درمان شناختی رفتاری یا cbt چیست

تاریخچه درمان cbt

اصول رفتاردرمانی شناختی یا cbt می ‌تواند برای افرادی که در زمینه روان ‌شناسی مثبت نگر تمرین می ‌کنند بسیار مفید باشد.

با درک عمیق‌تر شناخت شخصی و رابطه خود با رفتار، افراد می ‌توانند زندگی خود را از طریق تغییر طرز تفکرشان تغییر دهند.

افزایش تمرکز حواس با توجه به افکار آگاهانه و قطع افکار منفی خودکار می تواند افراد را به دید سالم تر و درک بهتری از قدرت آن ها بر واکنش های آینده خود سوق دهد.

این شیوه ی درمانی در پیشگیری از عود بیماران مبتلا به افسردگی و اضطراب موثر است. همچنین ثابت شده است که به بیماران مبتلا به انواع دیگر مشکلات روانی کمک می کند.

آموزش تکنیک ها و راهبردهای این رویکرد به بیماران در مدیریت موقعیت های آینده کمک می کند.

قبل از اینکه به خواندن ادامه مقاله بپردازید، فکر کردیم که ممکن است بخواهید که بدانید تمرینات cbt مبتنی بر علم به شما بینشی مثبت می دهد و ابزارهایی را برای استفاده از مثبت اندیشی در درمان بیماری ها در اختیار شما قرار می دهد.

درمان شناختی رفتاری یا cbt چیست؟

 CBT از درک دقیق افکار ما برای تغییر هدفمند واکنش ها و رفتارها استفاده می کند. افکار درونی ما به عنوان مکانیسم هایی برای تغییر در نظر گرفته می شوند.

این نوع درمان نوعی درمان کوتاه مدت و هدف گرا است که می توان آن را ترکیبی از رفتار درمانی و روان درمانی در نظر گرفت. درمان یک رویکرد عملی و علمی برای حل مشکل دارد. روان درمانی بر معنای شخصی الگوهای فکری تمرکز دارد که اعتقاد بر این است که در دوران کودکی ایجاد شده اند. رفتار درمانی بر رابطه نزدیک بین مشکلات شخصی، رفتار و افکار تاکید دارد.

CBT راهی برای تمرکز بر فرآیندهای شناختی است که باعث ایجاد احساسات می شود. این رویکرد با تغییر رفتار و نگرش افراد با درک عمیق تر از افکار، تصاویر، باورها و نگرش ها کمک می کند. درمان برای هر بیمار با توجه به تفاوت در شخصیت و نیازهای خاص سفارشی شده است. CBT را می توان به عنوان یک به اصطلاح چتر نجات برای بسیاری از اشکال مختلف درمان با هدف اصلاح شناخت ناکارآمد و رفتارهای ناسازگار در نظر گرفت.

نگرش های مشکل دار در مسیرهای عصبی در دوران کودکی به افکار خودکار تبدیل می شوند. افکاری که منجر به اختلال در زندگی روزمره می شوند، افکار منفی در اطراف موقعیت هایی هستند که آن ها را ایجاد کرده اند.

CBT به بیماران این امکان را می دهد که با درک عمیق تر از خطاها یا تحریفات در درک این افکار خودکار، این افکار را قطع کنند. این نوع درمان به بیماران کمک می کند تا تفسیرهای نادرست از افکاری را که باعث اختلال در زندگی روزمره آن ها شده است، اصلاح کنند.

تاریخچه درمان cbt

تاریخچه درمان cbt شامل چیست؟

در تاریخچه درمان cbt اینگونه ذکر کرده اند که درمان شناختی رفتاری در درمان انواع مختلفی از مشکلات روانپزشکی استفاده می شود. درمان معمولاً بین 3 تا 6 ماه بسته به مشکل فرد طول می کشد. در زیر لیستی از مشکلات روانی که در آن CBT استفاده شده است آورده شده است.

