درمان دوره cbt چگونه کار می کند

دوره cbt  چیست؟ هر انچه که باید در مورد دوره  cbt  بدانید؟

اگر به دنبال شغلی در حوزه ی درمان هستید و می‌خواهید درباره گزینه ‌های آموزش CBT بیشتر بدانید، بسیار مهم است که تصویر واضحی از اینکه دوره CBT شامل می‌شود داشته باشید. همچنین باید در نظر داشته باشید که یک درمانگر CBT بودن چگونه است و دقیقاً بدانید که چگونه می خواهید آموزش دهید تا بتوانید انتخاب درستی داشته باشید.

برای انتخاب دوره آموزشی CBT هیچ اندازه ای وجود ندارد. عوامل مختلفی وجود دارد که باید قبل از اینکه زمان و پول خود را برای رسیدن به یک مسیر شغلی اختصاص دهید، در نظر بگیرید.

به همین دلیل است که در این مقاله به تمام سوالات شما در مورد چگونگی تبدیل شدن به یک درمانگر cbt پاسخ خواهیم داد. همچنین خواهید فهمید که داشتن یک حرفه در درمان چگونه است و چگونه بهترین دوره آموزشی را برای خود انتخاب کنید.

دوره cbt چیست؟

درمان شناختی رفتاری یا CBT نوعی روان درمانی است. این درمانگران به بیماران کمک می کنند تا الگوهای فکری را که باعث ناراحتی در زندگی می شود یا در فعالیت های روزمره آن ها تداخل ایجاد می کند، شناسایی و اصلاح کنند. می توان از آن برای کمک به درمان اضطراب، افسردگی، سوء مصرف الکل و موارد دیگر استفاده کرد. در واقع، تحقیقات نشان می دهد که CBT می تواند منجر به افزایش کیفیت زندگی و عملکرد افراد شود.

CBT بر اساس مفاهیم اصلی زیر  می باشد:

  • مشکلات روانشناختی تا حدی به دلیل الگوهای فکری غیر مفید است.
  • مشکلات روانی تا حدودی ناشی از رفتارهای آموخته شده و غیر مفید است.
  • افراد مبتلا به مشکلات روانشناختی می توانند روش های بهتری را برای مقابله یاد بگیرند و تطبیق دهند. به نوبه خود، این به بهبود زندگی آن ها و تسکین علائم آن ها کمک می کند.
دوره سی بی تی در نیک اندیشان

درمان دوره cbt چگونه کار می کند؟

اساساً، CBT قصد دارد به تغییر الگوهای رفتاری و تفکر افراد کمک کند تا به آن ها کمک کند تا احساس خود را در مورد یک موقعیت تغییر دهند و بر مشکلات غلبه کنند.

درمانگران cbt از تکنیک های مختلفی برای رسیدن به این هدف استفاده می کنند. تکنیک‌ های دقیق مورد استفاده ممکن است به فرد، موقعیت او و آنچه که باعث ناراحتی او می ‌شود بستگی داشته باشد.

اغلب، هدف توسعه راهبردهای مقابله ای مختلف است. برخی از نمونه‌ های تکنیک‌های مورد استفاده در دوره cbt عبارتند از: کشف هدایت‌ شده، چارچوب‌ بندی مجدد شناختی، مواجهه درمانی، ژورنال، ایفای نقش، و تکنیک‌های آرام‌سازی.

تفاوت بین درمان شناختی، رفتار درمانی و دوره cbt چیست؟

درمان شناختی

شناخت درمانی یک رویکرد درمانی است که تحت طیف وسیعی از درمان ها قرار می گیرد. گاهی اوقات، این اصطلاح به جای درمان cbt استفاده می شود، اما می توان آن ها را به عنوان دو رویکرد متفاوت طبقه بندی کرد.

شناخت درمانی افکار و عواطف فرد را هدف قرار می دهد و نحوه تفکر و احساس او را در مورد یک موقعیت تغییر می دهد. به عبارت دیگر، ادراکات یک فرد را به چالش می کشد و به آن ها کمک می کند موقعیت ها را با دید مثبت تری ببینند. این نوع درمان بیشتر بر نحوه تفکر افراد متمرکز است. در حالی که درمان شناختی رفتاری بر نحوه تفکر و رفتار افراد متمرکز است.

