مفاهیم اولیه و اصلی حسابداری

مفاهیم اولیه و اصلی حسابداری کدام اند؟ (آموزش کاربردی مفاهیم اولیه حسابداری)

همانطور که می دانید به غیر از زبان انسان، زبان های زیادی در دنیا وجود دارد که از هر کدام برای منظور خاصی استفاده می شود. به طور مثال ما زبان باینری را داریم که زبان مورد استفاده در علم کامپیوتر است. یکی دیگر از زبان های مورد استفاده در علم، حسابداری است. با کمک این زبان است که می توان موقعیت مالی سازمان ها را بررسی کرده و به حساب مالی شرکت رسیدگی کرد. در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با مفاهیم اولیه و اصلی حسابداری صحبت کنیم. اگر به موضوع حسابداری علاقه مندی پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا با مفاهیم اولیه حسابداری آشنا شوید.

حسابداری به چه معناست و به چه کاری حسابداری می گویند؟

حسابداری یکی از مفاهیم بسیار پر کاربرد در دنیای امروز است. در واقع حسابداری یک دانش است که در آن اطلاعات مربوط به معاملات و عملیات های مالی و یا رویداد هایی که دارای اثرات مالی هستند را جمع آوری کرده، به تجزیه و تحلیل آن می‌پردازد و در نهایت ثبت، طبقه بندی، تجمیع و تلخیص و گزارش می کنند.

بنابراین اگر بخواهیم به زبان ساده حسابداری را تعریف کنیم می‌توان گفت حسابداری علمی است که به جمع آوری اطلاعات مالی و تجزیه و تحلیل آن می‌پردازد. هدف حسابداری ارائه گزارشهای مالی می باشد. یعنی حسابدار بعد از اینکه امور حسابداری را انجام داد باید نسبت به تنظیم و ارائه گزارش مالی اقدام نماید. در ادامه اين مقاله شما را با يکي ديگر  از مفاهیم اولیه و اصلی حسابداری يعني گزارش حسابداري آشنا مي کنيم.

خواندن مقاله مرتبط : معرفی آموزشگاه حسابداری

گزارش حسابداری چیست و چه انواعی دارد

اما گزارش حسابداری چیست و چه انواعی دارد؟

معمولاً گزارشات حسابداری را به دو نوع تقسیم می‌کنند. اول گزارشات درون سازمانی است و دوم گزارشات برون سازمانی.

 همانطور که از نام آنها بر می‌آید گزارشات درون سازمانی به گزارشات داخلی و درونی شرکت اطلاق می‌شود که حسابداران آن را باید به مدیران و افراد ذینفع شرکت ارائه دهند. اما گزارشات برون سازمانی گزارش هایی هستند که شرکت آنها را برای افراد ذینفعی که در بیرون از سازمان وجود دارند ارائه می دهند. به طور مثال گزارش‌هایی که برای لیست بیمه، مالیات، حقوق و مواردی از این قبیل ارائه می‌شود جزو گزارشات برون سازمانی محسوب می شود.

فرمول اصلی حسابداری

علم حسابداری یک فرمول اصلی دارد که بسیار معروف و مشهور می باشد. در واقع این فرمول یک معادله اساسی است که تمامی سرفصل های حسابداری بر اساس آن ارائه می شود. شاید بتوان این فرمول را الفبای حسابداری دانست. این فرمول عبارت است از دارایی برابر است با بدهی بعلاوه سرمایه.

دارایی چیست؟

دارایی یکی از مفاهیم اولیه و اصلی حسابداری است و به کلیه اموال، مطالبات و یا منابع متعلق به یک شرکت را گویند که به واسطه معامله و یا عملیات مالی به دست آمده است. دارایی ها قابل شناسایی و تبدیل به پول هستند و همچنین دارای منافع آتی هستند.

 دارایی‌ها به سه قسمت اصلی تقسیم می‌شوند: دارایی‌های جاری، دارایی های ثابت و دارایی های نامشهود. دارایی های جاری آن دسته از دارایی ها هستند که یا به صورت وجه نقد وجود دارند. و یا اینکه می توانند ظرف مدت یک سال به وجه نقد تبدیل شوند. دارایی های نامشهود نیز دارایی هایی هستند که در واقع دیده نمی شوند و یا اینکه به صورت ناملموس هستند.

