بازار فارکس چیست و چگونه باید در آن معامله انجام داد؟

فارکس چیست؟

فارکس به ارزهی خارجی فارکس گفته می شود. همچنین بزرگترین بازار که در جهان شناخته شده و معروف می باشد بازار فارکس است. این بازار یکی از نقدشونده ترین بازرها بوده و هر لحظه تریلیون ها دلار در این بازار رد و بدل می گردد. این بازار 24 ساعته بوده و در هر ساعتی می توانید از فارکس استفاده نمایید. اگر به دنبال این هستید تا با بازار فارکس بیشتر آشنا شده و ببینید چگونه می توان در این بازار دوام آورد تا اتنها مطلب با ما همراه باشید.

بازار فارکس

بازار فارکس توسط ارزها تشکیل شده و فارکس یک ارز خارجی است که بین خریداران و فروشندگان قابل انتقال می باشد. به عبارتی تبدیل یک ارز به ارز دیگر توسط فارکس صورت می پذیرد. سالها مردم برای خرید و فروش کالا و … از تبادل کالا به کالا استفاده می کردند. اما با گذشت سالیان با بوجود آمدن ارز، این تبادل از شکل سنتی خود خارج شده و به صورت های مختلف صورت گرفت که یکی از آنها انتقال ارز است. همین موضوع باعث شده تا در چند قرن اخیر بازار فارکس ایجاد و رونق پیدا کند. ما بدون تردید می توانیم بازار فارکس را به عنوان یک اختراع جدید و فوق العاده در بازار سرمایه بشناسیم.

امروزه هم بانک ها از قبیل سرمایه گذاری و تجاری برای رضایتمندی حال مشتریان خود بیشترین معاملات خود را در بازار فارکس انجام می دهند.

انواع بازار فارکس

فارکس یا همان ارز خارجی باعث شده تا تبادل کالا و ارز در بین کشورها به راحتی صورت پذیرد. به عبارت دیگر با کمک این بازار می توان ارز خود را با ارز کشور مورد نظر خود تغییر دهیم. مثلا زمانی که اقدام به سفر خارج می کنید، ارز خودتان که در کشور مقصد قابل استفاده نیست پس، با کمک بانک یا شرکت های تایید شده می توان ارز خود را به ارز کشور مقصد تبدیل نمود.

در مورد انواع بازار فارکس نیز باید بگوییم که به طور کل 3 نوع بازار دارد:

بازار نقطه ایی: تبادل ارز به صورت فیزیکی و در مدت زمان کوتاه انجام می پذیرد.

بازار فوروارد: اقدام تبادل ارز با همان قیمت مشخص شده در یک زمان و تاریخ مشخص در روزهای آتی (نوعی قرار داد) انجام می پذیرد.

بازار آتی فارکس: در این بازار توافق می شود که قیمت و زمان تعیین شده در آینده در یک قرارداد منظور گردد و در همان زمان تعیین شده با همان قیمت تصویب شده تبدیل ارز صورت پذیرد.

تجارت فارکس چگونه است؟

تجارت فارکس FX یکی از مهمترین و فعالترین معاملات در جهان می باشد که توانسته نظر بانک ها و شرکت های بزرگ و توسعه یافته را سمت خود جلب نماید.

این بازار بی شک روزانه در حدود 6.6 تریلیون دلار تراکنش موفق انجام می دهد. همین موضوع یکی از دلایل مهم برای وارد شدن به این بازار یا تجارت است. در رابطه به مکان این بازار باید بگوییم که دارای مکان فیزیکی نبوده و تمام این بازار به صورت شبکه ای الکترونیکی صورت می پذیرد.

معاملات فارکس

معاملات فارکس هم همچون سایر معاملات بوده و کمک می کند تا شما با کمک ارز، دارایی مورد نظر خود را خریداری نمایید. در این معامله فارکس به شما می گوید برای داشتن آن دارایی مثلا یک جفت ارز باید چه مقدار ارز داشته و انتقال دهید.

اضافه کنیم که هر ارز دارای کد مخصوص به خود می باشد.

بازار فارکس چیست و چگونه باید در آن معامله انجام داد؟

چه نکاتی بازار فارکس را از سکون خارج می سازد؟

همانطور که در بالا گفته شد این بازار توسط ارزهای مختلفی که در جهان موجود هستند تشکیل گشته و با عرضه و تقاضا در حال هدایت می باشد. همین موضوع باعث شده تا نتوان به راحتی نرخ ارز را پیش بینی نمود. البته به غیر از عرضه و تقاضا نکاتی هم وجود دارد که می تواند باعث سکون یا حرکت این بازار شود.

  • از نکات مهمی که میتواند تاثیر بسزایی روی روند بازار فارکس داشته باشد وارد شدن بانک های مرکزی به این بازار است.
  • پس از آن گزارش های خبری است که می تواند روند رشدی بازار را تحت تاثیر قرار دهد. مثلا اگر یک خبر از یک منطقه به عنوان مثال ترکیه داده شود که سرمایه وارد شده در آن دو برابر می گردد، میل سرمایه گذاران و بانک های تجاری به آن سمت سوق پیدا کرده و ارزش تقاضا نیز مطمئنا در این منطقه افزایش خواهد یافت. همچنین نظر منفی در مورد آن منطقه می تواند روی کاهش قیمت ارز منطقه تاثیر داشته باشد.
  • از دیگر دلایلی که می تواند سیل نزولی یا برعکس را برای بازار فارکس داشته باشد دخالت احساسات بازار است.
  • داده های اقتصادی هم می تواند روی روند بازار فارکس تاثیر مثبت یا منفی داشته باشد.
  • در کنار توجه به سرمایه گذاری در منطقه بایستی به رتبه بندی اعتباری هم توجه نمود. چرا که کشوری که دارای رتبه اعتباری بالایی باشد، یک منطقه امن برای افراد، بانک ها و شرکت ها می باشد.

