وسایل مورد نیاز هر عکاس

وسایل مورد نیاز هر عکاس (12 مورد از وسایل ضروری عکاسی)

عکاسی از جمله هنرهایی است که برای خوش درخشیدن در آن باید وسایل مورد نیاز آن  فراهم باشد؛ به همین دلیل است که به این هنر یک هنر ابزار محور می گویند. مهم نیست که فرد به صورت حرفه ای عکاسی می کند و یا به تازگی با این فضا آشنا شده است، در هر صورت، عکاس برای آنکه بتواند سوژه های خود را به زیبایی در یک قاب به دام بیندازد باید وسایل ضروری عکاسی فراهم باشد. ما در این مقاله، به معرفی این وسایل خواهیم پرداخت.

یکی از وسایل ضروری (سه پایه های عکاسی می باشد)

یکی از قدیمی ترین یاران عکاسان که از آن به عنوان وسایل مورد نیاز هر عکاس نیز یاد می کنند، سه پایه ها هستند. این وسیله با توجه به شرایط و موقعیت، کاربردهای زیادی دارد. برای مثال در جاهایی که امکان ایستادن عکاس وجود ندارد، با قرار دادن دوربین بر روی سه پایه و ترک موقعیت می توان عکاسی کرد و یا در جاهایی که شرایط نوری محدودیت هایی را ایجاد می کند، این وسیله، کمک کننده ظاهر می شود. سه پایه ها در قیمت های متفاوتی در بازار موجود بوده و عکاسان با توجه به نیازهایشان برای خرید یکی از آنها اقدام می کنند.

ابزار تمیز کننده لنز

از دیگر وسایل مورد نیاز هر عکاس، وسایلی است که به کمک آن ها لنز دوربین خود را تمیز می کند. برای آنکه گرد و غبار روی لنز دوربین از بین برود، می بایست ابتدا با یک دمنده هوا، دوربین را تمیز کرد و سپس با کمک دستمال های کاغذی مخصوص، لنز را از وجود هر نوع گرد و غبار، عاری کرد.

کیف

از دیگر وسایل ضروری عکاسی می توان به کیف اشاره کرد. کیف ها، می توانند با حفاظی که اطراف دوربین به وجود می آورند به خوبی از آن حمایت و حراست کرده و مانع از شکستن و یا آسیب آن شوند. انتخاب کیف مناسب باید با توجه به مدل دوربین و با توجه به نوع عکاسی صورت گیرد. کیف های مناسب عکاسی، ضربه گیرهای خوبی دارند و به همین سبب است که با قرار دادن دوربین در آنها، حتی در صورت وارد آمدن ضربه، این شیء دچار آسیب نخواهد شد. ابعاد و سایز این نوع کیف در هنگام خرید، با توجه به حجم تجهیزات انتخاب می گردد. عکاسانی که برای عکاسی به تجهیزات زیادی نیاز دارند بهتر است برای خرید کیف های بزرگ اقدام کنند.

وسایل مورد نیاز عکاسی

باتری گریپ

از دیگر وسایل مورد نیاز هر عکاس، باتری گریپ است. یکی از مشکلاتی که در دوربین های دیجیتالی امروزی به چشم می خورد، پایین بودن عمر باتری است. معمولا در بهترین حالت، با یک باتری می توان تا هزار عدد عکس را ثبت کرد و پایین بودن ظرفیت و حجم باتری برای کسانی که به صورت حرفه ای عکاسی می کنند و شاید در طول روز چندین هزار عکس ثبت کنند، کمی آزاردهنده به نظر می رسد. باتری گریپ، دستگیره ای است که در قسمت زیرین یک دوربین نصب شده و می توان به کمک آن، همزمان از دو عدد باتری با شارژ کامل استفاده کرد. عکاسانی که در طول روز به ظرفیت بیش از یک باتری نیاز دارند می توانند با کمک باتری گریپ، مشکل پایین بودن ظرفیت باتری دوربین های دیجیتال را حل کنند. خوب است بدانید که باتری گریپ ها، از باتری های قلمی نیز پشتیبانی می کنند.

رفلکتور

از رفلکتور نیز می توان به عنوان یکی از وسایل مورد نیاز هر عکاس یاد کرد. زمانی که اختلاف نور در دو نقطه از یک تصویر زیاد باشد، این وسیله یاریگر خوبی برای حل این معضل است. عکاسانی که به صورت حرفه ای، عکاسی پرتره، تبلیغاتی و یا صنعتی انجام می دهند، از این وسیله زیاد استفاده می کنند. رفلکتور با تاباندن نور به بخشی از صحنه که روشنایی آن زیاد نیست و سایه دارد، باعث یکنواختی نور تصویر می شود. البته در جاهایی که روشنایی تصویر زیاد است، رفلکتور با ایجاد سایه، نور سوژه را به تعادل می رساند. این وسیله در ابعاد مختلف در بازار موجود بوده و کارایی زیادی در عکاسی حرفه ای دارد.

