتال، به پایین تر قیمت خود در طول تاریخ می رسد.

3- BEAR/BEARISH (بازار خرس/خرسی)

BEAR/BEARISH، را در فارسی به بازار خرسی معنا می کنند. این اصطلاح را برای زمان هایی به کار می برند که ارز دیجیتال در حال افت و سقوط باشد. به تریدری که تصور می کند بازار، روند کاهشی و افت خواهد داشت، BEARISH گفته می شود.

4- Bull/Bullish(بازار گاو/گاوی)

Bull/Bullish نیز از دیگر اصطلاحات رایج در بازار فارکس است و در زمانی به کار برده می شود که بازار در حال رشد و صعود است؛ این اصطلاح در فارسی، به بازار گاوی معنا می شود. تریدری که تصور می کند بازار، روندی صعودی را در پیش گرفته است، Bullish خوانده می شود.

اصطلاحات رایج در بازار فارکس را چگونه آموزش ببینیم

بهترین راه آموزش مقدمات و اصطلاح فارکس (اصطلاحات رایج در بازار فارکس)

برای ترید در فارکس و معامله کردن در آن می بایست با اصطلاحات رایج در بازار فارکس آشنا بود. به همین جهت، بسیاری از کسانی که به عنوان یک متخصص در این بازار کار می کنند، به تریدرهای مبتدی پیشنهاد می دهند ابتدا با این اصطلاحات و عبارات آشنا شده و سپس قدم در دنیای فارکس و معامله کردن در آن بگذارند.

سوالی که در این جا برای عده زیادی پیش می آید این است که ما چگونه برای یادگیری این عبارت ها اقدام کنیم. یکی از بهترین راه ها برای آموزش مقدمات و اصطلاح فارکس شرکت در دوره های آموزشی فارکس است. این دوره ها توسط اساتید و معامله کننده های حرفه ای برگزاری می شود و این افراد به واسطه تجربه و دانش بالایی که دارند می توانند به افزایش اطلاعات شما کمک کنند.

دیگر روش شناخت و آشنایی با عبارت های رایج در فارکس، مطالعه کردن است. با مطالعه مقاله هایی که در مورد فارکس نوشته شده است می توانید اطلاعات خوبی به دست آورید و از آنها در تریدهای خود استفاده کنید. قطعا این آشنایی می تواند به تریدرکمک کند تا از سرمایه اش محافظت به عمل آورد.

با اصطلاحات تحلیل فاندامنتال به عنوان یکی از اصطلاحات رایج در بازار فارکس آشنا شوید؟

یکی دیگر از اصطلاحات رایج در بازار فارکس، تحلیل فاندامنتال است. این نوع تحلیل بر خلاف تحلیل تکنیکال، روشی است برای ارزیابی سرمایه و دارایی با بررسی دقیق معیار های اقتصادی، مالی و کیفی مربوط به آن. با این تحلیل ارزش درونی دارایی مدنظر به طور کامل سنجیده می شود. به عبارتی، در این تحلیل، ارزیابی متغیر های کلیدی و متغیر های اساسی برای سنجیدن دارایی های قابل معامله همچون ارز های دیجیتالی مثل بیت کوین انجام می شود.

اصطلاحات تحلیل فاندامنتال به دو دسته تقسیم می شوند:

1-تحلیل فاندامنتال کمی

در این تحلیل، اطلاعاتی را می توان ارزیابی کرد که با اعداد و ارقام بیان می شوند. مقادیر کمی در یک معامله به عنوان مشخصه های اصلی یک معامله به حساب می آیند. صورت های مالی به عنوان بزرگ ترین منابع داده های کمی هستند که در آن، درآمد، سود و دارایی را می توان ارزیابی و اندازه گیری کرد.

2-تحلیل فاندامنتال کیفی

در تحلیل فاندامنتال کیفی، استاندارد ها و ماهیت ها مورد ارزیابی قرار می گیرند. در بازار فارکس، تحلیل کیفی آن چنان ملموس نیست و برای سنجیدن شرکت ها و نام های تجاری انحصاری استفاده می شود.

جمع بندی اصطلاحات رایج در بازار فارکس

در بازار فارکس انواع اصطلاحات، کلمات اختصاری و یا غیر عادی شنیده می شود که اگر به آنها توجه کنیم می تواند کمک شایانی به ما در ورود و ماندگار شدن ما در این بازار کنند. از اصطلاحات رایجی که در بازار ارز استفاده می شود می توان به: اهرم، جفت ارز، حاشیه و … اشاره نمود.

این مواردی که در بالا به آنها اشاره و مختصر توضیحی در مورد آنها دادیم اصطلاحات رایج در بازار فارکس هستند که می توانستیم در این مقاله به آنها اشاره نماییم. اما اصطلاحات بیشتری وجود دارند که باید در مقاله دیگری به آنها بپردازیم. به همین دلیل اصطلاحات مهم و رایجی که در بازار فارکس استفاده می گردند را به طور نمونه نام بردیم.

همیشه برای اینکه بتوان به سود بالایی در بازار دست یافت، بایستی اطلاعات کافی و به روز در رابطه با بازار سرمایه داشت. زمانی هم که در مورد یک اصطلاح که شنیده اید اطلاع کافی ندارید حتما از افراد باتجربه در این زمینه فعالیت دارند پرس و جو نمایید. یادگیری اصطلاحات رایج در بازار فارکس ، بدون شک به نفع خود شما خواهد بود.

برای ثبت نام در دوره فارکس نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

آیا نیک اندیشان به جز دوره فارکس، دوره های آموزشی دیگری در حوزه مالی، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه مالی، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از:

دوره فارکس ، دوره آموزش ارز دیجیتال ، دوره آموزش بورس

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، هلدینگ آموزشی نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از دوره های آن می پردازیم :

حوزه پیراپزشکی (طب)

دوره طب سنتی، دوره داروخانه، دوره کمک پرستاری، دوره دستیار دندانپزشک ، دوره لیزر موهای زائد، دوره کاشت مو، دوره کاشت ابرو

حوزه فنی مهندسی

دوره پکیج ، دوره تعمیرات موبایل ، دوره تعمیر اسپیلت ، دوره تعمیر یخچال ، دوره نصب دوربین مدار بسته

حوزه مدیریت کسب و کار

دوره BBA ، دوره MBA ، دوره DBA یکساله ، دوره POST DBA

حوزه حسابداری و بازرگانی

دوره حسابداری ، دوره بازرگانی ، دوره آموزش صادرات و واردات

حوزه روانشناسی کاربردی

دوره بازی درمانی ، دوره مونته سوری

حوزه هنری

دوره عکاسی ، دوره بازیگری

نوشته قبلی
سرم شستشو زخم
نوشته بعدی
شستشو و پانسمان زخم سوختگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image