انواع معاملات در بازار فارکس

انواع معاملات در بازار فارکس

آیا انواع معاملات در بازار فارکس را می شناسید؟ آیا ورود به بازار فارکس و سرمایه گذاری در آن در کشور ایران امکانپذیر می باشد؟ ویژگی و مزایای بازار فارکس به چه گونه است؟ در این قسمت سعی داریم در رابطه با انواع معاملات موجود در بازار فارکس صحبت کنیم و ببینیم این معاملات چه هستند و چه ویژگی هایی را به همراه دارند صحبت کنیم و در این رابطه توضیحاتی ارائه نماییم. پس تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

 بازار فارکس به عنوان یک بازار جهانی در مبادله ارزهای خارجی شناخته شده می باشد. این بازار دومین بازار پس از بازار سرمایه جهانی بوده و برای سرمایه گذاران ورود به این بازار یک نوید تازه می باشد. انواع معاملات در بازار فارکس دارای مزایا و ویژگی های بسیاری می باشد که مجازی بودن (نداشتن مکان ثابت) و همچنین غیر متمرکز بودن آن باعث شده تا در سطح بین المللی طرفداران بی شماری داشته باشد. اما خوب مشکلاتی نیز به همراه دارد که اگر به آنها توجه نشود و راهکاری برای آنها وجود نداشته باشد می تواند مشکل ساز شده و باعث ازبین رفتن سرمایه شود.

 البته ناشناس بودن در انواع معاملات در بازار فارکس نیز باعث می گردد تا سرمایه گذاری در این بازار همراه با ریسک بالایی باشد. چرا که افراد و سرمایه گذاران به صورت ناشناس در بازار فارکس فعالیت می کنند و هیچ شناختی نسبت به همدیگر نخواهند داشت.

بازار فارکس

Forex مخفف Foreign Exchange Market به معنای تبادل ارزهای خارجی می  باشد. این بازار در سال 1971 تاسیس و در 1998 مورد بهره برداری قرار گرفت.

در این بازار، موسسات، بانک ها، سرمایه گذاران و … به راحتی ورود کرده و اقدام به خرید و فروش ارزهای (سرمایه گذاری) موجود خود می کنند. در این بازار تمام ارزهای خارجی به صورت مجازی قابل خرید و فروش می باشد. در حال حاضر در بازار فارکس حدود 5 تریلیون گردش مالی انجام می پذیرد.

در بازار فارکس این امکان وجود دارد تا سریعا یک ارز مورد فروش قرار بگیرد و یک ارز جدید خریداری گردد. از مزایا و ویژگی های بازار فارکس هم می توان به این موارد اشاره کرد:

 • انعطاف پذیری
 • امکان وجود حساب تمرینی
 • شفافیت داشته
 • احتیاجی به یک مکان فیزیکی ندارد.
 • نقد شوندگی در آن بسیار بالا است.
 • 24 ساعته بوده و در هر ساعتی می توان در این بازار ورود و اقدام به خرید فروش ارزها نمود.

البته انواع معاملات در بازار فارکس تماما دارای مزایا نبوده و معایبی را نیز به همراه دارد که اگر به آن ها توجه نگردد ممکن است روی سرمایه موجود شما تاثیر منفی بگذارد. این معایب شامل: 24 ساعته بودن بازار، ترس، انعطاف پذیری، کارمزد، خطر لوریج و … می شود.

همانطور که گفته شد از معایبی که می توان به بازار فارکس نسبت داد و باعث شده تا سرمایه گذاران به این بازار ورود نکنند و نسبت به آن بی میل بوده و توجهی نشان ندهند، ناشناس بودن سرمایه گذارانی است که در این بازار فعالیت دارند. چه بسا ممکن است از طریق بازار و سرمایه گذاری فارکس اقدام به کلاهبرداری صورت پذیرد و تمام سرمایه فرد رو به نابودی رود.

اما خوب نمی توان منکر سودهای ویژه ایی که در این بازار وجود دارند شد، به عبارتی می توان گفت ورود به این بازار می تواند پر ریسک باشد. اگر طبق اصولی که در بازار فارکس وجود دارد معاملات انجام پذیرد به طبع موفقیت های چشمگیری در این بازار برایمان وجود خواهد داشت.

انواع معاملات در بازار فارکس

حال که تا حدودی با بازار فارکس آشنا شدیم و دانستیم چه: ویژگی، مزایا و معایبی می تواند داشته باشد بهتر است به این موضوع هم توجه کنیم که معاملات در بازار فارکس چگونه انجام می شود و تا حد امکان انواع معاملات در بازار فارکس را بررسی نماییم و ببینیم کدام یک برای ما مناسب می باشد. یکی از عواملی که باعث می شود تا در بازار فارکس موفق باشیم این است که ابتدا اصول اولیه مربوط به بازار فارکس را فرا بگیریم و ببینیم چگونه می توان در این بازار ورود نمود و انواع معاملاتی که در بازار فارکس انجام می پذیرد به چه صورت می باشد.