فلاش اکسترنال

فلاش اکسترنال، از دیگر وسایل ضروری عکاسی به شمار می رود. با توجه به پیشرفت های قابل توجهی که در حوزه ابزار مربوط به عکاسی به وجود آمده، محدودیت هایی که برای عکاسان وجود داشت به مقدار زیادی برطرف شده است. در گذشته، زمانی که نور و روشنایی محیط کافی نبود، عکاس نیز نمی توانست عکس هایی با کیفیت بالا ثبت و ضبط کند، اما امروزه با به بازار آمدن فلاش اکسترنال، حتی در تاریکی مطلق نیز می توان عکاسی کرد. قدرت پرتاب نور بالا از جمله مزیت های و ویژگی های این وسیله می باشد.

وسایل ضروری عکاسی

ریموت شاتر

از دیگر وسایل مورد نیاز هر عکاس، ریموت شاتر است. یکی از مسائلی که باعث کاهش کیفیت عکس می شود، لرزش دوربین در هنگام برخورد دست به آن است. برای حل کردن این مشکل، ریموت شاترها یاریگران خوبی هستند. ریموت شاتر که یک نوع کنترل از راه دور می باشد، به عکاس کمک می کند بدون لمس دوربین، عکس را ثبت کند؛ بدون آنکه لرزش دست او کاهش کیفیت عکس ها را باعث شود.

لنزها

عکاسی در شرایط مختلف، به حضور لنزهای متفاوت نیازمند است. گاهی اوقات، یک عکاس برای ثبت عکس، نیاز به لنز واید و گاهی، نیازمند لنز تله است. پس باید با توجه به موقعیت و شرایط سوژه لنزهای مناسب آماده شود.

فیلتر

از دیگر وسایل ضروری عکاسی می توان به فیلتر اشاره کرد. فیلتر، بر روی لنز دوربین نصب شده و محافظت از لنز و تاثیر بر کیفیت عکس نمونه ای از مزیت های حضور آن می باشد. این فیلتر، شیشه ای است و انواع و اقسام گوناگون از جمله یو وی و پولاریزه دارد. جهت از حذف رفلکت ناخواسته و یا تشدید رفلکت ها، فیلتر کارایی بالایی از خود نشان می دهد.

مموری کارت

از دیگر وسایل مورد نیاز هر عکاس، می توان به مموری کارت اشاره کرد. کسانی که دائم در سفر هستند و عکس های زیادی را ثبت می کنند، نیاز به یک مموری کارت و یا کارت حافظه دارند. این شیء، مشکل کمبود فضا را برای ثبت عکس های بیشتر حل کرده و محدودیت در گرفتن عکس را به روش خود از بین می برد.

قیمت وسایل رشته عکاسی (وسایل مورد نیاز هر عکاس) چقدر است

قیمت وسایل رشته عکاسی (وسایل مورد نیاز هر عکاس) چقدر است؟

برای دریافت قیمت وسایل رشته عکاسی می بایست به فروشگاه هایی مراجعه کرد که به صورت حرفه ای، این وسایل را می فروشند. در این فروشگاه ها می توان لیست کاملی از وسایل مورد نیاز هر عکاس را یافت و آنها را با بهترین قیمت خریداری کرد. نکته ی مهمی که لازم می دانیم در این خصوص بیان کنیم، این است که اگر تازه به جمع علاقه مندان به این رشته پیوسته اید و می خواهید هنر عکاسی و تکنیک های آن را یاد بگیرید، تا زمانی که از علاقه خود، و ادامه این رشته اطمینان پیدا نکرده اید، برای خرید لیست کامل تجهیزات این رشته اقدام نکنید.

وقتی به کلاس هایی که در خصوص عکاسی برگزار می شوند، مراجعه می کنید، لیستی از وسایل مورد نیاز به شما داده می شود. در خرید اقلامی که در این لیست نوشته شده، دست شما کاملا باز است و می توانید از بین تمامی ابزارهای مورد نیاز، آنهایی را که فکر می کنید به آن نیاز شدید دارید، تهیه کنید. دوره های عکاسی که توسط بهترین اساتید برگزار می شوند، به شما کمک می کنند تا ضروری ترین لوازم این هنر را شناسایی، و تهیه کنید. شما می توانید بعد از آنکه در این رشته، از نظر اطلاعات به سطح متوسطی رسیدید، مشغول خرید تجهیزات حرفه ای عکاسی شوید.

جمع بندی

ما در این مقاله، وسایل مورد نیاز هر عکاس را معرفی کردیم. درست است که عکاسی یک هنر است و خلاقیت و ذوق عکاس، حرف اول را در ثبت عکس هایی با کیفیت می زند، اما باید توجه داشت که بدون حضور وسایل ضروری، عکاسان با محدودیت های زیادی مواجه خواهند بود. چنانچه علاقه فراوانی به این هنر دارید و با تجهیزات مورد نیاز این هنر آشنا نیستید، توصیه می کنیم در دوره عکاسی نیک اندیشان شرکت کنید. صفر تا صد هنر عکاسی در این دوره آموزش داده خواهد شد و اساتیدی که در حال تدریس این دوره هستند، تمامی نکاتی که برای حرفه ای شدن در این حوزه نیاز است را به علاقه مندان آموزش می دهند.

برای ثبت نام در دوره عکاسی نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
بهترین روش و نکات تقویت ابرو بعد از کاشت ابرو
نوشته بعدی
فتوشاپ چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image