فواید و مضرات ماساژ چیست؟ (10 مورد از فواید و مضرات ماساژ)

فواید و مضرات ماساژ چیست؟ (10 مورد از فواید و مضرات ماساژ)

ماساژ، در دنیا قدمت زیادی دارد و نه تنها بشر به فواید آن آگاه بوده، بلکه حیوانات نیز از انجام ماساژ لذت می برده و حسی آکنده از آرامش و امنیت را پیدا می کنند. موضوعی که خوب است به آن توجه کرد این است که معمولا اگر ماساژ به صورت درست و صحیح صورت گیرد، هیچگاه نمی تواند حاوی ضرر و آسیب باشد. ماساژور های غیر حرفه ای که در این حوزه تجربه ای ندارند، تنها کسانی هستند که دریافت کنندگان خدمات ماساژ را با چالش های زیادی مواجه می کنند. موضوعی که ما قصد داریم در این مقاله مورد بحث و بررسی قرار دهیم، فواید و مضرات ماساژ است. اگر شما نیز علاقه دارید در این حوزه اطلاعات مفیدی به دست آورید، در ادامه با ما همراه باشید.

مزیت های ماساژ

ماساژ، مزیت های زیادی دارد و امیدواریم آشنایی با این مزیت ها انگیزه و اشتیاق شما را برای مراجعه به یکی از سالن های ماساژ در شهر محلی زندگی تان تقویت کند. این مزایا به شرح زیر است:

کاهش درد در بدن

بسیاری از کارهایی که بشر انجام می دهد، ذاتی است. یکی از این کارهای ذاتی، ماساژ دادن قسمت هایی است که در اثر ضربه، دچار درد شده است. بسیاری از تحقیقات نشان داده که ماساژ قسمت دردناک با دست، می تواند باعث کاهش درد شود. به همین دلیل، در صحبت از فواید و مضرات ماساژ، به کاهش درد و تاثیر فوق العاده آن اشاره می کنند.

کاهش دادن میزان استرس

زمانی که صحبت از فواید و مضرات ماساژ می شود باید به کاهش استرس نیز اشاره کرد. ماساژ به دلیل سازوکار خاصی که دارد می تواند به صورت موقتی باعث کاهش استرس گردد. انجام این حرکات در یک محیط آرام و ساکت، موجب از بین رفتن تمام درگیری های ذهنی انسان شده و این می تواند منجر به از بین رفتن استرس شود.

نرم شدن بدن

افزایش انعطاف پذیری و نرم شدن بدن از دیگر مزیت های ماساژ درمانی بوده و زمانی که قرار است در مورد فواید و مضرات ماساژ صحبت شود حتما به این موضوع نیز اشاره می گردد. کسانی که تمایل دارند آمادگی جسمانی خود را بالا ببرند می توانند از مزیت های این روش به خوبی بهره ببرند.

فواید و مضرات ماساژ چیست

آرام تر شدن اعصاب

از دیگر مزیات ماساژ می توانیم به آرام تر شدن اعصاب و یا تمدد اعصاب اشاره کنیم. زندگی در شهرهای شلوغ و صنعتی، باعث ایجاد فشارهای مضاعف بر اعصاب ما انسان ها شده و برای آنکه بتوانیم یک زندگی نرمال و شاد داشته باشیم باید سعی کنیم ضعف اعصاب خود را با روش های متفاوت، که یکی از آنها ماساژ است، از بین ببریم. فرد، در حین دریافت حرکات ماساژ، می تواند در نهایت آرامش به زندگی خود فکر کرده و برخی دغدغه ها و نگرانی هایی که دارد را به دست فراموشی بسپارد. معمولا کاهش استرس در این روش، در مقایسه با سایر روش ها با سرعت بالاتری اتفاق خواهد افتاد.

