تفاوت فارکس و بورس در چیست

تفاوت فارکس و بورس در چیست؟

تفاوت فارکس و بورس، موضوعی است که ما در این مقاله قصد داریم در مورد آن توضیحاتی را به شما ارائه دهیم. روش هایی که امروزه ما برای کسب درآمد از آنها استفاده می کنیم، با گذشته تفاوت های زیادی کرده است. در گذشته اگر با کسی در مورد بورس و فارکس صحبت می کردید، حتما به دیوانه بودن شما شک می کرد، اما امروزه اگر جایی در مورد آن صحبت کنید، به چشم یک انسان آینده نگر به شما نگاه می کنند. کسانی که برای اولین بار می خواهند وارد معاملات مجازی شوند، بین تنوع بازارهای مالی گیر افتاده و نمی دانند کدام را انتخاب کند. ما از فرصت استفاده کرده و قصد داریم در مورد تفاوت هایی که بین فارکس و بورس وجود دارد، نکاتی را توضیح دهیم؛ پس در ادامه با ما همراه باشید.

بازار سهام چیست؟

قبل از صحبت در مورد تفاوت فارکس و بورس، بهتر است تعریفی ساده و روشن در خصوص بازار سهام ارائه کنیم. بازار بورس یک نوع بازار مالی به شمار رفته و قدمت زیادی دارد. بر خلاف برخی بازارهای مالی که قدمت زیادی ندارند، بازار سهام تاریخچه قابل ملاحظه ای دارد. موضوعی که تاریخ در مورد قدمت این بازار بیان می کند، به حدود 200 سال پیش بر می گردد. در آن زمان، مردم در بازاری که در شهر لندن وجود داشت، اقدام به خرید و فروش سهام شرکت های مختلف می کردند. برای مثال، برخی افرادی که در حوزه ساخت و ساز مشغول بودند، مقداری از سرمایه مردم را جذب می کردند و در عوض، به آنها اوراق سهام می دادند.

در بازار سهام، مردمی که از آنها به عنوان سهامدار یاد می شود، سهامی را خریداری کرده و هر زمان که صلاح بدانند آن را می فروشند و برای خرید سهام دیگری اقدام می کنند. امروزه، بازارهای بورس در دنیا با تحولات زیادی مواجه شده اند و اغلب آنها زیر نظر دولت همان کشور کار می کنند. اگر انجام معامله در این بازار با تدبیر و منطق همراه باشد، افراد می توانند سود خوبی را به دست آورند و به همین دلیل است که عده زیادی سعی دارند سرمایه خوبی جمع کرده و در بازار بورس سرمایه گذاری کنند.

موضوع دیگری که به صحبت در مورد تفاوت فارکس و بورس کمک می کند این است که بازار سهام مربوط به شرکت های تجاری است که در قالب فعالیت های اقتصادی مشغول به کار هستند. توجه داشته باشید این بازار به صورت متمرکز و در یک فضای فیزیکی اداره می گردد.

تفاوت میان فارکس و بورس در چیست

بورس فارکس چیست؟

در ادامه صحبت در خصوص تفاوت فارکس و بورس، می بایست در مورد بازار فارکس نیز توضیحاتی ارائه کنیم. این بازار یکی از بزرگ ترین بازارهای مالی دنیاست و گستردگی زیادی را می توان برای آن عنوان کرد. در فارکس، معاملات به صورت غیر متمرکز انجام می شوند و هدف آن نیز انجام تجارت و مبادله، بدون مکان فیزیکی است.

خوب است توجه داشته باشید، بازار فارکس، بازار برابری ارزهاست. در این بازار، روزانه، چیزی بیش از 5 تریلیون دلار مبادله انجام می شود و این یکی از مهم ترین امتیازات فارکس به شمار می رود. forex در نوع خود محبوبیت زیادی داشته و کسانی که در آن حضور پیدا می کنند، اگر بتوانند سرمایه زیادی با خود به همراه داشته باشند و علاوه بر سرمایه به تکنیک های معامله نیز مسلط باشند، سود خوبی از این راه به دست خواهند آورد.

تفاوت فارکس و بورس چیست؟

بعد از آشنایی با بازارهای مالی بورس سهام و فارکس، وقت آن است که در خصوص تفاوت فارکس و بورس صحبت کنیم. برخی از مهم ترین تفاوت هایی که بین این دو مقوله وجود دارد، به شرح زیر می باشد:

موضوع مورد معامله

از دیگر تفاوت هایی که می توان بین فارکس و بورس عنوان کرد، موضوع مورد معامله است. در فارکس، ارزها به صورت جفتی معامله می شوند؛ جفت ارزها به جفت ارزهای اصلی، اگزوتیک، کالایی و فرعی تقسیم بندی می شوند.

در بازار بورس، شرکت ها، سهام خود را ارائه می کنند. معمولا شرکت هایی که به صورت پیشرو و یا غیر پیشرو در اقتصاد یک کشور حضور دارند، در بازار سهام، به معامله گذاشته می شود. در ایران نیز می توان شرکت هایی را که در حوزه های انرژی، دارویی و غیره فعال هستند، خرید و فروش کرد.

مکان و تفاوت فارکس و بورس

تفاوت فارکس و بورس، از نظر مکان قرارگیری این دو بازار، از جمله مسائل مهمی است که می بایست در خصوص آن صحبت شود. شما در کل دنیا را که بگردید، نمی توانید یک مکان فیزیکی و واقعی به نام بازار فارکس را بیابید، اما در همه کشورها، یک محل خاص برای انجام فعالیت های بازار سهام در نظر گرفته شده است. فضایی که بازار سهام در آن قرار دارد، واقعی و حضوری است و در قالب بورس مرکزی وظیفه دارد بازار را اداره کند. در فارکس همه چیز به صورت مجازی انجام می شود؛ به عبارت دیگر، فارکس یک شبکه بین بانک های معتبر در دنیا به شمار می رود.

