انواع بازی درمانی کدامند

انواع بازی درمانی کودکان چیست؟

انواع بازی درمانی کودکان

هنگامی که مسائل عاطفی و رفتاری بر توانایی کودک برای عملکرد در زندگی روزمره تأثیر می گذارد، درمان می تواند راهی برای سلامتی فراهم کند. بسته به نیازهای کودک و خانواده شما، انواع خاصی از درمان ممکن است بهتر از دیگر درمان ها عمل کند. برای آشنایی با انواع مختلف درمان و روش ‌هایی که کودک ‌درمانی می‌ تواند به کودکان کمک کند ابزارها و منابع درونی مورد نیازشان برای رشد را کشف کنند، با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

ممکن است سوالات زیر برای شما هم پیش آمده باشد:

چگونه بازی درمانی می تواند به کودک شما کمک کند؟

انواع بازی درمانی کدامند؟

چه زمانی، زمان مناسب برای بازی درمانی کودک است؟

چگونه انواع بازی درمانی می توانند به کودک شما کمک کنند؟

ما در این جا به سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

بازی درمانی می تواند به کودکان کمک کند تا احساسات خود را در یک محیط امن، حمایتی و بدون قضاوت کشف کنند. در بازی درمانی از طریق صحبت کردن، بازی کردن، بازی های هنر و موارد دیگر، بچه ها روش های سالمی برای مقابله، ابراز وجود و رفتار می آموزند. بازی درمانی می تواند برای طیف وسیعی از مسائل مفید باشد، از کودکانی که دوران سختی را در زندگی خود تجربه می کنند تا کودکانی که مشکلات سلامت روانی مداوم دارند. درمانگران کودک برای کمک به کودکان در یادگیری استراتژی هایی برای مدیریت احساسات خود و ترویج عوامل محافظتی که به انعطاف پذیری و کاهش اثرات منفی استرس کمک می کنند، کار می کنند. اغلب در بازی درمانی، کودکان با شروع احساس درک و توانمندی، خودآگاهی و عزت نفس افزایش می‌یابند. والدین همچنین ممکن است در نتیجه جلسات درمانی متوجه بهبودهای رفتاری و اثرات مثبت در خانه و مدرسه شوند. در نهایت، درمانگران کودک می توانند نقش مهمی در پرورش رشد اجتماعی، عاطفی و شناختی سالم کودک در طول سال های رشد و شکل گیری شخصیت او ایفا کنند.

اگر شما به این زمینه علاقه مند هستید و می خواهید به عنوان یک درمانگر کودک فعالیت کنید می توانید به مراکز آموزشی و موسسات حرفه ای جهت دریافت مدرک درمانگری کودک اقدام نمایید. موسسات مختلفی در این زمینه فعالیت می کنند که بایستی در بین آن ها بهترین و معتبر ترین موسسه را انتخاب کرد. در بین معتبر ترین موسسات این حوزه می توان به موسسه ی نیک اندیشان اشاره کرد. این موسسه ضمن برگزاری دوره بازی درمانی و بهره گیری از اساتید مجرب و حرفه ای در این حوزه، اموزش ها و مهارت های مورد نیاز را به افراد می آموزد. مدرکی که موسسه ی نیک اندیشان در پایان دوره اعطا می کند از مدارک معتبر و قابل استعلام  انگلستان می باشد.

انواع بازی درمانی کودکان چیست

بازی های ویدیویی چگونه می توانند به کودکان کمک کنند تا احساسات خود را کنترل کنند؟

بیش از 70 درصد از والدین  پس از تجربه ی بازی درمانی با بازی های ویدیویی تغییرات مثبت را گزارش می دهند.

انواع اصلی تکنیک های بازی

 درمانی

بازی درمانی با محوریت کودک

در این حوزه بازی را به‌عنوان زبان کودکان می‌پذیرند و معتقدند  که همه کودکان انگیزه طبیعی به سمت رشد دارند. در این شیوه ی درمانی، بچه ها می توانند آزادانه خود را از طریق بازی، استفاده از اسباب بازی ها، بازی ها و موارد دیگر بیان کنند. این نوع درمان به ویژه برای کودکان کوچکتر مناسب است. بازی درمانگران برای ایجاد یک رابطه مثبت و یک محیط امن جهت پذیرش تلاش می کنند که این باعث می شود فرآیند کشف، رشد و درمان را تقویت شود. یکی از تمایزات کلیدی بین این نوع بازی درمانی و سایر اشکال بازی درمانی این است که کودکان در طول فرآیند درمانی در حال پیشرفت و رشد هستند.

