ماساژ درمانی چیست؟

ماساژ درمانی چیست؟

یکی از بهترین روش هایی که برای کاهش درد های جسمانی و از بین بردن خستگی های بدن می تواند کمک کننده باشد، ماساژ است. ماساژ از جمله اموری است که بشر از گذشته تا به امروز برای انجام آن مبادرت می ورزیده و امروز به صورت حرفه ای تر در این حوزه وارد شده است. امروزه، برخی برای آنکه بیماری های خود را درمان کنند به سراغ ماساژ درمانی رفته و به روشی کاملی طبیعی می توانند از میزان دردهایی که جسمشان به آن به دچار شده است، بکاهند. موضوعی که ما در این مقاله قصد داریم به صحبت در مورد آن بپردازیم این است که این علم چیست و چه فوایدی دارد.

تعریف ماساژ درمانی

یکی از تکنیک هایی که امروزه به صورت گسترده برای اهداف و منظورهای متفاوت از آن استفاده می شود ماساژ درمانی است. در این روش، ماساژور با لمس و ماساژ بدن فرد، به بافت ها کمک می کند تا نرم و آزاد شوند. معمولا در طی ماساژ و با انجام حرکات آن، فشارها و تنش هایی که در عضلات وجود دارد، خارج شده و فرد احساس شادابی می کند. با انجام ماساژ، جریان خون در ناحیه مورد نظر افزایش پیدا کرده و اکسیژن رسانی به این مناطق نیز با سرعت بالاتری صورت خواهد پذیرفت. مزیت دیگری که می توان برای این تکنیک نام برد، آزاد شدن ماده اندورفین می باشد. این ماده، یک نوع مسکن طبیعی است و ماساژ دادن باعث تولید این مسکن در بدن می شود و فرد حس خوشایندی را تجربه خواهد کرد.

افرادی که به صورت تخصصی در این حوزه فعالیت می کنند، در دوره های آموزشی ماساژ فراوانی شرکت کرده و به خوبی می دانند که باید کدام یک از نقاط بدن را ماساژ دهند تا نتایج مورد نظر حاصل شود. موضوع مهمی که باعث افزایش اثر بخشی ماساژ می شود، به نیاز داشتن هر یک از قسمت های بدن به یک تکنیک خاص در ماساژ ارتباط دارد. به بیان دیگر، هر یک از قسمت های بدن به یک تکنیک و فن خاص برای ماساژ نیاز دارند و این موضوعی است که ماساژور های حرفه ای به خوبی به آن واقف هستند و به آن توجه می کنند.

مزیت های درمانی ماساژ

مزیت های درمانی ماساژ

 • کاهش اضطراب
 • درمان سردرد
 • درمان برخی اختلالات گوارشی
 • درمان فیبرومیالژیا
 • درمان صدمه های عارض شده در اثر انجام فعالیت های ورزشی
 • بی خوابی هایی که در اثر استرس به وجود آمده است
 • درمان آسیب های نرم بافت ها
 • درمان سندروم درد مزمن

چه کسانی نباید ماساژ درمانی انجام دهند؟

با وجود مزیت هایی زیادی که این عمل دارد با این حال برخی افراد به دلیل شرایط خاصی که دارند نباید از خدمات ماساژ درمانی استفاده کنند. از جمله کسانی که نباید تحت ماساژ قرار گیرند این افراد هستند:

 • افرادی که در طی یک حادثه دچار شکستگی شده اند نباید از این تکنیک استفاده کنند.
 • کسانی که به عارضه پوکی استخوان مبتلا هستند نیز اجازه ندارند تحت ماساژ قرار گیرند.
 • کسانی که زخم های سطحی دارند و یا دچار سوختگی شده اند نیز نباید ماساژ داده شوند.
 • مبتلایان به خونریزی و همین طور کسانی که داروهای کاهنده خون مصرف می کنند نیز اجازه ندارند در جلسات ماساژ شرکت کنند.

