آموزش فیلمبرداری حرفه ای با گوشی(مبتدی تا پیشرفته)

آموزش فیلمبرداری حرفه ای با گوشی( مبتدی تا پیشرفته)

آیا می دانید که فیلمسازان مورد علاقه شما چگونه جادوی فیلم را خلق می کنند؟ ایده ای برای یک پروژه ویدیویی دارید، اما مطمئن نیستید که آیا مهارت های لازم برای انجام آن را دارید یا خیر؟ در این مقاله شما را با اصول فیلمبرداری حرفه ای با گوشی  آشنا می کنیم.

چگونگی انجام فیلمبرداری حرفه ای با گوشی

به لطف نوآوری‌ها در عصر فناوری، همه می‌توانند بدون پرداختن به تجهیزات گران قیمت، یک فیلمبردار آماتور و یا حتی حرفه ای شوند. همه گوشی‌های هوشمند توانایی فیلم‌برداری را دارند و سیستم‌های نرم‌افزاری رایگان زیادی برای ویرایش فیلم در دسترس هستند. امروزه امکان فیلمبرداری هر زمان که بخواهید امکان پذیر است.

همانطور که گفته شد، چند نکته کلیدی وجود دارد که باید هنگام تصمیم گیری برای شروع فیلمبرداری اولین فیلم خود در نظر داشته باشید.

هنگام فیلمبرداری گوشی خود را در حالت افقی قرار دهید

پیش از هر چیز، همیشه هنگام فیلمبرداری گوشی خود رو به صورت افقی در دست  بگیرید. این ممکن است ساده به نظر برسد، اما بسیاری از فیلم برداران مبتدی گوشی خود را دقیقاً مانند زمانی که می خواهند عکس بگیرند در حالت عمودی و ثابت نگه می‌دارند. در هنگام فیلمبرداری حرفه ای با گوشی شما بایستی گوشی خود را در حالت افقی قرار دهید.

از پایه فیلمبرداری استفاده کنید

برای تجربه یک فیلمبرداری حرفه ای با گوشی سعی کنید از  پایه استفاده کنید. برای افزایش ثبات از سه پایه مخصوص استفاده کنید.  شما با استفاده از پایه می توانید فیلم های قشنگ تر و بهتر تهیه کنید، همچنین به نحوی کار خود را آسانتر کرده اید چرا که فیلمی که گرفتید نیاز به ویرایش کمتری خواهد داشت.

برای فیلمبرداری حرفه ای با گوشی از پایه فیلمبرداری استفاده کنید

ایده برای ویرایش فیلمی که گرفته اید

همیشه خوب است که در حین فیلمبرداری به این فکر کنید که چگونه می خواهید ویدیوی خود را ویرایش کنید. چند قدم جلوتر بودن تضمین می کند که  پس از انجام  یک فیلمبرداری با گوشی به یک محصول نهایی بی نظیر دست یابید.

اما، با در نظر گرفتن این موضوع، این عبارت مهم را به خاطر بسپارید: اکنون فیلمبرداری کنید. بعدا ویرایش کنید.

دقت داشته باشید که همیشه به مقدار مورد نیاز فیلم بگیرید. شما هرگز نمی‌دانید که وقتی ویرایش را شروع می‌کنید دقیقاً چه  اتفاقی می‌افتد، و بهتر است که فیلم‌های طولانی نداشته باشید. همچنین انعطاف پذیر و نوآور باشید. هنگام فیلمبرداری، نماهای جدید را امتحان کنید، زوایای خود را آزمایش کنید تا یک فیلمبرداری  بهتر داشته باشید.

حال اگر می خواهید به صورت حرفه ای تر به کار فیلمبرداری حرفه ای با گوشی بپردازید لازم است به موارد بیشتری توجه کنید.