برای اینکه بتوان در بازار فارکس فعالیت داشت بایستی مراحلی طی گردد این مراحلی که باید طی کنیم شامل:

 1. قبل از انجام فعالیت احتیاج به یک بروکر مناسب داریم.
 2. پس از آنکه انتخاب بروکر انجام شد، نیاز به باز کردن حساب دمو یا ریل باز می باشد.
 3. حال که حساب دمو باز را باز نمودیم، نوبت به آموزش و یادگیری استراتژی مناسب می رسد.
 4. دانستن مدیریت سرمایه یکی از علل کمک کننده در افزایش سود و سرمایه است.
 5. برای آنکه بتوان فهمید استراتژی انتخاب شده مناسب است یا خیر، احتیاج به بک تست می باشد. انجام این تست کمک می کند تا در مورد گذشته کنکاش و تحقیق کنیم.

اما اینگونه نبوده و انواع معاملات در بازار فارکس قابل انجام می باشد. این معاملات این امکان را ایجاد می کنند فرصت هایی جذاب و مناسبی برای سود دهی داشته باشید.

در بازار فارکس معاملات مختلفی صورت می پذیرد. این معاملات به طور کلی به 5 دسته تقسیم می گردد که به اختصار در مورد هر کدام از انواع معاملات بازار فارکس به صورت جداگانه توضیحاتی خواهیم داد.

Spot market

در این نوع از انواع معاملات در بازار فارکس ، مبادله ارز در طی 2 روز انجام می شود. نرخ بهره آن مشخص بوده و احتیاجی به بستن قرارداد ندارد.

Forward market

در این معامله یک قرارداد صورت می پذیرد و تاریخی که برای آن مشخص می گردد 90 روز می باشد. نرخ تعیین شده Forward Market  هم مشخص است.

انواع معاملات در بازار فارکس

Future market

از دیگر انواع معاملات در بازار فارکس می توان به Future market  اشاره نمود. این معامله همچون Forward است و فقط چند فرق با این معامله وجود دارد. فرقی که بین این دو معامله است این می باشد که:

 • Future market برعکس Forward حجم، اجزا و زمان طبق یک استاندارد تعیین شده می باشد.
 • فقط در صرافی سازمان قرارداد Future market منعقد می گردد. در صورتی که در Forward اینگونه نبوده و طبق نظر مشتری صورت می پذیرد.
 • معاملات Futureاحتیاج به نگاه داشتن مارجین دارد.

Market Swap

در این معامله که حجم بسیاری از تبادلات ارزی به آن اختصاص پیدا کرده، معامله بیشتر از یک روز نگهداری می شود و معامله در همان روز صورت نمی پذیرد. نرخ تعیین شده آن هم به صورت شبانه می باشد.

Market Option

یکی دیگر از انواع معاملات در بازار فارکس Market Option  می باشد. در این معامله یک حق به سرمایه گذاری که Market Option  را انتخاب می کند داده می شود. این حق به اینگونه است که یک ارز با یک ارز دیگر با نرخی مشخص و در یک تاریخ مشخصی که در آینده تعیین گشته است مبادله می گردد.

آیا انواع معاملات در بازار فارکس در ایران قابل استفاده می باشد؟

در این باره باید بگوییم که به دلیل تحریمات و فیلتر کارگزاری های فارکس در ایران، امکان استفاده مستقیم افراد از فارکس با آی پی ایران امکان پذیر نمی باشد. ورود به این بازار آن هم در ایران توسط فیلتر شکن ها قابل دسترسی می باشد. پس ابتدا باید با فیلتر شکن، آی پی را تغییر داد و پس از آن وارد بازار فارکس شد و اقدام به خرید و فروش ارز مورد نظر نمود.

زمانی که وارد بازار فارکس می گردیم انواعی از ابزار و امکانات متنوع را مشاهده خواهیم نمود. این ابزار و امکانات در ابتدا ممکن است باعث سردرگمی در ما شوند. چرا که فقط دید ما از بازار فارکس فقط خرید و فروش انواع ارزهای بین المللی می باشد.

انواع معاملات در بازار فارکس

با کمک بازار فارکس می توان نقدینگی خود را از سکون در آورده و اقدام به سرمایه گذاری در بازار ارز نمود. به دلیل: سهولت، منعطف بودن، نقد شوندگی بالا و … بهترین انتخاب برای سرمایه گذاری می باشد. دلایل مختلفی وجود دارد که می تواند فرد را در سرمایه گذاری در این بازار موفق نماید. البته انواع معاملات در بازار فارکس متنوع بوده و بهتر است قبل از اینکه وارد این بازار شویم بایدها و نبایدهای آن را بیاموزیم و تحقیقات لازم در اینباره را انجام دهیم.