در چه اوقاتی باید به سراغ تکنیک ماساژ رفت؟

برخی افراد با شنیدن نام ماساژ تصور می کنند که این روش تنها یک روش مفید و موثر برای افزایش آرامش فرد و ریلکس شدن او می باشد. این گروه غافل از این موضوع هستند که ماساژ نیز می تواند در نوع خود به عنوان یک تکنیک درمانی مطرح باشد. اگر نمی دانید در چه اوقاتی باید از خدمات ماساژ استفاده کنید، ادامه این متن را مطالعه کنید.

درمان دردهای عضلانی

یکی از جاهایی که استفاده از ماساژ درمانی می تواند بسیار موثر و مفید به نظر آید، زمانی است که دردهای عضلانی به سراغ شما می آیند. در این شرایط بهترین کاری که می توان برای کاهش این دردها انجام داد، ماساژ است.

برای از بین بردن دردهایی که در ناحیه کمر، شانه، گردن و یا برخی دیگر از قسمت های بدن بروز پیدا می کند، می توان از ماساژ استفاده کرد. گاهی اوقات دردهایی که در این  نواحی ظاهر می شود در اثر خستگی بوده و ماساژ می تواند خستگی پنهان شده در این عضلات را به خوبی خارج کرده و درد را نیز کاهش دهد. کسانی که به دلیل شغل خود مجبورند در طی روز، اسباب و وسایل سنگین را جا به جا کنند، می توانند از خدمات ماساژ و تاثیرات درمانی آن استفاده کنند.

بروز آسیب های ورزشی

از دیگر موارد استفاده از ماساژ، اوقاتی است که فرد در اثر سنگین  بودن حرکات و یا آماده نبودن بدن وی برای ورزش کردن، دچار آسیب های ورزشی می شود. در این شرایط اگر شکستگی رخ نداده باشد و گرفتگی عضلانی باعث ایجاد درد در برخی نقاط بدن شده باشد، ماساژ می تواند مشکل به وجود آمده را به راحتی حل و برطرف کند. در ضمن انجام تکنیک های ماساژ می تواند به ورزشکاران کمک کند تا آسیب های ورزشی برای آنها به وجود نیاید. رها شدن عضلات و درمان آسیب دیدگی هایی که در تاندون ها وجود دارد از دیگر فواید ماساژ به شمار می رود.

استرس های بیش از حد

یکی دیگر از جاهایی که ماساژ درمانی می تواند تاثیرات فوق العاده ای از خود نشان دهد، زمانی است که افراد به استرس های زیادی دچار هستند. ماساژ، هورمون استرس که کورتیزول نام دارد را کاهش داده و در مقابل میزان هورمون اندورفین را افزایش می دهد. به این شکل و بدون استفاده از داروهای شیمیایی از میزان استرس افراد کاسته خواهد شد.

تعریف ماساژ درمانی

ماساژ درمانی برای مفاصل

ماساژ درمانی چیست و تاثیری که ماساژ درمانی برای مفاصل دارد، موضوعی است که داشتن اطلاعاتی مفید در خصوص آن برای کسانی که در اثر درد در مفاصل، ناراحتی زیادی را تحمل می کنند، مفید و کارا به نظر می رسد. یکی از تاثیرات ماساژ درمانی روی مفاصل، افزایش دامنه حرکتی آن است. ماساژ درمانی می تواند عروق خونی را بهبود بخشد، تقویت کند و درد و التهاب موجود در این ناحیه را کاهش دهد.

ماساژورها برای کاهش دردی که در ناحیه مفاصل وجود دارد، از دست و انگشتان خود استفاده می کنند. ماساژورها برای ماساژ بافت های نرم بدن از ساعد و آرنج خود کمک می گیرند. بافت های نرم، بافت هایی هستند که اطراف مفاصل را احاطه کرده و تقویت آنها به کاهش درد در نواحی مفصل کمک فراوانی می کند. کسانی که در ناحیه زانو دچار آرتروز شده اند، می توانند از فواید ماساژ برای کاهش درد در این قسمت بهره ببرند. یکی از فواید ماساژ درمانی، کمک به کسانی است که دچار کمر درد شده اند؛ این روش باعث کاهش درد در ناحیه کمر می شود.

