شاخص فرابورس ایران

شاخص فرابورس چیست؟ (انواع شاخص های فرابورس)

امروزه شرکت ها برای آنکه کسب درآمد کنند، از روش های متفاوتی استفاده می کنند. یکی از روش های کارآمد برای افزایش میزان سود، حضور در بازار بورس است. بورس، بازاری است که سهام شرکت ها و اوراق بهادار در آن معامله و یا خرید و فروش می شود و این، یکی از راه هایی است که می توان برای کسب درآمد روی آن حساب کرد. از جمله مسائلی که ذهن اغلب مبتدیان و کسانی را که به تازگی وارد بازار بورس شده اند، به خود مشغول کرده این است شاخص فرابورس چیست و چرا باید با آن آشنایی داشته باشند. ما در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را در این حیطه در اختیار شما قرار دهیم؛ پس در ادامه ما را همراهی کنید.

فرابورس چیست؟

یکی از مهم ترین اهدافی که شرکت ها در پی به دست آوردن آن هستند، تامین سرمایه برای انجام فعالیت هایشان است. به همین دلیل است که اغلب شرکت ها در بازار بورس حضور پیدا می کنند تا بتوانند سرمایه مورد نیاز خود را تامین کنند. فرابورس نیز مانند بورس، بازاری است که در آن اوراق بهادار و سهام شرکت ها مورد مبادله قرار می گیرد، اما یکی از مهم ترین تفاوت هایی که با بورس دارد راحت تر بودن شرایط معاملات در این بازار است. شرکت هایی که شرایط لازم برای حضور در بازار بورس را ندارند می توانند ابتدا از فرابورس شروع کرده و به این شکل سرمایه مورد نیاز را جذب کنند. در بازار بورس، دامنه نوسان 5 درصد است، اما در فرابورس، دامنه نوسان 3 درصد می باشد.

شاخص فرابورس چیست

انواع شاخص فرابورس

شاخص فرابورس به انواع و اقسام گوناگون دسته بندی شده است که برای محاسبه هر یک از آنها فرمول ریاضی و اعداد و ارقام خاص استفاده می شود. یکی از مهم ترین کاربردهایی که می توان برای این شاخص نام برد، بررسی وضعیت گذشته و حال بازار سرمایه گذاری است. همانطوری که اشاره کردیم این شاخص، انواع و اقسام متفاوتی داشته و از جمله مهم ترین آنها می توان به شاخص کل و شاخص کل هم وزن اشاره کرد. این دو شاخص در مقایسه با بقیه اهمیت بیشتری داشته و در ادامه این دو را معرفی خواهیم کرد.

شاخص کل

یکی از مهم ترین و پرکاربردترین شاخص های فرابورس، شاخص کل است. این شاخص توسط اغلب کسانی که در این بازار حضور دارند، مورد استفاده قرار گرفته و بسیار کاربردی می باشد. شاخص کل، سطح عمومی قیمت و سود سهام شرکت هایی که در فرابورس حاضر هستند را نشان می دهد. فاکتور دیگری که با این شاخص به دست می آید، میانگین بازدهی در سرمایه گذاری در فرابورس است. توجه داشته باشید که در مورد این شاخص، خود عدد اهمیتی نداشته و در واقع تغییراتی که در حوزه قیمت رخ می دهد، اهمیت زیادی برای معامله گران و حاضران در این بازار دارد.

از شاخص کل به شاخص بورس تهران و شاخص قیمت و بازده نقدی نیز یاد می کنند. ذکر این نکته لازم است، شرکت هایی که در فرابورس شرکت کرده و سرمایه بالایی را جذب کرده اند تاثیر بیشتری بر شاخص کل خواهند گذاشت. برای محاسبه شاخص کل، ارزش جاری سهم را در موقع محاسبه، به ارزش جاری سهام در تاریخ مبدا تقسیم می کنند و جواب آن را در 100 ضرب می کنند.

شاخص کل هم وزن

از دیگر انواع شاخص فرابورس می توان به شاخص کل هم وزن اشاره کرد. شاخص کل هم وزن، برای کسانی که به شاخص کل انتقاداتی وارد می کنند، طراحی شده است. برای حساب کردن شاخص کل، از تعداد سهام یک شرکت استفاده شده و به این واسطه است که بدون در نظر گرفتن اندازه و وسعت شرکت ها، اثرات یکسانی بر بازار ایجاد می شود. برای مثال دقت داشته باشید که ده درصد از نوساناتی که در یک شرکت بزرگ رخ می دهد با ده صد از نوسان مثبتی که در یک شرکت کوچک رخ می دهد، به یک اندازه یک در شاخص کم هم وزن تاثیر دارند.