با انواع معاملات در بازار فارکس اشنا شوید

با انواع سبک های معامله گری (انواع معاملات در بازار فارکس) آشنا شوید!؟

برای ورود و ماندن در بازار فارکس، می بایست با انواع معاملات در بازار فارکس آشنا بود. این آشنایی به فرد کمک می کند تا معامله های خود را با سود بیشتر و ضرر کمتر همراه کند. برخی انواع سبک های معامله گری به شرح زیر است:

1-scalper

اسکالپر ها همان معامله کننده هایی هستند که به صورت کوتاه مدت ترید می کنند. تمرکز اصلی آنها حفظ پوزیشن در یک بازه زمانی کوتاه، برای مثال چند ثانیه تا چند دقیقه است. این گروه در شلوغ ترین زمان ها، به صورت مکرر معامله کرده و سودهای کوچکی را به دست می آورند.

2- Day Trader

معامله گران روزانه نیز از دیگر افرادی هستند که در فارکس ترید می کنند. آنها نیز معامله های خود را در یک بازه زمانی کوتاه در طی روز انجام می دهند. البته به خاطر داشته باشید استراتژی که این گروه به کار می برد با استراتژی اسکالپرها تفاوت دارد و با سرعت متفاوتی معامله ها را انجام می دهند.

3- Swing Trader

Swing Trader، معامله های و تریدها خود را بیشتر از یک روز و حتی تا چندین هفته ادامه می دهند. این افراد در طی مدتی که در ترید هستند، سعی می کنند به جای استفاده از تحلیل فاندامنتال از تحلیل تکنیکال استفاده کنند.

با توجه به انواع معاملات در بازار فارکس، بهترین نوع معامله در فارکس کدام است؟

با توجه به انواع معاملات در بازار فارکس، بهترین نوع معامله در فارکس کدام است؟

افرادی که هنوز وارد بازار فارکس نشده اند، درصدد یافتن پاسخ قطعی برای این سوال هستند که بهترین نوع معامله در فارکس کدام است. اینکه نمی توان جواب واحدی برای این سوال پیدا کرد، نشان از ضعف بازار فارکس نیست، بلکه تنوع روش های معاملاتی و اهداف افراد از معامله در فارکس، باعث شده است تا شاه کلید معامله در بازار فارکس همچنان نا معلوم باقی بماند.

با توجه به انواع معاملات در بازار فارکس و سبک های معاملاتی مختلف، هر شخصی باید ابتدا هدف خود را از معامله یا ترید مشخص کند. به طور مثال کسی که قصد دارد در صندوق های سرمایه گذاری معامله انجام دهد، باید بین چند ماه تا چند سال صبر کند تا سود قابل توجهی بدست آورد. در مقابل، سرمایه گذاری و ترید های کوتاه مدتی هم هستند که به صورت هفتگی، روزانه و حتی ثانیه ای، سود رسانی خوبی برای تریدر ها به همراه دارند.

نکته ای که در انتخاب روش و سبک معاملاتی اهمیت دارد، اشراف تریدر به نمودار های قیمتی و آگاهی از تحلیل های تکنیکال و بنیادی است. پیش بینی صحیح بازار فارکس، حتی از انتخاب بهترین روش معاملاتی هم تاثیر بیشتری روی سود یا ضرر در یک ترید دارد.

برای ثبت نام در دوره فارکس نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

آیا نیک اندیشان به جز دوره فارکس، دوره های آموزشی دیگری در حوزه مالی، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه مالی، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از:

دوره فارکس ، دوره آموزش ارز دیجیتال ، دوره آموزش بورس

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، هلدینگ آموزشی نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از دوره های آن می پردازیم :

حوزه پیراپزشکی (طب)

دوره طب سنتی، دوره داروخانه، دوره کمک پرستاری، دوره دستیار دندانپزشک ، دوره لیزر موهای زائد، دوره کاشت مو، دوره کاشت ابرو

حوزه فنی مهندسی

دوره پکیج ، دوره تعمیرات موبایل ، دوره تعمیر اسپیلت ، دوره تعمیر یخچال ، دوره نصب دوربین مدار بسته

حوزه مدیریت کسب و کار

دوره BBA ، دوره MBA ، دوره DBA یکساله ، دوره POST DBA

حوزه حسابداری و بازرگانی

دوره حسابداری ، دوره بازرگانی ، دوره آموزش صادرات و واردات

حوزه روانشناسی کاربردی

دوره بازی درمانی ، دوره مونته سوری

حوزه هنری

دوره عکاسی ، دوره بازیگری

نوشته قبلی
معایب و مزایای کولر گازی ایستاده
نوشته بعدی
تاریخچه طب سوزنی چیست؟ تاریخچه طب سوزنی در ایران به چه زمانی بر می گردد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image