  • به منظور داشتن یک فیلمبرداری حرفه ای با گوشی بایستی از دوربین پشت گوشی استفاده کنید تا فیلم با کیفیت تری داشته باشید.
  • اگر بودجه کافی برای فیلمبرداری خود در نظر گرفته اید، قطعاً توصیه می‌کنیم برای دوربینتان یک تثبیت‌ کننده برای عکس‌های ثابت‌تر، یک میکروفون خارجی برای بهبود کیفیت صدا و یک سه‌پایه ویدیویی قابل اعتماد بخرید.
  • برای فیلمبرداری خود برنامه ریزی کنید. اگر می‌خواهید یک موزیک ویدئو، تجاری یا فیلم کوتاه فیلمبرداری کنید، آزادی بسیار بیشتری برای برنامه‌ریزی کامل تولید ویدیوی خود از ابتدا تا انتها خواهید داشت. برای اینکه واقعاً مانند حرفه ای ها این کار را انجام دهید، استوری برد خود را با تصاویر صحنه های خود به ترتیب ایجاد کنید. این به شما کمک می کند فیلم نهایی خود را از قبل تجسم کرده و نماهای مورد نظر خود را ترسیم کنید.
  • نورپردازی خوبی داشته باشید. یکی از بزرگترین رازهای دستیابی به ویدیوهایی با ظاهر حرفه ای هنگام فیلمبرداری ، استفاده از نور برای داستان سرایی شماست. در طول فیلمبرداری، سعی کنید در مورد نورپردازی خود آگاه باشید. انواع نورهایی را که نیاز دارید و محل قرار دادن آنها برای رسیدن به جلوه مورد نظر خود تعیین کنید. یا اگر بودجه‌ای ندارید و با چراغ‌های موجود (مانند لامپ و خورشید) کار می‌کنید، به این فکر کنید که چگونه می‌توانید آن را برای صحنه خاص خود به کار گیرید.برای مثال، اگر می‌خواهید صحنه‌ای با ظاهر دراماتیک داشته باشید، می‌خواهید سایه‌ها در مکان‌های مناسب قرار بگیرند. برعکس، داشتن نور زیاد، بسته به محل قرارگیری نور شما، می‌تواند باعث شادی شود.
  • پس زمینه را ساده نگه دارید. هنگام فیلمبرداری حرفه ای با گوشی لازم نیست در هر جایی فیلمبرداری کنید. سعی کنید از یک پس زمینه ساده استفاده کنید یا آن را با حذف هر چه بیشتر بی نظمی موجود تا می توانید بهبود بخشید. بسیاری از پس‌زمینه‌های تک رنگ مانند دیوار، ملحفه یا کاغذ پس‌زمینه  استفاده می‌کنند و خود (یا سوژه‌هایشان) را چند متر دورتر از آن قرار می‌دهند تا از ایجاد سایه جلوگیری کنند.نکته کلیدی این است که عناصری را به حداقل برسانید که صحنه را به هم ریخته نشان می دهد و توجه را از سوژه شما دور می کند. اگرچه مضامین و خطوط داستانی وجود دارند که از داشتن یک صحنه بهم ریخته سود می‌برند، ممکن است بخواهید روی بهبود فیلمبرداری خود با اصول اولیه تمرکز کنید و سپس سطح خود را بالا ببرید و از آنجا آزمایش کنید.

ترکیب خود را بهبود بخشید. هنگام یک فیلمبرداری این نکته را در نظر بگیرید که فیلمی که می سازید ممکن است از کار یک فیلم بردار حرفه ای بهتر باشد حتی اگر او از تجهیزات دوربین سطح بالا استفاده کرده باشد. پس خودتان را دست کم نگیرید. و بخاطر داشته باشید که ترکیب بندی مناسب هنگام فیلمبرداری حرفه ای با گوشی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

فیلمبرداری حرفه ای با گوشی

آموزش فیلمبرداری حرفه ای با گوشی برای اینستاگرام

آموزش فیلمبرداری حرفه ای با گوشی برای اینستاگرام، این روزها با محبوبیت زیادی مواجه شده است. اغلب کسانی که صاحب یک کسب و کار هستند و یا کسانی که دوست دارند در فضای مجازی حضور پیدا کنند، نیاز دارند در دوره های آموزشی فیلمبرداری شرکت کنند. فیلمبرداری در نوع خود یک هنر محسوب می شود و کسانی که قصد دارند به کمک فیلم هایشان، مخاطبان زیادی را جذب کنند، می بایست به تکنیک های این حوزه تسلط کامل داشته باشند.

توجه داشته باشید فراگیری لیست کاملی از تکنیک های فیلمبرداری با گوشی و یا با دوربین، تنها به شرطی اتفاق خواهد افتاد که علاقه مندان در دوره های حرفه ای آموزشی این حوزه ها شرکت کنند. درست است که مهارت و به دست آوردن تجربه عملی نیز می تواند به شما کند به یک حرفه ای تبدیل شوید، اما حضور در کلاس ها و نکات آموزشی را که اساتید ارائه می کنند، دست کم نگیرید. این دوره ها بازه زمانی تبدیل شدن به یک فیلمبردار ماهر را کوتاه تر می کنند.