شاخص قیمت

از دیگر انواع شاخص های فرابورس، می توان به شاخص قیمت اشاره کرد. با کمک شاخص قیمت می توان روند عمومی شرکت هایی را که در فرابورس پذیرفته شده اند، بررسی کرد. پارامتری که در این بازار محاسبه می شود قیمت سهام شرکت های بورسی هستند. یکی از مهم ترین تفاوت هایی که بین شاخص قیمت و شاخص فرابورس وجود دارد، این است که شاخص قیمت تنها به بررسی قیمت سهام و در شاخص فرابورس علاوه بر بررسی قیمت سهام، سودی که به صورت سالانه توسط شرکت ها پرداخت می شود، مورد ارزیابی قرار می گیرد. در ضمن در شاخص قیمت، وزن شرکت ها نیز مورد توجه قرار داده می شود.

شاخص قیمت هم وزن

به واسطه شاخص قیمت هم وزن، تمامی شرکت هایی که در فرابورس قرار دارند، با یک وزن برای شاخص قیمت لحاظ می شوند. به همین دلیل است که در شاخص قیمت هم وزن نیز، نوسان های منفی و مثبت شرکت های کوچک و بزرگ در انجام محاسبات به یک اندازه تاثیرگذار هستند.

شاخص فرابورس

جمع بندی

ما در این مقاله به صحبت در مورد شاخص فرابورس پرداختیم. هر یک از شاخص هایی که در این متن معرفی شد، به روشی خاص مورد محاسبه قرار گرفته و معامله گران از آنها استفاده می کنند تا بتوانند وضعیت فعلی بازار و آینده را تا حدی پیش بینی کنند. آشنایی با شاخص های فرابورس برای کسانی که می خواهند در این بازار حضوری فعال داشته باشند، لازم و ضروری به نظر می رسد و به همین جهت است که توصیه می کنیم حتما در دوره بورس نیک اندیشان شرکت کنید. الفبای حضور در این بازار، به صورت کامل و جامع آموزش داده خواهد شد و این تنها یکی از مزیت های شرکت در دوره های آموزشی نیک اندیشان است.

برای ثبت نام در دوره آموزش بورس نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

چرا دوره آموزش بورس نیک اندیشان ؟

هلدینگ آموزشی نیک اندیشان با برگزاری دوره هایی حرفه ای و پر بازده، توانسته یک برند عالی در زمینه آموزشی و کاریابی باشد. چرا که شما با شرکت در دوره های آموزشی نیک اندیشان، مهارت های گوناگونی را توسط اساتیدی مجرب، آموزش می بینید. و در حین آموزش هر آنچه که در بازار کار آن مهارت، نیاز دارید را با زبان ساده و به صورت منتوری (تجربی) به شما منتقل می کنند تا بتوانید در آینده خیلی نزدیک از آن مهارت (حرفه) که یاد گرفته اید، درآمدزایی کنید.

باید بدانید اگر در انتهای دوره احساس کردید، باید در جلسات بیشتری شرکت کنید تا مفاهیم کل دوره را به طور کامل یاد بگیرید، میتوانید بدون پرداخت هیچ هزینه ای دوباره در دوره جدید شرکت کنید و سر کلاس حاضر شوید و همچنین در انتهای دوره پس از آزمونی که از شما گرفته میشود، به شما مدارکی قابل استعلام از دانشگاه و فنی حرفه ای، و آکادمی URS انگلستان با مهر و هولوگرام و قابل استعلام داده می شود. و همچنین توسط موسسه نیک اندیشان معرفی به کار خواهید شد.

آیا نیک اندیشان به جز دوره آموزش بورس ، دوره های آموزشی دیگری در حوزه بازرا های مالی، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه بازار های مالی و سرمایه گذاری، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از :

دوره فارکس ، دوره ارز دیجیتال (بیت کوین) 

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، هلدینگ آموزشی نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از  دوره های آن می پردازیم :

حوزه پیراپزشکی (طب) 

دوره طب سنتی، دوره داروخانه، دوره کمک پرستاری، دوره دستیار دندانپزشک ، دوره لیزر موهای زائد، دوره کاشت مو، دوره کاشت ابرو

حوزه فنی مهندسی

دوره پکیج ، دوره تعمیرات موبایل ، دوره تعمیر اسپیلت ، دوره تعمیر یخچال ، دوره نصب دوربین مدار بسته

حوزه مدیریت کسب و کار

دوره BBA ، دوره MBA ، دوره DBA یکساله ، دوره POST DBA

حوزه حسابداری و بازرگانی

دوره حسابداری ، دوره بازرگانی ، دوره آموزش صادرات و واردات

حوزه روانشناسی کاربردی

دوره بازی درمانی ، دوره مونته سوری 

حوزه هنری

دوره عکاسی ، دوره بازیگری

حوزه کامپیوتر

دوره طراحی سایت ، دوره سئو ، دوره آموزش اتوکد ، دوره آموزش تری دی مکس (3D MAX)

نوشته قبلی
روانشناسی بازار فارکس چیست؟ (اهمیت روانشناسی بازار فارکس)
نوشته بعدی
10مورد از بهترین نرم افزارهای حسابداری آنلاین 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image