 • افسردگی
 • اضطراب
 • اختلالات اشتها
 • مدیریت خشم
 • بحران زناشویی
 • اختلال وسواس فکری عملی
 • روانگسیختگی
 • اختلال استرس پس از سانحه
 • درد مزمن

در cbt و تاریخچه درمان cbt  5 حوزه وجود دارد که اعتقاد بر این است که به هم مرتبط هستند و بر یکدیگر تأثیر می گذارند. برای مثال، احساس فرد نسبت به یک موقعیت خاص می تواند باعث ایجاد احساسات فیزیکی و عاطفی شود و در نتیجه رفتارهای متفاوتی ایجاد کند. این 5 حوزه عبارتند از:

 • موقعیت ها
 • اندیشه ها
 • احساسات
 • احساسات فیزیکی
 • رفتار

CBT مشکلات را به قطعات کوچکتر تقسیم می کند تا به هر بخش توجه دقیقی داشته باشد. این تکنیک ‌ها به بیماران کمک می ‌کنند تا افکار منفی و خودکار را مختل کنند و افکار مفیدتر را جایگزین آن ‌ها کنند. هدف کلی cbt  و تاریخچه درمان cbt  آموزش مهارت شکستن الگوهای افکار منفی و تبدیل آن ها به رویکرد مفیدتر برای مدیریت زندگی روزمره است.

تاریخچه درمان cbt چه حقایقی را بیان می کند؟

یکی از مهم ترین موضوعاتی که با مطالعه تاریخچه درمان cbt در می یابیم این است که این علم و این تکنیک، بیش از نیم قرن تجربه دارد. گرچه ممکن است سی بی تی، قدمت زیادی نداشته باشد، اما وقتی تاثیر زیادی بر روی درمان بیماری های متفاوت از خود نشان داد، روانشناسان را متقاعد کرد که به عنوان یکی از تکنیک های اصلی در درمان بیماری از آن استفاده کنند. این روش درمانی آنقدر موثر و کارآمد ظاهر شده که از آن به عنوان انقلاب شناختی یاد می کنند.

درمان بیماری هایی چون اضطراب، اختلال دو قطبی، درمان بیماری وسواس، کاهش اختلالات افسردگی و غیره تنها بخشی از دستاوردهای cbt به شمار می روند. با توجه به اثربخشی فوق العاده ای که این نظریه از خود نشان داده است، پیشرفت فراوانی در این حوزه حاصل شده و به عنوان یک روش درمانی اصلی کاربردهای زیادی از آن مشاهده می شود. تاریخچه درمان شناختی رفتاری از اثر بخش بودن درمان بیماری ها با کمک این تکنیک خبر می دهد و به همین دلیل است که در سال های گذشته تحقیقات زیادی روی آن انجام شده است.

6 اصل بنیادی cbt در تاریخچه درمان cbt چیست؟

تاریخچه درمان cbt را که بررسی می کنیم، به 6 اصل بنیادی در آن دست پیدا می کنیم؛ این اصول به شرح زیر هستند:

 • اصل اول سی بی تی می گوید، درمان با توجه به فرمول بندی شناختی مشکلاتی که به بیمار به آن گرفتار است، صورت می پذیرد. به همین دلیل، این فرمول برای هر بیمار، متفاوت می باشد.
 • اصل دوم، به ایجاد یک رابطه خوب بین درمانگر و درمان پذیر اشاره دارد.
 • در اصل سوم، به همکاری بین درمانگر و بیمار تاکید زیادی می شود.
 • در اصل چهارم، بر هدفمند بودن درمان تاکید شده و موضوعی که بسیار مهم جلوه می کند، تمرکز کردن بر حل مساله است.
 • در اصل پنجم، بر حل مشکلات در زمان حال تاکید می شود.
 • در اصل ششم، بر پایبندی درمان پذیر به اصول درمانی تاکید می شود.

تکنیک های درمان cbt برای وسواس چیست؟

تاریخچه درمان cbt و تکنیک هایی که برای درمان بیماری وسواس توسط این نظریه ارائه می گردد، موضوع مهم دیگری است که می بایست در مورد آن صحبت شود. بیماری وسواس یکی از بدترین بیماری هایی است که ممکن است فرد به آن دچار شود؛ نظریه سی بی تی، راه حل خوبی برای درمان این بیماری ارائه می کند. برخی از اصول درمان وسواس با کمک cbt به این شرح است:

 • یکی از اصول این تکنیک به بیماران توصیه می کند افکار توام با وسواس خود را به صورت روزانه یادداشت کنند.
 • پایان دادن به وقایعی که ممکن است از نظر بیمار، فاجعه آمیز به نظر آیند؛ در این حالت، درمان پذیر می بایست بدترین حالتی که ممکن است اتفاق افتد را تصور کند.
 • بالا بردن آگاهی نسبت به احساسات و خلق و خو از دیگر روش های درمانی وسواس به کمک سی بی تی است.
 • توقف شخصی سازی مسائل و پایان دادن به سرزنش بیمار از دیگر اصول درمانی cbt است.
نگاهی به روانشناسی و تاریخچه درمان cbt

