کارگاه cbt چیست

کارگاه cbt چیست؟

کارگاه cbt چیست، همه ما کم و بیش با برخی از اختلالات روحی و روانی در جدال و کشمکش هستیم و به همین جهت معمولا به دنبال یک روش دائمی و موثر برای رفع اختلالاتی که هر روزه ما را آزار می دهند، می گردیم. موضوعی که اغلب روانشناسان در مورد آن اتفاق نظر دارند این است که مشکلات روانی اگر به حال خود رها شوند نه تنها بهبود پیدا نمی کنند، بلکه روز به روز بر وخامت اوضاع افزوده شده و مشکل، رنج آورتر از قبل خواهد شد. برای حل این مشکلات و تعارضات توصیه می شود به روانشناسانی که دوره (cbt) سی بی تی را گذرانده اند، مراجعه کنید. عنوان هایی که در این متن مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت شامل این موارد هستند که سی بی تی چیست، سی بی تی چه کاربردهایی دارد و چرا یک روانشناس موفق باید در کارگاه cbt  شرکت کند.

سی بی تی (cbt) چیست؟

واژه cbt از کنار هم قرار دادن حروف ابتدایی عبارت Cognitive Behavioral Therapy تشکیل شده است و معنای آن در زبان فارسی رفتار درمانی شناختی می باشد. این روش درمانی، بر روی شکل دهی رفتارهای انسان و تغییر باورهای وی تاکید دارد. روانشناسانی که در کارگاه cbt شرکت می کنند قدرت و توان این موضوع را پیدا کرده اند تا بتوانند با راهکارهایی کاملا اثر بخش و تفکر محور، به درمانجوی خود کمک کنند تا بر واکنش های اضطرابی، افسردگی و هیجانی که دارد،  غلبه کرده و آنها را از بین ببرد.

موضوع دیگری که سی بی تی و موارد مطرح شده در کارگاه cbt بر آن تاکید زیادی دارد این است که در ابتدا باید مشکلاتی که در حال حاضر وجود دارد، حل گردد و سپس به سراغ تفکرات و باورهایی که به صورت عمقی در یک فرد نهادینه شده است، رفت. با شناخت و کندوکاو در این باورها می توان نحوه فکر کردن و در نهایت نحوه رفتار کردن فرد در موقعیت های متفاوت را تغییر داد و به وی کمک کرد تا از بار مشکلاتی که به دوش می کشد به مقدار زیادی کاسته شود. این روش می تواند اثر بخشی فوق العاده ای در حل مشکلات روحی افراد داشته باشد. در کارگاه سی بی تی به روانشناسان آموزش داده می شود تا بتوانند در این حوزه تجریبات و دانش خود را بالا ببرند و موثرتر از قبل به بیماران خود کمک کنند.

سی بی تی و درمان بیماری هایی مانند افسردگی

سی بی تی و درمان بیماری هایی مانند افسردگی

یکی از جاهایی که سی بی تی می تواند به خوبی موثر واقع شود، در درمان بیماری افسردگی است. برای مثال یک فرد افسرده را در نظر بگیرید؛ اگر افکاری که این افراد به صورت روزانه در مورد آن فکر می کنند مورد بررسی قرار داده شود این موضوع کاملا هویدا خواهد شد که آنها در زندگی خود تنها به دنبال نقاط منفی و تیره هستند. معمولا کسانی که به بیماری افسردگی مبتلا هستند فقط منتظر شکست هستند و اعتقاد دارند که زندگی آنها بیشتر با شکست همراه بوده تا با موفقیت. این گروه، به شناخت اشتباهی از خود دست پیدا کرده و این شناخت اشتباه نیز بر روی واکنش ها و رفتارهای آنها در طی روز، تاثیرگذار می باشد.