ماساژ درمانی برای افسردگی

ماساژ درمانی چیست و تاثیر درمانی آن بر افسردگی، موضوع جذابی برای روانشناسان به شمار می رود. شاید برای برخی باور پذیر نباشد که ماساژ درمانی بتواند بر درمان افسردگی موثر باشد، اما، این موضوع حقیقت دارد. برخی پزشکان اعتقاد دارند ماساژ به روند بهبود کسانی کمک می کند که به بیماری افسردگی مبتلا هستند. این پزشکان معتقدند، ماساژ و لمس برخی نقاط، می تواند باعث آزاد شدن نوعی هورمون در بدن گردد.

از جمله فواید ماساژ درمانی و تاثیر آن روی افسردگی می توان به آزاد شدن هورمون های آرامش بخش اشاره کرد. مراجعه به ماساژورهای حرفه ای، می تواند باعث آرامش ذهن، بهبود پیدا کردن وضعیت روحی فرد و کاهش دردهای جسمی شود. وقتی یک فرد افسرده، تحت ماساژ درمانی قرار می گیرد و بافت های نرم بدن او لمس می شود، عملکرد این بافت ها تقویت می شود؛ این فرآیند تاثیر زیادی بر آرامش روحی و ذهنی فرد دارد.

ماساژ درمانی برای درد سیاتیک مفید است؟

در ادامه صحبت در خصوص ماساژ درمانی چیست، قصد داریم به تاثیرات ماساژ درمانی روی دردهای سیاتیک نیز اشاره کنیم؛ درد سیاتیک دردی است که در راستای عصب سیاتیک حس می شود. افرادی که به این درد مبتلا هستند، دردشان از ناحیه کمر به پایین شروع شده، از قسمت باسن و لگن عبور می کند و تا پاها ادامه خواهد داشت. این درد در انجام دادن کارهای روزمره یک فرد اختلال ایجاد کرده و نشستن، راه رفتن و ایستادن را به کار دشواری تبدیل می کند.

یکی از روش های درمانی برای این درد، ماساژ درمانی است. وقتی عضلات شما تحت تنش قرار دارند، فشار زیادی به قسمت سیاتیک وارد می شود؛ ماساژ درمانی، تنش عضلانی شما را کم کرده و درد این ناحیه را کاهش خواهد داد. ماساژ درمانی و تاثیرگذاری آن روی سیاتیک به تخصص و مهارت بالایی نیاز دارد؛ برای دریافت بهترین خدمات ماساژ به مراکز تخصصی این حوزه مراجعه کنید.

جمع بندی

در این متن در مورد ماساژ نکاتی را اشاره کرده و در مورد مزیت ها و کاربردهایی که دارد صحبت کردیم. برای آنکه ماساژ و حرکات آن بتواند نتایجی که شما مد نظر دارید را پدیدار کند باید به کسانی که در این حوزه تجربه و تخصص کافی دارند، مراجعه کنید. اگر شما نیز به شخصه، به این وادی علاقه فروانی دارند توصیه می کنیم در دوره آموزشی ماساژ نیک اندیشان شرکت کنید. نکاتی بسیار کاربردی و مفید در این دوره آموزش داده خواهد شد.

برای ثبت نام در دوره ماساژ نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

آیا نیک اندیشان به جز دوره ماساژ ، دوره های آموزشی دیگری در حوزه ماساژ درمانی، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه ماساژ درمانی، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از :

دوره ماساژ پیشرفته ، دوره ماساژ سنگ داغ ، دوره ماساژ شیاتسو

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از  دوره های آن می پردازیم :

نوشته قبلی
بهترین دوره آموزشی طب سنتی در تهران
نوشته بعدی
بازار فارکس چیست؟(همه چیز درباره بازار فارکس)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image