روانشناسی فارکس

روانشناسی بازار فارکس چیست؟ (اهمیت روانشناسی بازار فارکس)

با افزایش توجه به بازار فارکس و افزایش علاقمندی کسانی که می خواهند از این بازار به سودهای کلانی دست پیدا کنند، آشنایی با سازوکار و پیش نیازهای آن لازم و ضروری به نظر می رسد. مبادله و یا ترید کردن در این بازار، کار بسیار سختی است و همیشه با فراز و فرودهای زیادی همراه است و یکی از راه هایی که می توان برای سوار شدن به این پستی و بلندی ها عنوان کرد، آشنایی با روانشناسی بازار فارکس است. چنانچه علاقه مند هستید اطلاعات بیشتری در این حوزه دریافت کنید، پیشنهاد می کنیم ادامه این مقاله را مطالعه کنید.

روانشناسی بازار فارکس در مورد چه موضوعی صحبت می کند؟

یکی از مهم ترین مسائلی که بازارها را به حرکت وا می دارد، احساسات هستند. وقتی مردم احساس می کنند، یک سهم و یا یک ارز، ممکن است آینده خوبی داشته باشد سعی می کنند هر چه سریع تر برای خرید آن اقدام کنند. به این حس که باعث می شود مردم با توجه به آن و با در نظر گرفتن آن، برای خرید و یا فروش یک ارز در بازار فارکس اقدام کنند، روانشناسی فارکس گفته می شود. به عبارت دیگر، نحوه تجارت کردن افراد و معامله کردن در این بازار با احساسات برخی کسانی که در این بازار حضور دارند، ارتباط داشته و این گونه است که روانشناسی باعث جهت گیری بازارهای مالی خواهد شد.

موضوعی که باید در مورد روانشناسی بازار فارکس فراموش نگردد، استفاده به جا از آن است. یک معامله گر می بایست، همیشه منطقی رفتار کند و به خاطر دریافت سود بیشتر، دست به انجام اعمال نسنجیده نزند. معامله گرانی که می دانند روانشناسی بازار بر خرید و فروش ارزها تاثیر زیادی دارد، تحت تاثیر آن قرار نگرفته و با توجه به مهارت ها و با توجه به دانشی که در این حوزه به دست آورده است برای خرید اقدام می کند.

روانشناسی بازار فارکس چیست

اصول روانشناسی فارکس

برای موفقیت در بازار فارکس، لازم است که در مورد روانشناسی بازار فارکس اطلاعاتی کسب شود و کسانی که می خواهند در این بازار با موفقیت عمل کنند و سود خوبی به دست آورند باید با مقوله روانشناسی آشنایی داشته باشند. برخی از مهم ترین اصولی که به معامله گران کمک می کند در بازار پرچالش فارکس موفق عمل کنند، در ادامه آورده شده است.

کنترل کردن احساسات

یکی از اصول روانشناسی بازار فارکس، کنترل کردن احساسات در موقع معامله کردن است. توجه داشته باشید که برخی احساسات ما، مانند ترس، می توانند باعث شکست شوند. تریدرهایی که می ترسند بر روی یک ارز آینده دار سرمایه گذاری کنند، بدون شک فرصت های زیادی را از دست می دهند و نمی توانند به مانند کسانی که بدون ترس در این بازار قدم می گذارند، سود کسب کنند. البته توجه داشته باشید که منظور ما از بدون ترس عمل کردن، بدون فکر، معامله کردن نیست؛ وقتی قرار است معامله ای انجام دهید، تمام جوانب کار را بسنجید و سپس اگر موقعیت و شرایط را برای سرمایه گذاری مناسب دیدید، حال وقت آن است که بدون ترس، وارد عمل شده و کاری را که فکر می کنید درست است انجام دهید.

یکی از راهکارهایی که به شما کمک می کند بدون ترس در بازار فارکس سرمایه گذاری کنید، اختصاص دادن قسمتی از پولتان است که به آن، احتیاجی ندارید. کسانی که تمام زندگی خود را به پول نقد تبدیل کرده و در این بازار ورود پیدا می کنند، هر حرکتی که می خواهند انجام دهند همیشه با ترس و نگرانی همراه است و از قضا این افراد نیز جزء کسانی هستند که بیش از همه با شکست و خسران مالی رو به رو می شوند.