آموزش فیلمبرداری حرفه ای با دوربین گوشی

آموزش فیلمبرداری حرفه ای با گوشی، در دورانی که زندگی انسان ها وابستگی زیادی به شبکه های اجتماعی پیدا کرده، لازم و ضروری به نظر می رسد. یکی از موضوعات مهمی که در هنگام گرفتن فیلم با گوشی باید مورد توجه قرار دهید، پس زمینه فیلم است؛ هر پس زمینه ای برای فیلم های حرفه ای مناسب به نظر نمی رسد. معمولا کسانی که فیلمبرداران حرفه ی هستند، پس زمینه کارهایشان را به صورت تک رنگ انتخاب می کنند.

موضوع دیگری که در دوره های آموزشی فیلمبرداری، تاکید زیادی روی آن می شود، قرار دادن دوربین در یک جای مناسب است. به عنوان یک حرفه ای حتما اطلاع دارید که فاصله کانونی لنز با سوژه تاثیر زیادی روی ظاهر صحنه دارد. در صحنه هایی که به صورت کلوز آپ و یا نمای نزدیک گرفته می شود، قرار دادن دوربین در نزدیکی سوژه یکی از اشتباه ترین کارهایی است که ممکن است صورت گیرد؛ این عمل موجب ایجاد خمیدگی های نازیبایی روی چهره فرد می شود.

آموزش فیلمبرداری حرفه ای با گوشی آیفون و نکات مهم

آموزش فیلمبرداری حرفه ای با گوشی آیفون نیز موضوع دیگری است که برخی آیفون داران دوست دارند در مورد آن، اطلاعاتی داشته باشند. اگر صاحب یک گوشی آیفون هستید، نکات زیر را در هنگام فیلمبرداری رعایت کنید:

  • در هنگام فیلمبرداری تا جایی که ممکن است از لرزش دست خود جلوگیری کنید. معمولا این کار باعث کاهش کیفیت فیلم های ضبط شده می گردد. اگر نمی توانید از لرزش دست خود جلوگیری کنید، آن را بر روی استندها و یا پایه هایی قرار دهید که برای موبایل ساخته شده اند.
  • از زوم کردن بیش از اندازه روی سوژه اجتناب کنید. اگر در شرایط نامناسب و غیر ضروری این عمل را انجام دهید، کاهش کیفیت فیلم های ضبط شده یکی از بدترین نتایجی است که حاصل می شود. توجه داشته باشید، هرقدر میزان زوم کردن زیاد شود، کیفیت فیلم به همان اندازه کاهش پیدا می کند.
  • ادیت قسمت های ابتدایی و پایانی فیلم ها را فراموش نکنید؛ این دو قسمت همیشه دارای اشکالات فنی هستند.

کلام آخر

از دیگر اقداماتی که در جهت حرفه ای تر شدن کار خود می توانید انجام دهید بهره مندی از کلاس ها و دوره فیلمبرداری است. شما میتوانید با هزینه ای مناسب و شرایطی متناسب با زندگیتان یک دوره ی آموزشی فیلمبرداری را انتخاب کنید و در آن شرکت کنید. موسسات فراوانی وجود دارند که کارگاه های آموزشی فیلمبرداری حرفه ای با گوشی و دوربین را برگزار می کنند. در این بین اسم موسسه ی نیک اندیشان بسیار پر اوازه است چرا که علاوه بر آموزش حرفه ای و کاربردی، محیط کارگاهی مناسب جهت آموزش فیلمبرداری ، پس از پایان دوره به کار آموزان خود مدرک معتبر ارائه می دهد. این مدرک باعث می شود تا بتوانید از طریق فیلمبرداری حرفه ای با گوشی و دوربین خود به یک شغل پر درآمد برسید.

برای ثبت نام در دوره آموزش فیلمبرداری و عکاسی نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

آیا نیک اندیشان به جز دوره ارز دیجیتال ، دوره های آموزشی دیگری در حوزه هنری، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه هنری، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از :

دوره آموزش سلفژ و خوانندگی  ، دوره بازیگری جلوی دوربین ، دوره نمایشنامه نویسی ، دوره گریم بازیگری  ، دوره فن بیان مجری گری 

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از  دوره های آن می پردازیم :
حوزه ماساژ

نوشته قبلی
آموزش فیلمبرداری حرفه ای (با دوربین)
نوشته بعدی
بهترین آموزشگاه عکاسی در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image