نگاهی به روانشناسی و تاریخچه درمان cbt

همپوشانی زیادی در مفاهیم روانشناسی مثبت گرا و رفتار درمانی شناختی وجود دارد. هر دو رویکرد تعامل بین مراجعه کننده و پزشک  را به صورت مشارکتی می بینند. در اینجا نقاط دیگری که در اصول مفهومی با هم تداخل دارند آورده شده است. این نقاط مشترک عبارتند از:

 • اتحاد درمانی قوی
 • ارزیابی مجدد شناختی
 • روی اهداف تعیین کننده تمرکز می کنند
 • تمرکز بر زمان حال و اکنون است

در حالی که روانشناسی مثبت گرا تکنیک های مداخله ای را که از سایر رویکردهای درمانی مشتق شده است، توسعه داده است، چندین نقطه  اشتراک با تکنیک های CBT وجود دارد.

 • برنامه ریزی فعالیت های دلپذیر
 • شناسایی و بررسی موفقیت ها
 • نظارت بر خلق و خو
 • آموزش تمدد اعصاب
 • آموزش حل مسئله

درمان شناختی رفتاری مانند سایر روش های درمانی بر کاهش حضور هیجانات منفی تمرکز دارد. روانشناسی مثبت را می توان به عنوان کاتالیزوری که CBT برای تحمل آن به عنوان یک درمان قدرتمند برای مشکلات روانی نیاز دارد، ارائه کرد. کاهش عواطف منفی، حضور عواطف مثبت را ایجاد نمی کند.

معرفی مداخلات روانشناسی مثبت علاوه بر کاهش احساسات منفی با CBT ثابت کرده است که روشی موثر برای کاهش میزان عود بیماری در بیماران افسرده است.

در حالی که CBT از طریق متا آنالیزهای مختلف ثابت کرده است که یک درمان مؤثر برای اختلالات روانشناختی مختلف است، اما همچنان برای کسانی که بیشترین سود را از معرفی آن می برند، در دسترس نیست.

به عنوان مثال، به افرادی که از PTSD رنج می برند، برخلاف راهبردهای مؤثر بلندمدت ارائه شده توسط درمان شناختی رفتاری، اغلب مشاوره حمایتی داده می شود. فقدان آموزش گسترده ای برای ارائه دهندگان در این نوع درمان نیز وجود دارد.

بین آزمایشات تحقیقاتی و عملکرد بالینی فاصله وجود دارد. ارتباط زیادی با این باور وجود دارد که شرکت کنندگان در کارآزمایی ها از موارد شدی دتر اختلالات روانی رنج می برند. با این حال، شواهد بیشتری برای این مورد ارائه می شود که CBT در موارد شدید تر مؤثر است. با افزایش در دسترس بودن آموزش مناسب و ارائه موثر تکنیک ‌ها، ممکن است به پایگاه گسترده ‌تری از بیماران دست یابد.

همچنین می توان یک مورد قوی برای معرفی مهارت های این درمان به ورزشکاران ایجاد کرد. از بین بردن افکار منفی به نوبه خود می تواند نتیجه بهبود عملکرد ورزشی را ایجاد کند.

با توجه به آنچه که راجع به cbt  و تاربخچه درمان cbt  ذکر کردیم ممکن است بخواهید که در این حوزه فعالیت کنید و نسبت به کسب مهارت و دریافت مدرک cbt  اقدام کنید. بد نیست بدانید که موسساتی نظیر نیک اندیشان نسبت به برگزاری دوره های درمان و تاریخچه درمان cbt  اقدام کرده اند. از مزایای دوره cbt موسسه نیک اندیشان می توان به هزینه مناسب کلاس ها، بهره گیری از اساتیدی که بیست سال در این حوزه تجربه دارند، مدرک معتبر و قابل استعلام از دانشگاه انگلستان  اشاره کرد.

برای ثبت نام در دوره آموزش cbt بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

آیا نیک اندیشان به جز دوره cbt ، دوره های آموزشی دیگری در حوزه روانشناسی ، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه روانشناسی ، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از :

دوره مونته سوری ، دوره بازی درمانی

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از  دوره های آن می پردازیم :
حوزه ماساژ

نوشته قبلی
بهترین کلاس آموزش تعمیرات پکیج سال 1400
نوشته بعدی
بهترین دوره آموزشی عکاسی و فیلمبرداری در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image