معاملات فارکس چگونه انجام می شود؟

برای معامله کردن در بازار فارکس راه های مختلفی ممکن است وجود داشته باشد، اما همه این راهها با فروش ارز موجود و خرید ارز دیگر (تبادل ارزی) ممکن می باشد. این روش هم توسط یک کارگزار فارکس صورت می پذیرد. کارگزار فارکس با کمکنرم افزارهای مخصوص که نرخ ارز را به شکل لحظه ای نمایش می دهند، کار انتقال اطلاعات سفارش های معاملاتی تریدر به بازار جهانی را انجام می دهند.

پس در مرحله آول شما باید کارگزار مناسب را پیدا کنید. حتما باید بین شما و کارگزار قرارداد رسمی منعقد شود. بعد از عقد قرارداد، یک حساب به نام مشتری با نام عبور و رمز شخصی ایجاد میشود که مشتری از طریق آن و نرم افزارهای برخط کارگزاری قادر به رصد اتفاقات و انجام معاملات ارزی خود باشد.

کارگزار از مشتری مبلغی که مشتری تمایل دارد تا با آن وارد بازار شود و پشتیوانه حساب خود قرار دهد را دریافت خواهد کرد و به این حساب واریز خواهد کرد. اما یک سوال مهم!

آیا بازار فارکس در ایران قانونی است؟

بازار فارکس در ایران نامشروع است. طبق نظر دولت، معامله ارز تنها از طریق صرافی ها قانونی است. اما چرا نامشروع است؟

خروج ارز از کشور

اولین دلیل خروج ارز از کشور است. در معاملات فارکس چون یک بازار جهانی است، ارز از کشور خارج میشود و این یک ضرر اقتصادی خواهد بود.

پیچیدگی بازار فارکس چیست ؟

مورد دیگر پیچیدگی بیش از حد معاملات فارکس است. طبق گفته های دینی هنگامی که نسبت به چیزی آگاهی وجود ندارد نباید وارد آن شد و با توجه به پیچیدگی فارکس و عدم آگاهی مردم، بیشتر افرادی که در این بازار فعالیت می کنند متضرر خواهند شد.

اگر مایل به آموزش دوره فارکس و افزایش آگاهی خود هستید و می خواهید وارد این بازار سودآور شوید، از دوره های تیم تخصصی نیک اندیشان بهره ببرید و در کوتاه ترین زمان ممکن آموزش ببینید و با توانایی بالا وارد این عرصه شوید.

بازار فارکس چیست و چگونه باید در آن معامله انجام داد؟

جمع بندی بازار فارکس چیست ؟

به ارز خارجی، فارکس گفته می شود و در بازاری که یک ارز با ارز دیگر معامله و تبدیل شود را بازار فارکس می گویند. فارکس را می توان با مخفف FX (forex) نیز شناخت. فارکس معایب و مزایای خاص خود را دارد و اگر قصد دارید در این بازار فعالیت کنید، حتما از دوره های آموزشی فارکس نیک اندیشان بهره ببرید.

این بازار 24 ساعته در تمام مراکز مالی بزرگ جهان قابل استفاده می باشد. یعنی شما می توانید به عنوان یک کاربر در هر لحظه و ساعتی که مدنظرتان است از این بازار استفاده نمایید.

در صورتی که تازه وارد این بازار شده اید بهتر است در ابتدا کار را با کمک یک شرکت معتبر یا بانک هایی که در این حیطه کارایی دارند انجام دهید تا مشکلی ایجاد نشود و با آسودگی کارتان پیش رود.

برای ثبت نام در دوره فارکس نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

آیا نیک اندیشان به جز دوره فارکس، دوره های آموزشی دیگری در حوزه مالی، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه مالی، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از:

دوره فارکس ، دوره آموزش ارز دیجیتال ، دوره آموزش بورس

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، هلدینگ آموزشی نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از  دوره های آن می پردازیم :

حوزه پیراپزشکی (طب) 

دوره طب سنتی، دوره داروخانه، دوره کمک پرستاری، دوره دستیار دندانپزشک ، دوره لیزر موهای زائد، دوره کاشت مو، دوره کاشت ابرو

حوزه فنی مهندسی

دوره پکیج ، دوره تعمیرات موبایل ، دوره تعمیر اسپیلت ، دوره تعمیر یخچال ، دوره نصب دوربین مدار بسته

حوزه مدیریت کسب و کار

دوره BBA ، دوره MBA ، دوره DBA یکساله ، دوره POST DBA

حوزه حسابداری و بازرگانی

دوره حسابداری ، دوره بازرگانی ، دوره آموزش صادرات و واردات

حوزه روانشناسی کاربردی

دوره بازی درمانی ، دوره مونته سوری 

حوزه هنری

دوره عکاسی ، دوره بازیگری

نوشته قبلی
استفاده و نگهداری از اسپیلت
نوشته بعدی
کاربرد و مزایای مینی اسپیلت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image