کولر گازی یا اسپلیت

مقایسه کولر گازی با کولر هوایی

مقایسه کولر گازی با کولر هوایی

در فصول گرم و سرد سال، خیلی از افراد به دنبال بهترین لوازم سرمایشی و گرمایشی برای ایجاد تعادل دما در محیط کار، منزل و … می گردند. اسپلیت ها یکی از بهترین گزینه ها برای رفع سرما و گرمای بیش از حد برخی فصول می باشند که با ایجاد تعادل دما، رضایت بیشماری از افراد را به دنبال داشته اند. در ادامه این مقاله به مقایسه کولر گازی با کولر هوایی می پردازیم.

مزایای کولرهای گازی یکی از مهم ترین ویژگی های کولرهای گازی است که با استفاده از دوره تعمیر اسپلیت می توانید به سادگی با طرز کار و ویژگی های دیگر این محصول آشنا شوید.

مزایای کولرهای گازی

نبود تهویه مناسب در محل خانه، محل کار و حتی دانشگاه و دیگر مکان ها موجب آشفتگی، عدم تمرکز کافی و در نتیجه بهم ریختن زمان خواب افراد می شود که همین موضوع اهمیت کولرهای گازی را نشان می دهد. گرمای غیر قابل تحمل فصل تابستان و یا اواخر بهار، ممکن است مانع از خواب کافی و آرامش فرد در طول روز شود که به همین علت اسپلیت ها می توانند گزینه مناسبی برای رفع این مشکل باشند.

کولرهای هوا یک راه عالی برای غلبه بر گرمای تابستان با بودجه و هزینه کم هستند. کولر هوا، آب موجود در مخازن ذخیره را تبخیر می کند و سپس به عنوان هوای خنک شده به ما تحویل می شود.

عملکرد اسپلیت یا کولر گازی

اسپلیت ها بر اساس تبخیر مستقیم کار می کنند که از تبخیر آب برای خنک کردن هوا استفاده می کند. در یکی از محبوب ترین طرح ها، آب روی یک پد جاذب و در عین حال متخلخل می ریزد. در همان زمان، یک فن قدرتمند هوا را از طریق پد و به داخل اتاق جریان می‌دهد. رطوبت روی پد تبخیر می شود و گرما را از هوا خارج می کند.

فن، هوای سرد را از طریق یک سیستم کانال یا مستقیماً از طریق یک دریچه به داخل خانه توزیع می کند. به غیر از فن، تنها قسمت فعال یک پمپ است که جریان ثابت آب را روی پد نگه می دارد. برخی از مدل ها به جای تکیه بر مخزنی که کاربر باید به صورت فیزیکی دوباره آن را پر کند، به طور کامل فاقد پمپ هستند.

مناسب ترین شرایط برای سرمایش تبخیری، زمانی است که آب و هوا؛ خشک و گرم باشد. اگر دمای هوای محیط 50 درجه فارنهایت و رطوبت نسبی 10 درصد باشد، یک کولر هوا می تواند دما را 11 درجه فارنهایت کاهش دهد. با این حال، اگر رطوبت 90٪ باشد، دما را فقط 1 درجه فارنهایت کاهش می دهد که قابل توجه است.

مناطق خشک و بیابانی مانند برای استفاده از کولرهای گازی، ایده آل هستند. اکنون که می دانیم یک کولر گازی چگونه کار می کند، اجازه دهید برخی از مزایا و معایب کولر گازی را بررسی کنیم.

در طول ماه های گرم و مرطوب تابستان، اکثر مردم از اسپلیت برای خنک ماندن در خانه یا محل کار خود استفاده می کنند، زیرا آنها کاربردی و ارزان هستند . اما مزایای آن به همین جا ختم نمی شود. مزایای کولر گازی یا اسپلیت، در ادامه بیشتر مورد بحث قرار گرفته است.

اگرچه این دستگاه فوق‌العاده است، اما فاکتورهای ضروری دیگری نیز وجود دارد که هنگام خرید کولر گازی باید در نظر بگیرید. در ادامه به بررسی مزایا و معایب استفاده از کولر گازی می پردازیم. اما، قبل از آن، بیایید نگاهی به نحوه عملکرد کولرهای گازی بیندازیم.

کاربرد اسپلیت در تابستان

معایب کولرهای هوایی و آبی

همانطور که پیش تر اشاره کردیم مزایای کولرهای گازی بسیار زیاد هستند، اما در مقایسه کولر گازی با کولر هوایی ؛ باید یه سری نکات درمورد معایب کولرهای هوایی را بدانید:

  1. از کم آبی بدن و گرمازدگی جلوگیری می کند

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرمای شدید می تواند منجر به کم آبی بدن شود. به این دلیل است که دمای بالا باعث تعریق بیش از حد می شود و باعث از دست دادن آب بدن شما می شود. کولرهای گازی، تعریق را کاهش می دهند که احتمال از دست دادن آب و کم آبی را کاهش می دهد. گرمای بیش از حد نیز می تواند باعث گرمازدگی شود زیرا گرمای شدید می تواند بر توانایی بدن در تنظیم دمای خود تأثیر بگذارد. کولرهای گازی، دمای هوا را کاهش می دهند که می تواند به جلوگیری از گرمازدگی کمک کند.