 

کاربردی ترین اصول روانشناسی بازار فارکس

 

تکرار و تمرین

از دیگر اصول روانشناسی بازار فارکس، تکرار و تمرین است. تمرین کردن به تریدرها کمک می کند تا بر اصول و قواعدی که در بازار فارکس حاکم است، آشنایی پیدا کرده و حرکاتی را که باعث تغییر جهت مسیر بازار می شود، به خوبی شناسایی کنند. بازار فارکس برای مبتدیان شرایط خوبی برای معامله کردن فراهم کرده و آماتورها می توانند با حساب دمو مهارت های مورد نیاز برای حضور در این بازار را به دست آورند. این حساب به شما کمک می کند تا با سرمایه گذاری مبالغ کم، نحوه ترید کردن در فارکس را آموزش ببینید و با افزایش تکرار و تمرین از شکست های مالی جلوگیری به عمل آورید.

شناخت استراتژی های درست بازار و به کار بردن آنها یکی از بهترین راه هایی است که می تواند موفقیت در این بازار را تضمین کند. تسلط پیدا کردن به این استراتژی ها تنها با تکرار و تمرین در طی زمان به دست می آید.

صبور بودن

از دیگر اصول روانشناسی بازار فارکس، صبور بودن و فراموش کردن طمع برای کسب سودهای کلان در یک بازه زمانی کوتاه مدت است. همه ما باور داریم که بازار فارکس از جمله بازارهای پر سود به شمار می رود، اما باید توجه داشت که عجله کردن و صبور نبودن تنها باعث ضررتان می شوند. معمولا افرادی که بدون توجه به استراتژی های بازار، دچار شکست های مالی می شوند، روحیه خود را از دست داده و تصمیمات نا به جایی می گیرند. برخی از این شکست خوردگان برای آنکه خسارت به وجود آمده را جبران کنند، بدون فکر و بررسی شرایط بازار، سرمایه گذاری سنگینی انجام می دهند و شرایطی بدتر از آنچه که هست به وجود می آورند. برای اجتناب از چنین شرایطی، متخصصان توصیه می کنند قبل از حضور در این بازار، صبور بودن را یاد بگیرید.

خواندن مقاله مرتبط : تقویم اقتصادی فارکس چیست؟

روانشناسی بازار فارکس

3 درس روانشناسی فردی در فارکس (روانشناسی بازار فارکس) که باید بدانید!؟

برای آنکه مبحث روانشناسی بازار فارکس را به صورت کامل بیان کنیم، می خواهیم سه درس بسیار مهم در مورد روانشناسی فردی در فارکس بیان کنیم؛ این درس ها به شرح زیر هستند:

درس شماره 1

هیچ یک از تحلیل هایی که در بازار فارکس مطرحند، به صورت صد در صدی نبوده و ممکن است خطا داشته باشند. این، یکی از حقیقت های فارکس است و همه معامله کنندگان حرفه ای از آن اطلاع دارند. اینکه تریدر چقدر خوب تحلیل می کند، اصلا مهم نیست؛ گاهی ممکن است، همه چیز بر خلاف تحلیل انجام شده، پیش برود.

درس شماره 2

بازار فارکس با کسانی که می خواهند از روی حرص معامله کنند، هیچ کاری نداشته و به آنها رحم نمی کند. حرص و طمع، مهم ترین عامل نابودی سرمایه و ورشکست شدن فرد است.

درس شماره 3

کسی که می خواهد با ورود به فارکس، پول خوبی به دست آورد، می بایست برنامه ریزی داشته باشد و یک استراتژی مطمئن و تضمین شده برای خود انتخاب کند. برنامه ریزی کردن، ریسک معاملات و از دست رفتن سرمایه را کاهش می دهد و در ضمن، به تریدر اجازه نمی دهد که با توجه به احساسات خود معامله کند.