روانشناسانی که در کارگاه cbt شرکت کرده اند و مهارت های خود را در این تکنیک بالا برده اند از توانایی خوبی در حل مشکل افسردگی برخوردارند. یک روانشناس در مواجه با این بیماری، ابتدا سعی می کند تحریفاتی که درمانجو در ذهنش دارد را شناسایی کرده و سپس با کمک سی بی تی، افکار را در هماهنگی با واقعیت زندگی قرار می دهد. یکی از روش های درمانی که در این حوزه مطرح می شود، نوشتن حال و احوالات روزانه و تمام افکار منفی است که در ذهن یک فرد افسرده شکل گرفته است. وقتی این نوشته ها با وقایعی که در روز اتفاق می افتد مقایسه می شود، فرد افسرده به این نکته پی خواهد برد که همیشه هر آنچه فکر می کرده، واقعیت نداشته و به این شکل می توان یک قدم موثر در درمان افسردگی برداشت. البته این تنها یکی از کارایی هایی است که سی بی تی در درمان بیماری های روحی از خود نشان می دهد. تکنیک های cbt در  حل دیگر تعارضات روحی اعم از اضطراب و غیره نیز اثربخشی فوق العاده ای دارند.

کارگاه cbt و دوره رفتار درمانی شناختی

کارگاه cbt یکی از کارگاه ها و دوره هایی است که امروزه اغلب روانشناسان سعی می کنند حتما در آن حضور یابند. این دوره یکی از مفیدترین دوره های روانشناسی بوده و بیماری های روانی را به شکلی اثربخش درمان می کند. در واقع به همین علت است که یک روانشناس و یا کسی که در این حوزه کار می کند، در دوره های سی بی تی برگزار شده توسط موسسات حرفه ای آموزشی شرکت می کند.

موضوعی که خوب است در همین جا به آن توجه داشته باشید، نام دیگر دوره سی بی تی است؛ به دوره سی بی دوره رفتار درمانی شناختی هم می گویند. روانشناسان با حضور در این دوره به بیماران خود آموزش می دهند با کمک تغییر رفتار، بیماری خود را درمان کنند. همان طوری که در این متن نیز اشاره کردیم، این روش یکی از ماندگارترین روش ها برای درمان بیماری های روحی است و اگر درمانگر در این حوزه اطلاعات خوبی داشته باشد، می تواند کمک های خوبی به درمان پذیران کند.

سی بی تی و درمان وسواس

کارگاه cbt از جمله دوره هایی است که یک مشاور تحصیل کرده در رشته روانشناسی می باید در آن شرکت کند. در این دوره، مباحث متفاوتی ارائه می گردد که یکی از آنها درمان وسواس است. وسواس از جمله بیماری هایی است که بیمار به راحتی نمی تواند با آن کنار آمده و مشکلات زیادی برای او به وجود خواهد آمد. از آنجایی که درمان وسواس نیز کار مشکلی است، می بایست روشی برای درمان افراد وسواس انتخاب گردد که درمان آنها با اثربخشی بیشتری همراه گردد.

در این تکنیک، روانشناسان برخی راهبردهای عملی و کارا را به بیمار آموزش می دهند و از او می خواهند تمرینات را انجام دهد. چنانچه بیمار در انجام این تمرینات در منزل اراده و پشتکار به خرج دهد، در مدت زمانی کوتاه و با اثربخشی بالا می تواند بیماری وسواس خود را درمان کند. اغلب کسانی که از این روش درمانی برای بیماری های خود مانند افسردگی و یا وسواس استفاده کرده اند، توانسته اند نتایج مثبت آن را به خوبی مشاهده کنند.

کارگاه cbt در تهران کجاست؟

کارگاه cbt در تهران، به دلیل بهره گیری از اساتیدی حرفه ای و کارآزموده به بهترین شکل ممکن برگزار می شود. در این دوره تمام مباحث و جزئیات مربوط به رفتار درمانی شناختی و یا همان سی بی تی ارائه می گردد. دوره هایی که در این خصوص در شهر تهران برگزار می گردد، به کامل ترین شکل ممکن ترتیب داده می شود.