افزایش شادابی پوست

زمانی که در مورد فواید و مضرات ماساژ صحبت می گردد، برخی ممکن است تعجب کنند که ماساژ درمانی چگونه باعث افزایش طراوت و شادابی پوست می گردد. ماساژ، با سطح پوست درگیر است و وقتی پوست ماساژ داده می شود، جریان خون در مویرگ هایی که در این قسمت از پوست قرار دارند، بهتر می شود. افزایش جریان خون، سمومی که در بدن جمع شده است را به سمت کلیه ها برده و به این شکل، این سموم از بدن دفع می شوند. با دفع سوم از بدن، می توانید شاهد پوستی شاداب و با طراوت باشید.

مضرات ماساژ درمانی

برای دریافت ماساژ باید شرایط بدنی خوبی داشت. مبتلا بودن جسم به برخی بیماری ها، مانند پوکی استخوان، می تواند باعث ایجاد آسیب در بدن در اثر دریافت حرکت ماساژ شود. در ادامه صحبت از فواید و مضرات ماساژ، قصد داریم به برخی مضرات این روش درمانی نیز اشاره کنیم. مضراتی که این روش می تواند داشته باشد به شرح زیر است:

ملتهب شدن مفاصل

آرتروز و یا ملتهب شدن مفاصل از جمله عوارضی است که ممکن است در اثر ماساژ درمانی بروز پیدا کنند. ماساژورهای حرفه ای می دانند که نباید از دستگاه ماساژ، بیش از حدی که باید، استفاده کنند. این دستگاه می تواند عوارضی مانند ملتهب شدن مفاصل و یا آرتروز را با خود به همراه داشته باشد.

باز شدن زخم ها

کسانی که می خواهند تحت ماساژ درمانی قرار گیرند خوب است بدانند که قبل از اقدام برای این عمل، نباید هیچ زخمی بر روی بدن آنها وجود داشته باشد. ماساژورهای حرفه ای از انجام حرکات ماساژ بر روی زخم هایی که در اثر جراحت و یا عمل به وجود آمده، خودداری می کنند. توجه داشته باشید که ممکن است در اثر ماساژ، زخم، سرباز کرده و ترمیم آن به تعویق بیفتد.

کبودی های زیرپوستی

زمانی که قرار است در مورد فواید و مضرات ماساژ صحبت شود باید به بروز کبودی های زیرپوستی نیز اشاره کرد. مصرف برخی داروها و یا پایین بودن میزان پلاکت خون می تواند باعث به وجود آمدن این اتفاق در اثر ماساژ شود و این یکی از مضراتی است که نباید زمینه را برای ایجاد آن فراهم کرد.

بروز شکستگی در استخوان

کسانی که به بیماری پوکی استخوان مبتلا هستند و یا یک استخوان ترمیم پیدا نکرده در بدن آنها وجود دارد اگر تحت حرکات ماساژ قرار گیرند، احتمال آنکه یکی از استخوان های ضعیف دچار شکستگی شود، وجود دارد.

10 مورد از فواید و مضرات ماساژ

جمع بندی

موضوعی که ما در این مقاله در مورد آن صحبت کردیم فواید و مضرات ماساژ بود. ماساژ به خودی خود مزیت های زیادی دارد و ما در این نوشتار برخی از آنها را مورد بررسی قرار دادیم. متاسفانه مضرات این روش درمانی، زمانی بروز می کند که افراد برای انجام آن به ماساژورهای غیر حرفه ای مراجعه می کنند. اگر نمی خواهید در طی انجام ماساژ دچار آسیب شوید، به کسانی مراجعه کنید که در دوره های ماساژ (ماساژ شیاتسوماساژ سنگ داغ –  کاربر ماساژ) نیک اندیشان یا دیگر دوره های آموزش ماساژ شرکت کرده اند. نکاتی بسیار کاربردی و مهارتی در این دوره آموزش داده می شود. این دوره قادر است حتی از افراد آماتور نیز ماساژورهای حرفه ای بسازد.

برای ثبت نام در دوره ماساژ سنگ داغ نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

برای ثبت نام در دوره ماساژ شیاتسو نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

برای ثبت نام در دوره ماساژ نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
انواع ماساژ – معرفی 10 نوع ماساژ عالی که باید بدانید؟
نوشته بعدی
عکاسی کرلیان چیست؟ (هر آنچه که باید از عکاسی کرلیان بدانید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image