رفتار درمانی

رفتار درمانی بر تغییر رفتارهای ناسالم افراد متمرکز است. مبتنی بر این ایده است که همه رفتارها آموخته می شوند و رفتارهای مخرب را می توان تغییر داد. نمونه هایی از این موارد شامل تکنیک های حساسیت زدایی و قرار گرفتن در معرض مشکل است که اغلب برای درمان فوبیا استفاده می شود. به مراجعه کننده آموزش داده می شود که ترس را با آرامش جایگزین کند. ابتدا به فرد آموزش داده می شود که چگونه تکنیک های آرام سازی را انجام دهد. با گذشت زمان، مشتری به تدریج در معرض موضوع فوبیای خود قرار می گیرد تا این تکنیک را تمرین کند.

درمان cbt

دوره cbt ترکیبی از درمان رفتاری و شناختی است. CBT به نحوه تفکر و رفتار افراد می پردازد. مشتری ابزارهای مربوط به هر دو نوع درمان را می آموزد، که می تواند به او کمک کند تا مشکل خود را از منظری جامع حل کند. این یک رویکرد جامع تر برای حل مسائل متعدد است. گاهی اوقات، یک فرد ممکن است انواع مختلفی از درمان را انجام دهد تا زمانی که درمان موثری را پیدا کند.

خواندن مقاله مرتبط : کارگاه cbt چیست؟

دوره cbt چیست

چگونه یک درمانگر cbt شویم؟

تبدیل شدن به یک درمانگر شناختی رفتاری شغلی بسیار پربار است. این تنها به پاداش کمک به دیگران محدود نمی شود. درمانگران شناختی رفتاری می توانند انتظار داشته باشند که درآمد بسیار بالایی در سال به عنوان حقوق پایه خود دریافت کنند. برای کسانی که مدرک دکتری که برای کار در موسسات تحقیقاتی علمی یا راه‌اندازی دفتر کار خود انتخاب می‌کنند، حقوق می ‌تواند افزایش یابد.

حقوق یک درمانگر شناختی رفتاری ممکن است بر اساس جایی که در آن کار کار می کنند متفاوت باشد. آن هایی که در نواحی شهری شلوغ کار می کنند، بیشتر سود می‌ برند.

چه مدت طول می کشد تا یک درمانگر CBT شوید؟

تبدیل شدن به یک درمانگر CBT ممکن است بیش از 6 سال طول بکشد. اغلب توصیه می شود که پس از اخذ مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد، دکترا نیز اخذ شود.

با این حال، مشاغل مختلف دیگری نیز وجود دارند که از روش ها و تکنیک های CBT استفاده می کنند. این شامل حرفه ‌هایی مانند مشاوران یا تمرین ‌کنندگان NLP می‌ شود. این حرفه ها نیازی به آموزش فشرده یا تحصیل طولانی ندارند. این بدان معناست که شما می توانید یک دوره آموزشی CBT را بگذرانید و تمام تکنیک های اساسی را که می توانید در شغل دیگری استفاده کنید، یاد بگیرید.

با این حال، گذراندن دوره آموزشی CBT به خودی خود باعث نمی شود که شما به طور خودکار واجد شرایط تبدیل شدن به یک درمانگر CBT شوید. مگر آن که دوره ای که در آن شرکت کرده اید یک دوره ی معتبر از یک موسسه ی معتبر باشد. از موسسه های معتبر این حرفه می توان به موسسه های مختلفی نظیر نیک اندیشان اشاره کرد. موسسه ی نیک اندیشان علاوه بر ارائه مطالب مورد نیاز به بهترین شیوه ی آموزشی و بهره گیری از اساتید مجرب و حرفه ای و با سابقه، مدرک قابل استعلام از دانشگاه انگلستان صادر می کند. از دیگر مزایای این مجموعه قیمت مناسب دوره و قابل ترجمه بودن مدرک می باشد.

برای ثبت نام در دوره cbt نیک اندیشان  بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
هزینه آموزش تعمیرات پکیج در 1400
نوشته بعدی
بهترین کلاس آموزش تعمیرات پکیج سال 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image