درس شماره 4

یکی از مهم ترین و کاربردی ترین اصول روانشناسی بازار فارکس، نداشتن اعتماد به نفس بیش از حد است. درست است که همه می گویند ما آدم ها با کمک اعتماد به نفس است که می توانیم در زندگی و کارمان موفق باشیم، اما نباید این نکته را فراموش کرد که اعتماد به نفس بیش از اندازه در فارکس، ممکن است افراد و سرمایه شان را به مرز نابودی بکشاند. اعتماد به نفس اگر به اندازه کافی باشد، می تواند به فرد کمک کرده و او را در رسیدن به اهدافش از سرمایه گذاری در فارکس کمک کند. این اصل، به تریدرها امکان می دهد تا نسبت به استراتژی که دارند، پایبند بوده و در نهایت به سود برسند.

درس شماره 5

از دیگر اصول بسیار مهم در روانشناسی بازار فارکس، ارزیابی کردن هدف ها و همه تصمیماتی است که فرد دارد. اگر می خواهید حضور موفقی در فارکس داشته باشید، اول از همه هدف خود را شناسایی و مشخص کنید و سپس، با جمع آوری اطلاعات لازم و ضروری، عواقبی که تصمیم شما ممکن است در برداشته باشد، ارزیابی کنید. به این گونه می توانید بهترین تصمیم ها را برای فعالیت در فارکس بگیرید و نگران از دست رفتن سرمایه تان نباشید.

3 درس روانشناسی فردی در فارکس (روانشناسی بازار فارکس) که باید بدانید

روش های عملیاتی برای تقویت روانشناسی بازار فارکس چیست؟

روش های تست شده زیادی برای تقویت روانشناسی بازار فارکس وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم:

۱-مانند یک ربات عمل کنید؛

شما به عنوان یک تریدر در ۸۰ درصد مواقع باید بر اساس پلن معاملاتی خود خرید و فروش کنید. در ۲۰ درصد حالت های معاملاتی تنها می توانید در پلن خود با توجه به شرایط بازار فارکس انعطاف به خرج دهید.

۲-روی استراتژی خود پایبند باشید حتی در سیل و زلزله؛

در وهله اول باید استراتژی معاملاتی درستی برای خود انتخاب کنید و سپس باید روی این استراتژی پایبند بمانید. حتی اگر تمامی تریدر های جهان یک جفت ارز را خرید و فروش کنند، شما هرگز نباید تحت تاثیر قرار گرفته و استراتژی تان را نادیده بگیرید.

۳-برای معاملات فارکس پول قرض نگیرید؛

از نظر روانشناسی، سرمایه وارد شده به فارکس نباید قرض یا پول خانه و ماشین باشد؛ چرا که فشار روانی وارد شده در اثر نوع سرمایه، اجازه تصمیم گیری درست در فارکس را نمی دهد.

4- ضرر، هر چه کمتر بهتر؛

این نکته را در نظر داشته باشید که ضرر کمتر می تواند شما را در بازار نگه دارد. مدیریت ضرر در ترید می تواند از ضرر های بیشتر جلوگیری کند.

روش های عملیاتی برای تقویت روانشناسی بازار فارکس چیست؟

جمع بندی

ما، در این مقاله به صحبت در مورد روانشناسی بازار فارکس پرداختیم. نکته مهمی که تریدرها باید به آن توجه داشته باشند این است که بازار مالی فارکس به احساسات افراد اهمیتی نداده و آن جور که خودش صلاح می داند به پیش می رود و این معامله گران  هستند که باید احساساتی چون ترس، غم و عصبانیت را در موقع معامله کردن فراموش کنند. به افرادی که علاقه مند هستند با مقوله روانشناسی در بازار فارکس آشنایی بیشتری پیدا کنند، توصیه می کنیم در دوره فارکس نیک اندیشان شرکت کنند. کامل ترین و جزئی ترین نکات، توسط اساتیدی که به عنوان تریدرهای موفق از آنها یاد می کنند، در این دوره آموزشی تدریس می شود.

برای ثبت نام در دوره آموزش فارکس نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
ارز دیجیتال شیبا اینو(shiba inu) چیست؟
نوشته بعدی
شاخص فرابورس چیست؟ (انواع شاخص های فرابورس)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image