ساعات کاری

اگر در همه جای دنیا به ساعات اداری بازار بورس نگاه کنید، متوجه یک نکته مشترک بین آنها خواهید شد و آن هم فعال بودن بازار بورس در ساعات اداری است. بازار فارکس، از نظر ساعات فعالیت با محدودیت مواجه نیست و تنها در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل بوده و هیچ معامله ای در آن انجام نمی شود.

بررسی تفاوت فارکس و بورس

درصد و میزان سود و زیان

یکی دیگر از مواردی که می توان از آن به عنوان تفاوت فارکس و بورس یاد کرد، سود و زیان است. کسانی که در بورس فعالیت می کنند، سود زیادی نمی توانند به دست آورند؛ اما کسانی که در بازار فارکس معامله می کنند، قادرند بدون محدودیت، سود کسب کنند. البته، به همان اندازه که می توان سود کسب کرد، ممکن است به همان اندازه نیز ضرر، نصیب معامله کننده شود.

نقد شوندگی و نوسان

از دیگر موارد تفاوت فارکس و بورس، نوسان و نقد شوندگی است. میزان نقدشوندگی، با درصد معامله هایی که در فارکس صورت می گیرد، رابطه ای کاملا مستقیم دارد؛ به عبارت دیگر باید بگوییم، هر قدر حجم معامله ها در فارکس بیشتر باشد، میزان نقدشوندگی نیز افزایش پیدا خواهد کرد. نقدشوندگی که ما در بازار فارکس مشاهده می کنیم، بیش از نقدشوندگی است که در بورس به چشم می خورد. البته، در انجام معامله ها نباید نوسان ها را نیز از یاد برد. در بازاری که نقدشوندگی بالایی دارد، نوسان نیز بالاتر بوده و این موضوعی است که معامله کنندگان نباید آن را از خاطر ببرند.

شرایط مالکیت

وقتی فردی در بازار فارکس، ارزی را می خرد به صورت مجازی مالک آن است. اما شرکت کنندگان در بورس، وقتی سهام یک شرکت را می خرند، بخشی از مالیکت آن به فردی تعلق دارد که سهم شرکت مذکور را خریده است. مالکیت در فارکس واقعی نیست، اما در بورس، واقعی تر است.

 

با وجود تفاوت فارکس و بورس، بهترین انتخاب بین بورس و فارکس چیست؟

با وجود تفاوت فارکس و بورس، بهترین انتخاب بین بورس و فارکس چیست؟

حال که متوجه شده اید تفاوت فارکس و بورس چیست، حتما از خودتان می پرسید که بهترین انتخاب بین بورس و فارکس چیست؟ پاسخ به این سوال کار چندان راحتی نیست؛ زیرا هم بورس و هم فارکس طرفداران پر و پا قرص خودشان را دارند. بنابراین شما باید طبق بررسی های خودتان به یک نتیجه ی درست برسید.

همان طور که گفته شد سرمایه گذاری در بورس، با مبالغ اندک امکان پذیر نیست و برای اینکه به سود بالایی برسید، باید مبلغ زیادی را سرمایه گذاری کنید؛ اما در فارکس شما می توانید با سرمایه کمتری سود بسیار بیشتر از بورس به دست آورید. البته، به شرط آنکه در این زمینه اطلاعاتتان کامل و بروز باشد.

از آن جایی که شما در فارکس، نه محدودیت زمانی و نه محدودیت مکانی دارید، این امکان برایتان فراهم است که در هر کجا و در هر زمانی ترید انجام دهید. اما در بورس شما حتما موظفید در تایم اداری خرید و فروش سهام را به پایان برسانید.

بهتر است قبل از اینکه دست به سرمایه گذاری بزنید، شرایط شغلی و وقت آزاد خود را در نظر گرفته و در دوره های آموزشی این دو بازار شرکت کنید و به اصطلاح، با دست پر وارد ترید شوید.

تفاوت فارکس با بورس

جمع بندی

تفاوت فارکس و بورس موضوعی بود که ما در این متن در خصوص آن صحبت کردیم. افرادی که می خواهند در یکی از این دو بازار حضور پیدا کنند، می بایست سرمایه گذاری خود را با آموزش همراه کنند. افرادی که بدون شرکت در دوره ها، شروع به سرمایه گذاری می کنند، نباید انتظار موفقیت در این حوزه را داشته باشند. اگر علاقه مندید مبلغی که در اختیار دارید را حفظ کنید، توصیه می کنیم در دوره فارکس نیک اندیشان شرکت کنید. با حضور در این دوره، اطلاعات و دانسته هایتان در مورد فارکس افزایش پیدا کرده و سود زیادی به دست آورید. آموزش، ضامن موفقیت در سرمایه گذاری می باشد.

برای ثبت نام در دوره آموزش فارکس نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

آیا نیک اندیشان به جز دوره ارز فارکس ، دوره های آموزشی دیگری در حوزه بازار های مالی، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه بازار های مالی و سرمایه گذاری، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از :

دوره ارز دیجیتال (بیت کوین) ، دوره آموزش بورس

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از  دوره های آن می پردازیم :
حوزه ماساژ

نوشته قبلی
سایت فارکس فکتوری چیست؟ و چه کاربردی دارد؟
نوشته بعدی
ارز دیجیتال اتریوم (ETH) چیست؟ (همه چیز درباره ی اتریوم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image