تکنیک بازی درمانی : درمان تعاملی والد-کودک

این شیوه ی درمانی برای کودکان خردسالی طراحی شده است که مشکلات رفتاری دارند. در طول جلسات بازی والدین-کودک در دفتر درمان، درمانگران والدین را از طریق یک گوشی راهنمایی می‌کنند که چگونه با فرزندشان تعامل کنند و رفتارهای دشوار را مدیریت کنند. هدف از این بازی درمان کاهش مشکلات رفتاری از نظر دفعات، مدت و شدت و تقویت پیوند والد-کودک است تا یک دلبستگی ایمن ایجاد شود. این شیوه از بازی درمانی می تواند عزت نفس کودکان را تقویت کند، به آن ها در توسعه مهارت های اجتماعی کمک کند و دامنه توجه آن ها را بهبود بخشد.

تکنیک بازی درمانی : درمان رابطه کودک و والدین

درمان رابطه والد-کودک یک برنامه درمانی مبتنی بر بازی برای والدین و کودکان است که با هدف کاهش استرس در رابطه والد-کودک و تقویت پیوند والدین-کودک انجام می شود. این امر با تجهیز والدین به راهبردهایی برای رسیدگی به رفتار مشکل ساز فرزندشان انجام می شود. در این روش درمانی، درمانگران عمدتاً با والدین در گروه‌های کوچک کار می‌ کنند و به آن ها آموزش می‌دهند که چگونه به طور مؤثر به نیازهای فرزندانشان به روش‌های همدلانه و مؤثر پاسخ دهند. والدین این مهارت ها را در خانه در جلسات بازی با فرزندانشان تمرین می کنند.

تکنیک بازی درمانی : درمان عاطفی متمرکز

درمان متمرکز بر عاطفه و درمان متمرکز بر هیجان بسیار شبیه به نظر می‌رسند، اما یکسان نیستند. درمان متمرکز بر عاطفه ریشه در تئوری دلبستگی دارد و بر تقویت روابط بین فردی به عنوان راهی برای سلامتی تمرکز دارد. برای کودکان، این شامل بررسی رابطه والد و فرزند است.

هدف این است که یک دلبستگی ایمن والد-کودک را شکل دهیم که خودپنداره مثبت تر و تنظیم هیجانی بهتر را برای کودک ترویج می کند. درمان متمرکز بر عاطفی می تواند به کاهش استرس خانواده کمک کند و ابزارهای مفیدی را برای والدین برای حمایت از فرزندانشان فراهم کند.

تکنیک بازی درمانی

تکنیک بازی درمانی : هنر درمانی

در طول تاریخ، هنر وسیله‌ای برای بیان خود بوده است و به مردم کمک کرده است تا افکار، احساسات و داستان‌های خود را با هم در میان بگذارند. هنردرمانگران با درک ارزش درمانی در بیان هنری، کودکان را در فرآیند خلاقانه برای ترویج ارتباطات و شفا مشارکت می دهند. به دلیل ماهیت غیرکلامی خلق هنر، این نوع درمان برای کودکانی که به سختی در مورد احساسات خود صحبت می کنند ایده آل است. هنر درمانی حواس را نیز درگیر می کند و برای کودکانی که به سمت فعالیت های بصری و لمسی گرایش دارند مناسب است.

تکنیک بازی درمانی : موزیک درمانی

مانند هنر، موسیقی نیز دارای ویژگی‌های ذاتی درمانی است. گوش دادن به موسیقی می تواند تأثیری آرام بخش داشته باشد، احساسات منفی را خنثی کند و ابراز وجود را تقویت کند. موسیقی درمانی از فردی به فرد دیگر متفاوت به نظر می رسد. برخی از کودکان ساز می نوازند، برخی آواز می خوانند یا آهنگ می نویسند و برخی دیگر به موسیقی گوش می دهند تا به اهداف درمانی خود برسند. مشخص شده است که موسیقی درمانی استرس را کاهش می دهد، به کودکان کمک می کند تا احساسات خود را ابراز کنند و حتی توانبخشی فیزیکی را ارتقا می دهد.

برای ثبت نام در دوره بازی درمانی نیک اندیشان  بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
آموزش کاشت ابرو دائم
نوشته بعدی
رشته حسابداری چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image