قبل از آنکه تصمیم بگیرید در این دوره شرکت کنید، ابتدا موسسات آموزشی مطرح و معتبر برگزارکننده این دوره را شناسایی نمایید. مراکز آموزشی مطرح در شهر تهران، بعد از پایان دوره، یک مدرک قابل استعلام از مراکز مهم کشور به مهارت جویان و شرکت کنندگان در دوره اهدا می کنند. علاوه بر مدرک، برخی دیگر از موسسات حرفه ای، شهریه مناسبی از شرکت کنندگان دریافت می کنند؛ این امکان به اغلب علاقه مندان اجازه می دهد در دوره مذکور حضور یابند.

سی بی تی (cbt) چیست

در کارگاه cbt چه مواردی آموزش داده می شود؟

مهم ترین سرفصل هایی که یک روان درمانگر باید در مورد آن اطلاعاتی داشته باشد، در این کلاس های آموزش CBT ارائه می گردد. شرکت کنندگان در این دوره، با مهم ترین مبانی نظری و مهارت های مورد نیاز آشنا شده و قدرت و توانایی کافی برای حل انواع اختلالات را پیدا خواهند کرد. مهم ترین سرفصل های این دوره شامل موارد زیر است:

  • ارائه و آموزش الگوهای رفتاری یا طرحواره های درمانی
  • صحبت در مورد انواع اختلالات رفتاری از جمله فوبیا، وسواس، افسردگی و اضطراب
  • ارائه یک رویکرد درمانی موثر برای اختلالات درمانی که در فوق اشاره شد
  • درمان های شناختی رفتاری
  • صحبت در مورد بیماری های روحی مانند وحشت و یا دو قطبی

یکی از مجموعه های با سابقه در حوزه برگزاری کارگاه cbt نیک اندیشان است. روانشناسان و افرادی که در این کارگاه شرکت می کنند یک گواهینامه معتبر از دانشگاه و یک مدرک معتبر بین المللی از urs انگلستان دریافت کرده و در نهایت نیز با مهارت هایی که مدرس با تجربه این دوره (دوره cbt) در اختیار آنها قرار داده است، و با معرفی به کار آنها در مراکز قانونی می توانند در درمان اختلالات روانی مختلف به افراد کمک کنند.

جمع بندی

موضوعی که در این مقاله در مورد آن صحبت کردیم، سی بی تی و تکنیک های آن است. سی بی تی یا رفتار درمانی شناختی، یکی از روش های درمان اختلالات روانی به شمار می رود که در آن، فردی که دچار مشکل شده ابتدا با افکاری که در ذهن خود با آنها دست و پنجه نرم می کند، آشنا می شود. در قدم بعدی، فرد باید تمام افکاری که هر روز در حال فکر کردن به آنهاست را با دنیای واقعی اش، تطابق داده و هماهنگ کند. برای آنکه بتوان از تکنیک های مطرح شده در این حوزه به خوبی بهره برداری کرد و در حل مشکلات از آنها یاری جست، باید با مشاورین و متخصصانی که در کارگاه cbt شرکت کرده و علم و دانش خود را در این حوزه  افزایش داده اند، صحبت کرد.

برای ثبت نام در دوره آموزش cbt نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

آیا نیک اندیشان به جز دوره cbt ، دوره های آموزشی دیگری در حوزه پیراپزشکی و طب ، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه پیراپزشکی و طب ، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از :

دوره مراقبت از پوست ، دوره کمک های اولیه و امدادگری ، دوره اپراتور لیزر (دوره لیزر موهای زائد) ، دوره دستیار دندانپزشک ، دوره mmt

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از  دوره های آن می پردازیم :
حوزه ماساژ

 

نوشته قبلی
بازار کار حسابداری در تهران و دیگر نقاط کشور
نوشته بعدی
آموزش کاشت ابرو طبیعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image