بازی درمانی چیست

بازی درمانی چیست؟ و چرا از بازی برای درمان استفاده می کنند؟

بازی درمانی که در ابتدا در قرن بیستم توسعه یافت، امروزه به تعداد زیادی روش درمانی اشاره دارد که همگی از مزایای درمانی بازی استفاده می کنند. بازی درمانی با بازی معمولی تفاوت دارد زیرا درمانگر به کودکان کمک می کند تا مشکلات خود را حل و فصل کنند. بازی درمانی مبتنی بر روش طبیعی است که کودکان در مورد خود و روابط خود در دنیای اطراف خود می آموزند. از طریق بازی درمانی، کودکان می آموزند که با دیگران ارتباط برقرار کنند، احساسات خود را ابراز کنند، رفتار خود را اصلاح کنند، مهارت های حل مسئله را توسعه دهند و انواع روش های ارتباط با دیگران را بیاموزند. بازی فاصله روانی ایمن را از مشکلات آنها فراهم می کند و امکان بیان افکار و احساسات متناسب با رشد آنها را فراهم می کند.

APT بازی درمانی را به عنوان “استفاده سیستماتیک از یک مدل نظری برای ایجاد یک فرآیند بین فردی تعریف می کند که در آن بازی درمانگران آموزش دیده از قدرت های درمانی بازی برای کمک به مراجعان برای جلوگیری یا حل مشکلات روانی اجتماعی و دستیابی به رشد و توسعه مطلوب استفاده می کنند.

تاثیر بازی درمانی

چرا استفاده از بازی برای درمان کودکان استفاده می شود؟

بازی درمانی رویکردی ساختار یافته و مبتنی بر نظریه ای برای درمان است که بر فرآیندهای ارتباطی و یادگیری عادی کودکان بنا شده است. قدرت های درمانی ذاتی بازی به روش های مختلفی استفاده می شود. درمانگران به طور استراتژیک از بازی درمانی برای کمک به کودکان برای بیان آنچه که آنها را آزار می دهد، زمانی که زبان کلامی برای بیان افکار و احساسات خود ندارند، استفاده می کنند. در بازی درمانی، اسباب بازی ها مانند کلمات کودک و بازی زبان کودک است. از طریق بازی، درمانگران ممکن است به کودکان کمک کنند رفتارهای سازگارانه تری را در صورت وجود نقص در مهارت های عاطفی یا اجتماعی بیاموزند. رابطه مثبتی که بین درمانگر و کودک در طول جلسات بازی درمانی ایجاد می شود، می تواند یک تجربه عاطفی اصلاحی لازم برای بهبودی را فراهم کند. بازی درمانی همچنین ممکن است برای ارتقای رشد شناختی و ارائه بینش و حل تعارضات درونی یا تفکر ناکارآمد در کودک استفاده شود.

توجه داشته باشید در سال‌های اخیر تعداد فزاینده‌ای از متخصصان سلامت روان مشاهده کرده‌اند که بازی به اندازه عشق و کار برای خوشبختی و رفاه انسان مهم است. برخی از بزرگترین متفکران تمام دوران، از جمله ارسطو و افلاطون، به این فکر کرده اند که چرا بازی در زندگی ما بسیار اساسی است. در زیر برخی از مزایای بسیاری از بازی ها  می باشد، که توسط نظریه پردازان بازی توضیح داده شده است.

بازی یک فعالیت سرگرم کننده و لذت بخش است که روحیه ما را بالا می برد و دیدگاه ما را نسبت به زندگی روشن می کند. بیان خود، خودشناسی، خودشکوفایی و خودکارآمدی را گسترش می دهد. بازی احساس استرس و کسالت را از بین می برد، ما را به روشی مثبت با مردم مرتبط می کند، تفکر خلاق و کاوش را تحریک می کند، احساسات ما را تنظیم می کند و نفس ما را تقویت می کند. علاوه بر این، بازی به ما اجازه می دهد تا مهارت ها و نقش های مورد نیاز برای بقا را تمرین کنیم. یادگیری و توسعه به بهترین وجه از طریق بازی تقویت می شود.