اما دارایی های ثابت دارایی هایی هستند که سه ویژگی زیر را دارد. استهلاک پذیر هستند. قدرت نقدشوندگی آن ها نسبت به دارایی جاری کمتر است. و همچنین به منظور استفاده در شرکت تهیه می‌شوند.

بدهی چیست؟

بدهی شامل تعهداتی میباشد که یک شرکت در مقابل افراد و یا شرکت‌های دیگر دارد و این تعهدات به وسیله معاملاتی که در گذشته اتفاق افتاده است به وجود آمده است. اگر بدهی ها ظرف یک سال مالی تحصیل شوند به عنوان بدهی جاری و اگر بیش از یک سال زمان ببرند عنوان بدهی بلند مدت را به خود می گیرند.

سرمایه چیست؟

سرمایه به عنوان حق مالی صاحبان و یا صاحب یک شرکت از دارایی های آن موسسه است. و بر اساس فرمول ذکر شده به این معنا می باشد که با پرداخت بدهی ها از کلیه دارایی ها هر چیزی که باقی بماند به عنوان سرمایه شناخته می شود.

مهم ترين مفاهیم اولیه و اصلی حسابداری

مهم ترين مفاهیم اولیه و اصلی حسابداری

علاوه بر سه مورد دارایی، سرمایه و بدهی که جزو مفاهیم اولیه و اصلی حسابداری هستند؛ برخی دیگر از مفاهیم نیز وجود دارند که شامل همین مفاهیم اولیه می شوند. از این موارد می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

– مفهوم بدهکار و بستانکار:

بدهکار و بستانکار در علم حسابداری با چیزی که ما در زندگی روزمره استفاده می‌کنیم اندکی متفاوت است. در علم حسابداری حسابی که در ثبت رویدادهای مالی در حالت دریافت قرار دارند بدهکار نامیده می شوند و حسابی که به صورت وضعیت پرداخت است را بستانکار می گویند.

– درآمد: به کلیه در آمدهایی که از طریق فروش کالا، انجام خدمات برای مشتریان و یا سایر فعالیت های یک شرکت در یک دوره مالی به دست می آید و باعث کاهش بدهی ها و همچنین افزایش دارایی ها می شود درآمد میگویند.

هزینه: از دیگر مفاهیم اولیه و اصلی حسابداری، هزینه است. هر موسسه مالی و شرکتی برای اینکه بتواند فعالیت های مربوط به شغل خود را انجام دهد احتیاج به مخارجی مانند خرید مواد، پرداخت دستمزد، پرداخت هزینه هایی مانند اجاره آب و هزینه برق و سایر مواردی از این قبیل دارند. به این هزینه ها که باعث میشود وجه نقد از شرکت خارج شود، دارایی ها کاهش یابد و یا اینکه بدهی های موسسه یا شرکت افزایش یابد هزینه می گویند.

– دوره مالی: دوره مالی یک شرکت یک دوره فعالیت معاملات و عملکرد یک موسسه است که می‌تواند در مدت های معینی مانند یک ماه، سه ماه، شش ماه و یکسال باشد. البته در بیشتر مواقع برای راحتی کار یک دوره مالی را با سال تقویمی برابر می دانند. اما گاهی نیز می توان تاریخ شروع دوره مالی را به طور مثال تاریخ ثبت شرکت قرار داد. به هر حال این مسئله یک مسئله اختیاری است که هر شرکت با توجه به شرایط خود می تواند آن را تعیین کند.

– حسابهای موقت: حساب هایی که در پایان یک دوره مالی بسته می شوند به عنوان حساب های موقت شناخته می شوند. این به معنای صفر شدن حساب در پایان دوره مالی است که می‌تواند شامل خرید و فروش، هزینه، درآمد و یا مسائلی از این دست باشد.

– حسابهای دائم: حساب هایی هستند که با تشکیل یک موسسه و شرکت افتتاح می‌شوند. همچنین مانده این حساب ها از یک سال مالی به سال مالی بعدی منتقل می شود.

نوشته قبلی
نکات قبل از لیزر مو های زائد باید بدانید
نوشته بعدی
کاشت مو به روش FIT چیست؟ (بررسی مزایا و معایب)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image