  1. به کاهش آسم و آلرژی کمک می کند

بسیاری از مردم می پرسند، “آیا دستگاه های خنک کننده هوا باعث آسم می شوند؟” پاسخ صریح خیر است. در واقع کولرهای هوا به بیماران مبتلا به آسم کمک می کنند. هوایی که تنفس می کنیم می تواند توسط کولرهای هوا فیلتر و ضد عفونی شود. پاکسازی گرده و گرد و غبار و جلوگیری از رشد کپک می تواند به کاهش خطر حملات آسم و آلرژی کمک کند. قرار گرفتن در معرض کپک یکی از علل اصلی حملات آسم، واکنش های آلرژیک و سایر مشکلات تنفسی است.

  1. کیفیت هوا را بهبود می بخشد

کولرهای گازی می توانند کیفیت هوای داخل خانه را افزایش داده و محیطی بسیار سالم تری ایجاد کنند که به دلیل توانایی آنها در فیلتر کردن گرده، ذرات و سایر محرک های موجود در جو است. کولرهای گازی می توانند رشد رطوبت و کپک را با کاهش رطوبت کنترل کنند.

معایب کولرهای هوایی

کولرهای گازی مزیت افزایش آرامش در هوای گرم را دارند و به طوری طراحی شده اند که اغلب هیچ گونه نارضایتی را به همراه ندارند اما در مقابل کولرهای هوایی می توانند چندین معایب یا عوارض جانبی را نیز داشته باشند که ممکن است آزاردهنده باشد:

  1. بسیار پر سر و صدا هستند

کولرهای هوا می توانند صدای زیادی تولید کنند که این صدا دارای دو بخش است: فن یا دمنده که هوا را به گردش در می آورد و دیگری موتور آب است که برای گردش آب استفاده می شود. فن و موتور آب هر دو صدا تولید می کنند. به این دلیل است که تمام اجزای دستگاه در یک واحد قرار دارند. برای کاهش صدا، کولر هوا را بیرون از پنجره قرار دهید.

  1. به اندازه اسپلیت ها قدرتمند نیستند

کولرهای هوا از نظر ظرفیت خنک کنندگی به اندازه کولر گازی موثر نیستند. کولر هوایی نمی تواند دمای محیط را به اندازه فشار بخار یک واحد قالب گیری هوای مبتنی بر مبرد کاهش دهد. در بیشتر موارد، یک کولر هوا فقط یک منطقه کوچک را خنک می کند.

  1. تغییر روزانه آب

هر روز آب کولر های هوایی باید تعویض شود. اگر این کار به طور منظم انجام نشود، باکتری ها، جلبک ها، لجن و سایر آلاینده ها می توانند در آب رشد کنند. اگر این آب آلوده به باکتری به موقع تعویض نشود، شما را بیمار می کند. ما همچنین زمانی که درجه حرارت فوق العاده بالا است، آب سرد را ترجیح می دهیم. در این شرایط، آب سرد در نهایت گرم می شود و نیاز به تعویض مجدد آب دارد. تغییر این آب کار پر زحمتی است. همچنین بسته به اندازه کولر باید آب را به گالن تغییر دهیم.

  1. شرایط مرطوب بر کارایی تأثیر می گذارد

همانطور که می دانیم کولرهای هوا بر اساس اصل تبخیر عمل می کنند که قطرات آب را به گاز تبدیل می کند. هوایی که حاوی رطوبت بیش از حد در هوای مرطوب است و باعث می شود که تبخیر کند یا وجود نداشته باشد. در نتیجه کولر هوا عملکرد مطلوبی ندارد و صرفاً به یک فن تبدیل می شود. اگر در نزدیکی دشت های ساحلی یا در مناطقی با بارندگی شدید زندگی می کنید، خرید کولر هوا بی معنی است.

  1. آب راکد برای پشه ها

پشه ها در آب های راکد تولید مثل می کنند. مخزن ذخیره داخل کولر به عنوان یک مکان عالی برای پرورش این پشه ها عمل می کند. کولرها به افزایش جمعیت پشه‌ها کمک می‌کنند و سلامت شما را به خطر می‌اندازند. برای جلوگیری از این امر باید روزانه آب را عوض کنید.