بازی درمانی چگونه تاثیر میگذارد؟

کودکان برای حل مشکلاتشان برای بازی درمانی ارجاع داده می شوند. اغلب، کودکان از ابزارهای حل مسئله خود استفاده کرده‌اند و بدرفتاری می‌کنند، ممکن است در خانه، با دوستان و مدرسه، بد رفتار کنند. بازی درمانی به پزشکان آموزش دیده بهداشت روانی که در بازی درمانی تخصص دارند اجازه می دهد تا بازی کودکان را ارزیابی و درک کنند. علاوه بر این، بازی درمانی برای کمک به کودکان برای مقابله با احساسات دشوار و یافتن راه حل برای مشکلات استفاده می شود. با رویارویی با مشکلات در محیط بازی درمانی بالینی، کودکان راه حل های سالم تری پیدا می کنند. بازی درمانی به کودکان این امکان را می دهد که نحوه تفکر، احساس و رفع نگرانی های خود را تغییر دهند. حتی مشکل‌سازترین مشکلات را می‌توان در بازی‌درمانی با آنها مواجه کرد و راه‌حل‌های پایدار را می‌توان کشف، تمرین، تسلط و تطبیق با استراتژی‌های مادام العمر کرد.

بازی درمانی چگونه برای کودک مفید است

چه کسی از بازی درمانی سود می برد؟

اگرچه همه سود می برند، بازی درمانی به ویژه برای کودکان 3 تا 12 ساله مناسب است. نوجوانان و بزرگسالان نیز از تکنیک های بازی و فرآیندهای تفریحی بهره برده اند. برای این منظور، استفاده از بازی درمانی با بزرگسالان در زمینه سلامت روان، عاملیت و سایر زمینه های مراقبت بهداشتی در حال افزایش است. در سال های اخیر، مداخلات بازی درمانی برای نوزادان و کودکان نوپا نیز اعمال شده است.

بازی درمانی چگونه به نفع کودک خواهد بود؟

بازی درمانی به عنوان یک درمان انتخابی در سلامت روان، مدرسه، آژانس، محیط‌ های رشدی، بیمارستانی، مسکونی و تفریحی با مشتریان در تمام سنین اجرا می‌شود.

برنامه های درمانی بازی درمانی به عنوان مداخله اولیه یا به عنوان یک درمان کمکی برای چندین اختلال اجتماعی، عاطفی و رفتاری مورد استفاده قرار گرفته است. به عنوان مثال اختلالات اضطرابی، اختلالات وسواس فکری-اجباری، افسردگی، بیش فعالی کم توجهی، طیف اوتیسم، نافرمانی مخالف و اختلال سلوک، مدیریت خشم، بحران و ضربه، غم و اندوه، طلاق و انحلال خانواده، رشد تحصیلی و اجتماعی و ناتوانی های جسمی و یادگیری.

تحقیقات از اثربخشی بازی درمانی با کودکانی که طیف گسترده ای از مشکلات اجتماعی، عاطفی، رفتاری و یادگیری را تجربه می کنند، حمایت می کند، از جمله: کودکانی که مشکلات آنها با عوامل استرس زای زندگی مرتبط است، مانند طلاق، مرگ، نقل مکان، بستری شدن در بیمارستان، بیماری مزمن، جذب استرس. تجربیات، سوء استفاده فیزیکی و جنسی، خشونت خانگی و بلایای طبیعی.

بازی درمانی به کودکان کمک می کند تا :

نسبت به رفتارها مسئولیت پذیرتر شوند و استراتژی های موفق تری ایجاد کنند.

راه حل های جدید و خلاقانه برای مشکلات ایجاد کنند.

احترام و پذیرش خود و دیگران را توسعه دهند.

تجربه کردن و ابراز احساسات را بیاموزند.

همدلی و احترام به افکار و احساسات دیگران را در خود پرورش دهند.

مهارت های اجتماعی جدید و مهارت های ارتباطی با خانواده را بیاموزند.

توسعه خودکارآمدی و در نتیجه اطمینان بهتر در مورد توانایی های خود.

توجه داشته باشید بازی درمانی در سن، جنسیت و مشکل ارائه شده به همان اندازه موثر میباشد. به‌علاوه، زمانی که یکی از والدین فعالانه در درمان کودک مشارکت داشته باشد، تأثیرات مثبت درمانی بیشتر بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image