دوره مخصوص اسپلیت

پارامترهای گاز و هوای ورودی

محاسبات بر اساس خنک سازی گازهای شبه هوا است که به بررسی پارامترهای هوا و دما در اسپلیت پرداخته ایم:

الف) (حداکثر) دمای گاز ورودی:

این دمای گازی است که باید در ورودی مبدل حرارتی خنک شود. هر چه گاز داغتر باشد، انرژی خنک کننده بیشتری باید مصرف شود. بسته به مبدل حرارتی، حد بالایی برای دمای ورودی وجود دارد (فولاد: 180 درجه سانتیگراد / 356 درجه فارنهایت؛ شیشه و PVDF 140 درجه سانتیگراد / 284 درجه فارنهایت).

ب) حداکثر دما / رطوبت گاز ورودی:

حداکثر دمای گاز ورودی، مقدار بخار موجود در گازی که قرار است خنک شود را توصیف می کند. اگر دمای گاز کمتر از دمای نقطه شبنم باشد، آب شروع به متراکم شدن می کند (بنابراین نقطه شبنم همیشه کمتر از دمای ورودی است).

به عنوان یک قاعده می توان گفت که انرژی برای خنک کردن گاز با افزایش نقطه شبنم ( اولین نقطه تبدیل بخار به مایع) 10 درجه سانتیگراد / 18 درجه فارنهایت تقریباً دو برابر می شود. واضح است که حداکثر نقطه شبنم باید برای برنامه شما بسیار دقیق تنظیم شود. حد بالایی نقطه شبنم توسط مشخصات مبدل های حرارتی تنظیم می شود.

میزان رطوبت:

رطوبت گاز یک عامل مهم برای پیکربندی کولر است. هر چه این محتوای بیشتر باشد، ظرفیت خنک کنندگی بیشتری مورد نیاز است. حداکثر میزان رطوبت توسط دمای ورودی گاز تعیین می شود. در این حالت حداکثر نقطه شبنم ورودی گاز با دمای ورودی گاز مطابقت دارد.

ج) فشار گاز p:

فشار گاز بر چگالی گاز تأثیر می گذارد. به عنوان یک قاعده: فشار دو برابر = دو برابر انرژی برای خنک شدن (با همان حجم). در محدوده حدود 0.5 تا 3 بار (7 تا 43 psi) از تغییرات فشار نقاط شبنم با دقت کافی انتزاع می‌کنیم. فشار برای مبدل های حرارتی شیشه و PVDF محدود است.

نتیجه گیری مقایسه کولر گازی با کولر هوایی

اکنون که معایب کولرهای هوایی را متوجه شده اید، بیشتر به مزایای کولرهای گازی پی می برید و می توانید تصمیم بگیرید که آن را خریداری کنید یا خیر.  را بسته به نیاز شما، کولر گازی می تواند برای اهداف شخصی و تجاری استفاده شود و ما در آموزشگاه نیک اندیشان توسط دوره اسپلیت، استفاده و عملکرد این دستگاه را به طور کامل برایتان توضیح می دهیم.

فقط توجه داشته باشید که سعی کنید حتما مارک های با کیفیت را خریداری کنید زیرا کولرهای گازی مدل های مختلفی دارند و هرچند تمامی آن ها یک کاربرد و هدف دارند اما از نظر مقاومت، خنک کنندگی هوا و دیگر ویژگی های آن، متفاوت هستند.

برای ثبت نام در دوره تعمیر اسپیلت نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

آیا نیک اندیشان یه جز دوره تعمیر اسپلیت، دوره های آموزشی دیگری در حوزه های کار با اسپلیت و تعمیر حرفه ای آن برگزار می کنند؟

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، هلدینگ آموزشی نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از  دوره های آن می پردازیم :

حوزه پیراپزشکی (طب) 

دوره طب سنتی، دوره داروخانه، دوره کمک پرستاری، دوره دستیار دندانپزشک ، دوره لیزر موهای زائد، دوره کاشت مو، دوره کاشت ابرو

حوزه فنی مهندسی

دوره پکیج ، دوره تعمیرات موبایل ، دوره تعمیر اسپیلت ، دوره تعمیر یخچال ، دوره نصب دوربین مدار بسته

حوزه مدیریت کسب و کار

دوره BBA ، دوره MBA ، دوره DBA یکساله ، دوره POST DBA

حوزه حسابداری و بازرگانی

دوره حسابداری ، دوره بازرگانی ، دوره آموزش صادرات و واردات

حوزه روانشناسی کاربردی

دوره بازی درمانی ، دوره مونته سوری 

حوزه هنری

دوره عکاسی ، دوره بازیگری

نوشته قبلی
تری دی مکس چیست؟ و چه کاربرد هایی دارد؟
نوشته بعدی
ارز دیجیتال چیست؟ معایب و مزایای ارزهای دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image